Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
605

Franču Ārzemnieku leģionu nodibināja 1831. gadā ar diviem mērķiem — atbrīvoties no ārzemniekiem, kas lielā skaitā bija atkāpušies kopā ar Napoleonu, un iegūt militāro spēku, ar kuru uzturēt kārtību Alžīrijas kolonijā. Galu galā, kāpēc jālej franču karavīru asinis, ja bagātā Francija spēj šiem mērķiem noalgot svešiniekus...vai savējos ar problēmām. Kādreiz varēja izvelēties- vai apgrēkojies cilvēciņš gribēja sēdēt cietumā vai doties ievest kārtību kādā Francijas kolonijā. Vēl diezgan nesen Francija par saviem leģionāriem nesniedza ziņas pat Interpolam. Tagad gan tas vairs nav spēkā, un cilvēku, kurš ir starptautiskā meklēšanā leģionā neuzņems.

Arī vairāki simti... Autors: Raziels Latvieši franču Ārzemnieku leģionā
1.

Arī vairāki simti latviešu ir dienējuši un joprojām dien Ārzemnieku leģionā. Pirms II Pasaules kara  leģionā ir dienējuši  ap 30 latviešu, pēc II Pasaules kara ap 200 bijušo  latviešu leģionāru atkal kļuva par leģionāriem - tikai Francijā.

Par to ka ir tāds Francijas... Autors: Raziels Latvieši franču Ārzemnieku leģionā
2.

Par to, ka ir tāds Francijas Ārzemnieku leģions,  pirmskara gados varēja  uzzināt no  stāstu brošūrām "Dēkaini piedzīvojumi ārzemnieku leģionā", kurās bija aizraujoši aprakstītas kāda latvieša piedalīšanās cīņās ar Āfrikas arābiem. 

Ir versija ka scarono... Autors: Raziels Latvieši franču Ārzemnieku leģionā
3.

Ir versija, ka šo brošūru autors bija slavenais latviešu lidotājs Herberts Cukurs. Droši vien šīs brošūras pamudināja ne vienu vien latviešu puisi doties piedzīvojumu meklējumos.

Scaronajā laikā Ārzemnieku... Autors: Raziels Latvieši franču Ārzemnieku leģionā
4.

Šajā laikā Ārzemnieku leģionā dienēja arī leģendārais Latviešu leģiona cīnītājs, Bruņinieka krusta kavalieris, kapteinis Miervaldis Ādamsons.

Kad Miervaldis bija jauns jūrnieks, viņa  konflikts ar kuģa kapteini beidzās ar to, ka kapteinis nokļuva Marseļas slimnīcā, un tolaik šādos gadījumos  Ārzemnieku leģions labi glāba situāciju- līgumu gan viņam nācās parakstīt uz sešiem gadiem.   Viņš piedalījās vairākās kaujās Marokā un Tunisijā. Kādā kaujā ar arābu nemierniekiem viņa vienība smagi cieta, dzīvi palika tikai septiņi leģionāri.  Ādamsons, dienot Ārzemnieku leģionā, saņēma   divus  ordeņus par varonību un ieguva seržanta pakāpi. Tieši šajā laikā Ādamsons tika pie iesaukas Marokas baigais ("The Moroccan terror" , kas vēlāk viņu pavada visu dzīvi.

Pēc II pasaules kara... Autors: Raziels Latvieši franču Ārzemnieku leģionā
5.

Pēc II pasaules kara  bijušajiem karavīriem neļāva apmesties bēgļu nometnēs   un daudzi no viņiem atrada izeju — atkal doties karā. Latviešu zēniem kara sagrautajā Vācijā, kur darbu atrast bija gandrīz neiespējami, tā bieži vien bija gandrīz vienīgā iespēja bezizejas  situācijā. Šo iespēju izmantoja pat tikko karā sakautie vācieši - pēc kara   leģiona sastāvā karoja 18000 vāciešu Ārzemnieku leģions bija plaši atvērts visiem atstumtajiem un dzimteni zaudējušajiem, pilnībā attaisnodams savu devīzi Legio patria nostra — Leģions ir mūsu tēvija. 

Salīdzinot ar vācu armiju... Autors: Raziels Latvieši franču Ārzemnieku leģionā
6.

Salīdzinot ar vācu armiju, leģiona režīms bija daudz maigāks. Apgāde stipri labāka, frančiem patīk labi ēst, un viņi labi baroja arī leģionārus. Apmācība gan bija nopietna un notika Alžīrijā, toreizējā Francijas kolonijā Ziemeļāfrikā. Trīs mēnešus jaunos leģionārus dīdīja franču valodā, soļošanā, dziesmās, tuvcīņā no agra rīta līdz vēlam vakaram. 

Francija toreiz nbspvēl... Autors: Raziels Latvieši franču Ārzemnieku leģionā
7.

