Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
174
« 1  2  3 »

Pirms šī teksta rakstīšanas es negribu kurināt naidu starp reliģijām vai rasēm. Raksts ir domāts informācijai vēstures vai kulturoloģijas mācībām vai arī izglītojošiem mērķiem. Raksts nav domāts noziedzīgiem mērķiem. Raksts nav domāts popularizēt šāda veida reliģiju. Paldies par sapratni!

Arābijas pussala ir arābu tautas mājvieta. Vēl pirms islāma pravieša Muhameda dzimšanas sestajā gadsimtā šajā reģionā pastāvēja augsti attīstītas kultūras. Arābija atrašanās krustcelēs starp Āziju, Āfriku un Eiropu ļāva daudziem arābiem tirgojoties kļūt bagātiem. Lai gan lielākā daļa arābu cilšu pielūdza savus elkus, kristieši, ebreji un Abrahāma sekotāji pielūdza Vienīgo Dievu. Kad Muhameds pavēstīja, ka saņēmis atklāsmi par Vienīgo Dievu un ka beidzot arābiem ir Dieva vēsts pašiem savā valodā - Korāns un islama reliģija -, daudzi to uzņēma ar sajūsmu.

Nelielajās oāzēs kas... Autors: Empire States Cik daudz zini par islāmu?
1.

Nelielajās oāzēs, kas izraibināja visu Arābijas pussalu, cita pēc citas radās apdzīvotas vietas. Parasti tur bija izveidota pastāvīga ūdens un apgādes sistēma un auga dateļpalmas, kas nodrošināja vietējos iedzīvotājus ar bagātīgu ražu.  Pirmie trīs halīfi Abū Bakrs, Omars un Osmāns ātri vien paplašināja savu teritoriju, izveidojot, kas pletās no Arābijas pussalas līdz par Spānijai. Daudz zemes ieguva ar karagājienu palīdzību, bet isāms izplatījās arī mierīgā ceļā tajās teritorijās, kur vietējie valdnieki noslēdza savienību ar halīfiem. Cilvēki, kas apdzīvoja šīs zemes, bet bija citu reliģiju piekritēji, kā, piemēram, ebreji, kristieši un zoroastrieši, kļuva pazīstami kā zimmī (aizsargātās tautas), tapēc kā viņus aizsargāja apmaiņā pret nodokļa nomaksāšanu. Vēlāk arī citas tautas, ieskaitot Rietumindijas iedzīvotājus, kļuva zimmī.

Arābijas pussala atrodas... Autors: Empire States Cik daudz zini par islāmu?
2.

Arābijas pussala atrodas starp Sarkano jūru un Persijas līci. Arābu ciltis uzcēla pilsētas auglīgajā Jemenas apgabalā, oāzēs un piekrastē. Visauglīgākais apgabals ir Jemena, jo saņem musonu lietus nokrišķus no Indijas okeāna. Uz ziemeļaustrumiem mūsdienu Irānas teritorijā atradās persiešu Sāsānidu impērija, uz ziemeļrietumiem Bizantijas impērija. Lielāko Arābijas teritorijas daļu veido tuksnesis vai nu tie paši smilšu klajumi ar viļņainām kāpām, vai arī melnu vulkānisko akmeņu tuksnesis ap Mekas pilsētu. Vārds "arābs" nozīmē "klejotājs", jo šādā vidē daudzas arābu tautas, lai varētu izdzīvot, pieņēma klejotāja jeb nomada dzīvesveidu.

Mariba Jemenā bija... Autors: Empire States Cik daudz zini par islāmu?
3.

Mariba Jemenā bija sabiešu galvaspilsēta. Ir saglabājušies daži šīs pilsētas seno mūru fragmenti. Maribu cēla tirdzniecības ceļa tuvumā, un drīz vien tā izveidojās par lielu un plaukstošu pilsētu ar pili (Sābas ķēniņienes mājām) un daudzām ēkām. Šajā vietā atradās arī slavens dambis, kas ir apbrīnojams inženierzinātnes sasniegums un ir celts 7 gadsimtā pirms Kr.dz.

