Kā nodibināt savu uzņēmumu

Ludzams nelikt stulbus komentarus,daudzi cilveki sapno par savu biznesu,tad ludzu :) Es pats jau esmu taja visa ieksa,ja ir galva uz pleciem tad var meginat!

Vēlētos būt pats sev vadītājs, noteikt uzņēmuma attīstību, pelnīt vairāk, īstenot dzīvē savas idejas un projektus, hobiju pārvērst par darbu? Tie nav vienīgie, taču pilnīgi pietiekami iemesli, lai apsvērtu iespēju dibināt savu uzņēmumu. Ir laba ziņa: nodibināt uzņēmumu ir vienkārši - tāpēc droši uz priekšu!

Kad pieņemts lēmums dibināt uzņēmumu, jānokārto dažas formalitātes. Uzņēmumu juridisko formu ir daudz, taču visizplatītākā ir Sabiedrība ar ierobežotu atbildību jeb SIA. Lai SIA reģistrētu komercreģistrā, tādejādi iegūstot juridiskas personas statusu, Uzņēmumu reģistrā (UR) ir jāiesniedz pieteikums kopā ar likuma normās noteiktiem dokumentiem (skat. Iesniedzamie dokumenti LR Uzņēmumu reģistrā).

Dokumentiem ir aizpildīti paraugi
Sagatavošanās procesu atvieglo tas, ka UR mājas lapā www.ur.gov.lv ir pieejami visu iesniegšanai nepieciešamo dokumentu aizpildīti paraugi, kā arī pa soļiem aprakstīts, kā komercreģistrā reģistrēt SIA. Savukārt tiem, kuri tomēr baidās kaut ko sajaukt vai ierakstīt nepareizi, ir pieejams UR pakalpojums - par atsevišķu samaksu iespējams pasūtīt komersanta pieteikumu un Uzņēmumu reģistra izstrādāto dokumentu paraugu aizpildīšanu un izdrukāšanu, kā arī dokumentu caur šūšanu, pat lapu numurēšanu un laminēšanu.

Arvien vienkāršāk
UR reģistrēšanas process pastāvīgi tiek vienkāršots – tiek uzlaboti gan aizpildāmie dokumenti, gan atvieglotas dokumentu apstiprināšanas procedūras.
Kopš pagājušā gada 20.decembra stājies spēkā vēl viens papildu atvieglojums dokumentu noformēšanā – tagad UR ir tiesības apliecināt parakstus viena dibinātāja SIA. Tas nozīmē, ka pirms došanās uz UR iesniegt pieteikumu uzņēmuma reģistrācijai komercreģistrā, vairs nav nepieciešams paraksta apliecinājums pie notāra.

Izdrukā un aizpildi
Pieteikumu UR visvienkāršāk ir aizpildīt, izdrukājot no UR mājas lapas pieteikuma veidlapu (4.veidlapa) un jau aizpildītu paraugu šai veidlapai, kas kalpo kā špikeris.
Pietiekuma izskatīšana tiek veikta ļoti ātri – samaksājot parasto valsts nodevu, pieteikums tiks izskatīts 3 darba dienu laikā. Bet, ja vajag ļoti steidzami, to izdarīs arī vienas dienas laikā, ja tiks samaksāta valsts nodevu trīskāršā apmērā.

