Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
478

Ap 1970. gadu PSRS armija vēlējas iegūt jaunu lidaparātu, ar kuru būtu iespējams izsekot un iznīcināt ASV zemūdenes. Rezultātā, PSRS armijai tika piedāvāta Bartini Beriev VVA-14 Vertikal`no-Vzletayuschaya Amphibia. Šai lidmašīnai bija jāvar nosēsties gan uz konvencionālajiem skrejceļiem, gan jebkur citur, kur PSRS armijai tas būtu nepieciešams, tai skaitā arī uz ūdens. Bez tam izstrādātāji solīja, ka šai lidmašīnai piemitīšot vertikālas nosēšanās un pacelšanās spēja, līdzīgi kā helikopteriem.

nbsp nbspPSRS inženieri... Autors: Mao Meow VVA-14 – Dīvainākā PSRS lidmašīna?
1.

   PSRS inženieri šo lidaparātu bija paredzējuši izstrādāt trīs posmos, pirmajā posmā bija paredzēts, izstrādāt un testēt VVA-14 aerodinamiskās īpašības, manevrēt spēju un galvenais, tā spēju nolaisties uz ūdens. Līdz ar to, lai  ūdens tilpnes varētu pārvērsties par dabas veidotiem skrejceļiem, šim neparastajam lidaparātam tika piestiprināti piepūšami pantoni zem spārnu centrālās daļas, ļaujot tam piezemēties uz ūdens.

nbsp nbspOtrajā posmā... Autors: Mao Meow VVA-14 – Dīvainākā PSRS lidmašīna?
2.

   Otrajā posmā, VVA-14M2 bija paredzēts pievienot papildus dzinējus zem fizelāžas, tādā veidā palielinot lidmašīnas spēku un saīsinot tai nepieciešamo skrejceļa garumu. Tāpat šai posmā bija paredzēts, izstrādāt un realizēt VVA-14 spēju vertikāli pacelties un nolaisties. 

nbsp nbspTrescaronajā fināla... Autors: Mao Meow VVA-14 – Dīvainākā PSRS lidmašīna?
3.

   Trešajā, fināla posmā, bija paredzēts izstrādāt armijai derīgu prototipu, ar kuru būtu iespējams piezemēties gan uz ūdens, gan uz konvencionālajiem lidlaukiem. Tāpat šo lidmašīnu bija paredzēts aprīkot ar Burevestnik datorizēto pret-zemūdeņu kaujas sistēmu, Bor-1 MAD(Magnētisko anomāliju detektoru) un citam sistēmām, kuras varētu palīdzēt VVA-14 atklāt ienaidnieku zemūdenes. 

nbsp nbspTaču PSRS... Autors: Mao Meow VVA-14 – Dīvainākā PSRS lidmašīna?
4.

   Taču, PSRS inženieriem tā ari neizdevās sasniegt sev nospraustos mērķus, pirmo testa lidojumu šis lidaparāts veica 1972. gada 4. septembrī, patceļoties no konvencionāla skrejceļa.  Bet pirmie testa lidojumi, kuros VVA-14 pacēlās vai nolaidās uz ūdenstilpnēm sākās vien 1975. gada Jūnijā. 

nbsp Taču scarono lidaparātu... Autors: Mao Meow VVA-14 – Dīvainākā PSRS lidmašīna?
5.

  Taču šo lidaparātu nepameta problēmas ar pontoniem, kas bija būtisks faktors, lai šī lidmašīna spētu veiksmīgi piezemēties uz ūdens un vispār spētu turēties virs tā. Proti, tiem vajadzēja piepūsties tad, kad lidmašīna bija gatava piezemēties, taču reizēm tas nenotika. To atrisināja piepūšamos pontonus aizstājot ar pastāvīgi piepūstiem, bet tie nebija paši izturīgākie. Tāpat izstrādātāji tā ari nebija realizējuši tehnoloģiju, kurai bija jāļauj šai lidmašīnai vertikāli pacelties un nolaisties.

nbsp nbspRezultāta tika... Autors: Mao Meow VVA-14 – Dīvainākā PSRS lidmašīna?
6.

   Rezultāta tika izstrādāti tikai divi šis lidmašīnas prototipi, kuri kopā veica 107 lidojumus un gaisā pavadīja 103 stundas. Pēc Bartini nāves, šis projekts bija zaudējis savu galveno atbalstu un no tā mirkļa viss gāja uz leju. Rezultātā 1987.gadā VVA-14 tika nosūtīts uz Aviācijas muzeju, kur to var apskatīt vel tagad, bet projekts slēgts. 

Pievienotie video

1
478

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [9]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 21.02.17 01:06
 
12
0

  

badroot avatars
Medaļa Spoki flameMedaļa BakalaursMedaļa Rūdis
  badroot 21.02.17 19:42
 
7
0

Nu nav jau nekāds brīnums, jo principā vajadzēja pārspēt Harrier, kurš jau bija naidīgajiem rietumiem no 1969.gada.  Ja mēģinātu tikai kaut ko nošpikot nevis pārspēt izmantojot vecākas tehnoloģijas gan jau arī izdotos. Lai gan pēcāk arī ko līdzīgu uzražoja Yak-38 paskatā, bet ne pārāk veiksmīgi, jo saražoja tikai mazliet pāri par 200 eksemplāriem un pēc padumjās savienības izjukšanas 1991.gadā šis putniņš arī pārstāja lidot. Harrier cik zināms ar nesliktiem panākumiem plivinās apkārt vēl šodien.

Idejas un ambīcijas padomijā bija nesliktas, bet tikai lielu daļu noteica nevis inženieri bet marazmātisks politbirojs ar pusķertiem idiotiem. Zinot vispārējo attieksmi pret darbu (Vasja šmigā, bet kaut ko vajag nospert no ceha, pofig ka no militārās sfēras, gan jau pārdos) rezultāts bija tāds kāds bija.

norlatvija avatars
Medaļa Burvju klana biedrsMedaļa BotsMedaļa Burvju klana biedrs
  norlatvija 21.02.17 19:45
 
4
0

Nebij dzirdēts par tādu vellu. Paldies! +++

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 21.02.17 13:43
 
2
0

    

SAMSS avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa RecidīvistsMedaļa Nostradams
  SAMSS 21.02.17 20:45
 
0
0

  

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 13.03.17 15:39
 
0
0

Tas jau tas pats ekranoplans vien bija,te jau to ta ari nosauc(fona). Tada tipa aparati,kutera un lidmashinas hibridi bija psrs diezgan daudz,vispazistamakais Kaspijas Monstrs .

Rasmus Kalafat17 avatars
Medaļa MaskaMedaļa SviestmaizeMedaļa Darts Veiders
  Rasmus Kalafat17 13.03.17 19:56
 
0
0

Šī lidmašīna principā bija nacistu projekts pie kā strādāja 2.5 gadus.

theFOUR avatars
Medaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Nedēļas modersMedaļa Nedēļas moders
  theFOUR 21.06.17 11:32
 
0
0

  

Stasits avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa RecidīvistsMedaļa Kukijs
  Stasits 21.02.17 12:58
 
1
3

Aizsuti so musu Aizsardzibas Ministrijai, bus sajusma, tie ir gatavi nopirkt katru veco luzni par lielu naudas summu.