Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
9
2004

Mīti kuri ir apgāzti ar faktiem.

No Empire State Building... Autors: Adža Iesīkstējušie mīti
1.

No Empire State Building nomesta monēta var nogalināt.

Šķiet taču loģiki - jo lielāks ir augstums, no kura tiek mests priekšmets, jo ātrāk tas krīt. Tomēr šo mītu apgāž gaisa pretestība taču. .Kad 1931. gadā pabeidza Empire State Building celtiecību Ņujorkā, tadās populārs mīts - ja cilvēks augšējā stāvā 381 metra augstumā pārmestu pār malu monētu, kritienā līdz zemei tā sasniegtu no pistoles stobra izšautas lodes ātrumu un varētu nogalināt nejaušu garāmgājēju. Tomēr ņujorkiešiem talkā nāk vienkārši fizikas likumi. Monēta ir apaļa un plakana, un tās formas dēļ gaisa pretestība visai drīz izlīdzinās ar gravitācijas spēku. Jau pēc 15 metriem tā sasniedz maksimālo ātrumu 40 km/h, un kopš šā brīža monētas krieinā ātrums vairs nepalielinās. Šādā ātrumā kritoša monēta trāpot var mazliet ieksrambāt ādu. Precīzu ātrumu gan ir grūti aprēķināt, jo tas ir atkarīgs no laika apstākļiem un monētas rotācijas gaisā. Pēc dažu pētnieku aplesēm, monēta varētu sasniegt par 100km/h lielu ātrumu, un tā vienalga nespētu nodarīt kaitējumu. Jāpiebilst ka pistoles lodes izšauj ar ātrumu 1000km/h. Mītu par monētu praksē ir izmēģinājuši vairāki, arī fiziķis Lūiss Blūmfilds no Virdžīnijas universitātes. Viņš palaida monētas vēja tunelī, pacēla gaisā ar hēlija baloniem, lai atdarinātu krieinu no debesskrāpja, un ļāvam tam uzkrist uz pieres. Monētu trieciens nebija sāpīgs. Televīzijas "Discovery" kanāla raidijumā "Mythbusters" vadītaji šo mītu pārbaudija 2003. gadā Viņu nomesto monētu ātrums bija vairāk nēkā 100 km/h, un tika secināts ka tās var traumēr cilvēku tikai tad ja trāpa acī. Gaisa molekulas pastāvīgi saduras ar krītošu monētu, savukārt ar smailu, tievu priekšmetu šī mijiedarība ir mazāka. Pildspalva var sasniegt vairāk nēkā 300 km/h lielu ātrumu, un savu enerģiju tā atbrīvo ļoti sīkā punktā ar ko pietiek, lai pārdurtu galvaskausu..

Mēs izmantojam tikai 10... Autors: Adža Iesīkstējušie mīti
2.

Mēs izmantojam tikai 10 procentu smadzeņu jaudas

Šā teksta lasīšanai vajadzīgs vairāk nekā desmit procentu smadzeņu jaudas. Ja tikai piecelies kājās un ielej tasi kafijas, motorikas un sensorie centri, kā arī bazālie kodoli smadzeņu paura, pakauša un pieres daivā sarosās. Jebkuri skenējumi rāda, ka gandrīz visas smadzenes konstanti ir vairāk vai mazāk aktīvas pat miegā un tas arī izskaidro kāpec ap 20 procentu organisma enerģijas un skābekļa tiek tērēti šim 1,5 kg smagajam tauku pikucim. Mīta izcelsme nav zināmu taču 10 procenti ir minēti amerikāņu rakstnieka Deila Kārnegī 1936. gadā iznākušās grāmatas „Kā iegūt draugus un iepatikties cilvēkiem” priekšvārdā. Tur rakstīts, ka Hārvarda universitātes profesors Viljams Džeimss mēdzis teikt – cilvēks vidēji izmanto 10 procentus savu prāta, tāpēc smadzenes jātrenē.

Astronautiem paveras skats... Autors: Adža Iesīkstējušie mīti
3.

Astronautiem paveras skats uz visgarāko būvi uz Zemes

Vairāk nekā 2200 gadu senais Ķīnas mūris ir iespaidīgs, bet to nevar redzēt no kosmosa un no Mēness – nepavisam ne. Tādā gadījumā būtu nepieciešama superredze.