Pieteikumam jāpievieno daži dokumenti
UR pieteikumam jāpievieno daži iepriekš sagatavoti papildus dokumenti: dibināšanas līgums, sabiedrības statūti, bankas izziņa par pamatkapitāla apmaksu (ja pamatkapitāls vai tā daļa apmaksāta naudā), dokumenti, kas apliecina katra mantiskā ieguldījuma vērtību (ja tiek izdarīts mantiskais ieguldījums), valdes paziņojums par sabiedrības juridisko adresi, kvīts par valsts nodevas samaksu par sabiedrības ar ierobežotu atbildību ierakstīšanu komercreģistrā, kvīts par reģistrācijas sludinājuma apmaksu oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".
Vadoties pēc UR mājas lapā esošajiem iesniedzamo dokumentu paraugiem, dibināšanas līgumu, sabiedrības statūtus un valdes paziņojumu par sabiedrības juridisko adresi, kā arī pašu pieteikuma veidlapu var aizpildīt vienas līdz divu stundu laikā. Ilgāks laiks šo dokumentu sagatavošanai varētu būt vajadzīgs, ja SIA dibina vairākas personas, jo tad, iespējams, uzņēmuma darbības nianses minētajos dokumentos tiks atrunātas detalizētāk.
Kad UR iesniedzamie dokumenti sagatavoti, jādodas uz banku, kur jāiemaksā statūtkapitāls - visbiežāk tie ir 2000 lati, jo tāda ir likumā noteiktā minimālā summa statūtkapitāla lielumam SIA dibināšanai, kā arī jāapmaksā valsts nodeva par SIA ierakstīšanu komercreģistrā (100 Ls) un sludinājums vēstnesī (24 Ls). Banka attiecīgi izsniegs 3 dokumentus par šiem maksājumiem, kas jāpievieno UR reģistrācijas dokumentiem.
Tālāk jādodas uz UR tuvāko nodaļu. Adreses un darba laikus visām nodaļām var apskatīties UR mājas lapā. Taču, ja gatavojot pieteikuma dokumentus iesniegšanai UR rodas kādi jautājumi vai neskaidrības, droši zvaniet pa tālruni 7031703 – kompetenti UR darbinieki palīdzēs saprast, kas, kā un kāpēc jādara UR reģistrēšanas procesā.

VID izsniedz nodokļu maksātāja apliecību
Kad UR SIA reģistrācijas apliecība jau ir kabatā, jāveic pēdējais solis – jādodas uz piekritīgo VID teritoriālo iestādi, lai reģistrētos kā nodokļu maksātājs. Tas nozīmē, ka katra VID nodaļa apkalpo juridiskas personas noteiktā ģeogrāfiskā teritorijā. Lai noskaidrotu, uz kuru VID nodaļu jādodas, var piezvanīt uz VID informatīvo tālruni 67211011 un, nosaucot uzņēmuma juridisko adresi pajautāt, kura ir jūsu uzņēmumu apkalpojošā VID nodaļa. Informāciju var sameklēt arī www.vid.gov.lv. Nodokļu maksātāja apliecību saņemsiet mēneša laikā.
Ar šo brīdi uzņēmums juridiski kļūst par pilnvērtīgu tirgus dalībnieku un sadarbības partneri citām juridiskām personām.

II

Pirms uzņēmuma dibināšanas, jāveic rūpīga sagatavošanās

Uzņēmuma dibināšana ir tikai viens no soļiem uzņēmējdarbības uzsākšanā. Un, ja būsim godīgi – pats vienkāršākais. Jauno uzņēmēju pieredzes stāsti par to, kā viņi uzsākuši savu darbību, ir dažādi, taču ienākšanai tirgū jauna dalībnieka statusā ir daudzi kopīgi aspekti, par kuriem jādomā vēl pirms uzņēmums ir juridiski nodibināts.

Vispirms potenciālais jaunais uzņēmējs izvēlas jomu, kurā darbosies viņa uzņēmums. To bieži nosaka līdzšinējā profesionālā pieredze, taču ir pietiekami daudz darbības veidu, kuros uzsākt savu biznesu var arī bez priekšzināšanām. Galvenais nosacījums – jābūt skaidram mērķim, kuru vēlas sasniegt un gatavam mācīties un izpētīt, kas jādara, lai to sasniegtu.

