Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
387

Viktorijas laikos cilvēki apturēja mājas pulksteņus, kad nomira kāds no iemītniekiem. Lai gan šī tradīcija nedaudz turpinās arī šodien, ir tādi nāves pulksteņi, kuri netika apturēti apzināti. Tā vietā, šie pulksteņi apstājās traģisku notikumu rezultātā, lai uz mūžīgiem laikiem iezīmētu pēdējos mirkļus pirms katastrofām.

Alfrēda P Mareja ēkas... Autors: Žaks Paganels Apstājušies pulksteņi, kas kļuva par traģēdiju liecībām
1.

Alfrēda P. Mareja ēkas pulkstenis. Alfrēda P. Mareja federālās ēkas spridzināšana, kuru sarīkoja divi ar valdību neapmierināti noziedzinieki, bija lielākais terorakts ASV vēsturē līdz 11.septembra teroraktiem. 1995.gada 19.aprīļa rītā, ar sprāgstvielām piekrauta kravas automašīna eksplodēja ēkas tuvumā, nogalinot 168 cilvēkus (no kuriem 19 bija bērni jaunāki par 6 gadiem) un ievainojot vairāk nekā 650 citus. Trīs mēnešus vēlāk, daļēji sagrautā ēka tika nojaukta pavisam, lai tās vietā varētu ierīkot memoriālu un muzeju. Ideja par apstājušos laiku ir stipri integrēta gan memoriālā, gan muzejā. Divas milzīgas struktūras pazīstamas kā "Laika vārti" stāv pie brīvdabas memoriāla ieejas. Uz austrumu vārtiem stāv rakstīts 9:01, kas apzīmē "pēdējos miera mirkļus" pirms sprādziena. Uz dienvidu vārtiem stāv rakstīts 9:03 jeb "pirmajiem postījumu apzināšanas mirkļiem". Muzejā atrodas pulkstenis, kas iezīmē precīzu sprādziena laiku, tā rādītāji ir uz 9:02.

Oppau baznīcu pulksteņi... Autors: Žaks Paganels Apstājušies pulksteņi, kas kļuva par traģēdiju liecībām
2.

Oppau baznīcu pulksteņi. Oppau (mūsdienās daļa no Ludvigshāfenes pilsētas) bija maza pilsētiņa Vācijas dienvidrietumos. Oppau BASF ķīmijas rūpnīca bija atbildīga par amonija nitrāta mēslojuma līdzekļa ražošanu. Tas tika uzglabāts lielā bunkurā līdzās citām ķīmiskām vielām. Diemžēl, šīm divām ķimikālijām bija tendence salipt kopā, situācija, kura tika novērsta izmantojot dinamītu. Kaut arī šī operācija bija bīstama, tā bija ierasta prakse, iepriekš veikta simtiem reižu. Tomēr, Oppau veiksme beidzās 1921.gada 21.septembrī, kad amonija nitrāts eksplodēja. Milzīgais sprādziens izpostīja gan rūpnīcu, gan pilsētu. Bojā gāja 500-600 cilvēku. Tas, kas izdzīvoja bija vairāki pulksteņi, kas piederēja tuvējām baznīcām. Visi no tiem apstājas 7:33, tieši sprādziena brīdī.

Fotogrāfa kabatas pulkstenis... Autors: Žaks Paganels Apstājušies pulksteņi, kas kļuva par traģēdiju liecībām
3.

Fotogrāfa kabatas pulkstenis. 1945.gada 6.augustā, kara nākotne tika mainīta uz visiem laikiem. ASV militārie līderi nolēma iznīcināt Hirosimas pilsētu, Japānā, ar dūzi, ko viņi tik slepeni būvēja: atombumbu. Aptuveni 100 000 cilvēku toreiz tika nogalināti, un viss 1,6 kilometru rādiusā tika pilnībā pārvērsts gruvešos. Pēc bombardēšanas, 19 gadus vecais Šindži Mikamo atgriezās Hirosimā rakties cauri viņa ģimenes mājas drupām. Tur viņš atrada sava vectēva zelta kabatas pulksteni, kas sākotnēji bija dots kā samaksa par kalpošanu kā imperatora fotogrāfam. Lai gan pulksteņa rādītāji bija norauti, sprādziena radītais karstums bija iededzinājis bombardēšanas laiku mētālā zem tiem. Pulkstenis uz mūžīgiem laikiem bija apstājies uz 8:15. Šindži šo pulksteni 1955.gadā ziedoja Hirosimas Miera memoriālajam muzejam un pēc tam muzejam Apvienoto Nāciju galvenajā mītnē Ņujorkā. Diemžēl, pulkstenis pazuda 1989.gadā, un kopš tā laika nav ticis redzēts.

