Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
352

Daudzas pamestas pilsētas pasaulē ir bīstamas apmeklētājiem. Daudzas no šīm vietām tika pamestas nopietna dabas piesārņojuma rezultātā un ir bīstamas joprojām.

Pihera Oklahoma Pihera... Autors: Blistered Outlaw Toksiskās spoku pilsētas
1.

Pihera, Oklahoma. Pihera piedzīvoja uzplaukumu pēc tam, kad šeit 1914.gadā tika atklātas svina un cinka atradnes. Iedzīvotāju skaits strauji pieauga, jo abi metāli bija nepieciešami Pirmajā pasaules karā. Piheras raktuvju strādnieki palīdzēja izpildīt prasīto: vairāk nekā puse no svina un cinka, ko izmantoja karā nāca no vietējām raktuvēm. Vēlāk pilsēta kļuva par vienu no lielākajām svina un cinka eksportētājām pasaulē. Diemžēl, kalnrūpniecība aiz sevis atstāja toksisku blakusproduktu- indīgas, kaļķainas, baltas smiltis. Pēc kalnrūpniecības darbības apturēšanas septiņdesmitajos gados, šeit bija aptuveni 178 miljoni tonnu šo smilšu. Pilsētniekiem nebija ne jausmas, ka šīs smiltis bija ļoti indīgas. Viņi izmantoja tās, lai aizpildītu savus piebraucamos ceļus un bērnu smilškastes. Ģimenes piknikoja uz to uzbērumiem, bērni braukāja ar saviem velosipēdiem pa tām, un vidusskolas vieglatlēti trenējās uz tām. Deviņdesmitajos, skolas vadība uzzināja par saikni starp svinu un mācīšanās traucējumiem. Bērni tika pārbaudīti, un 46 procentiem skolnieku bija nedroši svina līmeņi asinīs. Valdība mēģināja sakopt pilsētu, bet to nācās pārtraukt, kad sāka parādīties kritenes. Lielākā daļa pilsētas ēku draudēja sabrukšana. Valdība zināja, ka ir laiks dabūt ļaudis ārā no Piheras, tādēļ tika pieņemts izpirkšanas darījums, lai pārceltu pilsētas iedzīvotājus uz citurieni. Gandrīz visi pameta pilsētu, lai gan daži izvēlējās palikt. Pilsēta joprojām ir toksiska. Lai gan gaisa kvalitāte atbilst valdības minimālajiem standartiem, vējainas dienas pūš lielu daudzumu svina cauri pilsētas ielām. Pat savvaļa nav pasargāta no apkārtnes toksīniem. 2015.gadā, Piherā un tās apkārtnē tika atrasti vairāk nekā 1000 nobeigušies gājputni. Tiek uzskatīts, ka tie gāja bojā no saindēšanās ar cinku.

Geamāna Rumānija 1977gadā... Autors: Blistered Outlaw Toksiskās spoku pilsētas
2.

Geamāna, Rumānija. 1977.gadā Rumānijas diktators Nikolaje Čaušesku nolēma atvērt milzīgas vara raktuves. Raktuvju toksiskajiem atkritumiem bija jāiet kaut kur, un Čaušesku nolēma upurēt Geamānas ciematu. Četri simti ģimeņu tika evakuētas un pārvietotas citur. Lielākā daļa ciema tika aizstāta ar māksklīgo ezeru uz kuru tika novirzīti raktuvju radītie dubļi. Vara bedre spēja saražot līdz pat 11 tūkstošiem tonnas vara gadā. Attīstītoties ražošanai pieauga arī ezera izmēri. Viss, kas palicis pāri no ciemata ir baznīca un dažas mājās. Ezers joprojām izplešas. Tas aug par vienu metru gadā. Drīz viss ciemats būs noklāts ar toksiskajiem dubļiem. Ezera ūdens ir ārkārtīgi indīgs. Tas satur vairākas ķīmiskas vielas, kas vietām ezeru ir padarījušas sarkanu. Ezera ūdeņi satur ļoti toksisko metālu kadmiju. Pārmērīgs daudzums kadmija var izraisīt mutācijas augos un dzīvniekos, tas var bojāt cilvēku nieres, aknas un plaušas.