Kā viena no vērtīgākajām... Autors: Empire States Cik daudz zini par islāmu?
4.

Kā viena no vērtīgākajām eksporta precēm bija vīraks. Tirdzniecības ceļi krustām šķērsām gāja pāri pussalai, un daudzās no šī reģiona pirmajām pilsētām, kā, piemēram, Mariba un nabatiešu pilsēta Petra (mūsdienu Jordānija), veidojās šo ceļu tuvumā. Kopš tā laika tirdzniecības bijusi viena no svarīgākajām nodarbēm šajā reģionā.

Turpinot tālāk par Muhamedu... Autors: Empire States Cik daudz zini par islāmu?
5.

Turpinot tālāk par Muhamedu. Muhameds dzimis 570.gadā Mekas pilsētā (mūsdienu Saūda Arābijas teritorijā). Viņš piederēja pie kureišu cilts. Vēl būdas zēns, Muhameds kļuva par bēreni, un viņu izaudzināja viņa vectēvs un tēvocis. Viņa islāma Pravieša misija aizsākās 610.gadā, kad viņš pirmo reizi saņēma Korāna atklāsmi. Trīs gadu vēlāk Muhameds sāka sludināt. Viņš piesaistīja dažus sekotājus, tomēr viņa mācība par Vienīgo Dievu neguva plāsu atzinību Mekā, kur vairums cilvēku pielūdza elkus, daudzus un dažādus pagānu dievus. Galu galā viņš pārcēlās uz Medīnu, kas kļuva par izcilās islāma civilizācijas centru.

Vēl būdams jauneklis... Autors: Empire States Cik daudz zini par islāmu?
6.

Vēl būdams jauneklis, Muhameds kļuva par tirgotāju un strādāja pie kādas bagātas atraitnes, vārdā Hadīdža. Arāviju šķērsoja neskaitāmi tirdzniecības ceļi, kas savienoja pussalu ar Vidusjūru un Indijas okeānu. Muhameds ar kamieļu karavānām ceļoja pa šiem maršrutiem un veica vairākus tirdzniecības ceļojumus līdz pat tālajai Sīrijai. MUhameds atstāja milzīgu iespaidu uz Hadīdžu, un, kaut viņa bija krietni vecāka, viņi apprecājās.

Scaronajā attēlā... Autors: Empire States Cik daudz zini par islāmu?
7.

Šajā attēlā kaligrāfiski ir attēlots pravieša Muhameda vārds. Saskaņā ar tradīciju viņam īstenība ir 200 vārdu, arī tādi kā Habib Allāh (Dieva mīlulis) un Miftāh al-Džanna (Paradīzes atslēga). Kad musulmaņi vēršas pie MUhameda un citiem praviešiem, viņi parasti pievieno uzrunu alaihi-s-salām (miers ar viņu).

610gadā erceņģelis Gabriēls... Autors: Empire States Cik daudz zini par islāmu?
8.

610.gadā erceņģelis Gabriēls parādījās pravietim Muhamedam un ar Gabriēla palīdzību Allahs sāka atklāt viņam islāma svēto grāmatu Korānu. Tā tas turpinājās 22 gadus. Musulmaņi ir pārliecināti, ka Korāns, Allāha pēdējā atklāsme cilvēcei, noved līdz pilnībai ebreju un kristiešu Svētos rakstus, bet Korāns noteikti ir augstākā līmenī, jo tā teksts sastāv no Allāha reāli izrunātiem vārdiem. Kopš Korāna atklāsmes musulmaņi saglabājuši to vārds vārdā, vispirms iemācoties no galvas un vēlāk arī pierakstot to. Musulmaņi cenšas dzīvot saskaņā ar Korānu. Kad cilvēki runā par Korānu, viņi parasti atsaucas uz grāmatu, kurā ierakstīts Korāns. Sākotnēji Korānu tikai deklamēja, un musulmaņi mācījās to no galvas. Vēlāk pierakstīja un pierakstītos pantus dēvēja par mushaf, kas tulkojumā nozīmē "lappušu krājums". Pēc mushaf parasti var noteikt, vai konkrētā sūra atklāta Mekā vai Medīnā.