Cunami pulkstenis Lai gan... Autors: Žaks Paganels Apstājušies pulksteņi, kas kļuva par traģēdiju liecībām
4.

Cunami pulkstenis. Lai gan daudzi Havaju salas uzlūko kā paradīzi, reizēm tām nākas saskarties ar dabas dusmās. Hilo pilsēta, kas atrodas uz Lielās salas, pagājušā gadsimtā viena pati ir saskārusies ar diviem postošiem cunami, no kuriem otrais bija 1960.gada 23.maijā. Viens no apkārtnes slavenākajiem apskates objektiem, zaļš pulkstenis, kas atrodams Hilo priekšpilsētā Vaiakeataunā, izdzīvoja pirmo cunami, bet tika stipri bojāts otrajā. Tā rādītāji ir apstājušies uz 1:04, laiks, kad salu sasniedza pirmie lielie viļņi. Pulkstenis šādā kondīcijā tika saglabāts kā memoriāls visiem tiem, kuri zaudēja savas dzīvības un mājas, un stāv joprojām. Vaiakeatauna vairs neeksistē, tās bijušās zemes tikušas aizstātas ar publiskiem parkiem un zaļajām zonām.

Černobiļas pulkstenis... Autors: Žaks Paganels Apstājušies pulksteņi, kas kļuva par traģēdiju liecībām
5.

Černobiļas pulkstenis. 1986.gada 26.aprīlī, Černobiļas atomelektrostacija piedzīvoja sprādzienu pēc drošības pārbaudes, kas aizgāja katastrofāli greizi. Nākamajās stundās, spēkstaciju un tuvāko apkārtni pārņēma radioaktīvā enerģija, karstums un uguns. 2005.gadā, bezbailīgs fotogrāfs Gerds Ludvigs iekļuva radioaktīvajās spēkstacijas drupās, lai uzsāktu 15 minūšu ilgu fotografēšanas pastaigu. Lai gan visas fotogrāfijas no spocīgajām kontroles telpām un gaiteņiem ir satriecošas, bija tikai viena aina, kuras dēļ Ludvigs patiesi riskēja ar savu dzīvību, lai to notvertu kadrā. Dziļi reaktora sirdī, kur radiācija ir visaugstākā, Ludvigs iegāja aiz tērauda durvīm slēptā telpā. Tajās dažās sekundēs, kuras viņam tika atļautas, viņš pamanīja vecu pie sienas karājošos pulksteni, tā rādītāji bija apstājušies uz 1:23:58, precīzu laiku, kurā reaktors eksplodēja.

Pirāta kabatas pulkstenis... Autors: Žaks Paganels Apstājušies pulksteņi, kas kļuva par traģēdiju liecībām
6.

Pirāta kabatas pulkstenis. 1692.gada 7.jūnijā, Portrojālas pilsētu, Jamaikā, nopostīja liela zemestrīce. Īsi pirms pusdienlaika, iedzīvotāji dzirdēja apdullinošu troksni un tad zeme zem viņu kājām sāka neganti drebēt. Viss, ko viņi varēja darīt bija noraudzīties kā puse viņu pilsētas ieslīd jūrā. Trīs gadsimtus vēlāk, vēsturnieki sāka pētīt zemūdens drupas. Slavenākais no drupām izceltais artefakts bija kabatas pulkstenis, ražots Nīderlandē ap 1686.gadu. Rādītāji pulkstenī bija apstājušies uz 11:43, precīzu laiku, kurā pulkstenis iegāja jūrā. Šī pulksteņa atklāšana bija pirmā reize, kad arheologi izmantoja apstājušos pulksteni, lai noteiktu precīzu laiku, kad notika katastrofa.

