Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
5
1645

Metināšana ir ne tikai darbs, bet tā ir karjera, ja rokas aug no pareizās vietas un strādā iztēle. Šajā rakstā tiks apskatīti 8 manuprāt populārākie metināšanas veidi

Lai visiem taptu skaidrs, kas ir metināšana, sākumā iepazīsimies ar metināšanas definīciju. Tātad, par metināšanu sauc procesu, kurā tiek iegūts neizjaucams savienojums atomu pievilkšanās spēku darbības rezultātā. Metināt var gan metālus, gan arī plastmasas un stiklu.


Starp citu, ieskot šo rakstu sociālajos tīklos, Tu saņem papildus +10 cepumus.


nbspKalējmetināscaronana... Autors: Mahitoo Izplatītākie metināšanas veidi!
1.

 

Kalējmetināšana – šis ir vissenākais metināšanas veids, kas pazīstams jau no dzelzs laikmeta sākuma. Pats process sastāv no vismaz divu detaļu sakarsēšanas drusku augstāk par kalšanas temperatūru, bet nesasniedz kušanas un atoglekļošanās temperatūru, detaļu savienošanu kopā un caurkalšanu. Piemēram tēraudam ar zemu oglekļa saturu metināšanas temperatūra būs ~1350-1379 C grādi(gaiši dzeltena krāsa). Rezultātā tiek iegūta viena vesela detaļa.

Attēlā redzams ar... Autors: Mahitoo Izplatītākie metināšanas veidi!
2.

(Attēlā redzams ar kalējmetināšanas metodi sametināts damaska bises stobrs)

 

Masveidīgi šī metināšanas metode tika izmantota līdz 19. gs beigām, jo vienkārši tad nebija citu alternatīvu. Galvenie trūkumi – kalējmetināšana nav ražīga un lai to veiktu, kalējam ir jābūt ļoti lielam meistaram, jo ja netiek ievērota kalšanas tehnoloģija tad metinājums būs vainu neizturīgs šuves vietā, vai arī metāls zaudēs savu stiprību(ja tiks pārkarsēts).

Mūsdienās kalējmetināšanu vēl joprojām izmanto kalšanas darbnīcās, pārsvarā izgatavojot damaskas tēraudu un izstrādājumus no tā.

MMA111 process pēc ISO 4063... Autors: Mahitoo Izplatītākie metināšanas veidi!
3.

MMA(111 process pēc ISO 4063 standarta) – Manual Metal Arc Welding(Manuālā Metāla Loka metināšana), jeb visiem zināmā metināšana ar elektrodu. Izmanto galvenokārt mašīnbūvē, celtniecībā un mājsaimniecībās pateicoties metināšanas metodes vienkāršībai.

Ieliec elektrodu turētājā, iestellē riktīgo metināšanas strāvu, piešķil elektrodu un metini. Piešķiļot elektrodu veidojas loks starp detaļu un elektroda galu ar paaugstinātas temperatūras zonu tādējādi sakausējot savā starpā metināmās detaļas. Elektrodu klāsts ir ļoti plašs, bet pārsvarā pēc pārklājuma iedala Bāziskajos, Skābajos, Celulozes, Rutila, Jaukto un Titāna rūdas.

MIGMAG131135... Autors: Mahitoo Izplatītākie metināšanas veidi!
4.

MIG/MAG(131/135 process(pulverstieplei136/137)) – Metal Inert/Active Gas Welding(Metāla Inertā/Aktīvā Gāzes metināšana) – pusautomātisks metināšanas process inertas vai aktīvas gāzes vidē. Metināšana notiek padodot metināšanas strāvu uz stiepli, kura pieskaroties detaļai veido elektrisko loku. Izmanto galvenokārt rūpnīcās, ražošanas uzņēmumos un autoservisos. Pagaidām nezinu nevienu “svētdienas” lietotāju, kuram mājās būtu MIG/MAG metināšanas agregāts.

Metināšanas stiepļu izvēle ir tikpat milzīga materiālu ziņā, kā MMA metināšanai, piedevām te vēl nāk klāt pulverstieples.

Nerūsējoscaronā tērauda... Autors: Mahitoo Izplatītākie metināšanas veidi!
5.