Kad Ķīnas pirmais astronauts Jans Livei 2003. gadā pavēstija, ka no kosmosa nespēj saskatīt 6350 kilometru garo Lielo Ķīnas mūri, vilšanās bija liela. Mīts par šā objektu redzamību no lielā attāluma pastāv kopš 18. gadsimta un tiek pārstāstīts pat skolas mācību grāmatās. Ja ķīnieši būtu nokrāsojuši mūri zilu vai sārtu, tā klātbūtni varētu nojaust. Taču izbālējušie, dažviet ar augiem apaugušie ķieģeli ir pārāk labi maskēti. Teorētiski gan pastāv iespēja, ka no zemes orbītas, apmēram 160 km virs Zemes, varētu saskatīt Lielo Ķīnas mūri, ja uz tā atrastos sniegs , kas izgaismotu šo būvi. Tomēr patiesībā arī no šāda augstuma labāk saskatāmi ir vientuļi tuksneša ceļi un lielpilsētas. Daži arī apgalvo ka mūris ir saskatāms pat no Mēness. Tomēr to nepieļautu mūsu acs izšķirtspēja. Acs no 20 centimetru attāluma var atšķirt punktus, kas atrodas 0,06 milimetru atstatumā cits no cita. Tā kā mūris ir apmēram septiņus metrus plats un attālums līdz Mēnesim ir ap 380 000 km, astronautiem, lai saskatītu mūri, būtu vajadzīga superredze – 17 reižu labāka, nekā normāla cilvēka redze. To varētu salīdzināt ar mūsu spēju saskatīt matiņu, kura diametrs ir 0,1 mm, no sešu metru attāluma.

nbspKosmosā nav gravitācijas... Autors: Adža Iesīkstējušie mīti
4.

 

Kosmosā nav gravitācijas spēka

Fotogrāfijas, kurās astronauti redzami miegā nekustīgi karājamies gaisā vai brīvajā lidojumā vingrojam, radījušas mītu, ka kosmosā neeksistē gravitācijas spēks. Izteikumu „gravitācijas spēka neesamībai” astronauti un fiziķi regulāri izmanto pat pedagoģisku apsvērumu dēļ. Piemēram Glenna izmēģinājumu centru NASA sauc ar Nulles gravitācijas spēku izpētes centru. Patiesībā gravitācijas spēks, kas ir pievilkšanās spēks, eksistē it visur. Saule pievelk visas planētas, Mēness pievelk Zemi, pat ābolam ir gravitācijas spēks, un tas vāji pievelk apkārtējos priekšmetus. Ja astronauts aicēlo prom no tāda ar lielu masu apveltīta objekta kā Zeme, gravitācijas spēks samazinās, bet nekad nepazūd pilnībā. Astronauts lidinās gaisā tāpec, ka viņš atrodas brīva kritienā virzienā uz Zemi, kurš piešķir viņam bezsvara stāvokli. Arī kosmosa kuģi pastāvīgi ir brīvajā kritienā virzienā uz Zemi. Tie tikai atrodas pietiekami tālu un lido ar tādu ātrumu, lai nekad nesadurtos ar mūsu planētu. Piemēram, Starptautiskā kosmosa stacija (SKS) pārvietojās ar ātrumu 27 7000 km/h, un tas ļauj palikt gaisā. Vienkārši runājot, SKS krīt pa orbītu, kas apliec Zemi. Astronauti stacijas iekšienē lidinās tāpēc ka viņi krīt ar tādu pašu ātrumu kā kosmosa stacija, taču nepārvietojas attiecībā pret staciju , tāpēc nenokrīt uz grīdas. Tas, ka šis „kritiens” šķiet kā gravitācijas spēka neesamība, ir saistīts ar brīvas krišanas paātrinājumu. Zeme (jūras līmenī) pievelk mūsu ķermeni ar spēku, kas ir 9,8 ņūtoni uz 1kg masas. Brīvajā kritienā objekts netiek pievilks ne pie vienas virsmas, un kosmosa kuģī nav arī gaisa pretestības. Tāpec astronauts nejūt savu svaru. Ikviens var just bezsvara stāvokli sekundes simtdaļas garumā, kaut vai nolecot no krēsla. Tomēr šā iemesla dēļ gravitācijas spēks nepārstāj pastāvēt.

Cilvēks vakumā... Autors: Adža Iesīkstējušie mīti
5.

