Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
308

Jauns klimata pētījums, kas nesen publicēts zinātniskajā žurnālā “The Lancet Planetary Health”, norāda uz iespējamību, ka pēc mazāk kā gadsimta (2071. – 2100. gads) Eiropā varētu būt tik ekstrēms klimats, ka tuvākajā nākotnē vidēji viena gada laikā ietu bojā vairāk kā 150 tūkstoši eiropiešu no dabas katastrofām, kas saistītas ar laikapstākļiem.

 Autors: Tautas Spogulis “Ekstrēmi laikapstākļi varētu nogalināt 150 000 eiropiešus gadā”
1.
150 tūkstoscaroni gadā būtu... Autors: Tautas Spogulis “Ekstrēmi laikapstākļi varētu nogalināt 150 000 eiropiešus gadā”
2.

150 tūkstoši gadā būtu ievērojams palielinājums no 1981. – 2010. gada laika perioda, kad bija vērojama vidēji trīs tūkstošu cilvēku bojāeja gada laikā no dabas katastrofām, kas saistītas ar laikapstākļiem. Autori ir arī minējuši, ka 99% no visiem klimata problēmu izraisītajiem nāves gadījumiem Eiropā būs saistīti tieši ar karstuma viļņiem.

Saskaņā ar pētījumā veiktajām prognozēm, apmēram divas trešdaļas Eiropas iedzīvotāju, pienākot gadsimta izskaņai, saskarsies ar ekstrēmiem laikapstākļiem katru gadu.

Klimata pārmaiņas ir viens no lielākajiem globālajiem draudiem cilvēku veselībai 21. gadsimtā, un to risks sabiedrībai aizvien vairāk kļūs saistīts ar laikapstākļu izraisītiem apdraudējumiem,” apgalvoja Giovanni Forzieri, pētījuma līdzautors.

Zinātnieki analizēja... Autors: Tautas Spogulis “Ekstrēmi laikapstākļi varētu nogalināt 150 000 eiropiešus gadā”
3.

Zinātnieki analizēja vēsturiskos ierakstus par incidentiem, kas saistīti ar laikapstākļiem, Eiropas Savienībā, Norvēģijā, Islandē un Šveicē 30 gadu periodā no 1981. gada līdz 2010. gadam. Vēsturiskais apskats tika apvienots ar prognozēm par iedzīvotāju skaita izmaiņām un migrāciju, nākotnes karstuma viļņiem, plūdiem, un sausuma vai aukstuma katastrofām.

Pētījums tika balstīts uz pieņēmumiem, ka nenotiktu samazinājums siltumnīcas gāzes emisiju apjomos un, ka vidējā gaisa temperatūra visā pasaulē paceltos par 3 grādiem pēc Celsija līdz 2100. gadam no to 1990. gada līmeņa. Tātad pētījuma rezultātus var traktēt kā sliktāko scenāriju, kas visdrīzāk nepiepildīsies, ja visas pasaules valstis cienīs tās pienākumus pret cilvēci un mūsu planētu, piemēram, veiksmīgi īstenojot Parīzes vienošanās prasības.

---

Turpini lasīt Tautas Spoguli - "Marihuānas lietotāji - veiksmīgi un apmierināti ar dzīvi."

2
308

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [19]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
LosAngeles avatars
Medaļa Spoku Misters 2015Medaļa Spoku Misters 2016Medaļa Pirmavots
  LosAngeles 17.09.17 23:59  
 
8
2
Klimata izmainas ir bullshits ko izdomajusas ietekmigas kompanijas un cilveki lai maksligi celtu visam cenas. Sie aukstuma un karstuma cikli ir normala paradiba musu zemeslodei un viss ir kartiba.

Fēlikss Edmunda dēls avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa RainisMedaļa Dienas joks
  Fēlikss Edmunda dēls 07.08.17 08:42
 
5
0

Ka tik nesak tūristu skaits no rietumeiropas  biežāk apmeklēt mūsmalu. Laiks ir vēsāks.  Jāattīsta t.s Klimatiskais  tūrisms, ir visas iespējas

LosAngeles avatars
Medaļa Spoku Misters 2015Medaļa Spoku Misters 2016Medaļa Pirmavots
  LosAngeles 13.10.17 00:37  
 
4
0
atbildot uz Tautas Spogulis komentāru "Lieliski, ka esi gudrāks par lielāko daļu no pa... "Kadu sudu Tu te runa? Kas bus nakamais centusies iestastit visiem ka zeme ir plakana un mes dzivojam datorsimuacija? 🤣 Ja Tu maz ko saprastu no geografijas tad zinatu ka sadi cikli kuros co2 limenis kapj un krit ir pilnigi normali musu planetai ne velti ir bijusi zemes vesture neskaitami karstuma un sausuma laikmeti kurus nomainija leduslaikmets. Reali to ko cilveks sarazo sastada vien nieciga procenta dala un lai ka tagad ko mes ekonometu un neko nededzinatu tapat temperatura celsies augsa. Un vispar kpc uztraukties par lietam ko nevar mainit un celt kkadu paniku seit. Baudi dzivi ej uz pludmali pasaulojies un palaizi cukurgailiti ar saldejumu.