(Nerūsējošā tērauda loksnes metināšana)

TIG(141 process) -Tungsten Inert Gas Welding(Volframa Inertā Gāzes metināšana) – metināšana ar nekūstošu volframa elektrodu aizsarggāzu vidē. Var metināt pilnīgi visus metālus sākot no parastā tērauda, līdz pat nerūsējošajam tēraudam, alumīnijam, titānam, magnija sakausējumiem.

Par aizsarggāzi izmanto vainu argonu(visbiežāk), hēliju(nodrošina padziļinātu penetrāciju, šuve būs dziļāka), laigan hēlijs ir diezgan dārgs, toties metināšana ar viņu ir jautra un argona/hēlija gāzu sajaukumu. Izmanto gan līdzstrāvu, gan maiņstrāvu, kā arī tiešo polaritāti (detaļa+, elektrods-) un apgriesto polaritāti. Ir iepējams metināt arī ar Pulsa funkciju, laigan dažos jaunākajos MIG/MAG agregātos tiek piedāvāta līdzīga funkcija.

Metinot parasti lieto atbilstošu piedevas materiālu, kas tiek piedāvāts dažāda diametra stienīšos, jo metinot bez tā, detaļai atdziestot veidojas spriegumi kuri var radīt plaisas.

 

Iespējama pusautomātiska stieples padeve loka zonā, ja ir tāda vajadzība.

Virs 200-250 A deglim lieto piespiedu slēgto dzesēšanu.

Attēlā redzams... Autors: Mahitoo Izplatītākie metināšanas veidi!
6.

(Attēlā redzams pašizgatavots punkta kontaktmetinātājs)

RSW(21 process) – Resistance Spot Welding, jeb latviski kontaktmetināšana. Tiek realizēta ievietojot detaļu starp 2 elektrodiem, kurus ar speciāla mehānisma palīdzību piespiež pie metināmajām plāksnēm tādējādi ierosinot loka rašanos. Loka iedarbībā kontakta vieta sakarst līdz metināšanas temperatūrai un ar piespiedējierīces spiedienu tiek minimāli caurkalta. Atvirzot elektrodus loks pārstāj degt un detaļa ir sametināta.

Iepriekš minētais piemērs attiecas uz puktveida kontaktmetināšanu, bet ir arī kontaktmetināšanas paņēmiens ar rullīšiem, kur detaļa tiek vienkārši ielikta starp 2 patstāvīgi fiksētiem rullīšiem-elektrodiem un virzīta no sākuma uz beigu punktu, beigās iegūstot abpusēju simetrisku šuvi visā metinājuma garumā. Ir gan rokas kontaktmetināšanas ierīces, gan arī automatizēti kontaktmetināšanas darbagaldi un roboti. Pārsvarā izmanto rūpnīcās.

Orbitālā metināscaronanas... Autors: Mahitoo Izplatītākie metināšanas veidi!
7.

(Orbitālā metināšanas galva)

Orbitālā metināšanametināšanas process, kur nekūstošs volframa elektrods, aizsarggāzu atmosfērā pārvietojas 360 grādus ap statiski nekustīgām metināmajām detaļām. Ar šādu metodi galvenokārt metina visa veida caurules.

Metināšanas ierīce sastāv no vadības bloka/kontrolera, kas ir integrēts strāvas padeves inventorā un ir viens vesels modulis, kā arī metināšanas galvas. Vaļējā tipa metināšanas galvās izmanto automātisko stieples padevi uz metināšnas zonu.

Metināšana notiek atverot metināšanas galvu un novietojot to uz abām savienojamajām detaļām. Pēctam, kad galva ir precīzi iestatīta paralēli topošajai metināšanas šuvei, tā tiek aizvērta un tiek palaista metināšanas programma. Uz metināšanas galvā esošo elektrodu tiek padota strāva un iebūvētais zobrats/elektroda turētājs sāk savu kustību pa metināšanas orbītu. Kad elektrods sasniedz savu sākuma pozīciju metināšana ir pabeigta. Vēlētos vēl pieminēt, ka metināšanas galvā atrodas pozīcijas sensors, kas sūta esošo elektroda pozīcijas stāvokli uz vadības bloku.

Boilera orbitālā... Autors: Mahitoo Izplatītākie metināšanas veidi!
8.