Dzīves beigās pravietis mira... Autors: Empire States Cik daudz zini par islāmu?
9.

Dzīves beigās pravietis mira savas mīļotās sievas Āišas klēpī viņas dzīvesvietā netālu no mošejas Medīnā. Tika uzcelts kapakmenis, kur pravietis mira. Vēlāk arī tika apglabāti pravieša tuvākie līdzgaitnieki, pirmie divi halīfi - Abū Bakru un Omaru. (Attēls: Muhameda kapavieta)

Arābu valodā var rakstīt... Autors: Empire States Cik daudz zini par islāmu?
10.

Arābu valodā var rakstīt, izmantojot dažādu rakstu veidus. Viens no senākajiem tiek dēvēts par kūfisko rakstu. Tā nosaukums cēlies no Kūfas pilsētas (mūsdienu Irākā). Šis austrumu kūfiskā raksta piemērs ir no kāda Korāna eksemplāra, kas pārrakstīts apmēram 1000. gadā. Šis raksts ir stūrains, bet elegants. To veido ar gariem stateniskiem un līmeniskiem vilcieniem. Korāna teksta pārrakstīšana ir darbs, kas jādara ar lielu rūpību un godbijību. Nedrīkst pārveidot nevienu Allāha vārdu. Šādu ar roku pārrakstītu Korāna eksemplāru kā attēlā redzamie izigatavošana ir darbs, kas prasa milzīgu reliģisku ziedošanos un dievbijīgu laika veltīšanu.

« 1  2  3 »
2
174

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [25]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Tadeušs Zvēriņš avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa TrumpeMedaļa Dienas doma
  Tadeušs Zvēriņš 30.07.17 13:25
 
10
0

Labs raksts! Korāns ir galvenais musulmaņu tiesību avots, vēl ir sunna (pravieša Muhameda 23 gados paveiktais) un Idžma (tieslietas), kur vienā no pantiem ir teikts: „Tas, ko musulmaņi uzskata par taisnīgu, ir taisnīgs arī Allaham". Tā teikt, neliels morālais relatīvisms un tiesiskais nihilisms. Islams ir vērtīgs izpētes objekts eiropietim, bet tas reliģijas un tiesību izpratnes līmenis diemžēl atbilst kristietības attīstības līmenim XVI gs., par ko jau iesmēja Fransuā Rablē savā literatūras piemineklī „Gargantija un Pantagriels", vēlāk paņirdza Džonatans Svifts, Roterdamas Erasms un citi autori. Un nekad nevajag aizmirst, ka musulmaņi nekad nav bijuši mums baigie draugi, vienubrīd viņi bija sagrābuši Spāniju un daļu Francijas, kamēr 732.gadā dabūja pa bārdām no Kārļa Martela (Vesera) pie Puatjē. Pašlaik Eiropa ir vāja, jo pietrūkst morālā spēka pretoties labi disciplinētajiem arhaiskajiem cilvēciņiem, tomēr viņu baiļu uzspiestā reliģija jūk un brūk Eiropas izvirtību perēkļos. Galu galā uzvarēs tas, kurš atradīs savu iekšējo pārliecību.

Tēvocis Sems avatars
Medaļa PolittehnologsMedaļa Garīgais līderisMedaļa Superautors
  Tēvocis Sems 30.07.17 10:22
 
5
0

  Bija interesanti palasīt.  

Mithotyn avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Komiķis
  Mithotyn 30.07.17 17:20  
 
5
0
Raksts tiesham labs un atsauca atminja vecos labos spokus.

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 30.07.17 18:27
 
5
0

atbildot uz Anonīms komentāru " Padzīt muslimus no Eiropas un viņu mošejas no... " Interesanti - jānošauj miermīlīgi civiliedzīvotāji no citām kultūrām, vai tie psihopāti, kas vēlas nodot savu valstu demokrātijas un cilvēktiesību principus, lai tikai apmierinātu savu tuvredzīgo naidu un darītu nepamatotu ļaunumu citiem cilvēkiem? Ja visi musulmaņi būtu teroristi, Tu jau būtu miris.