Titānika zelta pulkstenis... Autors: Žaks Paganels Apstājušies pulksteņi, kas kļuva par traģēdiju liecībām
7.

Titānika zelta pulkstenis. Par "nenogremdējamo" dēvētā luksusa okeāna lainera ''Titāniks'' likteni mēs labi zinām. 1912.gada 14.aprīļa naktī, kuģis uztriecās aisbergam un vēlāk nogrima Atlantijas okeāna dzelmē sev līdzi paņemot aptuveni 1500 cilvēku dzīvības. Lai gan bija daudz kabatas pulksteņu un citu pulksteņu, kas tika iegūti no upuriem un paša kuģa, visinteresantākais no tiem joprojām atrodas tā vrakā. Šis pulkstenis atradās uz kamīna, Macy's dibinātāja Isidora Strausa un viņa sievas Idas istabiņā (abi gāja bojā). Pie pussagruvušā kamīna, ieskauts smiltīs un gruvešos stāv zelta pulkstenis, kas izskatās tikpat jauns kā dienā, kad tas tika izgatavots. Pēc bildēm, kas uzņemtas pirms kuģis nogrima nākas secināt, ka nogrimšana vispār neietekmēja pulksteņa pozīciju. Taču, tas ir nedaudz bojāts un ir grūti saredzēt kādu laiku tas rāda. Tiek pieļauts, ka pulksteņa rādītāji apstājās uz 2:20, tajā pašā minūtē, kuģis nogāja zem viļņiem.

0
387

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [11]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Ļaļaka avatars
Medaļa GredzeniMedaļa StringiMedaļa Gredzeni
  Ļaļaka 13.03.17 09:50  
 
19
0
Mājās arī bija reiz viens pulkstenis, kurš apstājās līdz ar sava īpašnieka nāvi un sataisīt vairs nevarēja. Interesanta tēma.

adītājs avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa RecidīvistsMedaļa Žurnālists
  adītājs 13.03.17 10:01  
 
11
0
Tiešām labs raksts!

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 13.03.17 09:19
 
11
0

''Turpmāk mani raksti būs par visu, kas seksīgs!!!''

Pulksteņi ir seksīgi? 

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 13.03.17 14:47
 
10
0

Tagad vesturnieki vares vertet katastrofu laiku pec mobila tel. apstashanas laika...

ŽanisReno avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Testu veidotājsMedaļa Sviestmaize
  ŽanisReno 13.03.17 09:54
 
8
0

atbildot uz gegeris komentāru " A kur tie pārējie 3 pulksteņi, kuri min... "

droši vien tajā baznīcā bija 4 pulksteņi.    

Un no manas puses jautājums: vai tas Titānika zelta pulkstenis bija elektroniskais, ja jau noejot pa burbuli, uzreiz apstājās?

Gan jau, ka apstājās tad, kad nebija vairs, kas viņu uzvelk...

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 13.03.17 12:22
 
6
0

Interesanti, paldies!

gegeris avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa TrumpeMedaļa Sertificēts spoks
  gegeris 13.03.17 09:45
 
4
0

A kur tie pārējie 3 pulksteņi, kuri minēti virsrakstā?

Deony avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Dienas domaMedaļa Žurnālists
  Deony 04.09.17 20:44
 
3
0

Laukos peec saimnieka naaves apstaajaas sienas pulkstenis. Tas tika vests uz remontu, bet nekas neliidzeeja-pulkstenis negaaja. Tas laiks bija patieshaam apstaajies- nekur nekas neveicaas. Kad peec gadiem maajaa saakaas remonts, straadnieki iekustinaaja pendeli un pulkstenis , itkaa nekad nebuutu apstaajies, saaka taalaak skaitiit stundas. Staasts patiess.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 13.03.17 12:45
 
3
0

atbildot uz The Diāna komentāru "Rawr "   

The Diāna avatars
Medaļa GremlinsMedaļa Nedēļas adminsMedaļa Zoles 3000 speles
  The Diāna 13.03.17 12:30  
 
3
0
atbildot uz slugga komentāru " ''Turpmāk mani raksti būs par visu, kas... "Rawr

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 13.03.17 22:16
 
1
0