Biznesa plāns – palīgs izaugsmē
Lai rastu pārliecību par potenciālā uzņēmuma rentabilitāti, lieti noder biznesa plāna izstrāde. Plāns palīdzēs salikt pa plauktiņiem uzņēmuma attīstības soļus un precīzāk apjaust biznesa situāciju konkrētajā darbības nozarē, kā arī savu potenciālu. Prakse liecina, ka biznesa plānus mēdz arī nerakstīt. Visbiežāk tas ir situācijās, kad jaunais uzņēmējs jau ir vienojies vismaz ar noteiktu klientu skaitu par sadarbību, izrēķinot, ka iesākumā ar konkrēto klientu bāzi pietiek, lai nosegtu izmaksas pie sākotnēji plānotā darbinieku skaita, kā arī tehniskajām, administratīvajām un citām izmaksām.
Taču biznesa plānu sagatavot ir ieteicams, jo tas palīdz izanalizēt, kā sekmīgāk attīstīties, izmantojot savas stiprās puses un tirgus iespējas – pārdalot jau esošu tirgus daļu ar citiem konkurentiem vai atrodot jaunas nišas, kurās darboties.
Ir arī tādi gadījumi, kad pēc biznesa plāna sagatavošanas labāk ir atteikties no biznesa idejas vai ir jāmaina atsevišķi tā aspekti.

Svarīga klientu bāze un potenciāls
Lai uzņēmums veiksmīgi darbotos, ir vajadzīgi klienti, kas pērk preci vai pakalpojumu. Un šajā gadījumā ir divi iespējamie scenāriji – ir darbības veidi, piemēram, mazumtirdzniecība, kur var izveidot veikalu un piesaistīt klientus pilnīgi no nulles, radot par sevi interesi ar reklāmām un citiem pasākumiem. Tā var mēģināt darīt arī tad, ja uzņēmums sniedz pakalpojumus. Taču prakse liecina, ka bieži vien jaunus uzņēmumus pakalpojumu sniegšanai noteiktā nozarē dibina tad, kad jau ir izveidojies noteiks kontaktu loks ar cilvēkiem vai uzņēmumiem, kuri šos pakalpojumus labprāt izmantotu. Šajā gadījumā svarīgi ir formulēt priekšrocības, kādas iegūs potenciālais klients, kurš iepriekš izmantojis cita uzņēmuma pakalpojumus. Tā varētu būt pakalpojuma izcila kvalitāte, ko nodrošina jaunā uzņēmuma darbinieku pieredze un konkrētas personības profila īpašības, tajā skaitā, spēja profesionāli komunicēt ar klientu, piedāvājot viņam piemērotākos risinājumus.
Te mēs nonākam līdz jautājumam par darbinieku piesaisti uzņēmumam. Darbinieku kompetences un spēja sastrādāties komandā ir viena no veiksmīgas uzņēmuma attīstības atslēgām.

Jānosaka nepieciešamo ieguldījumu apjoms Kad ir izvēlēta darbības joma, ir jāizveido saraksts, kādi naudas ieguldījumi jāveic, lai uzņēmums varētu sākt savu darbību – vajadzīgs ofiss vai tirdzniecības platība, datortehnika vai cita tehnika, iekārtas, datorprogrammas... Šo sarakstu varētu turpināt ļoti garu. Taču katram uzņēmuma tas būs savādāks. Ir darbības jomas, kurās nav nepieciešami lieli ieguldījumi. Piemēram, uzņēmumam, kurš nodarbojas ar programmēšanu vai reklāmas pakalpojumu sniegšanu, galvenās izmaksas varētu būt datori, datorprogrammas, ofisa īre, ja telpas tiek nomātas, komunālie maksājumi, ofisa standarta aprīkojums – telefons, fakss, kopētājs, printeris. Savukārt, ja plānots atvērt veikalu, lielākās izmaksas būs telpu īre vai iegāde, kā arī to iekārtošana. Vislielākie ieguldījumi nepieciešami ražošanas un lauksaimniecības uzņēmumiem – iekārtas, tehnika, ēkas.

Biznesa plāns ir, darbinieki sameklēti, klienti zināmi vai ir pārliecība par to piesaisti, vajadzīgie ieguldījumi biznesa uzsākšanai veikti vai atrasts avots to finansējumam – ir sagatavots labs pamats biznesa izaugsmei. Ja šīs lietas ir nokārtotas, droši var doties reģistrēt savu uzņēmumu!