Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
785

Šo rakstu ir rakstījis amerikāņu ārsts, bet nesakiet, ka Latvijā viss ir OK, un tas viss uz mums neattiecas.

Un tā - Dr. Ken Murray stāsts par to, kāpēc daudzi mediķi nēsā tetovējumus un medaljonus ar uzrakstiem "Nereanimēt" un labāk mirst ar vēzi mājās...

Ārsti arī ir mirstīgi Un kad... Autors: Raziels Ārsti saka "nē!"  reanimācijai
1.

Ārsti arī ir mirstīgi. Un, kad viņu dzīve iet uz galu, viņi ne vienmēr azartiski cīnās par savu dzīvību. Un tie, kuri cīnās ar nāvi, kad tas attiecas uz viņu pacientiem , pret savu nāvi mēdz izturēties citādi. Viņi skaidri zina, kas notiks un zina visus variantus, un parasti ārstiem ir pieejama jebkura ārstēšana, kuru viņi varētu vēlēties. Bet viņi iztiek bez  krampjainas turēšanās pie savas dzīvības.  .  

Daudzus gadus atpakaļ... Autors: Raziels Ārsti saka "nē!"  reanimācijai
2.

Daudzus gadus atpakaļ Čārlijs, ievērojams ārsts - ortopēds un mans skolotājs atklāja sev vēderā tādu kā kamolu. Viņam izdarīja diagnosticējošu operāciju.  Tā pierādīja aizkuņģa dziedzera vēzi.

Diagnostiku veica viens no valsts vadošajiem ķirurgiem. Viņš piedāvāja Čārlijam operāciju un ārstēšanu, kura varētu  trīskāršot Čārlija paredzamās atlikušās dzīves ilgumu, bet dzives kvalitāte tādā gadījumā būtu ļoti zema.  

Čārliju šis priekšlikums neieinteresēja. Viņš izrakstījās no slimnīcas nākošajā dienā, slēdza savu ārsta praksi un vairs ne reizi neieradās slimnīcā. Tā vietā viņš veltīja visu atlikušo laiku ģimenei.  Viņa pašsajūta bija tik laba, cik vien tas ir iespējams pie šādas diagnozes.Čārlijs neveica ne ķīmijterapiju, ne starošanu. Pēc dažiem mēnešiem viņš mierīgi nomira mājās. 

Protams arī ārsti negrib... Autors: Raziels Ārsti saka "nē!"  reanimācijai
3.

Protams, arī ārsti negrib mirt - bet viņi pietiekoši zina par mūsdienu medicīnu, lai apzinātos tās robežas. Un viņi pietiekoši zina par nāvi, lai zinātu arī, no kā ir jābaidās visvairāk:  no nāves sāpēs un vientulībā. Viņi mēdz apspriest to ar savām ģimenēm.  Viņi grib būt pārliecināti, ka tad, kad viņu laiks pienāks, netiks pieņemti nekādi izmisīgi mēri - ka viņiem savas dzīves pēdējajos brīžos nenāksies izjust, kā kāds lauž viņiem ribas, mēģinot viņus reanimēt ar sirds masāžu. 

Praktiski visi profesionālie... Autors: Raziels Ārsti saka "nē!"  reanimācijai
4.

Praktiski visi profesionālie mediķi ir redzējuši "veltīgo palīdzību", kura tiek sniegta cilvēkiem. Reizēm tiek izmantotas visjaunakās tehnoloģijas, lai ilgstoši turētu cilvēku uz dzīvības un nāves robežas. Pacientu perforē ar caurulītēm, pieslēdz pie mašīnām un apdullina ar zālēm. Un tas viss notiek reanimācijas palātā, kur  uzturēšanās izmaksā pat vairākus tūkstošus dienā. Par to tiek pirktas ciešanas, kādas nevarētu novēlēt pat ienaidniekam. Es nevaru saskaitīt, cik reizes mani draugi ārsti ir man teikuši "Apsoli man, ka, ja tu mani redzēsi šādā situācijā, tu to pārtrauksi". Viņi nejoko. Daži medicīnas darbinieki nēsā medaljonus, citi izdara tetovējumus, lai aizliegtu sevi reanimēt. 

Sniegt medicīnisko palīdzību... Autors: Raziels Ārsti saka "nē!"  reanimācijai
5.

Sniegt medicīnisko palīdzību, kura liek cilvēkiem ciest, jau pats par sevi ir mokoši. Tas ir viens no iemesliem, kura dēļ es sava darba pēdējajos desmit gados pārtraucu strādāt slimnīcā. 

