Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
28
1295

Gadsimta atklājums - Higsa bozons ir atrasts! CERN zinātnieki beidzot ir atraduši gadiem ilgi meklēto daļiņu, kas atrisinātu fizikas problēmas.

CERN gadiem ilgie pūliņi ir... Autors: YogSothoth Atrasta Dieva daļiņa!
1.

CERN gadiem ilgie pūliņi ir vainagojušies panākumiem! Šis atklājums, iespējams, ir gadsimta atklājums elementārdaļiņu fizikā! Šie veiksmīgie eksperimenti pa daļai ir veikti vēl iepriekšējā gadā, bet datu ir bijis tik daudz, ka to analīze ir pabeigta tikai tagad. Lielā Hadronu Kolaidera (LHC) divi detektori ATLAS un CMS neatkarīgi viens no otra ir apstiprinājuši jaunas elementārdaļiņas esamību ar enerģiju 125-126 GeV. Tiks smags bozons vēl nekad nav atrasts, turklāt tā masa atbilst teorijā paredzētajām īpašībām. Tātad, visticamāk, Higsa bozons ir rokā! CERN preses relīze:

"Mēs savos eksperimentālajos datos ar 5 sigma (99.99994%) ticamību atradām drošu apstiprinājumu jaunas elementārdaļiņas esamībai, kas pēc savas masas atrodas reģionā ap 126 gigaelektronvoltiem (GeV). Izcilā LHC un ATLAS detektora darbība un daudzu cilvēku pūliņi ir noveduši pie jauna atklājuma sliekšņa.", saka ATLAS detektora komandas runasvīrs Fabiola Džianotti, "taču mums vajag mazliet vairāk laika, lai apkopotu un publicētu visus datus"

"Rezultāti vēl nav pilnīgi, taču novērotais 5 sigma signāls ap 125 GeV ir dramatisks. Tā patiešām ir jauna elementārdaļiņa. Mēs zinām, ka tas ir bozons, turklāt vissmagākais, kāds jebkad ir atrasts." saka CMS detektora komandas runasvīrs Džo Inkandela. "Šis paziņojums ir neaptverami svarīgs, un tāpēc mums ir jābūt absolūti drošiem par saviem datiem un jāveic vissīkākās pārbaudes"

"Ir grūti nesajūsmināties par šiem rezultātiem", saka CERN direktors Sergio Bertoluči. "Mēs jau pagājušajā gadā apgalvojām, ka 2012. gadā mēs vai nu atradīsim Higsa bozonam līdzīgu daļiņu, vai arī noraidīsim šādas daļiņas eksistenci. Ar visu savu piesardzību es varu apgalvot, ka mēs stāvam uz jauna atklājuma sliekšņa, jo šīs daļiņas novērošana mums paver plašākas iespējas detalizētāk izpētīt to, ko mēs esam atraduši šajos datos."

Higsa bozons jeb tā dēvēta Dieva daļiņa līdz šim bija teorētisks pieņēmums un viens no daudziem trūkstošajiem mozaīkas gabaliņiem, lai mēs varētu izskaidrotu pasauli mums visapkārt un apvienotu visas četras fundamentālās mijiedarbības vienā lielā, vienotā teorijā. Līdz šim neviens nav spējis pamatot to, kāpēc kvantu līmenī gravitācija darbojas pēc savādākiem likumiem nekā atomu, molekulu, planētu, zvaigžņu un galaktiku līmenī, taču attiecībā uz pārējo vislabākā teorija šobrīd ir Standarta modelis.

Standarta modelis ir vispāratzīta teorija, kas sevī apvieno trīs no četrām fundamentālajām mijiedarbībām: elektromagnētismu, vājo kodolspēku un stipro kodolspēku, un daļēji sevī ietver arī gravitāciju. Gravitācijas izskaidrošanai šī teorija paredzēja Higsa bozona eksistenci. Tās ir mazas daļiņas, kuras atrodas visur un darbojas kā "līme", un šo darbību mēs redzam kā gravitāciju. Tas izskaidro, kāpēc elementārdaļiņām ir vai nav masa. Milzu caurums šajā teorijā bija tas, ka Higsa bozonu neviens vēl nekad nebija noteicis reāli dabā, jo tā radīšanai ir nepieciešama tik liela sadursmes enerģija, kuru spēj radīt tikai tāda iekārta kā LHC. Higsa bozona atklāšana nozīmē to, ka Standarta modelis ir patiess un mēs esam uz pareizā ceļa, lai izprastu to, kā ir būvēts Visums.

