Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
269

Tagad saprotams, kāpēc viņi nebaidījās no nāves... Par spartiešu karavīru drošsirdību un pašaizliedzību vēsta leģendas. Runā, ka apkārt Spartai nebija mūra, jo tika uzskatīts, ka vietējie kareivji varēs atvairīt jebkuru uzbrukumu. No spartiešiem baidījās....Kur slēpās šī varenuma spēks? Šodien mēģināsim atrisināt šo mīklu. Stāsta, ka tāds spartiešu spēks un vīrišķība ir viņu audzināšanas rezultāts. Viņi bieži bija tik skarbi, ka mūsdienās to uzskatītu par barbarismu. Patiešām, nākamais kareivis auga apstākļos, kuri varētu šokēt mūsdienu vecākus.

 Autors: _marks_1 10 šokējoši fakti par zēnu audzināšanu Spartā
1.
Vājie bērni neizdzīvojaTiek... Autors: _marks_1 10 šokējoši fakti par zēnu audzināšanu Spartā
2.

Vājie bērni neizdzīvoja.

Tiek uzskatīts, ka katrs otrais bērns, kas dzima Spartā mira agrā bērnībā. Tas bija tāpēc, ka pēc piedzimšanas mazuļa tēvam bija pienākums to aiznest uz vecāko padomi. Tie viņu apskatīja, vai bērnam nav noviržu un slimības pazīmju. Ja kaut ko tādu konstatēja tad tēvam lika bērnu izmest grāvī kur bērns tika atstāts nomirt.

Zēni no 7gv kazarmāsMātes... Autors: _marks_1 10 šokējoši fakti par zēnu audzināšanu Spartā
3.

Zēni no 7.g.v. kazarmās.

Mātes ilgi nerūpējās par dēliem pēc 7. dzimšanas gada zēnus ievietoja speciālās kazarmās. Kur viņus pieskatīja uzraugs. Uzraugs bija kaut kas līdzīgs skolotājam, bet mūsdienu izpratnē nosaukt viņu par pedagogu nav iespējams. Ja zēni sastrīdējās tad uzraugs kūdīja viņus izlemt jautājumu ar dūru palīdzību. Viņam vēl bija pātaga kuru viņš regulāri lietoja sodīdams pārkāpējus.

Zādzību... Autors: _marks_1 10 šokējoši fakti par zēnu audzināšanu Spartā
4.

Zādzību veicināšana

Spartiešu audzināšana paredzēja, ka zēni saņem minimumu nepieciešamo lietu. Piemēram, apavi tika uzskatīti par greznumlietu tāpēc zēni staigāja basām kājām. Pārtiku deva tik daudz, lai bērns nenomirtu badā. No citas puses, neviens neaizliedza ēdienu nozagt, bet nedrīkstēja tikt pieķertam. Ja zēns tika pieķerts aiz rokas, viņu nežēlīgi piekāva un liedza vismazāko pārtikas devu.

Kautiņi par sieruTas bija... Autors: _marks_1 10 šokējoši fakti par zēnu audzināšanu Spartā
5.

Kautiņi par sieru

Tas bija kaut kas līdzīgs regulāram festivālam. Uz dievietes Artemīdas altāra nolika siera gabalu. Skatītājiem bija tiesības “motivēt” kautiņa dalībniekus ar pletņu palīdzību. Neēdušie bērni uzsāka kautiņu par šo ēdienu. Dažreiz bērnus piekāva līdz nāvei, bet cilvēkiem patika šīs spēles. Visi smējās un uzjautrinājās novērojot bērnu kaujas.

Briesmīgs ēdiensViens... Autors: _marks_1 10 šokējoši fakti par zēnu audzināšanu Spartā
6.

Briesmīgs ēdiens

Viens ceļotājs, kas pabija Spartā rakstīja par vietējām pusdienām...”tagad es saprotu kāpēc viņi nebaidās no nāves”. Viņš pieminēja vietējo melno buljonu. Tā bija gaļa kas tika vārīta asinīs, etiķī un sālī. Melnais buljons bija pamatēdiens, visiem pienācās pa vienam mazam gabaliņam gaļas. Ja gribi vairāk – ej medībās. Piemēram, nogalinot alni spartietim to vajadzēja izdalīt uz visiem, bet sev viņš varēja paņemt papildus porciju, lai aiznestu to uz mājām. Tas bija vienīgais gadījums, kad spartietim bija tiesības ēst mājas apstākļos.

Piekauscaronana par... Autors: _marks_1 10 šokējoši fakti par zēnu audzināšanu Spartā
7.

Piekaušana par nepareizām atbildēm.

Pēc vakariņām uzrauga palīgs sāka uzdot dažādus viltīgus jautājumus. Piemēram kurš ir labākais cilvēks pilsētā? Bērniem vajadzēja labi pārdomāt atbildi, lai viņus uzskatītu par gudriem, bet laiks pārdomām bija īss. Ja kāds netika galā viņam sita pa rokām. Interesanti ir tas, ka visu to vēroja uzraugi, un ja viņi uzskatīja, ka viņu palīgs bija pārāk bargs, vai pārāk maigs viktorīnas laikā palīgs arī tika piekauts.

Izglītība tevi padara... Autors: _marks_1 10 šokējoši fakti par zēnu audzināšanu Spartā
8.

Izglītība tevi padara vājāku

Spartietis tas ir kareivis. Viņš nevar būt filozofs, fermeris, amatnieks vai tirgonis. Spartiešu tradicionālais pārbaudījums – “bīstamā greznība”. Maksimums, ko viņam mācīja – tikai lasīt un tikai nepieciešamības gadījumā. Tērēt savu brīvo laiku kaut kādiem aprēķiniem vai filozofiskām domām par esamību bija stingri aizliegts. Kareivim bija jābūt gatavam jebkurā momentā izpildīt pavēli.