Kāpēc ārsti pielieto citiem ārstēšanu, kādu negribētu paši sev? Atbilde ir - pacienti, ārsti un sistēma. Iedomājieties, ka kāds ir zaudējis samaņu un nokļūst slimnīcā. Pārbijušies tuvinieki lūdz darīt "visu iespējamo" Un tad sākas ārprāts.  Reizēm tuvinieki tiešām tā domā, bet reizēm viņi īstenībā domā  " visu iespējamo saprāta robežās". Problēma ir tajā, ka viņi nav spējīgi pavaicāt, kādas ir šīs robežas. No savas puses, ārsts, kuram ir pateikts "darīt visu" arī darīs to, vai tas ir saprātīgi, vai nē. Pēc šī scenārija viss notiek diezgan bieži. Visu vēl sarežģī nereālie priekšstati par to, uz ko ir un uz ko nav spējīga medicīna. 

Ja pacients ir nopietni slims vai ļoti vecs, cerības uz pozitīvu rezultātu ir ļoti mazas, bet iespējas sagādāt briesmīgas un veltīgas ciešanas - ļoti lielas.   Sliktas zināšanas un veltas cerības noved pie liela skaita sliktu lēmumu. 

Ārstiem kuri ienīst veltīgu... Autors: Raziels Ārsti saka "nē!"  reanimācijai
6.

Ārstiem, kuri ienīst veltīgu ārstēšanu, nav tik viegli atrast veidu, lai kaut ko novestu līdz pacientu un tuvinieku apziņai. Iedomājieties uzņemšanas nodaļu ar bēdu māktiem un reizēm pat histēriskiem tuviniekiem. Viņi nepazīst ārstu, un uzticības pilnas attiecības nav tik viegli nodibināt. Cilvēki ir noskaņoti domāt, ka ārsts cenšas ietaupīt laiku, naudu un spēkus, īpaši, ja ārsts iesaka atteikties no tālākas ārstēšanas.   Visi ārsti šādos apstākļos jūt spiedienu no tuvinieku puses. 

Kad es sadūros ar gadījumiem, kuri skāra apstākļus, kuros cilvēkam nāksies beigt savu dzīvi, es centos par to runāt pēc iespējas agrāk un ieteicu tikai to, kas man likās saprātīgi. Ja pacienti uzstāja uz ārstēšanu, kura man likās veltīga vai kaitīga, es viņiem ieteicu griezties pie cita ārsta vai pārcelties citā slimnīcā.  

Dažas no šīm pārcelšanām vēl tagad moka mani. Kāda mana paciente bija advokāte no slavenas politiķu ģimenes. Viņai bija smags diabēts un asinsrites traucējumi. Kādā brīdī viņai sākās stipras sāpes kājā. Es centos, zinot viņas problēmas, atturēt viņu no operācijas. Viņa griezās pie ekspertiem kāda citā slimnīcā, kurus es nepazinu. Viņi, nezinot viņas slimības vēsturi, ieteica šuntēt viņas hroniski nosprostotos asinsvadus. Tas neatjaunoja asinsriti, un viņas pēcoperācijas rētas nedzija. Sākās gangrēna,  un nācās amputēt abas kājas. Viņa pēc divām nedēļām nomira medicīnas centrā, kur viss notika. Ir viegli vainot ārstus tādos gadījumos, bet īstenībā visas puses ir upuri sistēmā, kura atbalsta veltīgu ārstēšanu. 

Gadās ka ārsti izmanto... Autors: Raziels Ārsti saka "nē!"  reanimācijai
7.

Gadās, ka ārsti izmanto maksas pakalpojumu modeli, lai izdarītu visu, ko var darīt, pat neskatoties uz bezjēdzību, tikai lai nopelnītu naudu. Bet daudz vairāk ārsti baidās no nepatikšanām un darīšanām ar tiesu, ja neizdarīs visu, ko no viņiem prasa.

Reizēm pat ja cilvēks ir... Autors: Raziels Ārsti saka "nē!"  reanimācijai
8.

Reizēm, pat ja cilvēks ir izdarījis visu iespējamo, sistēma vienalga var aprīt viņu. Kāds mans pacients, vārdā Džeks, 78 gadus vecs vīrietis, kurš slimoja ilgus gadus un kuram aiz muguras bija 15 operāciju, man paskaidroja, ka nekad, nekādos apstākļos negrib tikt pieslēgts pie dzīvibas uzturēšanas sistēmām. Kādu dienu viņu skāra plašs infarkts un viņu aizveda uz slimnīcu bez samaņas  un pieslēdza pie dzīvības uzturēšanas sistēmas. Bija piepildījies Džeka ļaunakais murgs. Kad es atbraucu uz slimnīcu un uzņēmos atbildību par Džeka ārstēšanu, atslēdzu sistēmas un sēdēju viņam blakus, līdz viņš pēc divām stundām nomira.  