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 10.09.17 22:46
 
2
0

atbildot uz Juris1604 komentāru " Doma laba, bet vajadzētu izanalizēt cik... " To dara eksperti ar atbilstošu kvalifikāciju, un viņu secinājums par cilvēku-izraisītām klimata pārmaiņām nemainās.

SAMSS avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Zoles 3000 speles
  SAMSS 06.08.17 18:13
 
3
1

  

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 10.09.17 20:18
 
1
0

Doma laba, bet vajadzētu izanalizēt cikliskumu klimata pārmaiņās, kaut vai, pēdējā tūkstotsgadē.  

Ghost Whisperer avatars
Medaļa RedaktorsMedaļa Autoru autorsSpēja Autoritāte
  Ghost Whisperer 11.08.17 01:33
 
1
0

"ietu bojā vairāk kā 150 tūkstoši eiropiešu no dabas katastrofām, kas saistītas ar laikapstākļiem.

Manuprāt, tagad tu pats esi apjucis savā tekstā, jo VISS ir saistīts vienā ķēdē. Negrasos tev tagad skaitīt visu teoriju, kas no kā rodas, jo neuzskatu tevi par neizglītotu cilvēku, bet uzsveru, ka 99% ir astronomisks procentu skaits, kas nevar būt iespējams, jo pastāv vairāki laikapstākļu veidi - saulains, brāzmains vējš, lietus, krusa, sniegs u.t.t.

Es nesaku, ka šī prognoze ir drūma, bet gan to, ka tā ir pilnīgi aplama, jo lietus un vējš spēj radīt lielākus postījumus nekā karstums - tie spēj radīt plūdus, viesuļvētras, seljes un, iespējams, vēl citas katastrofas, kuras vēl nav pat notikušas.

Jā, protams, ka nākotnē laikapstākļi būs izaicinošāki un nāvējošāki, bet es vēlreiz atkārtošu - Es domāu, ka 99% ir daudz par daudz.

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 07.08.17 02:52
 
3
2

atbildot uz Leprikoniņš komentāru "1. Prognoze, prognoze. Es arī vis kaut ko progn... "

 

1. Tu vari daudz ko prognozēt, bet Tu neesi zinātnieks. Cita lieta ir klimata prognozes modeļi, kas, lai gan nebūs precīzi līdz pēdējam datu punktam, tomēr norāda uz svarīgākajām tendencēm un aptuveni gaidāmajiem rezultātiem.

Var redzēt, ka ir slikta izpratne par šo tēmu, minot komentāru par to, ka 30C tomēr nav slikti. Pirmkārt, nebūs "tikai" 30C. Otrkārt, tā klimats nedarbojas - anomālijas par dažiem grādiem uz augšu vai uz leju var pilnībā izmainīt milzīgu ģeogrāfisku platību klimatu tiktāl, ka var pilnībā iznīcināt lauksaimniecību, vai arī iepriekš "iznīcinātā" platībā ieviest iespēju to darīt (tas gan mums mazāk "draud" ).

No karstuma viļņa ēnā nevar paslēpties. Dažu grādu izmaiņas var arī atnest neskaitāmas citas katastrofas - biežākas vētras, biežāka zibeņošana (izskatās jau smuki debesīs, bet nav tik patīkami, kad esi pats zem zibensvētras), biežāki plūdi, biežāki karstuma viļņi, biežāki aukstuma viļņi (jā, globālā sasilšana var pat Latvijas ik gadu gaidīto aukstuma vilni pacelt pa dažiem līmeņiem un nolaist pat zem -25C, kam bez-sniega situācijā, kas ir iespējama ar vidējās temperatūras paaugstināšanos, ir nāves lāsts lauksaimniecībai) u. tml.

2. "Visdrīzāk" Cilvēkiem neinteresē tik draudošas globālas problēmas kā klimata pārmaiņas līdz viņiem detaļu pa detaļai neizskaidro, kāds tieši draud risks sliktākajā gadījumā. Nezinu, kur lasīji par Latvijas nogrimšanu, bet tas arī visdrīzāk ir sliktākā gadījuma scenārijs, kam ir mazs risks piepildīties - tādus papildus faktus vienmēr liek pētījumos, vajag lasīt tālāk par virsrakstiem.