(Boilera orbitālā metināšana)

Ar orbitālās metināšanas palīdzību var savienot caurules ar minimālo sienu biezumu 1.6mm. Slēgtā tipa orbitālās metināšanas galvas(kā redzams 7. attēlā) izmanto līdz 170mm diametra caurulēm ar maksimālo sienu biezumu 3.5mm, bet lielāka diametra caurulēm atvērta tipa(skatīt 8. attēlu).

Par inerto gāzi izmanto argonu, hēliju, jeb to maisījumus, savukārt nekūstošie volframa elektrodi pārsvarā ir leģēti ar lantāna, cērija vai cirkonija oksīdiem, tādējādi palielinot vairākkārt to ekspluatācijas ilgumu salīdzinoši ar tīru volframu.

Rotācijas berzes... Autors: Mahitoo Izplatītākie metināšanas veidi!
9.

(Rotācijas berzes metināšana uz specializēta darbagalda, darbības princips līdzīgs metalapstrādes virpai)

Metināšana ar berzi – izšķir 2 metināšanas veidus.

Rotācijas berzes metināšana – viena no detaļām tiek iespīlēta nekustīgi metināšanas darbagaldā, kamēr otrai detaļai tiek piešķirta rotācijas kustība. Saspiežot detaļas kopā rodas berze un izdalās liels siltuma daudzums, kā rezultātā detaļas sakūst kopā. Atdziestot tās veido vienu veselu detaļu.

Lineārā berzes metināšana – tas pats, kas rotācijas metināšanas gadījumā, tikai notiek nevis rotācijas kustība, bet gan lineāra.

Metināšanas priekšrocība ir tāda, ka ļauj sametināt metālus, kuri citiem metināšanas paņēmieniem nepadodas, piemēram tērauds-alumīnijs, varš-alumīnijs, nerūsējošais tērauds-augsti leģēts karstumizturīgais tērauds(tipisks piemērs ir vārsts)

nbspTermītmetināscaronana... Autors: Mahitoo Izplatītākie metināšanas veidi!
10.

 

Termītmetināšana – izmanto galvenokārt vilciena un tramvaja sliežu metināšanā.

Tīģelī, kuram apakšā ir caurums ir iepildīts dzelzs oksīda un alumīnija pulvera sajaukums, kuru aizdedzinot ar magnija lenti veidojas aptuveni 2450C grādu augsta temperatūra atbilstoši ķīmiskajam vienādojumam - Fe2O3 + 2Al = 2Fe +Al2O3.

Kad ķīmiskā reakcija ir nonākusi līdz tīģeļa apakšai, tiek izkausēta drošības plāksne, kas sedz tīģeļa apakšējo caurumu un dzelzs kopā ar alumīnija oksīda sārņiem(kas noslāņojas pa virsu) ietek starp abām sliedēm. Maisījumam atdziestot tiek iegūta monolīta sliede.

Agrāk tika izmantots arī Latvijā, kā ir tagad, neņemos spriest. Ja kādam ir info šai sakarā, būtu interesanti uzzināt kas un kā :)

 

Mans raksts beidzot ir galā. Apsveicu visus tos, kuri izturēja līdz beigām un ceru, ka jums bija interesanti! 

Protams es zinu, ka ir ļoti daudz metināšanas paņēmienu, kurus es nepieminēju, piemēram lāzer-, ultraskaņas-, plazmas-, gāzes-, sprādzien-, -metināšanu u.t.t., kopsummā šo sarakstu varētu papildināt ar vēl 15-20 metināšanas paņēmieniem, bet es vēlējos iekļauties vienā lapā, nevis rakstīt memuāru un manuprāt šie paņēmieni savā nozarē ir visizplatītākie un ērtākie.

 

Vai man tas ir izdevies, par to jāspriež jums dārgie lasītāji, paldies par uzmanību!