Pat ar dokumentētu Džeka vēlēšanos viņam nebija vienkārši nomirt tā, kā viņš vēlējās. Iejaucās sistēma. Kāda medmāsa pat bija pazīņojusi uz policiju par to, ka es atslēdzu sistēmas, kā par iespējamu slepkavību. Tas gan neko nenodarīja, jo Džeks bija sastādījis visus iespējamos dokumentus, lai  pierādītu savu gribu. bet kriminalvajāšana biedē jebkuru ārstu.Man būtu daudz vienkāršak atstāt Džeku pie dzīvības uzturēšanas sistēmām, neņemot vērā viņa vēlēšanos, un pagarināt viņa ciešanas par vēl pāris nedēļām, saņemot par to vēl papildus naudu.  Nav nekāds brīnums, ka ārsti nozīmē lieku ārstēšanu.

Bet ārsti lieki neārstē... Autors: Raziels Ārsti saka "nē!"  reanimācijai
9.

Bet ārsti lieki neārstē paši sevi, jo viņi nemitīgi redz tādas ārstēšanas sekas. Gandrīz katrs ārsts var atrast iespēju mierīgi nomirt savās mājās, sevišķi tagad, kad atsāpināšana  ir efektīvāka kā jebkad.  

Paliatīvā ārstēšana, kura rūpējas par bezcerīgi slimo cilvēku komforta un cieņas saglabāšanu bezjēdzīgas ārstēšanas vietā nodrošina labāku dzīves kvalitāti cilvēkiem viņu pēdējās dienās. Ir apbrīnojami, bet pētījumi rāda, ka ar vienādām diagnozēm cilvēki, kuri ir ievietoti paliatīvās aprūpes nodaļās, nevis turpina veltīgi meklēt izārstēšanās iespējas slimnīcās, bieži vien nodzīvo ilgāk. Es reiz dzirdēju pa radio, ka pazīstamais žurnalists Tom Wicker  "mierīgi nomira mājās, ģimenes locekļu vidū". Tas, par laimi, notiek arvien biežak. 

Dažus gadus atpakaļ manam... Autors: Raziels Ārsti saka "nē!"  reanimācijai
10.

Dažus gadus atpakaļ manam brālēnam Torčam uznāca krampji, kuru iemesls bija plaušu vēzis, kurš jau bija ticis līdz smadzenēm. Es organizēju viņam dažādu speciālistu konsultācijas, un mēs noskaidrojām, ka pie agresīvas ārstēšanas, ieskaitot 3-5 iknedēļas vizītes slimnīcā uz ķimijterapiju, viņš, iespējams, nodzīvos 4 mēnešus. Rezultatā Torčs nolēma atteikties no ārstēšanas un vienkārši lietot zālēs pret smadzeņu tūsku. Viņš pārcēlās pie manis.  

Mēs pavadījām nākošos 8 mēnešus, nodarbojoties ar daudzām lietām, kuras viņam patika, un baudījām priekus, kuru nebija bijis desmitgadēm. Mēs aizbraucām uz Disnejlendu, pirmoreiz viņa mūžā. Mēs pavadījam laiku mājās. Viņš bija sporta fans, viņš skatījās sporta pārraides, un ēda to, ko es pagatavoju. Viņš pat pieņēmās svarā, ēdot nevis slimnīcas ēdienu, bet to, kas viņam garšoja. Viņam nebija stipru sāpju un viņš bija labā garastāvoklī. Kādu rītu viņš nepamodās. Vēl divas dienas viņš pavadīja komā, un tad nomira. Viņa ārstēšanas izdevumi šajos astoņos mēnešos bija 20 dolāri. 

Torčs nebija ārsts, bet viņš zināja, ka viņam ir svarīga dzīves kvalitāte, nevis tās ilgums. Vai to negrib vairums no mums? ja ir iespējama augstākā palīdzības māksla dzīves beigās, tad tā ir cienīga nāve. Kas attiecas uz mani, mans ārsts zina manu izvēli.  Man to bija viegli izdarīt, kā vairumam ārstu.  Nebūs nekādas izmisīgas cenšanās veltīgi pastiept garāku manu dzīvi, es mierīgi aiziešu labā naktī.  Kā mans skolotājs Čārlijs. Kā mans brālēns Torčs. Kā daudzi mani kolēģi ārsti.  

