Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
250

Šajā rakstā par nāvi, postījumiem un iznīcību, jo atskatīsimies uz postošakājām viesuļvētrām, kādas jebkad skārušas ASV.

Viesuļvētra Hugo 1989gads... Autors: Blistered Outlaw Postošākās viesuļvētras ASV vēsturē
1.

Viesuļvētra Hugo (1989.gads) Viesuļvētra Hugo sasniedza Dienvidkarolīnas piekrasti 1989.gada 21.septembrī, kā 4.kategorijas viesuļvētra ar vējiem ap 60 metriem sekundē. Savienotajās Valstīs tās nodarītie zaudējumi sasniedza 7,1 miljardus ASV dolāru un šī viesuļvētra nogalināja 27 cilvēkus. Kopumā šī viesuļvētra izraisīja zaudējumus 13 miljardu ASV dolāru apmērā un nogalināja vairāk kā 100 cilvēkus. Finansiālie zaudējumi Savienotajās Valstīs tobrīd to padarīja par šīs valsts dārgāko viesuļvētru. Viesuļvētra Hugo nodarīja plašus postījumus un vairākus nāves gadījumus arī Puertoriko un Mazajās Antiļu salās, pirms tā sasniedza Savienotās Valstis. Tā bija 5.kategorijas viesuļvētra, kad tā postīja šīs salas. Kad vētra atstāja Puertoriko, tā norimās līdz 2.kategorijai, bet pēc tam atkal pieņēmās spēkā līdz 4.kategorijai un uzņēma kursu uz Čārlstonu, Dienvidkarolīnā. Karību reģionā Hugo nogalināja 34 cilvēkus, nāves gadījumus izraisīja noslīkšana vai elektrošoka saņemšana. Gandrīz 100 tūkstoši palika bez mājām. Tagad Hugo vairs pat ASV vēsturē dārgāko viesuļvētru desmitniekā.

Tropiskā vētra Alisone... Autors: Blistered Outlaw Postošākās viesuļvētras ASV vēsturē
2.

Tropiskā vētra Alisone (2001.gads) Tropiskā vētra Alisone bija viena no postošākajām vētrām ASV vēsturē, lai gan tā pat nesasniedza viesuļvētras spēku. Tādējādi, tā ir ne tikai nāvējošākā tropiskā vētra, bet arī dārgākā. 41 cilvēks zaudēja savu dzīvību un nodarītie postījumi bija lēšami ap 5 miljardiem dolāru, kad vētra trāpīja Teksasai un Luiziānai. Alisone izveidojās virs Meksikas līča un ļoti ātri sasniedza Teksasu. Savu tropisko statusu šī vētra saglabāja 15 dienas, kas ir netipiski ilgi vētrām, kas izveidojušās šajā reģionā. Tā rezultātā vētra nogāza postošu daudzumu nokrišņu un izraisīja briesmīgus plūdus. Teksasā nolija 40 collas lietus un lielākie plūdi notika Hjūstonas apkaimē. Vairāk kā 30 tūkstoši cilvēku zaudēja pajumti un applūda vairāk kā 70 tūkstoši māju, no kurām pilnībā izpostītas bija 2700. Teksasas štatā vien bojā gāja 23 cilvēki, pēc tam vētra iegāja atpakaļ Meksikas līcī un tad skāra Luiziānu. Kad viss bija beidzies, kopējie zaudējumi sastādīja 9 miljardus dolāru (5 miljardi Teksasā). Sakarā ir nodarīto postažu, Alisone bija pirmā Atlantijas viesuļvētra, kuras vārds tika izņemts, neskatoties uz to, ka tā pat nesasniedza viesuļvētras spēku.

Viesuļvētra Airīna 2011gads... Autors: Blistered Outlaw Postošākās viesuļvētras ASV vēsturē
3.

