local-stats-pixel fb-conv-api

Orgānu donors28

118 0

PMLP dati liecina, ka kopumā līdz šā gada augusta beigām iesniegumu Iedzīvotāju reģistrā par sava ķermeņa, audu un orgānu izmantošanu pēc nāves iesnieguši 996 cilvēki. No tiem 651 cilvēks aizliedzis, savukārt 345 cilvēki atļāvuši šādu rīcību.

Aicinājumi ar ziedojumiem palīdzēt līdzcilvēkiem nopietnu veselības problēmu situācijās ir ikdienas realitāte. Visbiežāk ārstēšanai vai izteikti dārgu medikamentu iegādei tiek lūgta nauda, bieži cilvēki tiek aicināti nodot asinis, savukārt lūgums apsvērt orgānu ziedošanu sava ētiski emocionālā fona un medicīniskās specifikas dēļ publiski izskan reti.
Diemžēl sabiedrībā trūkst arī informācijas par iespēju Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē vērsties ar iesniegumu, kurā persona atļauj vai pretēji – aizliedz – izmantot savus audus un orgānus nāves gadījumā.

Donors un recipients

Latvijas normatīvajos aktos kārtību, kādā dzīva vai miruša cilvēka ķermeņa audus un šūnas, un orgānus var izmantot zinātniskiem pētījumiem un mācību mērķiem, transplantācijai, ārstniecisku preparātu un bioprotēžu izgatavošanai, nosaka 1992.gada 15.decembra likums "Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā".

Donors ir cilvēks, no kura organisma ir paņemti audi vai orgāni transplantācijai citam cilvēkam. Cilvēku, kuram tiek pārstādīti donora audi vai orgāni, sauc par recipientu. Likuma 18.pants nosaka, ka orgānu ziedošanai ir bezpeļņas raksturs, tāpēc par to nepienākas nekāda atlīdzība.

Visi dati par donoriem Iedzīvotāju reģistrā

Ikviens iedzīvotājs savas dzīves laikā var dokumentāri noformēt savu gribu par savu orgānu izmantošanu vai liegumu tos izmantot. Visi dati par personas lēmumu izmantot tās ķermeni, orgānus, audus un šūnas pēc nāves tiek saglabāti Iedzīvotāju reģistra datubāzē.

"Donors ir cilvēks, no kura organisma paņemti audi vai orgāni transplantācijai citam cilvēkam."

Likumā "Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā" noteikts, ka miruša cilvēka ķermeni, audus un orgānus aizliegts izmantot pret viņa dzīves laikā izteikto gribu un cilvēka griba ir obligāti jāievēro visām ārstniecības, izglītības un zinātnes iestādēm.

Griba ir jānoformē dokumentāri

Lai pateiktu skaidru "jā" vai "nē" savu orgānu audu vai šūnu izmantošanai pēc nāves, personai ir jāuzraksta iesniegums un jāiesniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP). Iesniegumā ir jānorāda vārds, uzvārds, personas kods un aizliegums vai atļauja ķermeņa, orgānu un audu izmantošanai pēc nāves. Iesnieguma forma atrodama PMLP mājaslapā.

Iesniegumu PMLP var iesniegt vairākos veidos:

klātienē vai pa pastu PMLP teritoriālajās nodaļās; pa pastu Iedzīvotāju reģistra departamentā (Čiekurkalna 1.līnija 1, k-3, Rīga); elektroniski portālā "Latvija.lv" (nepieciešams elektroniskais paraksts, jo autentificēties ar internetbankas autentifikācijas līdzekļiem šim e-pakalpojumam nav iespējams).

Pēc iesnieguma aizpildīšanas vai nosūtīšanas ziņas par personas gribu tiek aktualizētas Iedzīvotāju reģistrā. Pēc tam šīs ziņas par aizliegumu vai atļauju izmantot personas ķermeni, audus un orgānus pēc tās nāves pēc rakstiska pieprasījuma PMLP izsniedz ārstniecības, izglītības un zinātnes iestādēm, kurām saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktajām tiesībām ir atļauts nodarboties ar dzīva vai miruša cilvēka audu un orgānu izņemšanu un izmantošanu.