Ken Murray, ārsts, klīniskās medicīnas docents Dienvidkalifornijas  universitātē

0
785

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [22]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Pekse555 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  Pekse555 19.02.17 08:54
 
35
0

Zinu, nomētāsies ar mīnusiem, bet prātā nāk Mihaēls .... man reāli viņa žēl.

spoku dienas doma

indicadoge avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  indicadoge 19.02.17 12:47
 
25
0

viss tikai tā dēļ, ka cilvēkiem ir šausmīgs taboo un bailes no nāves. To ir jāpieņem kā dzīves sastāvdaļu. Nāve nav jāizbēg, un tā ne vienmēr nozīmē ciešsanas. Mūsdienās gan, mirt ir diezgan nožēlojami, ņemot vērā to , ka lielākā daļa pēdējās stundas pavada slimnīcas palātā, iespējams vieni un nobijušies, kur visapkārt valda tāda pati baiļu un diskomforta atmosfēra. Cilvēkam būtu jāsniedz palīdzība , kas spētu tam nomierināties, savākt sevi, izbaudīt pēdējos mirkļus ar skaidru apziņu. Varbūt ieslēdzot kādu mūziku, varbūt ar ģimeni, heck, ja tu esi religisks, kaut ar lūgšanām. galvenais lai cilvēks jūtas labi, un spēj cienīgi pamest pasauli.Stulbi, ka galvenais ir aizturēt nāvi par katru cenu. tas nav iespējams. Ir tāda paruna - labāk nomirt 10 minūtes agrāk, nekā 1 minūti par vēlu.

spoku dienas doma

The Diāna avatars
Medaļa GremlinsMedaļa Nedēļas adminsMedaļa Zoles 3000 speles
  The Diāna 19.02.17 09:44
 
19
0

Patiešām domas raisošs raksts. Paldies Tev!

abolzinis avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Patīk komentārsMedaļa Nostradams
  abolzinis 19.02.17 17:36
 
18
0

Es arī negribētu, lai mani kāds mēģinātu atdzīvināt, ja es atrastos klīniskajā nāvē. Ja ir jāaiziet, tad nav ko  lēkāt turpu-šurpu. Un negribētu arī paildzināt agoniju smagas, neārstējamas slimības gadījumā. Pilnīgi noteikti nē!

Anonīms
ExDevilish 19.02.17 14:26
 
16
0

Interesants raksts. Mazliet off topic, bet es pasen domāju par medicīnisko tetovējumu, manā gadījumā ārstei ir aizdomas par ne pārāk plaši pazīstamu slimību, pie kuras var notikt spontāna aortas disekcija (atslāņošanās un/vai plīsums). Slimība saucas Marfāna sindroms. Atkarībā no disekcijas pakāpes reizēm cilvēku var glābt ar neatliekamu ķirurģiju, reizēm iestājas nāve dažu minūšu laikā.

Saku aizdomas, jo lai gan ir padaudz pierādījumu, ka minējums ir pareizs, to var apstiprināt tikai ar analīzēm kuras LV neveic, ārvalstīs izmaksas ir ap 2000eur. It kā nav pārāk liela summa, bet pagaidām rocība neatļauj. Nu lūk - no vienas puses - medicīniskais tetovējums varētu glābt manu dzīvību, no otras puses - man tomēr nav diagnozes. Jāiekrāj analīzēm un tad jau - ja nepieciešams - med.tetovējumam. Pirms pāris gadiem lasīju LV rakstītu zinātnisku publikāciju par jaunu vīrieti, kuram bija Marfāna sindroms. Notika spontāna aortas disekcija, diagnostika var būt sarežģīta. Vīrieti slimnīcā ieveda bezsamaņā. Vīrietis nomira, diemžēl ārsti nenoteica diagnozi, neveica operāciju. Diagnozi apstiprināja sekcijā. Bija aprakstīts, ka sākotnēji veselības stāvoklis bija pietiekami stabils, viņš visticamāk būtu pārcietis operāciju. 