Viesuļvētra Airīna (2011.gads) Viesuļvētra Airīna sasniedza Ziemeļkarolīnu 2011.gada 27.augustā, un tā nogalināja 56 cilvēkus un nodarīja zaudējumus 7,3 miljardu dolāru apmērā. Pirmās kategorijas viesuļvētra tuvojoties ASV austrumkrastam pieņēmās spēkā līdz 3.kategorijai, bet sasniedzot piekrasti tā kļuva vājāka. Airīna drāzās pāri Santakrusas salai, Puertoriko un Haiti, pēc tam tā pagriezās Bahamu salu virzienā un uzņēma kursu uz ASV austrumkrastu. Pēc Ziemeļkarolīnas sasniegšanas tā pagriezās uz ziemeļiem, skarot Ņūdžersiju, un vēlāk Bruklinu, Ņujorkā. Ņujorkas apkaimē šī viesuļvētra izraisīja milzīgus plūdus. Tā turpināja virzīties uz ziemeļiem un, lai gan tā bija zaudējusi savu spēku, Airīnas radīto postījumu josla iestiepās pat dziļi Kanādas teritorijā. Kopējie zaudējumi cipari bija sekojoši: 15,6 miljardi dolāru ASV (7 miljardi Ziemeļkarolīnā), 830 miljoni Karību jūras reģionā, un 130 miljoni Kanādā. Tātad kopējie Airīnas radītie zaudējumi sasniedza 16,6 miljardus ASV dolāru. Tobrīd tā bija septītā dārgākā viesuļvētra ASV vēsturē.

Viesuļvētra Floids 1999gadā... Autors: Blistered Outlaw Postošākās viesuļvētras ASV vēsturē
4.

Viesuļvētra Floids (1999.gadā) Viesuļvētra Floids bija 2.kategorijas vētra, kas papostīja praktiski visu austrumkrastu atnesot līdzi lielus plūdus. Viss nopietnākā applūšana notika starp Ziemeļkarolīnu un Ņūdžersiju. Sākotnēji tika paredzēts, ka Floids paies garām Maiami, bet pēkšņas trajektorijas izmaiņas noveda pie tā, ka visu reģionu plosīja spēcīgi tropiskās vētras stipruma vēji, lai gan pati viesuļvētra oficiāli sauszemi nesasniedza. Meteorologiem šī vētra sagādāja lielas galvassāpes, tā bija ļoti grūti paredzama un viņi nevarēja būt pārliecināti, kur tieši tā trāpīs. Sauszemi Floids sasniedza Keipfīras reģionā Ziemeļkarolīnā un turpināja virzīties uz augšu paralēli austrumkrasta līnijai, atnesot iespaidīgu daudzumu nokrišņu. Vienubrīdi vēji sasniedza 69 metrus sekundē, kas gandrīz ir atbilstoši 5.kategorijas viesuļvētras spēkam. Kopumā Floids nogalināja 57 cilvēkus un.radīja zaudējumus 6,9 miljonu dolāru apmērā. Ņemot vērā postažu kādu Floids aiz sevis atstāja, vārds "Floids" tika izņemts no viesuļvētru vārdu saraksta. Oficiāli šī vētra bija aktīva 12 dienas un tā bija iemesls trešajai lielākajai evakuācijai ASV vēsturē, kad savas mājas nācās atstāt 2,6 miljoniem cilvēku.

Lielā Atlantijas viesuļvētra... Autors: Blistered Outlaw Postošākās viesuļvētras ASV vēsturē
5.

Lielā Atlantijas viesuļvētra (1944.gadā) 1944.gada Lielā Atlantijas viesuļvētra papostīja austrumkrastu, bet vislielākos postījumus tā nodarīja Jaunanglijas reģionā. 64 cilvēki gāja bojā un zaudējumi sasniedza 100 miljonus dolāru. Pirms tā sasniedza Savienotās Valstis tā pieņēmās spēkā līdz 4.kategorijai. Kad tā sasniedza Savienoto Valstu sauszemi, tā joprojām bija spēcīga 3.kategorijas viesuļvētra un šādā stiprumā vētra izpostīja Jaunangliju, tad kā 2.kategorijas vētra tā skāra Menu. Esot okeānā, šī vētra radīja 70 pēdu augstus viļņus un tie izraisīja ASV jūras flotes karakuģa The USS Warrington nogrimšanu. Kuģis nogrima apmēram 450 jūdzes no Verobīčas, Floridā un bojā gāja 248 jūrnieki. 64 upuri, kurus pieminēju apraksta sākumā bija tie, kuri gāja bojā uz sauszemes.