PMLP informē, ka līdz šā gada augusta beigām 615 personas ir aizliegušas sava ķermeņa, audu un orgānu izmantošanu pēc nāves, savukārt atļauju devuši 330 iedzīvotāji.

Ja iedzīvotājs savu gribu nav izteicis

Gadījumā ja Iedzīvotāju reģistrā nav ziņu par to, kāda ir cilvēka griba, tad personas nāves gadījumā tā tiek prasīta tuvākajiem piederīgajiem. Laulātie, vecāki, pilngadīgās atvases, brāļi vai māsas ir tiesīgi rakstveidā informēt ārstniecības iestādi par nelaiķa dzīves laikā izteikto gribu. Likuma 11.pants noteic, ka piederīgajiem ārstniecības iestāde ir rakstveidā jāinformē par mirušā dzīves laikā izteikto gribu līdz audu un orgānu izņemšanas operācijas sākumam.

"BaltTransplant" Latvijas nodaļas vadītājs un sertificēts transplantologs Sergejs Truškovs norāda, ka praksē ārsti runā ar tuviniekiem par mirušā iespējamību kļūt par donoru un, ja māte, tēvs, sieva vai vīrs pateiks skaidru "nē", tad, protams, transplantācijas operācija netiks veikta.

"Šobrīd aptuveni 25% līdz 30% tuvinieku neļauj izmantot mirušā orgānus. Nav tā, ka cilvēki ir kategoriski pret vai arī viņiem ir aizdomas par kādām nelikumībām. 95% gadījumu galvenā problēma ir tā, ka cilvēki neprot un nevēlas uzņemties atbildību. Viņi negrib, viņi vienkārši bēg!" atklāj S.Truškovs. Transplantologs norāda, ka ārsti prot runāt ar piederīgajiem, tomēr tuvinieka nāve ir traģisks brīdis un nevienu nevar vainot par atteikšanos.

Kas var būt donors

Orgānus transplantācijai ir iespējams saņemt gan no dzīva, gan miruša donora. Latvijā, tāpat kā citviet Eiropā, cilvēki par orgānu donoriem kļūst brīvprātīgi un nav paredzēts, ka par orgānu ziedošanu tiek sniegta jebkāda veida materiālā palīdzība.

Miruša cilvēka audus un orgānus pārstādīt citiem cilvēkiem var, ja konstatēts iespējamā donora smadzeņu nāves vai bioloģiskās nāves fakts.

"Lai pateiktu skaidru „jā” vai „nē” savu orgānu audu vai šūnu izmantošanai pēc nāves, personai ir jāuzraksta noteiktas formas iesniegums, kuru jāiesniedz PMLP."

Likuma "Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā" 13.pants noteic, ka audus un orgānus izņemt no dzīva donora var tikai ar viņa rakstveida piekrišanu. Šādos gadījumos ir jāpieļauj minimāls risks donora veselībai un tas jāinformē par veiktās medicīniskās iejaukšanās raksturu, sekām un risku. Likumā stingri paredz, ka no dzīva donora var izņemt tikai atjaunoties spējīgus audus un izņēmuma gadījumos arī vienu nieri.

Par dzīvu orgānu donoru nereti kļūst recipienta tuvinieki, bet savus audus un orgānus transplantācijai var ziedot arī tā sauktie emocionālie donori (piemēram, kolēģi, draugi vai paziņas). Sergejs Truškovs klāsta, ka 2011.gadā šādu lēmumu pieņēma divi cilvēki: vienā reizē kaimiņš ziedoja bērnam nieri, otrajā gadījumā ziedotājs bija recipienta draugs. Jāpiemin, ka ar lēmumu kļūt par dzīvo donoru kādam no ģimenes locekļiem vai pazīstamajiem vien nepietiek, jo potenciālajam donoram ir jābūt saderībai ar recipientu.