Francija toreiz  vēl  turējās pie koloniālajiem iekarojumiem un latviešu leģionāri nokļuva Indoķīnas karā un viņiem nācās karot Vjetnamā. 

 

Viņu pretinieks bijanbspPSRS... Autors: Raziels Latvieši franču Ārzemnieku leģionā
8.

Viņu pretinieks bija PSRS un Ķīnā izskolotā vjetnamiešu komunista Ho Ši Miņa karaspēks, kuru labi apgādāja sarkanais bloks. 

„Tonkinas kalnos manu izpletņlēcēju bataljonu sakāva. 60% lieli zaudējumi. Es biju otrais numurs patšautenei, tas, kurš nes munīciju. Abus ar šāvēju ievainoja, kritām vjetu gūstā,” atceras bijušais leģionārs Bruno Plūme. No 33 viņa vienības vīriem jau kaujas sākumā dzīvi palika 14. 
 

bdquoVjeti ir dūscaronīgi... Autors: Raziels Latvieši franču Ārzemnieku leģionā
9.

„Vjeti ir dūšīgi karotāji. Kad ar ASV prezidenta Kenedija lēmumu Vjetnamas krastā izkāpa pirmie 20 000 jūras kājnieku, mēs, četri latvieši, bijušie Ārzemnieku leģiona karavīri, dzērām vīnu. Un cits citam teicām — viņi nezina, kur ir iekūlušies,” 

Arī mūsdienās Ārzemnieku... Autors: Raziels Latvieši franču Ārzemnieku leģionā
10.

Arī mūsdienās Ārzemnieku leģionā dien latvieši- daļa vienkārši piedzīvojumu meklējumos, daļa naudas dēļ- dienot bāzē alga ir 2000 eiro mēnesī, karā — ap 4000 eiro. Artūrs Tarzieris, latviešu puisis, kurš pats ir dienējis leģionā, saka: " Man nepatīk, ka, atgriežoties Latvijā, man vairs nav neviena drauga, jo visi Anglijā lasa zemenes. Ja nu tiešām nevar Latvijā izdzīvot, labāk tad ir braukt uz franču leģionu. Lasot zemenes, tu esi trešās šķiras melnstrādnieks, bet militārists ir viena no cienījamākām profesijām.” 

Pievienotie video

1
605

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [11]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Stasits avatars
Medaļa RainisMedaļa KukijsMedaļa Rainis
  Stasits 19.01.17 23:10
 
11
0

Ja labi maksa, tad lai jau turas tur, neka slikta nesaskatu.

mmrr avatars
Medaļa SpoksMedaļa StudentsMedaļa Dienas doma
  mmrr 20.01.17 21:51
 
9
0

interesanta, maz cilāta tēma. Maz ir ļaužu, kas lepotos ar dienestu svešā uniformā.

gelandewagen avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas domaMedaļa Vilkaču klana biedrs
  gelandewagen 19.01.17 23:53
 
9
0

ja ir smadzenes, un proti apieties ar lielgabalu, getlin gun, vai saproti kaujas tehniku, piemaksās var dabūt vēl tik pat, cik pamatalga.

Ja vāciešiem būtu tāds leģions, tad domāju, ka daudzi tur būtu dienējuši. 

p.s. Ja franču leģionā dienējot tevi ievaino, tad tev automātiski tiek piešķirta francijas pilsonība, jo es lējis asinis par dzimteni.

sweexlol avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RainisMedaļa Dienas joks
  sweexlol 19.01.17 23:26
 
3
0

Vienmēr radies jautājums. Kā var tikt viņā?  

Vinnīts avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Rotaļu draudziņšMedaļa Admins iesaka
  Vinnīts 21.01.17 22:26
 
2
0

:white_flag:

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 26.06.17 19:57
 
1
0

Nu, Pirmajā Indoķīnas karā Vjetmiņam vēl nekādu ļoti advancētu ieroču nebija, tos sāka piegādāt pēc tam, kad notikumos iesaistījās amerikāņi 60. gadu sākumā - kad franči jau sen bija sakauti un padzīti no Vjetnamas...

krustnesi avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  krustnesi 28.06.17 12:51
 
0
0

4000 par tavu dzīvību.. maz, ļoti maz. Turklāt, bez ģimenes un draugiem.

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 16.03.17 18:25
 
0
0

Labs raksts.

janisjanis70 avatars
Medaļa Sudraba ninjaMedaļa SensejsMedaļa Jokupēteris
  janisjanis70 21.01.17 09:13
 
0
0

  

sweexlol avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RainisMedaļa Dienas joks
  sweexlol 20.01.17 00:43
 
0
0

Iegāju un palasīju kritērijus. Ja visu pareizi sapratu tad tur pieņem arī cilvēkus kuri bez brillēm ir akli?