Cilvēks vakumā uzsprāgst

Vakumā nonācis cilvēks pieblīdis tāpec, ka bez atmosfēras spiediena iedarbības sāks izplesties plaušās esošais gaiss un mīkstajos audos esošais ūdens sāks pārvērsties par tvaikiem. Pēc dažām sekundēm cilvēks zaudēs samaņu un pēc dažām minūtem nomirs, taču ķermenis neuzsprāgs. Tas skaidrojams tādejādi ka ķermenis nav noslēgts "trauks". Pie zemes virsmas ķermenis ir pakļauts vienu atmosfēru lielam spiedienam jeb viena kilogramam uz katru ādas kvadrātcenitmetru. Salīdzinājumā ar kosmoā esošo spiedienu 0kg/cm2 atšķirībā nav pārāk liela, un šīs pārmaiņas atbilst spiedienam 10 metru dzilumā zem ūdens. Runājot par spiedienu, ūdensslīdējs atrodas bistamākā situācijā nekā astronauts. Jūrā spiediens pieaug par vienu atmosfēru ik pēc 10 metriem. Simt metru dziļumā spiediens jau ir sasniedzis 11 atmosfēras. Tāpēc ūdenslīdejam var uzsprāgt plaušas, ja ceļoties augšup , viņš aiztur elpu. Pēkšņā pārmaiņa no 11 atmosfērām uz 1 atmosfēru noslogo ķermeņa audus daudz vairāk nēkā pārejo no 1 uz 0. 

Pieauguscaronajiem jāguļ 8... Autors: Adža Iesīkstējušie mīti
6.

Pieaugušajiem jāguļ 8 stundas diennaktī


Lai atpūstos, daļai pieaugušo nepieciešams 8 stundas ilgs miegs, citiem pietiek ar 6 stundām, citiem - 10 stundām. Vajadzība pēc miega ir individuāla, un nav nekādu zinātisku pierādijumu , ka pieaugušajiem miegā japavada tieši astoņas stundas. Vairāki ārsti pat uzskata, ka gulēšanai atvēlēto laiku vajadzētu sadalīt daļās. Nepārtraukts miegs, iespējams, izraisa baiļu sindromu,depresiju, miega problēmas, alkoholismu un narkomāniju. 18. gs. esot bijis ierasts dažas stundas naktī pavadīt nomodā, lai pārdomātu piedzīvoto un sapņus..

9
2004

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [66]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 29.11.13 15:12
 
41
1

labs, kvalitatīvs raksts

aivarc avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  aivarc 29.11.13 16:45
 
30
0

atbildot uz vilisbilis komentāru " 4. feiks. Kā ābolam var būt gravit... " Tu pats vispār saprati ko pateici. Fiziku laikam vēl neesat sākuši mācīties. Manā laikā fiziku sāka mācīt no 8. klases, kā ir tagad?

deepBLACK avatars
Medaļa PamatskolnieksMedaļa SpoksMedaļa Dienas doma
  deepBLACK 29.11.13 19:04
 
22
0

4. Ābolam ir nevis vājš, bet neaptverami niecīgs pievilkšanas spēks, un reāli uz zemes tas nemaina pilnīgi neko.

marlboro avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa Reāls pacansMedaļa Spēlmanis
  marlboro 29.11.13 19:16
 
10
0

atbildot uz DevgruZ komentāru "Nav parādīts rotācijas ātrums bet gan ātrums ar... " domāts bija rotācijas ātrums ap zemi (kas arī ir pārvietošanās ātrums), rakstā tas norādīts 277000km/h, wikipwdijā 7.66 kilometres per second (27,600 km/h; 17,100 mph) , lodes ātrums (Federal's American Eagle 158gr JSP load for .357 Magnum is 1351 km/h Federal's Power-Shok 55gr FMJ for .223 Remington/5.56mm NATO (I assume you mean 5.56 NATO - there are others) is 3555 km/h Federal's American Eagle 150gr FMJ for .308 Winchester/7.62mm NATO (again, assuming NATO as there is a TON of 7.62 cartridges out there) is 3094 km/h Hornady's A-Max 750gr Match for .50 BMG is also 3094 km/h As said though, it varies even within the same cartridge.  For the 5.56 NATO, as stated above, Federal has a 55Gr load that goes 3555 km/h. They also have a 40gr load that will do 4060 km/h and a 77gr load that will do 2985 km/h.)