Ņū Idria Kalifornija Ņū... Autors: Blistered Outlaw Toksiskās spoku pilsētas
3.

Ņū Idria, Kalifornija. Ņū Idria tika dibināta 1854.gadā netālu no lielākās un vienas no produktīvākajām dzīvsudraba raktuvēm valstī. Raktuves bija tik vērtīgas, ka bruņoti karavīri tika sūtīti tās apsargāt Pirmā pasaules kara laikā. Kalnrūpniecība turpinājās līdz 1971.gadam, kad slēdzās kompānija, kurai raktuves piederēja. Ciemats drīz tika pamests. Neviens nepapūlējās raktuves sakopt. Tur palika desmitiem jūdžu gari pazemes tuneļi, no kuriem noplūst ūdens ar dzīvsudrabu. Šis ūdens piesārņo vietējo upi, kas kļuvusi gaiši oranža. Ūdens ir piesātināts ar dzīvsudrabu, alumīniju, dzelzi un niķeli. Piesārņotais ūdens ieplūst vietējās straumēs un inficē dzīvās radības. Baktērijas dzīvsudrabu pārvērš metildzīvsudrabā. Metildzīvsudrabs saindē zivis. Cilvēki, kuri ēd saindētās zivis var piedzīvot galvassāpes, tirpšanu, un trīci, dažiem cilvēkiem, it īpaši bērniem, var attīstīties smadzeņu un nervu sistēmas bojājumi.

Bikini atols Mārscaronalu... Autors: Blistered Outlaw Toksiskās spoku pilsētas
4.

Bikini atols, Māršalu Salu republika. 1946.gadā Savienoto Valstu jūras flotes pārstāvis tikās ar Bikini atola iedzīvotājiem. Viņš pavēstīja viņiem, ka viņu zeme ir vajadzīga atombumbas pilnveidošanai, lai novērstu nākotnes karus. Bikini salinieki piekrita uz laiku pamest salu. Savienotās Valstis nākamos astoņus gadus šeit pavadīja detonējot bumbas uz Māršala salām. Viņi nometa 67 bumbas, 23 tika nomestas uz Bikini vien, to skaitā vienu, kas bija tūkstoš reižu jaudīgāka par bumbu, kas iznīcināja Hirosimu. Sešdesmito gadu beigās, Savienoto Valstu amatpersonas paziņoja, ka lielākā daļa kodolieroču detonācijas efektu ir beigušies. Daudzi Bikini salinieki nolēma atgriezties. Pagāja desmit gadi, un viņi sāka novērot radiācijas blakusparādības. Sievietēm bija daudz spontāno abortu un nedzīvu jaundzimušo, izdzīvojušajiem bērniem bija citi iedzimti defekti. Daudziem salas iedzīvotājiem bija vairogdziedzera problēmas, un saslimstība ar vēzi šeit bija desmit reizes augstāka nekā citās valstīs. Zinātnieki konstatēja augstus radiācijas līmeņus, un cilvēkiem Bikini atolā atkal nācās pamest savas mājas. Sala joprojām ir neapdzīvota, radiācijas līmeņi gandrīz divas reizes pārsniedz tos, kas tiek uzskatīti par drošiem priekš cilvēku apdzīvotības.

Centrālija Pensilvānija... Autors: Blistered Outlaw Toksiskās spoku pilsētas
5.

