Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
330

Šajā rakstā varēsi paplašināt savas vēstures zināšanas un saņemt atbildes uz dažādiem ar vēsturi saistītiem jautājumiem. Jautājumi būs par dažādām tēmām. Ja patiks būs trešā daļa

Kā senatnē tika veikts... Autors: Arthur Morgan Atbildes uz interesantiem ar vēsturi saistītiem jautājumiem (2)
1.

Kā senatnē tika veikts rituāls blót? Saskaņā ar skandināvu sāgu un viduslaiku kristiešu hroniku ziņām vismaz četras reizes gadā ziemeļģermāņi veica blót rituālu dieviem. Šis upurēšanas rituāls notika rudens un pavasara ekvinokcijas laikā, kā arī vasaras un ziemas saulgriežos. To varēja sarīkot arī pirms došanās karā. Rituālam vajadzēja garantēt dievu palīdzību, un tas varēja notikt dažādos veidos un vietās. Dažkārt tās bija vienkārši dzīres ar lielu daudzumu ēdiena un dzēriena. Citkārt rituāla dalībnieki devās uz upurēšanas vietām, tā sauktajām harg , kur dieviem upurēja ēdienu, priekšmetus, dzīvniekus un cilvēkus.

Kāpēc mēs sakām... Autors: Arthur Morgan Atbildes uz interesantiem ar vēsturi saistītiem jautājumiem (2)
2.

Kāpēc mēs sakām "hallo"? Vārds "hallo" cēlies no senā augšvācu vārda halâ vai holâ un dažādās formās tiek izmantots gandrīz visās pasaules valodās. Britu izmantotā forma hello parādījās 1833.gadā, bet kļuva populāra, kad amerikāņu izgudrotājs Tomass Edisons 1877.gadā savās telefonu stacijās lika telefonistēm sveicināt cilvēkus, sakot hello. 19.gadsimta nogalē viņas kļuva pazīstamas kā hello meitenes. Kad telefonu izplatība pieauga, arī šī sasveicināšanās frāze devās uzvaras gājienā pa pasauli.

Kas radīja Nemruta... Autors: Arthur Morgan Atbildes uz interesantiem ar vēsturi saistītiem jautājumiem (2)
3.

Kas radīja Nemruta statujas? Nemruta kalna virsotni Turcijā grezno milzu sejas un lielas dzīvnieku galvas. Tās veidotas grieķu stilā, taču to frizūras un apģērbs uz ķermeņiem, kam galvas reiz piederējušas, ir tipisks persiešiem. Uzskata, ka šos mākslas darbus sāka veidot 62.gadā pr. Kr. Tas notika pēc Antioha I pavēles, kura valstī Komagenā bija vērojams seno grieķu, persiešu un vietējās kultūras sajaukums. Šāda dažādu kutūru saplūsme bija ierasta visos Tuvajos Austrumos. 1987.gadā akmens galvas iekļāva UNESCO mantojuma sarakstā.

Kāpēc nacisti izmantoja... Autors: Arthur Morgan Atbildes uz interesantiem ar vēsturi saistītiem jautājumiem (2)
4.

Kāpēc nacisti izmantoja īpašu sveicienu? Nacistu līderi 1926.gadā nolēma, ka partijas locekļi pārstās sasveicināties parastā veidā un kopš šī brīža sacīs "Heil Hitler" ar izstieptu labo roku. Jaunajam sveicienam bija jākalpo par pazīšanās zīmi un jāparāda pasaulei cilvēka simpātijas pret nacionālsociālistiem. Šo ideju nacisti bija aizguvuši no Itālijas fašistiem, kas sāka izmantot sveicienu ap 1920.gadu. Ne visiem šāds neģermānisks sveiciens bija tīkams, tapēc partijas vadība meloja par tā izcelsmi. Tiesa, panģermāniskajās kustībās mutvārdu sveicienu "Heil" izmantoja jau gadsimta sākumā. "Jau ilgi, pirms padzirdējām par fašistu sveicienu, mēs sveicām savus vadoņus, paceļot labo roku," Rūdolfs Hess kļūdaini apgalvoja kādā rakstā 1928.gadā. Kad nacionālsociālisti 1933.gadā pārņēma varu Vācijā, visiem valsts darbiniekiem bija obligāti jāizmanto Hitlera sveiciens. Kādā direktīvā bija minēts, ka "visiem, kas grib izvairīties no aizdomām par apzināti obstruktīvu darbību, jāizmanto Hitlera sveiciens".

Kā izskatījās pirmais ASV... Autors: Arthur Morgan Atbildes uz interesantiem ar vēsturi saistītiem jautājumiem (2)
5.