 

Citi mani raksti atrodami >manā profilā<

 

***

Starp citu, kurš gan nepazīst spoku leģendārāko spoku SašaAleksandrs, kurš ir pats izgatavojis sev MAG metināmo aparātu priekš savas darbnīcas, kurš kalpo jau no 1988. gada un ies vēl tikpat ilgi. Ja vēlies uzzināt, kā un no kā tas tapa, spied

>>>>>>>>>>ŠEIT<<<<<<<<<<

Pievienotie video

5
1645

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [67]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
kpot avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa FledermausisMedaļa Recidīvists
  kpot 06.04.14 13:34
 
38
0

labs raksts ..  Vēl varu pieminēt kā metinātājs tig mig mma oaw, dažreiz ir novērojama specifiska deja ko izpildit spēj tikai metinātāji , soļi ir neizprotami. tas parasti notiek metinot ar pusautomātu vai mma . kad sulīga metāla šlakata nonāk starp kāju pirkstiem vai vēl kur citur :D:D plusā vēl tiek nodziedāta necenzēta himna ar visiem iespejamajiem žargoniem :DD:d

Widow avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa SpoksMedaļa Recidīvists
  Widow 04.04.14 18:24
 
37
0

Reti labs raksts, ņemot vērā to, cik veca auditorija parasti spokos apgrozās. Pāris piebildes no manas puses.

1. Pats tagad darbā ņemos ar plastmasas metināšanu, līdz ar to vairāk uzzināt par ko līdzīgu ir interesanti.

2. Par dzelzceļa sliedēm, pieļauju, ka tādā veidā viņas metina kopā, ka ir ticis izgriezts kāds bojāts posms (vai kāda cita līdzīga kaite), jo sliežu posmus kā tādus savienot nevajag, ik pa gabaliņam ir jāatstāj deformācijas šuve, citādāk sliedes vasarā var izliekties vai ziemā saraut kādu savienojumu.

uuberseene avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa SpoksMedaļa Recidīvists
  uuberseene 04.04.14 14:46
 
26
0

Svarščikos ir spēks! 

raivisbirch avatars
Medaļa Veiksmes lādeMedaļa TeamworkMedaļa Spoks
  raivisbirch 04.04.14 15:39
 
14
0

+ no metinātāja

zipo93zipo avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Man ir kredītsMedaļa Nostradams
  zipo93zipo 05.04.14 21:56
 
10
0

Tev ir unikāla iespēja iepazīties ar pirmo "svētdienas" metinātāju, kam mājās garažā ir metināšanas pusautomāts 

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa No-Spice olaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Dienas joks
  Sasha Aleksandrs 06.04.14 00:18
 
8
0

Pluss no metinātāja amatiera, man mājās paštaisītais pusautomāts vēl no tiem laikiem, kad nopirkt tādas lietas nevarēja un nedrīkstēja.

kapostgalvis avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa FrenkijsMedaļa Sertificēts spoks
  kapostgalvis 05.04.14 20:12
 
7
0

Pluss no TIG metinātāja:D

Sedriks1990 avatars
Medaļa TeamworkMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Students
  Sedriks1990 04.04.14 15:08
 
5
0

Metināšanas veidi, ko es zināju --- Ar svarku un pusautomātu

hahiits avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoks
  hahiits 08.06.14 22:23
 
3
0

Pagaidām nezinu nevienu “svētdienas” lietotāju, kuram mājās būtu MIG/MAG metināšanas agregāts.

Ko lai saka, nepareizos cilvēkus zini :D es uz sitiena divus trīs varu nosaukt..... 

nkeens avatars
Medaļa Spoks
  nkeens 06.04.14 15:53
 
3
0
Ļoti intresanti, pats mācos Jūrsskolā un tādas lietas intresē, bet skolā vēl nav mācijuši, tāpēc sarakstiju sev kladē, ļoti intresanti!)))
putns1 avatars
Medaļa RūdisMedaļa VidusskolnieksMedaļa Sviestmaize
  putns1 04.04.14 22:18
 
3
0

atbildot uz CIRVISAXE komentāru " kur OAW? Oxyacetylene Welding ... " Izlasi raksta beigas! 

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 08.04.14 09:23
 
2
0

metināšana - vienkāršoti var teikt sakausēšana vienā gabalā.

pirmie 3 zināmi vairumam, pārējie specifiski.

ketija32 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa RecidīvistsMedaļa Soarkana Rūžeņa
  ketija32 08.06.14 22:20
 
2
0

izlasīju visu ( gandrīz ), ne vella nesapratu, bet + tāpat no manis, jo prieks, ka cilvēks raksta par kko noderīgu un nopietnu ( nevis tā kā vairums - cik Bīberam slikti vai Sairusai labi klājas )

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 14.09.14 11:04
 
2
0

Atļaušos nepiekrist autoram, ka nevienam svētdienas metinātājam mājas apstākļos nav Pusautomāts.  Tagad šādi aparāti, kuri gan ir mazas jaudas, kļūst pieejami arī mājsaimniecības lietotājam. Taču to pielietošanu es vairāk attiecinātu uz tehnikas remontu. Celtniecībai un tml. lietām pietiks ar loka metināmo aparātu. Ir arī pat pašbūvēti pusautomāti ar visu stieples padeves mehānismu taisītu no nulles, no detaļām, kas ir sastopamas citos mehānismos un ierīcēs.

