Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
203

Sakarā ar Lāčplēša dienas tuvošanos,šoreiz pastāštīšu nedaudz par kādu izcilu latviešu karavīru.

Žanis Butuks

Šim latviešu karavīram ir vairāk nekā simts uzvarētas tuvcīņas, viņš bija ļoti daudz reizes ievainots un nopelnīja gandrīz visus iespējamos Vācijas bruņoto spēku apbalvojumus.

Žanis Butuks dzimis 1906. gada 29. jūlijā Mežmuižas pagasta Mazberķē, puikas gados kopā ar vecmāmiņu (vecāki nomira ļoti agri) dzīvoja Kalnmuižas pagastā. Jaunības gaitās viņu ļoti ieinteresēja medības un makšķerēšana, bet , kad pienāca obligātā dienesta gadi Latvijas armijā, ko viņš aizvadīja kā kareivis 3. Jelgavas kājinieku pulkā, viņš aizrāvās arī ar boksu. Pēc obligātā dienesta viņš atsāka strādāt lauku darbus, lai gan armijā bija ieguvis dižkareivja dienesta pakāpi un pabeidzis instruktoru kursus, tomēr bija jāklausa audžutēva aicinājumam saimniekot 70 hektāru lielajā "Lielstiļļu" saimniecībā. Militārās zināšanas noderēja , aktīvi darbojoties 16. Jelgavas aizsargu pulkā, kur viņš kļuva pazīstams kā izcils šāvējs, uzvarot vairākās vietējās un starptautiskās šaušanas sacensībās.

Kad 1940. gadā Latvija zaudēja neatkarību, Butkus nemaz neslēpa savu nepatiku pret padomju varu un nepakļāvas okupantu prasībai nodot šaujamos ieročus. Runāja, ka vietējie miliči gan zinājuši, kad bijušajam Tērvetes pagasta aizsargu nodaļas priekšniekam, ir kautkur paslēpti kādi šaujamieroči, taču bailēs no Žaņa izlikās to nemanām. Bet tad pienāca 1941. gada 14. jūnija deportāciju diena, un čekisti apcietināja viņa sievu divas meitas. Pats Žanis, nojauzdams ko nelāgu , jau naktī bija paslēpies mežā, no kuriens bezspēcīgā niknumā viņam pa gabalu nācās noskatīties, kā viņa tuviniekus aizved uz Sibīriju. Nedēļu vēlāk sākās karš starp Vāciju un Padomju Savienību, un Žanis Butkus bija viens no pirmajiem, kas devās atriebties padomju varai. Savā pastā viņš organizēja pašaizsardzības vienību, iesaistoties apšaudēs ar vietējiem padomju aktīvistiem, miličiem un atsevišķām bēgošām sarkanarmiešu militāristu grupām.

1942. gada jūnijā Butkus kā brīvprātīgais, turpinot savu atriebības karagājienu pret komunistiem, kopā ar 26. (Tukuma) latviešu kārtības dienesta bataljonu devās uz Austrumu fronti. Tur viņš piedalījās cīņās pret Sarkano armiju un padomju partizāniem pie Ilmeņa ezera, kā arī Baltkrievijas teritorijā pie Minskas un Sluckas. Jau šājās kaujās par viņu sāka runāt kā par meistarīgu un pārdrošu izlūku. Pēc vairākiem sekmīgi noorganizētiem izlūkgājieniem pie viņa formas tērpa parādijās arvien jauni apbalvojumi, tostarp arī Dzelzs krusta 2. šķira.

1943.gada aprīlī 16. policijas bataljonu ieskaitīja Latviešu leģionā un nosūtija uz pozīcijām Volhovas purvā. Tur Butkus kļuva par Dzelzs krusta 1. šķiras kavalieri. Septiņas reizes viņš devās pāri frontes līnijai visas reizes šie gājieni bija sekmīgi. 1943. gada beigās kādā kaujā Žani smagi ievainoja un viņš kontuzēts bezsamaņā starpfrontes līnijā nogulēja 34 stundas. Viņa cīņu biedri jau bija sākuši spriest par bēru ceramoniju, taču Butkus tomēr izdzivoja un pat atgriezās ierindā.