IgnisDei avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  IgnisDei 31.07.17 12:12
 
4
0

Varbūt kādreiz tā bija attīstīta reliģija, bet tagad man tā tādas asociācijas nerada. Drīzāk izlaidīgi musulmaņu vīrieši dažus korāna pantus izmanto savu instinktu nesavaldībai.

Žēl, ka eiropieši nessaprot, kas ir islāms un fanātiski to aizsarga, īpašī sievietes. Tā reliģija neaizsargā sievieti, bet piespiež kaunēties, ja kāds uz tevīm kāri paskatās. Un vēl iebāž kombinizonā un liek uzvilkt melnu paltraku, kurš diez vai ir labs nēsāšanai 40 grādos. Tagad lēnām notiek jauns džihāds bez ieročiem. Sieviešu masveida izvarošanas  ir lēna Eiropas iekarošana un viņu izpratnē, ka baltie vīrieši ir vāji.

Lacenenorigas avatars
Medaļa Veiksmes lādeMedaļa Spoks
  Lacenenorigas 30.07.17 17:35  
 
4
0
atbildot uz Anonīms komentāru " Padzīt muslimus no Eiropas un viņu mošejas no... "Tev neviens neliek tajas moshejas doties iekšā.
IgnisDei avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  IgnisDei 01.08.17 11:45
 
5
1

atbildot uz Tautas Spogulis komentāru " Atpalikušas valstis nenosaka visu tās iedzīvo... " Bet ir vēl cita problēma. Baltā rase lēnām izmirst. Kaut kā negribās, lai pēc 100 gadiem te visi hidžābos staigātu. Mūsu rasei ir tiesības eksistēt, nevis turēt kaut kādu mistisku vainas apziņu pret krāsainajiem. Krāsainie savus labi pārdeva ar. 

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 30.07.17 18:29
 
3
0

atbildot uz kafuta komentāru " Es saprotu ka tu centies izglītot cilvē... "

Izglītot cilvēkus nav laba doma? Šo vajag darīt tieši politiskās situācijas dēļ, jo nekas neuzlabosies līdz cilvēki netiks izglītoti par faktiem. Ja iebilstam pret reliģijām, tad daram to pret visām reliģijām, nevis selektīvi izvēlamies to, pret kuru ir vieglāk barot tukšu naidu un melus, jo cilvēkiem Eiropā nav pietiekami daudz zināšanu par to.

kafuta avatars
Medaļa Anonīma olaMedaļa SviestmaizeMedaļa Draugu draugs
  kafuta 30.07.17 17:21
 
3
0

Es saprotu ka tu centies izglītot cilvēkus taču ņemot vērā mūsdienu politisko stāvokli Eiropā man neliekās ka to veidot ir laba doma, ieliku + par rakstu jo zinu ka tas nebija ar sliktu nodomu.

SAMSS avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RainisMedaļa Recidīvists
  SAMSS 30.07.17 10:17
 
2
0

  

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 30.07.17 18:26
 
2
0

atbildot uz Leprikoniņš komentāru "atbildot uz Leprikoniņš komentāru " Islāms-tero... " Saprastu, ja būtu ko nepareizi teicis un lamājies lamāšanās pēc, bet tikai raksturoju situāciju. Var iebilst pret imigrāciju un multi-kulturālismu ar faktiem, bet Tavs komentārs ir tiešām bēdīgs.

IgnisDei avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  IgnisDei 31.07.17 12:13
 
1
0

atbildot uz Tautas Spogulis komentāru "atbildot uz Tautas Spogulis komentāru " Atsaldē... " uzbrukumi jau tiek vērsti vairāk pret sievietēm. Īpaši, ja viņas vakaros pēc sešiem vazājas. Daudzās islāma valstīs sievietei ir aizliegts pēc 6 vakarā iziet no mājas.