Valsts apmaksā

Šobrīd Latvijā veic nieru, aknu, sirds, aizkuņģa dziedzera, radzenes, kaulu transplantācijas operācijas. Dažas operācijas apmaksā no valsts budžeta līdzekļiem.

Kā skaidro Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Štālberga, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.1046 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība" no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas šādas orgānu un audu transplantācijas:

asins un to preparātu; nieres; autologās un alogēnās cilmes šūnas; kaulu un saistaudu; fascijas; ādas; cīpslas; skrimšļaudu; sirds vārstuļa; radzenes; aknas bērniem.

"Gadījumā ja kādu no iepriekš minētām orgānu vai audu transplantācijām nav iespējams nodrošināt ārstniecības iestādēs, kuras sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus Latvijas Republikas teritorijā (piemēram, nav atbilstošs tehnoloģiskais nodrošinājums vai speciālisti), no valsts budžeta līdzekļiem var tikt apmaksāta transplantācija kādā no Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīm vai Šveicē (ja pakalpojums pacientam ir nepieciešams, lai novērstu dzīvības funkciju vai veselības stāvokļa neatgriezenisku pasliktināšanos, ņemot vērā pacienta veselības stāvokli izvērtēšanas brīdī un paredzamo slimības attīstību)," informē E.Štālberga.

Problēmas nevis donoru trūkumā, bet orgānu kvalitātē

Latvijas Transplantācijas centra mājaslapā publicētā statistika rāda, ka kopš 1973.gada 15.aprīļa līdz 2012.gada 1.janvārim pavisam veiktas 1582 nieres transplantācijas un 19 no tām, izmantojot dzīva donora nieri.

"Orgānu ziedošanai ir bezpeļņas raksturs, tāpēc par to nepienākas nekāda atlīdzība."

Kā norāda transplantologs S.Truškovs, šobrīd Latvijas Transplantācijas centrā tiek transplantētas tikai nieres, jo finansējuma nav ne sirds, ne aknu transplantācijas operācijām. Lai recipienti saņemtu sev nepieciešamo orgānu, jārēķinās ar to, ka līdz operācijai var paiet diezgan ilgs laiks. Gaidīšanas ilgumu nav iespējams paredzēt, tas atkarīgs no tā, cik ilgā laikā tiks iegūts organismam saderīgs orgāns. Transplantologs informē, ka šobrīd sarakstā uz nieru pārstādīšanu gaida 49 cilvēki un uz sirds transplantāciju – seši cilvēki.

Ne tikai Latvijā, arī visā Eiropā trūkst transplantācijai paredzēto orgānu. Līdztekus Latvijā pastāv arī donoru orgānu kvalitātes problēma. "Tā kā mums ir maz jauno donoru, esam spiesti orgānus ņemt no veciem cilvēkiem. Ja pacientam ir 17 gadu, nav pareizi, ja mēs viņam piedāvājam orgānu no 70 gadus veca cilvēka. Mēs visu laiku balansējam uz strupceļa robežas!" atzīst transplantologs.

118 0 28 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 28

0/2000

Ja mana tuva cilvēka dzīvība būtu atkarīga no tā, ka es viņam ziedoju savu nieri (vai citu orgānu), es bez šaubām to darītu.

25 0 atbildēt

Dīvaini būtu dzīvot ar kāda cilvēka orgānu, kas jau būtu miris... spocīgi  emotion

18 2 atbildēt

Cilvēks iet pa ielu, ierauga citu un prasa : ''Vari man , lūdzu, noziedot vienu nieri, man tas ir vajadzīgs.''

Otrs saka : ''Ok!''

.

.

.

Pēc operācijas : ''Nu, tagad ir labāk?''

Pirmais : ''Jā, tagad man beidzot ir 3 nieres.'' emotion

15 0 atbildēt

manas smadzenes tāpat neviens negribētu emotion

15 1 atbildēt

Ja man būtu 3 nieres ,tad jau vienu vārētu taka uzdāvinātemotion

11 0 atbildēt

Labāk jau pārdot :) bet pēc nāves- vai nav vienalga. To es vairs nekontrolēju.