Ar savu drosmi viņš īpaši bija izcēlies 1944. gada 16 - 19 marta kaujās Veļikajas upes krastos. Te Butkus lika lietā arī savu labo šaušanas prasmi, mēroties spēkiem ar krievu snaiperiem. Neizpalika arī vairāki veiksmīgi un pārdroši izlūkgājieni. Pēc šim kaujām sekoja jau kārtējais ievainojums , bet pēc izārstēšanās Butkus atgriezās ierindā un ar savu rotu karoja jau Latvijas teritorijā 1944. gada augustā pie "Lejasbultām'' starp Lubānu un Cēsīm viņi vairāk nekā 20 stundas atvairīja ienaidnieka uzbrukumu. Kopā ar sešiem rotas karavīriem Butkus sedz atkāpšanos, nokļuva ielenkumā, izlauzās no tā, būdams ievainots kājā, plecā,galvā un vēderā. 21. augustā viņam piešķīra Bruņinieka pakāpes Dzelzs krustu. Par Butkusu viņa cīņu biedrs kapteinis Viliz Hāzners vēlāk rakstīja ''Viņam patika atrasties, kur kaut kas notiek. Neviens no frontes vīriem laikam nemācēja tā darboties tuvcīņās kā viņš''.

Pēc Otrā pasaules kara beigām Žanis Butkus nokļuva britu gūstā un kādu laiku atradās latviešu karagūstekņu nometnē Zēdelgēmā, Beļģijā. Pēc atbrīvošanas viņš pārcēlās uz ASV, kur arī nodzīvoja visu atlikušo mūžu, savu šīs zemes gaitu pabeidzot 1999. gada 15.majā Aļaskā.

 Autors: roza ruksits Izcilais latviešu leģionārs
1.
 Autors: roza ruksits Izcilais latviešu leģionārs
2.
1
203

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [34]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Drakonvīrs avatars
Medaļa MobiļņiksMedaļa NostradamsMedaļa Dienas doma
  Drakonvīrs 05.11.17 19:04  
 
33
0

Paldies par labu un saturīgu rakstu. Latviešiem ir jāzin savi varoņi. Butkuss bija īsts vīrs  , kaut mūsdienās tādu būtu vairāk! Starp citu vari uzrakstīt par vēl vienu varonīgu vīru uzvārdā Ādamsonu ar iesauku Marokas Baigais - vārdu diemžēl neaceros.+

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Senču olaMedaļa ZeltrocisMedaļa Senču ola
  kartupelis ar mugurkaulu 05.11.17 16:55  
 
25
1
Lai Dieva svētība Latviešu patriotam Žanim Butkus!!!

FakeTrump avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Plaiboja olaMedaļa Tīģeris
  FakeTrump 05.11.17 16:57
 
24
1

Visi leģionāri bija izcili, tikai dažs ar kaut ko izcēlās un tajā brīdī bija kāds cilvēks, kas to iemūžinātu vai vēlāk atcerētos un pastāstitu par to visiem,tomēr, īstos varoņus mēs nekad neuzzināsim.

Žēl, ka viņu dzīvības tika izmestas, lai ebreji un komunisms tāpat valdītu pār cilvēkiem un viņu prātiem 70 gadus vēlāk.

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 05.11.17 16:52
 
22
0

Cienīsim savu vēsturi un varoņus.      

polis2 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa 1/13 kūciņas
  polis2 05.11.17 19:45
 
21
0

Paldies,ka izcēli gaismā Letiņu varoni!!      

Fēlikss Edmunda dēls avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  Fēlikss Edmunda dēls 06.11.17 21:41
 
8
0

Butkusu vēl pēc kara trimdā PSRS safabricēja apsūdzības ka viņš  it kā piedalījies  ebreju slaktiņos. Un daudzi amerikā un izraēlā tam noticēja.    Par  varoņiem runājot, varēji arī pieminēt Ancānu vai tādu  izcili spilgtu personāžu kā   "Marokas Baigo"

an225 avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Vilkaču klana biedrs
  an225 05.11.17 23:21
 
7
0

atbildot uz .... komentāru " Cilveks kas svešas, neloģiskas ideoloģi... " Cilveks kas svešas, neloģiskas ideoloģijas vārdā, bez jebkāda personīga iemesla....

Tu labāk palasi raksta sākumu un tad vari bezloģiski spriedelēt par to no kā tu vispār neko nesajēdz...retards

polis2 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa 1/13 kūciņas
  polis2 07.11.17 22:00
 
7
0

atbildot uz leons kimmelis komentāru " Ja ap Tavu māju 1946g staigātu ar mērlentu ,u... "

Ļoņa,nav ko te braukt virsū letiņiem! Nodevēji bija, ir un būs visās tautībās!Tu neko nezini par mani un nezini ko un no kā es zinu!!''Visādi patrioti''???  Mēģināšu mierīgi-tu mērgli nepļerksti!!! Mans tēvs desmit gadus sibīrijā atsēdēja par to,ka cīnījās pret utainajiem,-un tu vēl saki-''visādi patrioti''!!!Iebāz sev mēli d...ā!!!

an225 avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Vilkaču klana biedrs
  an225 05.11.17 23:25
 
7
0

Vispār labs raksts ! Nezināju par tādu vīru. Pašam opis 19. divīzijā kurzemē atkapāja.