3. Esmu cilvēks, kas par šo tēmu ir uzņēmis ievērojami lielāku kvantitāti informācijas. Dažiem grādiem ir ļoti liela ietekme uz klimatu, tas ir viens no faktiem, kas jāsaprot, skatoties uz šo tēmu. Komentārs par Āfriku arī nevietā, jo te tieši ir runa par to, ka klimata pārmaiņas novedīs Eiropu tiktāl, ka mēs būsim viņu tagadējā līmenī, nemaz nerunājot par to, kas notiks, kad liela daļa Āfrikas iedzīvotāju būs spiesti iet bēgļu gaitās uz Eiropu, jo puse no viņu kontinenta pārvērtīsies par neapdzīvojamu tuksnesi.

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 30.09.17 17:20
 
0
0

atbildot uz LosAngeles komentāru " Klimata izmainas ir bullshits ko izdoma... "

Lieliski, ka esi gudrāks par lielāko daļu no pasaules zinātniekiem. Varbūt tomēr savus uzskatus noliksi pie malas un fokusēsimies uz faktiem? Lūdzu izej Ģeogrāfijas 101 kursu pirms stāsti kaut ko par cikliem, uzzināsi kaut ko jaunu un beigsi nepatiesi izmantot šo informāciju, kurai nav nekāds sakars ar šī brīža globālo sasilšanu, kas jau ir gandrīz 2 grādus virs normas.

Drīzāk izklausās ka tev ir kādi slēpti motīvi, jo apjomīgu zinātnisko bāzi dažos pašpārliecinātos teikumos centies "nogremdēt" un mierināt cilvēkus, ka viss ir labi, viss ir lieliski, ignorēsim visas izdarības pret planētu un "tupi" domāsim, ka viss ir OK! Tiešām žēl, ka uz pasaules ir šādi cilvēki. Tu esi tiešs drauds civilizācijai.

Ghost Whisperer avatars
Medaļa RedaktorsMedaļa Autoru autorsSpēja Autoritāte
  Ghost Whisperer 10.08.17 19:18
 
0
0

Izlasīju virsrakstu un biju ļoti apjucis, jo tas ir visai absurds pieņēmums, ka visas dabas katastrofas, kuras saistītas ar laikapstākļiem (tornado, cunami, zemestrīces u.t.t) spēs nogalināt nieka 150'000 cilvēku.

Sāku lasīt rakstu un sapratu, ka vispār neko nesaprotu, jo sākumā ieliec faktu, kur apgalvots, ka: "tuvākajā nākotnē vidēji viena gada laikā ietu bojā vairāk kā 150 tūkstoši eiropiešu no dabas katastrofām, kas saistītas ar laikapstākļiem". Bet pēc tam, šis pats skaitlis ir minēts pie karstuma viļņu ietekmē cietušajiem - "99% no visiem klimata problēmu izraisītajiem nāves gadījumiem Eiropā būs saistīti tieši ar karstuma viļņiem".

Nezinu, kur tu ņēmi šo faktu, bet es tam nepiekrītu un noteikti arī nepiekritīšu, jo, jau tagad ir katastrofas, kuras ievērojami pārsniedz šo skaitli, piemēram, 2004. gada Indijas okeāna cunami un zemestrīce, kura nonāvēja vairāk nekā 240'000 cilvēku.

Zinātnieki jau sen ir pateikuši galavārdu - Šodienas katastrofas nestāv klāt rītdienas katastrofām, kuru posts nesīs vēl lielākus, vēl grandiozākus upurus nekā līdz šim. Tas vairs nav novēršams un laika degli neapstādinās pat visizcilākais rīcības plāns. 

Tagad mirs nevis tūkstoši, bet simtiem tūkstošu cilvēku.

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 09.08.17 23:19
 
0
0

Izskatas ,ka sasilshana(globala)saksies ar nelielu ledus laikmetu .Tadas prognozes jau ari tika izteiktas ,un pat visai labi argumentetas.Vismaz pashlaik drizak velk uz pa aukstinashanos ,nevis sasildishanos .

Crop avatars
Medaļa Bronzas ninjaMedaļa Zelta ninjaMedaļa Sudraba ninja
  Crop 09.08.17 19:00
 
0
0

Mošs bik vairāk?

 

vienkarši Ivo avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  vienkarši Ivo 09.08.17 17:10
 
0
0

Atkal dirsā, 150 000 eiropiešu gadā mirs no karstuma, bet āfrikāņu bēgļiem po   

Viens Zeks avatars
Medaļa Darts VeidersMedaļa Admins iesakaMedaļa Rainis
  Viens Zeks 07.08.17 23:43  
 
0
1
Ne jau Latvijā. Lai šļupstētāji sprāgst.