8 0 atbildēt

Mēs šajā portālā visi esam tādā vecumā lielākoties, kad par nāvi vēl nedomā, kur nu vēl par to, ko gribam, lai ar jūsu ķermeņiem izdarīs - guldīs zemes klēpī vai kremēs, vai nodosim orgānus, lai glābtu otram cilvēkam dzīvību vai paliksim ar tiem dzīves laikā vai pēc nāves. Tā kā es ļoti saprotu tos,kuri atbild uz šo jautājumu: Grūti pateikt. ...jo mums vēl priekšā gara dzīve. Vienreiz klausījos dakteri runājam, ka cilvēkam jebkurš orgāns ir vajadzīgs, kas ir ķērmenī nekā lieka nav tajā.

7 1 atbildēt

Piekrītu daudziem no komentāriem. Es arī varētu ziedot tikai kādam sev ļoti svarīgam cilvēkam.

4 0 atbildēt

Tā džeka seja spogulī ir vienkārši WTF ? emotion

6 2 atbildēt

es ziedotu orgānus tikai un vienīgi ģimenei.

3 0 atbildēt

Tajā bildē izskatās ka viņš būtu ieskrējis stiklā ne spogulī.

2 0 atbildēt

"No tiem 651 cilvēks aizliedzis, savukārt 345 cilvēki atļāvuši šādu rīcību."

Man šķiet, ka lvportals ir dzēris šodien, jo ja tu esi miris tu vairs neko nevari liegt, bet tavi tuvinieki gan.

2 0 atbildēt

Tas ir atkarīgs no dažādiem aspektiem. Ja man kādam tuvam cilvēkam vajadzētu ziedot kādu no saviem orgāniem, lai viņš izdzīvotu - droši! Bet nepazīstamam? Diez vai. 

Pēc nāves? Vienalga. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka tad, kad aiziešu - dabīgā vai nedabīgā ceļā - mani orgāni būs tik pamatīgi apskādēti, ka nevienam tos nevajadzēs. Bet, ja vajadzēs, lai nebaidās - nāk un cienājās. emotion

1 0 atbildēt

Viss ir atkarīgs no situācijas... Tuvam cilvēkam - protams, ja tas reāli palīdzētu. Nepazīstamam, nezinu... tiešām atkarīgs no situācijas.

P.S. Donoros esmu iestājies jau pasen, nāves gadījumā varu tikt "graizīts". Ja nomiršu pats, kādēļ lai nepalīdzētu kādam citam... Tie orgāni jau vairs man nebūs vajadzīgi. emotion

1 0 atbildēt

Ja būtu veseli visi iekšējie orgāni, gan jau ka jā - bet skatoties kam un kādu iemeslu dēļ, nevis, ka pēkšņi vienā jaukā dienā izdomāju sevi izdāļāt pa labi, pa kreisi. emotion 

cilvēki, kuriem ziedotu savus orgānus vai orgānu, tad tie būtu mana ģimene; mīļotais cilvēks; kāds kurš ir ļoti nelaimīgs; kāds, kuram nav citas izejas; kādam, kuram visi citi atteiktu. vai arī ar nosacījumu, ka pati drīz mirtu, bet tā kā man pašlaik orgānu darbība pieklibo - sāp šis tas, tad nedotu nevienam kādu daļu no sevis.

1 0 atbildēt

Es pirms nāves pats sevi apēdīšu un nevienam nekas netiks, pat maniem tuviniekiem nebūs ko apglabāt 

1 0 atbildēt

skaties divreidz acis sapes emotion +

1 0 atbildēt

es neziedotu orgaanus

1 0 atbildēt

emotion 

0 0 atbildēt

Es labprāt pārdotu savus orgānus, nevis ziedotu tos. Ar līķi lai dara ko grib, kas grib. Mironim tak tāpatās pohuj.

0 0 atbildēt