polis2 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa 1/13 kūciņas
  polis2 09.11.17 23:49
 
6
0

atbildot uz leons kimmelis komentāru "Tas bija Tavs tēvs,bet ne Tu,jo Tu pajoliņ vair... "

Par pajoliņu vari saukt sevi un sev līdzīgos!Un es negānījos!Es patiesi sadusmojos!Runa bija par to,ka es kautko no malas saklausījies,bet tas esi tu,kas kaut ko no malas sagrābsta!!Es to zinu no pirmavotiem!!!Neviens no letiņiem necīnījās par kaut kādu fašistisko ideoloģiju!!! Letiņi cīnījās par Latviju!Ne par velti letiņiem ir vienas labas dziesmas vārdi-''mēs sitīsim tos utainos,pēc tam tos zili pelēkos!!!Ci k saprotu no tava teksta,tad esi no utaino vatņiku dzimtas...  Šī nav gānīšanās,bet pieņēmums...un ja tā,tad kāds tev vēl gods var būt+šitāds sū...ns teksts!!  

Žiperis avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa SpoksMedaļa Vilkaču klana biedrs
  Žiperis 06.11.17 09:48
 
6
0

Nezināju, ka manā novadā tāds varonis bijis. Vai ir ziņas par viņa meitām un sievu?

 

polis2 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa 1/13 kūciņas
  polis2 06.11.17 21:07
 
5
0

atbildot uz Pērkons39 komentāru " nu bļin, sāku lasīt rakstu, un jau pirm... " Es ar' piekrītu,ka jāpārlasa,bet šoreiz piever acis..gan jau izlabos.Tālākajā tekstā jau ir pareizi.Pie tam,šis ir ļoti labs raksts...un ļoti VAJADZĪGS!

roza ruksits avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa SensācijaMedaļa Tīģeris
  roza ruksits 05.11.17 21:37  
 
5
0
atbildot uz .... komentāru " Cilveks kas svešas, neloģiskas ideoloģi... "Nomierinies, psiholog.

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 05.11.17 18:09
 
4
0

Nu tad Butkus vai Butuks?

Pērkons39 avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa DeputātsMedaļa Dienas joks
  Pērkons39 06.11.17 11:50
 
4
0

nu bļin, sāku lasīt rakstu, un jau pirmā kļūda: Žanis Butuks    

Šis izcilais latviešu leģionārs ir BUTKUS!!!!

https://lv.wikipedia.org/wiki/%C5%BDanis_Butkus

vai ir tik grūti kaut 3x pārlasīt tekstu pirms publicēšanas?    

Lorlaks@speles avatars
Medaļa Duraka 3000 spelesMedaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Zoles 3000 speles
  Lorlaks@speles 08.11.17 21:18
 
3
0

Cepuri nost,īsts vecis,ka iedomajos mūsu datoristu paaudzi,tā slikti metas.Lupatas,ne paaudze.Tie bija īsti veči,bet tādi diezin vai palikuši,latviešu vidū droši,ka ne.Īstus večus otrajā pasaules karā nošāva,vai lāģeros nobendēja,vai kā Žanis dabūja savu Tēvzemi pamest.

an225 avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Vilkaču klana biedrs
  an225 07.11.17 00:22
 
3
0

atbildot uz .... komentāru " Kur ir iemesls nogalināt kādu, un ļoti iespēj... " Tā tas vienkārši notika, tas ir bija karš, vēsture. Vēsturi ir labi zināt.

polis2 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa 1/13 kūciņas
  polis2 16.11.17 18:33
 
3
0

atbildot uz leons kimmelis komentāru "  Palasi ko Esi   uzrakst... "

  Paskaties uz savu tekstu!  MANI PAR NODEVĒJU NODĒVĒT?!? Es tevi par šiem vārdiem tavā sarkanajā karogā nožņaugtu!!!

vemejs avatars
Medaļa BakalaursMedaļa SpoksMedaļa Jubilārs
  vemejs 28.11.17 05:01  
 
3
0
Par fašismu man viss vairāk riebjas komonisms. Ja manu sievu un bērnus aizsūtītu uz sibīriju, kur iespējams arī nomirtu. Es tiešām aiz dusmām katru komonistu nožnaugtu viņu pašu sarkanajā karogā.

FakeTrump avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Plaiboja olaMedaļa Tīģeris
  FakeTrump 06.11.17 21:58
 
3
0

atbildot uz leons kimmelis komentāru " Neuzskatu ka karojot fašistu armijā viņ... "

 

Iesaku kārtīgi padomāt, kāpec pus-pasaule karoja pret nacistiem. Ja tu būtu pieredzējis īstu komunismu, tad tu šādu dziesmu vairs nedziedātu.