Gmonster avatars
Medaļa NostradamsMedaļa NostradamsMedaļa Mani zvaniņi
  Gmonster 13.08.17 12:09  
 
1
0
Daudzi musulmaņi ir labsirdìgi cilvēki

kafuta avatars
Medaļa Anonīma olaMedaļa SviestmaizeMedaļa Draugu draugs
  kafuta 11.08.17 15:07
 
2
1

atbildot uz Tautas Spogulis komentāru "Izglītot cilvēkus nav laba doma? Šo vajag darīt... " Piedot bet tavi mīkstie uzskati par islāmu vienkārši neatbilst patiesībai, un reālai impereālistiskai statistikai.2015 gadā tikai francijā 94% no visiem veiktajiem teroristu uzbrukumiem tika veikti no musulmaņu džihādistiem.

Esmu ateists taču pēc manas paša izmeklēšanas lietā es varu spriest ka islāms savā šobrīdējā formā nevar satikties ar rietumu uzskatiem, tas ir līdzīgs 15. gadsimta kristietībai tam ir nepieciešama reformācija.

https://www.youtube.com/watch?v=g7TAAw3oQvg

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 04.08.17 02:45  
 
2
1
DEUS VULT DEUS VULT DEUS VULT DEUS VULT DEUS VULT DEUS VULT DEUS VULT DEUS VULT
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 30.07.17 17:46  
 
1
0
Ja Korāns ir Toras un jaunās derības turpinājums, tātad Tora un bībele ir Dieva vārds. Ja Dieva vārdu nevar izmainīt, tad sanāk, ka Korāns atzīst bībeli(kas nozīmē, ka atzīst ka Jēzus ir izpircis grēkus ar savām asinīm). Ja Korāns neatzīst bībeli(kas ir kāpēc tas nonāk pretrunās par daudzām lietām ar bībeli, piem.par cūkgaļu un gavēšanas nepieciešamību ), tad tas nozīmē ka viņš nonāk pretrunā pats ar sevi. Bet-Islāms atzīst Jēzu tikai kā pravieti, un daudzi uzskata, ka pie krusta piesita Jūdu, kuru Dievs uztaisīja līdzīgu Jēzum. Muhameds apprecēja Aishu 6 gadu vecumā, bet pārgulēja 9 gadu vecumā... Tāpēc man ir grūti respektēt šo ticību, ok, esmu iecietīgs, ja grib, tad lai tic(lielākajā daļā gadījumu tomēr tic ka bībele ir izmainīta, bet Korāns nav, un tāpēc ir labāks), bet izskatās, ka nav iedziļinājušies, kāpēc tic, un baidās aiziet no ticības, jo tas ir liels grēks Islāmā.
Cocodrillo avatars
Medaļa JubilārsMedaļa Dienas domaMedaļa Spoks
  Cocodrillo 30.07.17 12:46  
 
0
0
Es lasīju, ka Muhamedam bijis daudz sievu.

Gmonster avatars
Medaļa NostradamsMedaļa NostradamsMedaļa Mani zvaniņi
  Gmonster 21.08.17 11:50  
 
0
0
S-Īrija - saulaina Īrija, liels ciemats un vēl vieta, kur radās pirmais alfabēts. Lauki!!!!

Lacenenorigas avatars
Medaļa Veiksmes lādeMedaļa Spoks
  Lacenenorigas 30.07.17 11:57  
 
1
1
Vēlos piebilst, ka ramadāns ilgst 31 diena, un mīlēties ir atļauts tikai kad noriet saule. 😄 draugi no Austrumiem padalījās ar informāciju, kā arī es mēğināju iepazīties ar kultūru un lūgšanu Izturēju visu ramadāns, un arī svētki kopā nosvinējām ( svētki ir nākamajā dienā pēc jāņiem ) .. galu galā ramadānā nav ne tikai nav jaēd, Bet ir jālūdz Dievs.
Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 30.07.17 13:46
 
0
0

atbildot uz Cocodrillo komentāru " Es lasīju, ka Muhamedam bijis daudz sie... " To sauc par poligāmiju (daudzsievību), vēl joprojām ir izplatīta daudzās musulmaņu valstīs. Viņam bija vairākas sievas, jā, tā tolaik bija morāli pieņemta prakse (noteikti ne normāla no mūsdienu standartiem), bet diemžēl Islāms vēl joprojām to nav izskaudis no mūsdienu praksēm, kad tas jau ir morāli nepareizi.