Bet Tu raksti par kaut kādām pēdām sekundē, kad es runāju par kilometriem stundā bl@

garaizs avatars
Medaļa JubilārsMedaļa KlaunsMedaļa Dienas doma
  garaizs 30.11.13 14:01
 
10
0

atbildot uz vilisbilis komentāru " 4. feiks. Kā ābolam var būt gravit... " Katram objektam piemīt sava gravitācija.Pat rīsa graudiņam ir sava gravitācija.Lielāki objekti vienmēr pievelk mazākus!

marlboro avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa Reāls pacansMedaļa Spēlmanis
  marlboro 29.11.13 18:59
 
8
0

Pārāk liela putra ar cipariem un mērvienībām, lodes ātrums 1000km/h ir gaisenei, kaujas ierocim ~3  reiz ātrāks, savukārt SKS rotācijas ātrums uzrādīts 10x lielāks nekā īstenībā , it kā sīkumi bet bojā iespaidu par rakstu kopumā.

garaizs avatars
Medaļa JubilārsMedaļa KlaunsMedaļa Dienas doma
  garaizs 30.11.13 22:07
 
5
0

atbildot uz vilisbilis komentāru "MAGNĒTISKO LAUKU SAUC PAR GRAVITĀCIJU. ZEME PIE... " Ak dievs vecīt,tu tiktiešām esi viens no tiem pajoliņiem,kuri domā ka magnētiskais lauks ir gravitācija :D nu tiešām,tu esi tik stulbs?Paprasi kādam fizikas skolotājam,vai palasi kautkur,un tu uzzināsi ka tu kļūdies.Nu nopietni?magnētiskais lauks un gravitācija?nekāda sakara! Lūk pat raksts uz vikipēdiju,ja nezini kas vispār ir magnētiskais lauks un ko tas dara. http://lv.wikipedia.org/wiki/Magn%C4%93tiskais_lauks un lūk par gravitāti: http://lv.wikipedia.org/wiki/Gravit%C4%81cija Kā jau teicu-jo lielāka objekta masa,jo lielāks pievilkšanās spēks.Magnētiskais lauks rodas planētai tad kad tā ir sasniegusi noteiktus izmērus,kad gravitācijas iespaidā izveidojas normāls kodols,kurš pēcāk sāk veidot magnētisko lauku kas mūs aizsargā no saules vētrām. Tomēr vikipēdija ir enciklopēdija nevis kautkāds pekstiņš no kaimiņienes.

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 26.04.16 14:50
 
4
0

Brīvajā kritienā objekts netiek pievilks ne pie vienas virsmas, un kosmosa kuģī nav arī gaisa pretestības. _____________ Viss jau būtu pareiz bet šis ir aplami: tā kā gravitācija nekur nepazūd tad arī brīvajā kritienā katrs objekts tiek pievilkts, arī kosmonauts pievelk staciju, un stacija kosmonautu.., tikai tas ir tik niecīgi ka izmērīt to praktiski nevar.. Un gaisa pretestība? kur tad tā pazūd? ( nerunāsim par kuģa iekšieni) tas ka orbītā tā ir ļoti, ļoti niecīga ( 400 Km augstumā), bet tomēr ir.. ja netiktu koriģeta trajektorija tad SKS pēc gadiem 10 nogāztos uz zemes - tieši gaisa pretestības dēļ..

Zemes atmosferas iedarbība beidzas aptuveni 1000Km augstumā ( nu praktiski vairs nevar konstatēt, varbūt kļudos un attālums ir lielāks, vai nedaudz mazāks) --- bet vispārīgi raksts labs..   

 

spoku dienas doma

BAZALTS 1 avatars
Medaļa SpoksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  BAZALTS 1 01.12.13 01:29
 
4
0

Izlasot šādu apcerējumu, viduslaiku inkvizīcijas atbildīgajai amatpersonai būtu ar ko nodarboties....

Spridzinatajs avatars
Medaļa BakalaursMedaļa ŽurnālistsMedaļa Tīģeris
  Spridzinatajs 02.12.13 19:36
 
3
0

Vispār zeme pievelk mēnesi nevis otrādi ;) ( Mēness pievelk Zemi )

garaizs avatars
Medaļa JubilārsMedaļa KlaunsMedaļa Dienas doma
  garaizs 30.11.13 20:16
 
3
0

atbildot uz vilisbilis komentāru "...ja tiem ir priekšmets vai enerģijas vienība,... " Puisīt,tas ko es saku ir zinātniski pierādīts.Zini kādā veidā to pierādīja?kā saprata to,kā veidojas planētas no gāzes mākoņa?Viens kosmonauts kosmosa stacijā spēlējās ar cukuru un sāli,kuru iebēra maisā.Pēc laika viņš pamanīja ka dažas no daļiņām sāk salipt kopā un ar katru brīdi daudzi gabali palika lielāki un lielāki.Nav jābūt nekādam vakuumam un enerģētiskajai vērtībai.Tu laikam esi viens no tiem idiotiem,kuri magnētisko lauku jauc ar gravitāciju.Un tikai nevajag sākt tēlot,ka tev ir taisnība,tikai tāpēc,ka man ir bībera avatārs.Nēesu nedz meitene,nedz 13gadīgs tīnis.