Mums ir fantatiski ārsti, bet neviens nezin visu. Pozītīvā puse tam skumjajam gadījumam - pēc tam ārstu biedrības ikgadējā konferencē Marfāna sindromam tika veltīta atsevišķa lekcija ar uzsvaru uz aortas disekcijas diagnostiku. Es esmu par dzīvības glābšanu izmantojot visas iespējamās metodes, ja pēc tam ir cerības atgriezt dzīves kvalitāti. 

abolzinis avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Patīk komentārsMedaļa Nostradams
  abolzinis 19.02.17 17:40
 
15
0

atbildot uz Pekse555 komentāru " Zinu, nomētāsies ar mīnusiem, bet prātā... " Šaubos vai Mihaels tagad ir laimīgs. Zinot, cik enerģisks viņš bija, domāju, ka viņš labāk būtu miris, nevis atlikušo mūžu, iespējams, pavadīt dārzeņa stāvoklī.

Jāņa oga avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Recidīvists
  Jāņa oga 19.02.17 13:01  
 
12
1
atbildot uz indicadoge komentāru " viss tikai tā dēļ, ka cilvēkiem ir šaus... "Kas ir nāve? Tā ir vienkārši relativitāte, kad beidzas viena dzīve un sākas cita. Tā ir izbēgami neizbēgama patiesība un cilvēkiem ir bail no neizbēgamā, jo tie baidās, ka varētu kaut ko nepaspēt, pirms nāves dzīve iegūst daudz lielāku vēttību un lielākā daļa cilvēku ķeras pie dzīves ar pēdējiem spēkiem. Nāve var atnāk un var neatnākt un tikai muļķis var teikt, ka nāve ir robeža vai beigas un tā ir galīgā mūsu dzīves forma un tā paņems mūs visus.

888 888@speles avatars
Medaļa JubilārsMedaļa BakalaursMedaļa Spoks
  888 888@speles 20.02.17 06:51
 
10
0

Nāve.

Kas ir nāve?

Nāve ir pievienošanās vairākumam...

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 19.02.17 14:06
 
10
0

Labs raksts.

SAMSS avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Oranžās šausmas
  SAMSS 19.02.17 09:20
 
9
0

mja labāk neslimot

Jānis Kalnevics avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Jānis Kalnevics 20.02.17 13:18
 
9
0

atbildot uz Pekse555 komentāru " Zinu, nomētāsies ar mīnusiem, bet prātā... " Neviens loģiski domājošs cilvēks nenomētās ar mīnusiem. Saprotams, ka cilvēks kurš piekopa tik aktīvu dzīves veidu nebūtu priecīgs un pateicīgs tiem cilvēkiem, kas viņu cenšas glābt, lai viņš atlikušo dzīvo nodzīvotu, kā dārzenis.

Cilvēki ir egoisti, viņi cīnās ne Mihaela dēļ, bet gan sevis dēļ.

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 19.02.17 17:33
 
7
0

    Rakst ir par manu māti, precīzi. Paldies.

mazais muks avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Sviestmaize
  mazais muks 19.02.17 09:25
 
7
0

Raksts labs    Paldies . Pats nesmu dakteris bet jau gadus divdesmit uz krutim ir tetovejums - bez reanimacijas un ne organu donariem

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 19.02.17 08:57
 
7
0

atbildot uz Pekse555 komentāru " Zinu, nomētāsies ar mīnusiem, bet prātā... " Man vienubrīd bija doma kā pēdējo ievietot  viņa bildi - es arī domāju, ka viņš jūtas briesmīgi, arestēts savā ķermenī - nu jau gadiem..

Sulfāts avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Sulfāts 23.02.17 21:43
 
3
0

 neatceros, kuram piederéja šie vārdi, bet : nu Es atgriežos mājās!

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 19.02.17 09:48
 
2
0

atbildot uz Tom komentāru " Dažus gadus atpakaļ manam brālēnam Torč... " tnx, izlaboju tulkojumu

Dr. Freeman avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Dr. Freeman 09.04.17 15:42
 
0
0

Interesanti.   

Roterdama avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Burvju klana biedrs
  Roterdama 02.08.17 11:08
 
0
0

atbildot uz abolzinis komentāru " Es arī negribētu, lai mani kāds mēģināt... " Piekrītu!

Roterdama avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Burvju klana biedrs
  Roterdama 02.08.17 11:06
 
0
0

atbildot uz Jānis Kalnevics komentāru " Neviens loģiski domājošs cilvēks nenomētās ar... " Jā, par dārzeņiem esmu dzirdējusi un piekrītu.  

Roterdama avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Burvju klana biedrs
  Roterdama 02.08.17 11:04
 
0
0

Kāda jēga mocīt cilvēku, pieslēdzot viņu pie sistēmām, ja vēlāk viņš tāpat nomirs? Manuprāt, jāļauj cilvēkam mirt, nevis jāreanimē.