Viesuļvētra Agnese 1972gadā... Autors: Blistered Outlaw Postošākās viesuļvētras ASV vēsturē
6.

Viesuļvētra Agnese (1972.gadā) Viesuļvētra Agnese nodzīvoja tikai deviņas dienas, bet šajās deviņās dienās tā radīja vienus no lielākajiem postījumiem, kādus ASV iekšzeme jebkad piedzīvojusi. Sasniedzot sauszemi tā bija 1.kategorijas viesuļvētra, bet izraisīja katastrofālus postījumus, kas stiepās tālu iekšzemē līdz pat Pensilvānijai. 121 cilvēks gāja bojā, postījumu apmērs sasniedza 2,1 miljardu dolāru. Pirmā sauszemes sasniegšana notika Panamsitijā, Floridā un tad vētra uzņēma kursu uz Džordžiju. Tas izraisīja vētras vājināšanos, bet kad tā pārgāja pāri Ziemeļkarolīnai, tā atkal atguva savu spēku. 21.jūnijā Agnese atkal bija virs siltajiem Atlantijas okeāna ūdeņiem un pieņēmās spēkā. Tad tā pagriezās uz ziemeļrietumiem un skāra Ņujorku. Vislielākos postījumus uz rietumiem no Ņujorkas izraisīja plūdi, kas radās no milzīgajām lietavām. Daži Pensilvānijas reģioni bija viscaur klāti ar dubļiem, pēc tam, kad lietus ūdeni beidzot sasūcās zemē.

Viesuļvētra Aiks 2008gadā... Autors: Blistered Outlaw Postošākās viesuļvētras ASV vēsturē
7.

Viesuļvētra Aiks (2008.gadā) Viesuļvētra Aiks bija tieši tas no kā ASV dienvidos dzīvojošie baidījās. Teksasa un Luiziāna tobrīd vēl joprojām atguvās no viesuļvētras Katrīna radītās postažas, un lai gan Aiks negāja pa tieši tādu trajektoriju kā Katrīna, tomēr tas nopietni skāra jau izpostītos reģionus un nodarīja jaunus postījumus. Kopumā, Aiks prasīja 195 cilvēku dzīvības un tā nodarītie postījumi izmaksāja 29,5 miljardus dolāru, kas to padara par trešo dārgāko viesuļvētru ASV vēsturē. Kad Aiks ieradās Kubā, tas bija atbilstošs 4.kategorijas viesuļvētrai ar vēja brāzmām līdz 64 metriem sekundē. Ieejot Meksikas līcī Aiks norimās līdz 1.kategorijai, bet virs siltajiem ūdeņiem tas atkal atguva savus spēkus un sasniedza Galvestonu, Teksasā kā 2.kategorijas viesuļvētra. Aiks ātri vien izsīka virs ASV centrālās daļas, tomēr aiz sevis tas atstāja milzu postažu. 74 no 195 bojāgājušajiem bija Haiti iedzīvotāji. Tā gada viesuļvētru sezonu bija īpaši nežēlīga pret šo nabadzīgo Karību reģiona valsti, jo togad Haiti pāri brāzās vēl trīs viesuļvētras (Feja, Gustavs un Hanna).

Viesuļvētra Kamilla 1969gadā... Autors: Blistered Outlaw Postošākās viesuļvētras ASV vēsturē
8.

Viesuļvētra Kamilla (1969.gadā) Viesuļvētra Kamilla sasniedza Missisipi štatu kā viena no visu laiku spēcīgākajām viesuļvētrām , kāda jebkad skārusi Savienotās Valstis. Kamilla izveidojās virs Meksikas līča un pastiprinājās līdz pat 5.kategorijai. Sasniedzot ASV, tās vēju ātrums sasniedza 84 metrus sekundē. Īstais vēju ātrums nekad nebūs zināms, jo visas vēju ātrumu mērīšanas iekārtas vētras laikā tika iznīcinātas. Pēdējie mērījumi pirms iekārtas tika iznīcinātas uzrādīja spēcīgākos vējus, kādi jebkad reģistrēti uz sauszemes. Kolumbijā, Missisipi, pilsētā, kas atradās 75 jūdzes iekšzemē no vietas, kur Kamilla iznāca krastā, tika reģistrēti 53 metri sekundē spēcīgi vēji. Kamillā bojā gāja 256 cilvēki un postījumi bija mērāmi ap 9,2 miljardu dolāru apmērā. Pēc tam, visu līča piekrastes reģionu skāra dzeramā ūdens trūkums. Pēc Kamillas visas vēja mērīšanas aparatūras tika uzlabotas, lai tās spētu veikt precīzus lasījumus, pat tad ja tās plosa spēcīgi vēji.