aivarc avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  aivarc 30.11.13 14:03
 
3
0

atbildot uz vilisbilis komentāru "Zini tādu RTU? Ja tu tur mācīsies un nokārtosi ... " Varbūt doktoru fizika atšķiras no maģistru fizikas, tāpēc arī nesaprotamies. Lūdzu izlasi savu pirmo komentāru par iekšējām darbībām un priekšmetiem, kas izraisa gravitāciju un padomā vēlreiz par gravitācijas jēdzienu.

aivarc avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  aivarc 30.11.13 02:14
 
2
0

atbildot uz vilisbilis komentāru "Es neesmu vainīgs, ka tu ar saviem 60 gadiem sē... " Lai zinātu fiziku pamatskolas līmenī nav jābūt 60 gadīgam. Kur un par cik nopirki doktora grādu, es arī gribu.

Dante Aligjērī avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa KlaunsMedaļa Kapteinis Huks
  Dante Aligjērī 21.11.14 21:39
 
3
1

atbildot uz PNPAPN  komentāru " Saules energhija ir energhija,kuruSaule izsta... " Wikipediai nevienmēr var ticēt. Tur savas teorijas liek tie paši  kuri sastāda mūsdienu māc. grāmatas.

Adža avatars
Medaļa FledermausisMedaļa Admins iesakaMedaļa Fledermausis
  Adža 29.11.13 19:19
 
3
1

atbildot uz marlboro komentāru "domāts bija rotācijas ātrums ap zemi (kas arī i... " bik nokļūdijos Bet avotā tā rakstīts tamdēļ nelabošu. Bet paldies par uzmanību marlboro kungs..

Muskuļdesa avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Muskuļdesa 02.12.13 19:29
 
1
0

atbildot uz vilisbilis komentāru "MAGNĒTISKO LAUKU SAUC PAR GRAVITĀCIJU. ZEME PIE... " Tu needi doktors, beidz dirst. Un par to magnētisko lauku, kas ir gravitācija vispār vari nerunāt. Magnētiskais lauks ir lādētām daļiņām un magnētiem. Gravitācija ir jebkuram ķermenim ar masu (un masa ir ārkārtīgi daudz vielām un daļiņām, arī ābolam, mļe). Magnētiskais lauks nav daudziem debess ķermeņiem, ieskaitot Mēnesi, bet tomēr Nils Ārmstrongs, palecoties uz Mēness virsmas, neaizlidoja tālajās zilajās.

Pats studēju un mana sfēra ir dziļi saistīta ar fiziku, doktor. 

Man vispār izskatās, ka tu esi jauns fizikas wannabe, kurš salasījies populārzinātniskās tēmas. Neticu, ka doktors raksta kā pokemons. 

ugnotbug avatars
Medaļa NāvīteMedaļa TrumpeMedaļa Komiķis
  ugnotbug 20.11.14 23:51
 
1
0

Reti labs raksts! Pluss! 

Dante Aligjērī avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa KlaunsMedaļa Kapteinis Huks
  Dante Aligjērī 30.11.13 20:49
 
1
0

atbildot uz niknaiszemnieks komentāru "Ja godiigi izklausaas, ka esi fiziku apguvis no... " skaldot atomu kodolus rodas kodolsprādziens. Un - par antivielu - ārpus labratorijas tā eksistē. Ir pat notvertas dažas daļiņas. Bet tās nevar uzglabāt ilgstoši tāpēc tagad tās jau ir zudušas. Tumšā enerģija pastāv  - tā liek visumam izplesties. Tas ir pierādīts un vairs nav teorijas līmenī. Tā kā tu izklausies pēc gudra cilvēka, tad tu sapratīsi par ko es runāju. Un - ja atgriežamies pie kodolsprādziena - zini kāpēc Saule spīd? Vēlu saprast, ka es tevi cienu, bet dažreiz tev nav taisnība. 

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 30.11.13 22:37
 
2
1

atbildot uz garaizs komentāru "Puisīt,tas ko es saku ir zinātniski pierādīts.Z... " Nepievelkās gravitācijas dēļ, jo ja objekti ir mazi, tad gravitācija ir tik niecīga, ka pilnīgi neko neietekmē, tie objekti salīp tikai dēļ to elektriskā lādiņa.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 01.12.13 09:09
 
1
0

atbildot uz Zohan komentāru " labs, kvalitatīvs raksts " piekritu....

« 1  2  3  4 »