Kā izskatījās pirmais ASV karogs? Kad 1775.gadā Ziemeļamerikā 13 britu kolonijas sāka cīņu par neatkarību no Lielbritānijas, tām steidzami vajadzēja jaunu karogu - it īpaši uz amerikāņu kuģiem, kas līdz šim bija kuģojuši zem britu tirdzniecības flotes sarkanā karoga. Vienkāršs risinājums bija padarīt karogu svītrainu, piešujot tam baltas joslas. Britu karogs, kas bija iekļauts karoga augšējā stūrī, 1777.gadā pazuda, kad Otrais kontinentālais kongress pasludināja, ka karogā to aizstāj zils laukums ar 13 baltām piecstūru zvaigznēm. Parasto variantu ar zvaigznēm aplī piedēvē kāda amerikāņu karavīra atraitnei Betsijai Rosai. Vēstures avotos neapstiprināts nostāsts vēsta, ka brīvības cīņu varonis Džordžs Vašingtons viņas šūšanas darbnīcai Filadelfijā devis uzdevumu izveidot nacionālo karogu. 1818.gadā ASV kongress pieņēma lēmumu, ka kopš šī brīža karos iegūs vēl pa zvaigznei katram jaunam štatam, taču saglabās 13 svītras, godinot kadreizējās britu kolonijas, kas izveidoja jauno valsti. Tikai 1912.gadā zvaigžņu novietojums tika noteikts ar likumu.

Ko nozīmē... Autors: Arthur Morgan Atbildes uz interesantiem ar vēsturi saistītiem jautājumiem (2)
6.

Ko nozīmē popmūzika? "Pops" ir saīsinājums no vārda populārs. Šis apzīmējums plaši izplatījās pagājušā gadsimta 50.gados, lai gan atsevišķas popdziesmas publikas atzinību izpelnījās jau 20.gados. Sākumā tas bija vienkārši sinonīms rokenrolam, taču 60.gados abi apzīmējumi ieguva atšķirīgu nozīmi. Ja roks joprojām centās "pārkāpt robežas", tad pops, lai gan ļoti elektrisks žanrs, pārsvarā bija komerciāla mūzika, kas uzrunāja plašu publiku. Dziesmas bija vienkāršas un īsas, tāpēc piemērotas radio un televīzijai.

Cik daudz kara materiālu... Autors: Arthur Morgan Atbildes uz interesantiem ar vēsturi saistītiem jautājumiem (2)
7.

Cik daudz kara materiālu saņēma Padomju Savienība? Kaujās pret vāciešiem Austrumu frontē Sarkanā armija lielākoties cīnījas ar Padomju Savienībā ražotiem ieročiem, bet uz fronti karavīrus galvenokārt ar Rietumvalstīs ražotiem vilcieniem un kravas automašīnām. Pēc Hitlera uzbrukuma Padomju Savienībai 1941.gadā komunistiskās lielvalsts rūpniecība pārkārtojās militārās produkcijas ražošanai. Fabrikas, kas agrāk ražoja traktorus un lokomotīves, tagad konveijeru līnijās montēja tankus. Padomju Savienība no ASV un Lielbritānijas saņēma arī 20 000 tanku, bet tā bija tikai neliela daļa no Josifa Staļina armijas arsenāla. Turklāt Rietumvalstu tanku modeļi parasti bija sliktāk bruņoti un mazāk mobili nekā, piemēram, padomju "T-34". Cita lieta, ka padomju ražosana būtu apstājusies bez Sabiedroto transporta palīdzības. 80 procentu visu jauno lokomotīvju un vagonu, kā arī aptuveni 92 procenti dzelzceļā sliežu nāca no Rietumvalstīm. Bez šīs palīdzības nebūtu iespējama Sarkanās armijas ofensīva kara pēdējos gados. Karavīrus, lielgabalus un bruņojumu galvenokārt transportēja amerikāņu kravas mašīnās, kuru kvalitāte pārspēja krievu automašīnas. Padomju Savienība no Sabiedrotajiem saņēma arī izejvielas, medikamentus, pārtiku un apavus. Aplēses liecina, ka Otrā pasaules kara laikā lielā valsts no Rietumu Sabiedrotajiem saņēma 15 miljonu apavu pāru.

Kas notika ar Deividu... Autors: Arthur Morgan Atbildes uz interesantiem ar vēsturi saistītiem jautājumiem (2)
8.

