Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
325

Vai atcerieties 2001.g. iznāca dziesma no Basement Jaxx "Where's your head at"? Diezgan dīvains videoklips, kur pērtiķiem un cilvēkiem ir samainītas galvas. Varbūt par iedvesmu šim videoklipam ir kalpojuši Roberta J Vaita pētījumi par galvas transplantēšanas iespējām.

Kamēr PSRS tika ekperimentēts ar suņiem Aukstā kara uzplaukuma laikā 60-tajos, ASV atradās zinātnieks, kas bija ar mieru mēģināt veikt tikai galvas transplantēšanu pērtiķiem. Par cik politiski bija ļoti svarīgi neatpalikt no PSRS nevienā jomā, tad arī šāda veida eksperimentiem atradās finansējums un iespējas. Lai gan tranplantēšana bija veiksmīga, pērtiķis palika dzīvs, par pilnīgu veiksmi nevar runāt, jo pērtiķis palika paralizēts un neviens no eksperimenta upuriem ilgāk par deviņām dienām neizdzīvoja.

Mugurkaula smadzeņu bojājumi transplatēšanas laikā un nespēja tās savienot, kā arī transplanta atgrūšana no ķermeņa bija grūti pārvarāmi šķēršļi. Pat mūsdienās par iespējām transplantēt galvu izsakās drīzāk noraidoši. Tas, kas atturēja Vaitu no galvas transplantēšanas cilvēkam, bija finanšu trūkums, nevis morālas dabas jautājumi.

Roberts J Vaits bija... Autors: Lestets Kur ir tava galva?
1.

Roberts J Vaits bija neiroķirurgs, kurš savas karjeras laikā veica vairāk nekā 10 000 operāciju uz smadzenēm. Lai arī dzīvnieku tiesību aizstāvji viņu neieredz par bojāgājušajiem suņiem un pērtiķiem, viņš tomēr bija katolis, kas darbojās kā padomdevējs četriem pāvestiem par medicīniskās ētikas jautājumiem.

Pirms piecdesmit gadiem bija daudz cilvēku, kas pētīja smadzenes. Teorētiski to transplantēšana varētu būt iespējama, jo smadzenēm nepiemīt īpašība tikt atgrūstām no pārējā ķermeņa.

Viens no svarīgākajiem Vaita eksperimentu rezultātiem bija, ka veicot galvas transplantēšanu smadzenes nepieciešams atdzesēt līdz 10 grādu temperatūrai. Tad neironu aktivitāte apstājas, nav nepieciešamas barības vielas un tiek novērsta bojājumu rašanās.

1970g 14 martā zinātnieku... Autors: Lestets Kur ir tava galva?
2.

1970.g. 14. martā zinātnieku grupa Klīvlendā, Ohaio Roberta J Vaita vadībā veica pērtiķa galvas transplantēšanu uz citu ķermeni. Procedūra bija veiksmīga - dzīvnieks pārdzīvoja 18 stundu operāciju, varēja saost, nogaršot, dzirdēt un redzēt. Viņš pat iekoda asistentam pirkstā. 2001.g. Vaits veiksmīgi atkārtoja operāciju ar galvas transplantēšanu pērtiķim. Operācijas atkārtošana ar cilvēku nozīmētu, ka, lai arī ķermenis paliek dzīvs, tas būtu paralizēts un nevarētu pat patstāvīgi elpot, jo nervu šūnu un mugurkaula smadzeņu reģenerācija uz to brīdi vēl nebija iespējama.

19gs sākumā uzrakstītais... Autors: Lestets Kur ir tava galva?
3.

19.gs sākumā uzrakstītais romāns ir kļuvis par klišeju neparastiem zinātniskiem eksperimentiem. Frankenšteins bija radība, kas tika izveidota no vairāku ķermeņu gabaliem. Vai šādi eksperimenti būtu salīdzināmi ar Frankenšteina radīšanu? Tik pat labi to var attiecināt uz cilvēkiem, kas ir saņēmuši donora nieri, sirdis, aknas, plaušas vai seju. Cilvēka ķermeni zināmā mērā var uzskatīt par mašīnu, kas pārstāj funkcionēt, ja kādas tā daļas ir nolietojušās. To aizstāšana ar jaunām var glābt dzīvību vai ievērojami uzlabot dzīves kvalitāti. Ētikas jautājumi ir svarīgi, jo atšķirībā no mašīnas cilvēkam ir būtība, viņa personība. Veicot galvas transplantēšanu kurš cilvēks būs dzīvs? Tas, kam pieder galva, vai cits ķermenis. Vai cilvēkam ar galvas tranplantu radušies pēcnācēji būs viņa paša bērni? Nelaime slēpjas apstākli, ka ir daudz cilvēku, kuri uzskata, ka neatbildot uz morālas dabas jautājumiem un vispirms neizlemjot, vai tas ir labi vai slikti, tālāk virzīties nevar. Taču tas nav gluži cilvēka dabā, parasti kaut ko izdara un pēc tam domā.

2015g Serdžio Kanavero... Autors: Lestets Kur ir tava galva?
4.

2015.g. Serdžio Kanavero paziņoja par pirmo galvas transplantēšanu cilvēkam. Gadu iepriekš pētījumi Vācijā bija apstiprinājuši iespēju reģenerēt mugurkaula smadzenes žurkām. Operācijai vajadzētu notikt pirms 2017.g. beigām ASV vai Ķīnā. Par brīvprātīgo ir pieteicies kāds krievu programmētājs ar Verdniga-Hofmaņa slimību, kuras ietekmē notiek muskuļu atrofija un cilvēks tāpat nomirs tuvāko gadu laikā.

Vai šādā gadījumā nav vērts pieņemt neizbēgamo un uzskatīt galvas tranplantēšanu par vienīgo iespēju kā glābt cilvēku? Varbūt nākotnē galvas transplantēšana nebūs vajadzīga? To varēs pievienot pie ierīcēm, kas to uzturēs pie dzīvības, nevajadzēs uztraukties par audu nesaderību un ratiņkrēslam vai dronam līdzīga ierīce ļaus galvai brīvi pārvietoties. Tomēr šī ideja nav jauna. To jau ir mēģināts realizēt, militāriem mērķiem.

0
325

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [2]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Zviedriete avatars
Medaļa RainisMedaļa ViktorsMedaļa Zelta ninja
  Zviedriete 05.11.15 15:11
 
7
0

Labs raksts!

No manas morālās puses, domāju, ka galvas/smadzeņu pārstādīšana nebūtu nekas slikts, protams, attiecīgās situācijās, ja izdotos novērst paralīzi un citas problēmas. Piemēram, cilvēkiem, kas cietuši smagas traumas un to pašreizējais ķermenis ir neglābjami "bojāts" varētu transplantēt smadzenes uz cita cilvēka ķermeni, kam, piemēram, kādas traumas rezultātā tieši smadzenes atteikušās darboties.

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 19.03.17 19:12
 
2
0

Vēl pēc kāda gadsimta, tas varētu būt jau diezgan reāli.