Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
337

Ķīmisko ieroču izmantošana jau bija kara noziegums pirms Pirmā pasaules kara sākšanās. 1899. un 1907.gadā attiecīgi 26 un 44 valstis parakstīja deklarāciju, kas aizliedza karadarbībā izmantot indīgas gāzes. Deklarāciju sastādija pirmajā Hāgas konferencē 1899.gadā. Tā bija viena no pirmajām starpatautiskajām konferencēm, kurā starptautiskai ieviešanai pieņēma likumus par karadarbību un kara noziegumiem. Deklarācija aizliedza visām valstīm jebkāda veida karos izmantot šāviņus, kas var izplatīt smacējošu indīgu gāzi. Par spīti aizliegumam, indīgas gāzes kļuva par ierastu ieroci Pirmajā pasaules karā.

Vācija atvēra 6000 cilindrus... Autors: Arthur Morgan 5 šausminoši fakti par ķīmisko ieroču izmantošanu Pirmajā pasaules karā
1.

Vācija atvēra 6000 cilindrus ar hlora gāzi uz franču karavīriem. Pirmais lielais gāzes uzbrukums karā notika 1915.gada 22.aprīlī pie Ipras pilsētas Francijā. Vācijas armija bija atvedusi uz fronti aptuveni 6000 cilindrus ar savu jaunradīto hlora gāzi. Cilindri tika izkārtoti taisnā līnijā un plkst. 18 pēc labvēlīga vēja sagaidīšanas īpašas komandas tos atvēra un ļāva gāzes mākonim pāriet pāri franču karavīru ierakumiem. Taču, tieši franči bija tie, kas uzsāka ķīmisko karu. Nepilnu gadu iepriekš, 1914.gada augustā, franči apmētāja vācu armiju ar asaru gāzes granātām. Granātu uzbrukumam nebija nekāda efekta uz karavīriem, taču tas aizsāka ķīmiskās kaujas, kas kara gaitā kļuva arvien biežākas un nāvējošākas. Kad hlora gāze krita uz karavīriem pie Ipras, neviens nebija tam sagatavots. Līdz šim šāds ķīmiskais uzbrukums nekad nebija pieredzēts, un neviens pats karavīrs nebija sagatavojis savu gāzes masku. 10 minūšu laikā nepilnu kilometru biezais gāzes mākonis nogalināja 5000 karavīru, un vēl vairāki tūkstoši guva smagus veselības bojājumus. "Tas bija līdzīgi kā noslīkt uz sausas zemes," tā izteicās viens no uzbrukumā izdzīvojušajiem karavīriem. "Tā bija velnišķīga nāve kādā nomirt."

Hlora gāzes radītāja sieva... Autors: Arthur Morgan 5 šausminoši fakti par ķīmisko ieroču izmantošanu Pirmajā pasaules karā
2.

Hlora gāzes radītāja sieva izdarīja pašnāvību, centienā apstādināt viņu. Starp vācu karavīriem, kas atbrīvoja hlora gāzi bija Fricis Hābers, vīrs, kurš to bija radījis. Viņš bija viens no vēstures izcilākajiem ķīmiķiem. Pēc kara viņš pat saņēma Nobela prēmiju par amonjaka sintēzi no slāpekļa un ūdeņraža. Bet pirms karš bija galā, viņš centās meklēt jaunus un briesmīgus veidus, kā nogalināt Vācijas ienaidniekus. Viņa sieva Klāra (attēlā - kādam vēl šī sieviete kādu atgādina?), kura arī pati bija zinātnisks ģēnijs, bija satriekta par sava vīra darbu. Viņa to sauca par "barbaritātes pazīmi, kas ierobežo dzīves izpratni" un vairākkārt lūdza viņam apstāties. Viņa bija gatava uz visu, lai apturētu viņu. Kad Hābers atgriezās no frontes, lai apmeklētu viņam par godu sarīkotu ballīti, Klāra nozaga viņa pistoli, izgāja dārzā un iešāva sev sirdī. Viņa nošāvās, cerībā, ka tas liks viņas vīram pārtraukt šos slaktiņus. Tas nenostrādāja. Tas pašas dienas rītā, kad tika atrasts viņa sievas līķis, Hābers devās uz austrumu fronti, lai uzsāktu vēl vienu gāzes uzbrukumu.