Kas notika ar Deividu Livingstonu? Pasaule sešus gadus nebija dzirdējusi no slavenā skotu misionāra un ceļotāja nekādas ziņas, kad amerikāņu žurnālists Henrijs Mortons Stenlijs 1871.gadā atrada Livingstonu pie Tanganjikas ezera Āfrikā. Abi vīri vairākus mēnešus turpināja ceļot, kamēr Livingstons centās atrast Nīlas izteku. Kad Stenlijs atstāja Āfriku, Livingstons par spīti malārijas drudzim turpināja iesākto un 1873.gada 1.maijā nomira Zambijā. Viņam izņēma iekšas, bet ķermeni iesālīja, lai tas nesatrūdētu. Livingstona āfrikāņu kalpotāji 1600 km nesa līķi līdz krastam, no kurienes kuģis nogādāja to Lielbritānijā. Ceļotāju apglabāja Vestminsteras abatijā Londonā.

Kapēc gangsteri deva... Autors: Arthur Morgan Atbildes uz interesantiem ar vēsturi saistītiem jautājumiem (2)
9.

Kapēc gangsteri deva priekšroku mašīnpistolei "Tommy Gun"? Ieroci "Thompson Submachine Gun" tautas valodā "Tommy Gun" ("Tomija ierocis" izgudroja ģenerālis Džons Tompsons, kurš darbu pie jaunas mašīnpistoles izstrādes ASV armijas vajadzībām bija sācis Pirmā pasaules kara laikā. Viņa komandas darba rezultāts - "Tommy Gun" pirmais prototips - bija gatavs vien kara beigās 1918.gada rudenī. Mašīnpistole bija efektīvs ierocis, kas šāva trāpīgi un ātri. Taču vienlaikus tas bija dārgs, tāpēc "Tommy Gun" varēja atļauties tikai valsts iestādes un gangsteri. Sausā likuma laikā (1920-1923) ASV mafijas ar šo ieroci veica daudzus asiņainus slaktiņus, tāpēc "Tommy Gun" īsā laikā kļuva par simbolu noziedzinieku nežēlībai. 1938.gadā "Tommy Gun" kļuva arī par daļu no ASV bruņoto spēku ieroču arsenāla. Armija to izmantoja līdz 1971.gadam.

Kad aizliedza indīgās... Autors: Arthur Morgan Atbildes uz interesantiem ar vēsturi saistītiem jautājumiem (2)
10.

Kad aizliedza indīgās gāzes? 1899. un 1907.gadā attiecīgi 26 un 44 valstis parakstīja deklarāciju, kas aizliedza karadarbībā izmantot indīgas gāzes. Deklarāciju sastādija pirmajā Hāgas konferencē 1899.gadā. Tā bija viena no pirmajām starpatautiskajām konferencēm, kurā starptautiskais ieviešanai pieņēma likumus par karadarbību un kara noziegumiem. Deklarācija aizliedza visām valstīm jebkāda veida karos izmantot šāviņus, kas var izplatīt smacējošu indīgu gāzi. Par spīti aizliegumam, indīgas gāzes kļuva par ierastu ieroci Pirmajā pasaules karā.

0
330

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [6]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Verņjom vsjo v zad avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa RainisMedaļa Recidīvists
  Verņjom vsjo v zad 10.04.18 15:25
 
4
0

Interesanti. Vienā vietā gan mēs kabinām iekšā visai pasaulei. To Skandināvu rituālu veicam krietni vērienīgāk. Ja viņi savus dievus godināja vien 4x gadā,tad pazīstu fruktus,kas to veic no algas līdz algai un vēl čut čut  

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 10.04.18 13:57
 
3
0

Interesanti    +

FXDL avatars
Medaļa Rasika olaMedaļa SpoksMedaļa Patīk komentārs
  FXDL 11.04.18 11:25
 
2
0

Par Tommy gun neprecīzi ,,, Tomsons piedāvaāja savu ieroci armijai un policijai, bet dabūja atraidījumu , tapēc saka tirgot privātajiem. Ieroci sāka pirkt noziedznieki, pēc tam policija . vēlāk ASV armija konstatēja ka daudzas lielvalstis sāk ieviest armijā mašinpistoles un arī sev tādas pasūtīja, tai skatā tomsona izgudrojumu, bet vienkārsōtā modifikācijā. starp citu, pirmā armija kas iepirka Tomsona automātu, bija,,PSRS Sarkanā armija. ne pārāk daudz, bet iepirka

mazais28 avatars
Medaļa VienotībaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrs
  mazais28 10.04.18 13:55
 
0
0

  

kutas avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Bakalaurs
  kutas 11.04.18 03:45
 
0
0

  

SAMSS avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa RainisMedaļa Duraka 3000 speles
  SAMSS 10.04.18 18:46
 
0
1