Lielā Jaunanglijas... Autors: Blistered Outlaw Postošākās viesuļvētras ASV vēsturē
9.

Lielā Jaunanglijas viesuļvētra (1938.gadā) Lielā Jaunanglijas viesuļvētra, arī pazīstama kā "Longailendas ekspresis", bija viena no nāvējošākajām viesuļvētrām, kas jebkad skārusi Jaunanglijas reģionu. Pirms ASV sasniegšanas kā 3.kategorijas viesuļvētra, tā iznīcināja Puertoriko, kā 5.kategorijas viesuļvētra. Pēc Puertoriko iznīcināšanas, vētra virzījās uz ziemeļiem un skāra Longailendu, Ņujorku un Konektikutu. Kad viss bija galā, ASV upuru skaits bija 256, nodarītie postījumi sasniedza 308 miljonus dolāru. Mūsdienu ciparos tas būtu tuvu 4,7 miljardiem. Vētra nodzīvoja divas nedēļas, kuru laikā tā nogalināja 680 cilvēkus un pilnībā nopostīja 57 tūkstošus māju. Pat 13 gadus vēlāk, 1951.gadā, joprojām bija liecības par vētras radīto postažu. Miltonā, Masačūsetsā, tika reģistrēti pastāvīgie vēji ar ātrumu 54 metri sekundē, ar brāzmām līdz pat 83 metriem sekundē. Piekrastē tika reģistrēti 50 pēdas augsti viļņi.

Viesuļvētra Sendija 2012gadā... Autors: Blistered Outlaw Postošākās viesuļvētras ASV vēsturē
10.

Viesuļvētra Sendija (2012.gadā) Viesuļvētra Sendija skāra Ņujorku un Ņūdžersiju 2012.gadā, un aiz sevis atstāja postažu, kādu neviens negaidīja no 1.kategorijas viesuļvētras. Arī 1.kategorijas vētrā ir ļoti postoši vēji, taču šajā konkrētajā vētrā lielākos posta darbus paveica uguns un plūdi. Sendija izraisīja ūdens līmeņa paaugstināšanos visā Ņujorkā, applūda ielas, tuneļi un metro. Vētras laikā, Kvīnsas dzīvojamo māju rajonā, Brīzīpointā, izcēlās milzīgs ugunsgrēks, kas nopostīja vairāk kā 100 mājas. Kad vētra izklīda tā bija paspējusi izraisīt postījumus 71 miljardu dolāru vērtībā (otrā dārgākā viesuļvētra ASV vēsturē), nogalināt 286 cilvēkus un atstāt bez pajumtes 6 miljonus cilvēku. Sendija, izmēru ziņā bija lielākā viesuļvētra vēsturē. Tās diametrs bija 1100 jūdzes, tādēļ saprotams, ka postījumi apņēma milzīgu teritoriju. Kad Sendija nonāca krastā, tā pārklāja lielāko daļu ASV ziemeļaustrumu.

0
250

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [4]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Zirgalops avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesaka
  Zirgalops 04.11.16 12:48
 
6
0

Esi pacenties  

LGPZLV avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Burvju klana biedrsMedaļa Testu veidotājs
  LGPZLV 04.11.16 17:21
 
3
1

    

Tēvocis Sems avatars
Medaļa PolittehnologsMedaļa Garīgais līderisMedaļa Superautors
  Tēvocis Sems 10.09.17 07:17
 
1
0

  Interesanti bija palasīt.

CilvēksUnViedoklis avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Lai dzīvo sievietes!Medaļa Kalla
  CilvēksUnViedoklis 10.09.17 23:40  
 
0
0
Lūk dēļ šādiem rakstiem es piereģistrējos un iemīlēju Spokus. Nevis no plikiem dibeniem un visa kā tamlīdzīga. Milzīgs paldies tev! Raksts uz visiem 100 !!