Fosgēna gāzes uzbrukumos... Autors: Arthur Morgan 5 šausminoši fakti par ķīmisko ieroču izmantošanu Pirmajā pasaules karā
3.

Fosgēna gāzes uzbrukumos vien tika nogalināti 80 tūkstoši cilvēku. Lielākais slepkava no visiem karā izmantotajiem ķīmiskajiem ieročiem bija fosgēns. No 91 000 karavīru, kas visa kara laikā nosmaka no indīgajām gāzēm, aptuveni 85 procenti mira fosgēna uzbrukumu dēļ. Šī gāze uz upuriem iedarbojās lēnāk un neizraisīja tik lielu smakšanu, kā hlora gāze. Bieži vien upuris pat nenojauta, ka ir saelpojies šo indi, jo tai nebija nekādas smakas. Fosgēna gāzi pirmo reizi izmantoja 1915.gada 19.decembrī Viltjē pilsētā. Vācieši atbrīvoja kopumā 88 tonnas hlora un fosgēna gāzes un ļāva tai ieplūst vietā, kur gulēja ienaidnieka karaspēks. Tikai daži paguva laikus uzvilkt gāzmaskas. Daudzi nomira miegā. Uzbrukums Vīltjē prasīja 69 cilvēku dzīvības un vairāk nekā 1000 guva veselības bojājumus. Taču, ne visi mirušie nomira ātri. Atsevišķos gadījumos pagāja pat 24 stundas līdz upurim parādījās ļaunākie simptomi. Pat tad, viņu mokas ilga vairākas dienas vai pat nedēļas, līdz beidzot iestājās nāve.

Indigajām gāzēm kara laikā... Autors: Arthur Morgan 5 šausminoši fakti par ķīmisko ieroču izmantošanu Pirmajā pasaules karā
4.

Indigajām gāzēm kara laikā tika pakļauti 260 tūkstoši civiliedzīvotāju. Karavīri nebija vienīgie, kas izjuta ķīmisko ieroču postu uz savas ādas. Gāžu mākoņi ar vēju bieži vien tika aiznesti pāri kaujas frontēm un nokļuva pilsētās, kur civiliedzīvotāji - to skaitā bērni - gulēja. Šajā karā bija aptuveni 260 tūkstoši civiliedzīvotāju upuru, kuri saindējās ar gāzēm. Ne visiem paveicās nomirt ātri. Tie kas izdzīvoja, uz mūžu palika ar bojātām plaušām, apdedzinājumiem uz ādas un nopietniem smadzeņu bojājumiem. Armijas zināja, ka viņu ķīmiskie ieroči nogalina civiliedzīvotājus. Britu feldmaršals Duglass Haigs par to atklāti rakstīja savā dienasgrāmatā: "Mani virsnieki un es apzinājāmies, ka šādi ieroči kaitēs sievietēm un bērniem, kas dzīvo blakus pilsētās, jo kaujas frontēs bija raksturīgi spēcīgi vēji. Tomēr, tā kā ierocis tika vērsts pret ienaidnieku, neviens no mums nebija pārāk noraizējies."

Amerika būvēja superķīmisko... Autors: Arthur Morgan 5 šausminoši fakti par ķīmisko ieroču izmantošanu Pirmajā pasaules karā
5.

Amerika būvēja super-ķīmisko ieroci. Kara pēdējos gados ASV armija izstrādāja slepenu ķīmisko ieroci - luizītu. Tas bija šausminošs ierocis. Viens piliens radītu cilvēkam milzīgas, strutojošas tulznas pa visu ādu, savukārt lielāka deva iznīcinātu iekšējos orgānus. 1918.gadā, vairāk nekā 10 procenti ķīmiķu ASV tika nozīmēti strādāt pie šī valdības slepenā ķīmiskā ieroču projekta. Daži no viņiem pat bija spiesti pārbaudīt to uz savu miesu, lai redzētu tā efektivitāti. 1918.gada augustā Vašingtonas iedzīvotāji kļuva par nejaušiem izmēģinājuma trusīšiem, pēc tam kad sprādziens laboratorijā ļāva luizītam izplatīties pilsētā. Neviens negāja bojā, tomēr daudzi tuvām laboratorijai dzīvojošie tika pie apdegumiem uz ādas un sūdzējās par elpas trūkumu. Bojā gāja daži dzīvnieki. Varēja būt ļaunāk. Šajā negadījumā ārā izplūda tikai 3,6 kilogrami luizīta. Kara beigās Amerika ražoja 10 tonnas luizīta dienā.