CERN uzsāka meklējumus Higsa bozona esamībai jau pirms 20 gadiem. Tas bija viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc tika uzcelts LHC, kurš šobrīd ir lielākais zinātniskais instruments pasaulē. Būvē tika ieguldīti miljardiem dolāru, un sākotnēji radās dažādas aizķeršanās ar tehniku. Īstās Higsa bozona medības tika uzsāktas tikai 2009. gadā. Taču šobrīd ieguldītā nauda un pūliņi ir atmaksājušies, un ar uzviju. Atliek tikai novēlēt viņiem veiksmi un turēt īkšķus, lai visi šie lieliskie jaunumi nebūtu izrādījušies tikai kļūda datos.

28
1295

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [196]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
kaamis avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa KomiķisMedaļa Iešļūcu vasarā
  kaamis 04.07.12 17:33
 
196
14

atbildot uz SpokuPavaars komentāru " un kā mainīsies mana dzīve ja atkl... " Debīls projektiņš? Tas ir 20. un 21. gadsimta nozīmīgākais atklājums, kurš ļauj mums izprast kā viss visums turās kopā. Un ja tev nav ne mazākās saprašanas par zinātni un tās nozīmi mūsu dzīvē, tad tev laiks pamest šo planētu 

YogSothoth avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesaka
  YogSothoth 04.07.12 18:06
 
173
3

atbildot uz SpokuPavaars komentāru " un kā mainīsies mana dzīve ja atkl... " Akmens laikmeta versija: Na*uj mums tas tavs stulbais ritenis, labāk nāc palīgā nomedīt alni :D

spoku dienas joks

zmpi avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sponsora favorīts
  zmpi 04.07.12 17:59
 
90
0

atbildot uz SpokuPavaars komentāru " un kā mainīsies mana dzīve ja atkl... "

Kad atklāja kā dareboties ar elktrību, arī visi prasīja, "Un kā tagad mainīsies mana un citu dzīve? Pilnīgi debīli cilvēki un projekts, sātanisms viss tas, labāk iedodiet mums maizi." 

Izlein no mucas un apskaties apkārt, cik daudz tev ir devusi tā "sūda zinātne".

pecinjajaukaa avatars
Medaļa SpoksMedaļa Bērndārznieks
  pecinjajaukaa 04.07.12 17:58
 
66
1

atbildot uz kaamis komentāru "Debīls projektiņš? Tas ir 20. un 21. gadsimta n... " necepies.. :) atceries ka muļķis sākumā tevi noved līdz savam līmenim un pēc tam uzvar ar pieredzi.. :D

Hindenburg avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  Hindenburg 04.07.12 17:11
 
80
21

Mīnus liek tie ,kuri ir par stulbu lai saprastu kaut vienu vārdu no teksta :D

Mellon Collie avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa PamatskolnieksMedaļa Spoks
  Mellon Collie 04.07.12 19:07
 
46
0

Žēl, ka lielākā daļa raksta lasītāju īsti nespēj saprast, cik milzīgs šis atklājums patiešām ir.

kaamis avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa KomiķisMedaļa Iešļūcu vasarā
  kaamis 04.07.12 17:42
 
36
1

atbildot uz SpokuPavaars komentāru "un Tagad Tu vari pateikt ko šis sūds tavā dzīvē... " Vecīt, šī daļiņa ir tikko atklāta. Ir jāanalizē dati un tad var spriest par tālākiem šo rezultātu pielietojumiem. Bet kopumā visi šie elemntārdaļiņu atklājumi var vest mūs pie bezmaksas neizsīkstošas enerģijas, jauniem materiāliem un kas zin, varbūt pat pie ceļošanas laikā...