Zīmulis avatars
Medaļa PingvīnsMedaļa MežezersMedaļa Rainis
  Zīmulis 10.10.15 17:15
 
2
0

(Manuālā Metāla Loka metināšana) Es bik palabošu takā pats mācos par metinātāju mani napgāzīsi saistībā ar mma metināšanu pareizi ir Rokas loka metināšana ar pārklātu kūstošu elektrodu...

Varu pateikt par pārklājumiem

B-Bāziskais MEtina ļoti atbildīgas konstrukcijas varbūt iesācējam grūti metināt būs bet labi tur un varm etināt visās pozīcijās izņemot no augšas uz leju

R-Rutilais metina arī visādas konstrukcijas bet ar viņu labāk lielās arkas nemetināt sūdīgāk turās un šuve ar viņu ir skaista perfekta un pat nobučot gribas  rutīlo elektrodu vieglāk piešķilt var un vieglāk metināt arī var visās pozīcijās tikai no augšas uz leju nē

A-Skābais nezinu neko par viņu reti izmantojams elektrods! visās pozīcijās var metināt ne no augšas uz leju

C-Celulozais nu celulozajam sastāvā ir koks un papīrs tapēc grūti aizdedzināt un pie pamat metāla nevar likt klāt savādāk pieķers ar to pašu anti stick system ar viņu metina no augšas uz leju jo viņam šķīstošā vanna turās tur bet tāda tipa elektrodu arī šausmīgi reti izmanto

RB-Rutīl Bāziskais palielinātība ražīgumā bāziskajam,tas pats kas parasti bāziskais principā

RR- Dubult rutīlais

RA-Rutil skābais

RC-Rutil celulozais

Takā ļoti daudz ko varu pastāstīt par metināšanu 

Un tur par titāna rūdu? kās? tas jau ir ķīmiskais sastāvs rutilajam elektrodam! Ti02 titāna dioksīds

Torsons avatars
Medaļa PamatskolnieksMedaļa TeamworkMedaļa Spoks
  Torsons 26.05.14 18:40
 
1
0

Ak, jā! Raksts ir labais! +++++

Torsons avatars
Medaļa PamatskolnieksMedaļa TeamworkMedaļa Spoks
  Torsons 26.05.14 18:40
 
1
0

Par MIG nezinu, bet MAG "svētdienas" metinātājus zinu pat vairākus. Padomju režīma laikā iegūto skābekļa balonu tūlīt pēc juku laikiem, kad AGA parādījās, samainīja pret CO2 balonu. Tagad balons ir īpašumā (AGA tos tikai iznomā), un, kad ir nepieciešams mainīt, tad maksā tikai par gāzi.

dolaars8 avatars
Medaļa Riesta laiksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Veiksmes lāde
  dolaars8 09.06.14 00:31
 
1
0

a man likās man ir tikai sava svarka un citu metināmo nav.

Horācijs avatars
Medaļa Twittera ekspertsMedaļa Twittera ekspertsMedaļa Admins iesaka
  Horācijs 11.05.14 00:33
 
1
0

Tiešām labs un kvalitatīvs raksts 

Kaut gan pats šad tad ar metinu manīju arī veidu par kuru pat nezināju (orbitālā metināšana). Tiešām interesanti bija lasīt.

LVDardedze avatars
Medaļa AspazijaMedaļa EnģelisMedaļa Rons
  LVDardedze 11.05.14 00:24
 
1
0

Pats pēc profesijas esmu metinātājs, metinu TIG (argons), MAG (misson 18/ agamix).  Mājās ir pusautomāts lincoln vienfāzīgais, + 20litrīgs co2 balons... :) Man arī ir rakstiņš tapis 

« 1  2  3  4 »