0
337

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [13]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
anice avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas doma
  anice 08.06.18 12:44
 
10
0

"Barbaritāte"... Nja. Un gravitāte, elasticitāte, slapjitāte, sausitāte, bet visam kronis - dumjitāte. Tā laikam tāda modernās izglītības blakne. 

Vispār ir barbarisms, gravitācija, elastība, slapjums, sausums un dumjība. Šis ir skaidrojums tiem, kas patiešām uzskata, ka dziesma "Gravitātei nē" ir absolūti gramatiski pareiza un angļu valodas vārdu veidošanas principi attiecas arī uz latviešu valodu.

Bet par raksta saturu [un salīdzinoši labi lasāmajiem aprakstiem] pluss.

Dark Magician avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Dark Magician 08.06.18 09:31
 
6
0

Varēja jau nu pieminēt Nāves salu...

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 08.06.18 11:04
 
5
0

Lasot šo rakstu, radās ideja/jautājums.. Vai nevar karā izmantot gāzes veidā miegazāles un nevis nogalināt cilvēkus,bet iemidzināt, salasīt no teritorijas kā sēnes un turēt kā ieslodzītos..? Daudz cilvēcīgāk.. Tie kas gribēs, paši izbeigs savu dzīvi ar pašnāvību.

Anonīms
Anonīms 02.07.18 17:23  
 
2
0
Tā arī nesapratu, kas tur šausminošs uz visa pārējā fona. Parasts artilērijas lādiņš, kas norauj rokas un kājas, padara aklus un kurlus, ir normāls un pieņemams, bet indīga gāze nē. Indīgā gāze civilos neesot saudzējusi. Bet cik miljoni mierīgo nav gājuši bojā no bombardēšanas un artilērijas.
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 08.06.18 11:05
 
1
0

atbildot uz Blistered Outlaw komentāru " nē, es sapratu, ka tā sieviete man atgādina v... "

Ā. Es tādus neesmu skatījusies.. Bet skatoties uz to attēlu, īstenībā daudzus cilvēkus varu iedomāties.. Tikai vārdus neatceros

LedusTēja avatars
Medaļa LācītisMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Namejs
  LedusTēja 08.06.18 10:31  
 
1
0
Interesanti. Mūsdienās vel aizvien tiek izmantoti un tas ir briesmīgi.

coldasice avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  coldasice 10.06.18 21:25
 
0
0

atbildot uz Dark Magician komentāru " Varēja jau nu pieminēt Nāves salu... ... "

man vevecvectēvs tur saindējās,bet izdzīvoja

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 10.06.18 07:51  
 
0
0
atbildot uz gunchix komentāru "Lasot šo rakstu, radās ideja/jautājums.. Vai ne... "

To pašu. Bet pie reizes atņemam spridzekļus.
gunchix avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  gunchix 10.06.18 01:52
 
0
0

atbildot uz Rawsīc komentāru " Lasot šo rakstu, radās ideja/jautājums.... "

a ko daram ar dvieļugalvām? 

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 08.06.18 21:37
 
0
0

  

Arthur Morgan avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Arthur Morgan 08.06.18 11:04
 
0
0

atbildot uz Rawsīc komentāru " 2. man tā sieviete mazliet atgādina -ht... "

nē, es sapratu, ka tā sieviete man atgādina vienu šova "Precamies?" dalībnieci  https://www.youtube.com/watch?v=XDs34RGJkME

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 08.06.18 11:02
 
0
0

2. man tā sieviete mazliet atgādina -https://en.wikipedia.org/wiki/Cl%C3%A9mence_Po%C3%A9sy

''Tomēr, tā kā ierocis tika vērsts pret ienaidnieku, neviens no mums nebija pārāk noraizējies''- Naids pāri visam.. vienalga par savu tautu, galvenais parādīt pasaulei "kuram lielāks krāns"..

Anonīms
Patriots 08.06.18 10:36  
 
0
0
Nu baigi. Labs raksts! Tagad tikai uz AMII grupu dienēt😉