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 04.07.12 18:50
 
29
0

atbildot uz SpokuPavaars komentāru "un Tagad Tu vari pateikt ko šis sūds tavā dzīvē... " Tu esi pareģis, ka zinātu, kā tas mainīs mūsu dzīves? Zinātnieki ar šo atklājumu varēs pārliecinošāk darboties nanotehnolooģiju lauciņā, kas ir mūsu nākotne, šķidrums, ko uzpūt uz dīvāna un tas atgrūž netīrumus, aizlāpi autiņam skrāpējumu vienkārši uzpūšot šķidrumu, matereāls, kas atgūst iepriekšējo formu, cietie diski, akumulātori ar neskaitāmām reizēm lielāku ietilpību utt. Bet šaubos vai tu jebkad pelnīsi tik daudz, lai ko tādu atļautos, jo augstāku punktu par maximas pārdevēju vai gatera pāliga amatu savā dzīvē nesasniegsi ar tādu domāšanu. Labāk aizej bamsli iztriekt, tas gan dos labumu man un pārējiem.

Hindenburg avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  Hindenburg 04.07.12 17:24
 
26
0

atbildot uz SpokuPavaars komentāru "vai CERNAM jau ziedoji ? "  

Rītiņam jau siļķi nosponsorēji? 

arcanum avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Man patīk Facebook 7000Medaļa Zebra
  arcanum 04.07.12 20:08
 
25
1

Vispār, uz šo būtu jāiedzer! :)

Hindenburg avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  Hindenburg 04.07.12 17:20
 
24
2

atbildot uz SpokuPavaars komentāru " un kā mainīsies mana dzīve ja atkl... "  

Jā svarīgāk ir uztaisīt ēst, jauna recepte izmainīs visu pasauli..

šis ir sasniegums zinātnē kā tādā, ko var pielīdzināt atoma atklāšanai... 

Gan au to pašu būtu teicis pirms elektrības atklāšanas...

GrizzlyTheDeer avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sviestmaize
  GrizzlyTheDeer 04.07.12 19:15
 
20
0

es vēl vienā fizikas stundā fantazēju, no kā sastāv gravītācijas enerģija un magnētiskie lauki. Nu tad šis arī atbild uz manu jautājumu :)

 

un tagad zinātniekiem jāiemācās, kā savākt tās enerģiju un iegūs nebeidzamas Magnētiskā lauka elektrostacijas.

moharass avatars
Medaļa TeamworkMedaļa PamatskolnieksMedaļa Spoks
  moharass 04.07.12 17:36
 
17
0

atbildot uz SpokuPavaars komentāru " un kā mainīsies mana dzīve ja atkl... " Nu viņu misija pa lielam nemainīsiess - turpinās līksmināties pa Bīberu, ēdīs, gulēs, vairosies...nafig nedomās par to kur viņi ir, un kamā viņi ir...eksistē. Palūgs Ēbreju vai kādu citu dievību un dzīve būs izdevusies! Nekāda jēgā -  parastajam "dzīves parazītam" neko šis nedos.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 04.07.12 19:41
 
16
0

atbildot uz SpokuPavaars komentāru "un Tagad Tu vari pateikt ko šis sūds tavā dzīvē... " tev tikai kotletes cept 

Rolfieboy1 avatars
Medaļa Spoks
  Rolfieboy1 04.07.12 20:24
 
15
0

nu pluss nopelnīts, bet varēji vairāk ko atrast par to tēmu. Labprāt paraktos un palasītu dziļāk.

Ģenerators avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Žurnālists
  Ģenerators 04.07.12 22:14
 
15
0

atbildot uz mrgint komentāru "Nu jēzum sekoja cilvēki kuri visu pierakstīja l... " Dievs.Bībele. Jēzus. Ak dievs!

Tu gan esi viens liels jampampiņš vai ne? 

migelitto avatars
Medaļa PamatskolnieksMedaļa Veiksmes lādeMedaļa Sertificēts spoks
  migelitto 04.07.12 17:42
 
15
1

Lielais Hadronu paātrinātājs viņš latviski saucās! :)

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 04.07.12 20:46
 
13
0

atbildot uz SpokuPavaars komentāru " Nedomā, ko rak... " Ej labāk uzcep zivis.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 04.07.12 19:42
 
13
0

atbildot uz mrgint komentāru "   Tieši zinātnei ir pierādijumi par t... " izskatās ka tev tai svētdienas skolā neko daudz nemāca.. 

IWLFQu2 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas joksMedaļa Nāvīte
  IWLFQu2 04.07.12 18:03
 
11
0

Principā jau viņi rokās līdz tam, lai uzzinātu, kas noticis pāris pirmās sekundes pirms lielā sprādziena, to dzirdēju intervijā ar vienu no pārstāvjiem.

« 1  2  3  4  5 »