Publiska... Autors: _marks_1 10 šokējoši fakti par zēnu audzināšanu Spartā
9.

Publiska piekaušana

Ikgadējais festivāla ar nosaukumu Diamastigosis tas bija nekas cits kā publiska zēnu piekaušana gandrīz līdz nāvei. Interesanti bija tas ka piedalīties tajā bija liels gods. Bērni paši gribēja, lai viņus piekauj, viņi sapņoja pierādīt, ka var izturēt daudz vairāk nekā par viņiem domā. Šī izklaide bija tik mežonīga, ka daudzi romieši brauca uz Spartu lai uz to paskatītos. Spartieši pat radīja ko līdzīgu teātrim kur tika pārdotas biļetes tādā veidā iegūstot ienākumus no Romas Impērijas.

KriptijaSpartiescaronu... Autors: _marks_1 10 šokējoši fakti par zēnu audzināšanu Spartā
10.

Kriptija

Spartiešu vergus sauca par Ilotiem. Un attieksme pret viņiem bija vienkārši briesmīga. Rituālā ar nosaukumu Kriptija laikā zēnam tika izsniegti dunči un mazliet ēdiena. Viņiem bija jāsēž kaut kur slēpnī netālu no tās vietas, kur strādāja Iloti, sagaidot nakti, zēni uzbruka vergiem un tos kas nevarēja aizmukt, sevi aizstāvēt, vai noslēpties, nogalināja. Kriptija deva iespēju spartiešiem iziet reālas kaujas nelielu praksi. Un atgādināja Ilotiem par viņu vietu sabiedrībā.

0
269

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [13]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Stasits avatars
Medaļa Indīgā olaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Stasits 23.01.17 21:08
 
28
0

Nav brinums ka sie vairs neeksiste.

Ulrihs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa TeamworkMedaļa Spoks
  Ulrihs 24.01.17 08:34
 
10
0

atbildot uz Treasure komentāru " Kretīniska slepkavu sabiedrība - paši s... " Pirmkārt, nevajag spriest par senatnes cilvēkiem izmantojot mūsdienu morāles normas kā mērauklu. Otrkārt, paši sevi viņi neiznīcināja. Vienkārši pienāca brīdis, kad kaimiņi bija parāki. Spartiešu mīnuss tomēr bija tas, ka to bija pārāk maz.

mazais muks avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas joksMedaļa Patīk komentārs
  mazais muks 23.01.17 21:37
 
9
0

Skarbi 

Dr. Freeman avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Dr. Freeman 22.09.17 16:29
 
4
0

Kaut kur lasīju, ka 10 Spartieši atsvēra vismaz 1000 jebkuras citas armijas pārstāvjus, kuri bija savervēti piespiedu kārtā, jo Spartiešiem bija tikai viena profesija-  kareivis.

Treasure avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Nostradams
  Treasure 23.01.17 21:37
 
5
1

Kretīniska slepkavu sabiedrība - paši sevi arī iznīcināja...   

SAMSS avatars
Medaļa RainisMedaļa Duraka 3000 spelesMedaļa Recidīvists
  SAMSS 23.01.17 21:54
 
3
0

mja viegli nebija

Ulrihs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa TeamworkMedaļa Spoks
  Ulrihs 24.01.17 08:35
 
2
0

atbildot uz SanchoB komentāru " Verdzība pašu arī iznīcināja. Ironiski, bet R... " Ko tu murgo? Kāda atteikšanās no verdzības utt.?Romas impērijā tā pastāvēja līdz pat oficiālam Rietumromas impērijas galam 476.g.pēc Kristus dzimšanas. Austrumromas (Bizantijā) vēl ilgāk.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 23.01.17 21:42
 
2
0

Kaut kā negribētu ''pakauties'' ar spartieti. Šitā  vēl pi*di dabūtu

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 22.09.17 15:33
 
1
0

Interesanti    

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 29.01.17 15:48
 
1
0

SanchoB avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa SpoksMedaļa Maģistrants
  SanchoB 23.01.17 22:06
 
3
2

atbildot uz Stasits komentāru " Nav brinums ka sie vairs neeksiste. ... " Verdzība pašu arī iznīcināja. Ironiski, bet Romiešus tāds pats joks piemeklēja (vergu dumpis (ja nemaldos, tad kādi 3 reizes), pēdējā laikam bija ar Spartaku vadībā). Romieši apjauta, ka vergu kļūst pārāk daudz un beigu beigās, tas noved pie sacelšanās, līdz ar to tika nolemts atteikties no verdzības.

SanchoB avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa SpoksMedaļa Maģistrants
  SanchoB 23.01.17 22:02
 
2
1

Iloti vai Heloti? Tas ka Spartas pilsoņi pievērsās tikai militārismam un lauku darbus viņiem pildīja Heloti, beigās izspēlēja ar viņiem ļaunu joku. Spartiešiem bija tradīcija ik pa laikam paslaktēt Helotus, lai tie tik daudz nebūtu un viņi baidītos. Taču vienu brīdi Helotu kļuva pārāk daudz.... pēc tam nācās pašiem Spartiešiem pievērsties lauksaimniecībai.

IgnisDei avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa BučiņaMedaļa Dzelži
  IgnisDei 29.01.17 16:53
 
0
0

Nu kas par daudz, tas par skādi, gudrus un saprotošus lietas cilvēkus sabiedrībā ar vajaga, nevis tikai karotājus.