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 11.08.17 19:31
 
0
2

atbildot uz laprikoniņš komentāru " "ietu bojā vairāk kā 150 tūkstoši eirop... "

 

Skaitlim 99% ir sakars ar nāves gadījumiem, nevis ar monetāro kaitējumu vai katastrofu kopējo skaitu. Raksts ir veltīts pētījumam, kas tika nesen publicēts - es norādu uz pētījuma secinājumiem ar nelielu personisko ieskatu (šeit gan mazāk no tā ir, jo pētījums runā pats par sevi). Beigās ir minēts mans komentārs, ka tā ir tikai zinātnieku prognoze, kas ir balstīta uz ļoti drūmiem pieņēmumiem par mūsu nākotnes spēju apkarot globālo sasilšanu.

Es gan nenoliegšu, ka rakstīju sensacionālā stilā (virsraksta visa jēga), bet līdz tam ir nonākusi mūsdienu sabiedrība, ka faktus par būtisku risku civilizācijai cilvēki lasīs tikai tad, ja raksts aktivizēs lielākos daudzumos kādu no viņu emocijām. Joprojām uzturēju faktuālu gaisotni rakstā, lai gan tagad izlabošu to daļu par 99% kā minēju iepriekšējā komentārā, lai nebūtu pārpratumi manas kļūdas dēļ (EDIT - nevermind, nezināmu iemeslu dēļ neļauj labot rakstu, izlabošu oriģinālversiju Tautas Spogulī).

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 11.08.17 00:07
 
0
2

atbildot uz laprikoniņš komentāru " Izlasīju virsrakstu un biju ļoti apjuci... " Lūdzu pārlasi rakstu, Tu pie katra citāta kaut ko pārprati. :<

Tornado, cunami un zemestrīces nav laikapstākļi. Dabas katastrofas, kas saistītas ar laikapstākļiem, ir tulkojums no angļu valodas "weather disaster", kas īsti labi latviešu valodā (vismaz lietotajā valodā) netulkojas, tāpēc iztulkoju ar garāku aprakstošu frāzi.

99% ir prognoze par karstuma viļņu ietekmes īpatsvaru no dabas katastrofu, kas saistītas ar laikapstākļiem, nāves gadījumiem. Tur gan mana vaina, ka nerakstīju skaidrāk.

Visa raksta jēga ir tieši norāde uz to pašu, ko Tu rakstīji sava komentāra beigas - tā ir drūma prognoze par to, ka tuvākajā laikā cilvēces vēsturē sāksies milzīgas problēmas ar mūsu mīļo planētu. Nekas pretējs netiek apgalvots.

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 10.08.17 01:09
 
0
2

atbildot uz PNPAPN@speles komentāru " Izskatas ,ka sasilshana(globala)saksies... " Saskaņā ar temperatūras datiem no visas pasaules, vidējā temperatūra ir paaugstinājusies kopš industriālās revolūcijas. Nenotiek "aukstināšanās" tomēr, lai gan ar sasilšanu rodas nevienmērīgs klimats un ekstrēmāki laikapstākļi (kas gan var nozīmēt arī aukstākus ziemas apstākļus). Citur paaugstinās lēnāk, citur ātrāk, bet vidējais ir svarīgs šajā jomā, jo var norādīt uz milzīgām izmaiņām daudzos reģionos.

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 07.08.17 02:32
 
0
2

atbildot uz Leprikoniņš komentāru " 1. Tas ir izdomājums. Arī tagad saulain... "

... what? You're trolling, right?

1. Tas nav "izdomājums", tā ir prognoze. Kāds sakars ar ādas vēzi un sauļošanos? Runa ir par to, ka prognoze noteiktajos apstākļos noved pie secinājumiem, ka karstuma viļņu rezultātā mirs liels daudzums cilvēku. Karstuma viļņi, kas var mierīgi pārsniegt 30C robežu un sasniegt temperatūras, kas Eiropā nav bijušas visās cilvēku civilizācijas vēsturē. Nekas netiek uzpūsts.

2. Tas, ko Tu saki nav īsti svarīgi. Te ir runa par zinātniski veiktu pētījumu ar kvalitatīvi veiktu klimata prognozi, balstoties uz vispārpieņemtiem faktiem. Te nav runa par ticēšanu visam, ir skaidri norādīts, ka runa ir par prognozi sliktākajā gadījumā - tātad tas var nepiepildīties, ja turpināsies progress klimata aizsardzības politikā.

3. Atstāj diskusijas par globālo sasilšanu cilvēkiem, kas kaut nedaudz no šīs tēmas saprot un atstāj faktu konstatēšanu zinātniekiem, kas veltījuši teju visu savu mūžu šādu problēmu pētniecībai. Ar savu komentāru tikai norādīji uz savu zemo intelekta/izglītības līmeni. (protams ja tas nebija bēdīgs "troļļošanas" mēģinājums)

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 09.08.17 18:50
 
0
3

atbildot uz vienkarši Ivo komentāru " Atkal dirsā, 150 000 eiropiešu gadā mir... " Nesapratu