Centrālija, Pensilvānija. 1962.gadā amatpersonas nolēma sadedzināt milzīgu kaudzi atkritumu Centrālijas izgāztuvē. Diemžēl, pilsētas izgāztuve-un daļa pilsētas-atradās virs pamestas ogļraktuves. Pēc tam, kad uguns bija pārņēmusi atkritumus, tā aizdedzināja atstātās ogles. Uguns sāka izplatīties tālāk pa raktuvēm. No zemes sāka pacelties oglekļa monoksīds, un cilvēki sāka zaudēt samaņu savās mājās. Visā pilsētā sāka parādīties kritenes un plaisas. Pēc tam, kad 12 gadus vecs zēns iekrita degošā kritenē (viņš izdzīvoja) varasiestādes pastiprināja savus centienus uguni apdzēst. Nekas nestrādāja. Valdība saprata, ka ugunsgrēku nevarēs apturēt, un viņi pārvietoja pilsētas iedzīvotājus. Šodien, pilsēta ir gandrīz pamesta, un uguns joprojām deg. Uguns ir pārņēmusi lielāko daļu raktuvju šahtu. Raktuves var sabrukt jebkurā brīdī, kas padara zemi virs tām nedrošu priekš staigāšanas. Pat Centrālijas gaiss ir nāvējošs. Sērūdeņraža tvaiki paceļas no simtiem plaisu un caurumu dubļos. Gāzes saindē gaisu, un tās var nosmacēt cilvēku.

Bentu Rodrigesa Brazīlija... Autors: Blistered Outlaw Toksiskās spoku pilsētas
6.

Bentu Rodrigesa, Brazīlija. Bentu Rodrigesa atradās netālu no dzelzs rūdas raktuvēm. Raktuvju atkritumu tika sviesti tuvējā ezerā, un dambis aizsargāja ciematu no indīgā ūdens. 2015.gadā dambja aizsargsiena sabruka. Trīsdesmit pieci miljoni litri toksiskā māla pēkšņi tika atbrīvoti. Desmit metru augsts dubļu vilnis apraka Bentu Rodrigesu. Visa pilsētiņa kļuva sarkana. Divi Apvienoto Nāciju Organizācijas vides eksperti izmeklēja dubļus. Eksperti konstatēja, ka tie satur augstus toksisko smago metālu līmeņus un citas indīgas ķimikālijas. Viņi arī atklāja, ka dubļi ir piesārņojuši pilsētas ūdeni, kas saturēja arsēna un svina līmeņus, kas bija 10 līdz 20 reizes virs Brazīlijas atļautā limita. Raktuvju īpašniekiem bija jāpārvieto cilvēki, kuri dzīvoja Bentu Rodrigesā. Pilsētiņas iedzīvotāji iespējams nekad nevarēs atgriezties mājās. Lai reģiona vide atgūtos būs nepieciešami vairāki desmiti gadu. Lai gan pastāv iespēja, ka šejiene vairs nekad nebūs apdzīvojama.

Vitenūma Austrālija Vitenūma... Autors: Blistered Outlaw Toksiskās spoku pilsētas
7.

Vitenūma, Austrālija. Vitenūma bija lielākā pilsēta Austrālijas vienīgās zilā azbesta raktuves tuvumā. Kalnrūpniecība sākās 1940tajos gados un turpinājās 30 gadus. Pēc tam, kad labāk tika izprasta saikne starp azbesta putekļiem un plaušu vēzi, Austrālijas valdība raktuvi slēdza. Taču azbests jau bija nodarījis lielu kaitējumu pilsētai un tās iedzīvotājiem. No 20 000 cilvēkiem, kuri dzīvoja un strādāja Vitenūmā laikā, kad raktuve darbojās, vismaz 2 000 ir miruši no azbesta saistītām slimībām. Pat cilvēki, kuri nestrādāja raktuvēs saslima. Bērniem, kuri uzauguši Vitenūmā ir 20 līdz 83 procentiem lielāka iespēja saslimt ar vēzi nekā pārejai populācijai. Valdība apsvēra attīrīt Vitenūmu, taču viņi izlēma, ka lētāk būs pārvietot cilvēkus un pilsētu pamest. Azbesta sārņus vietējā pašvaldība nākamajās desmitgadēs izmantoja kā konstrukcijas materiālus. Ceļi, cauruļvadi, lidlauki un golfa laukumi visi tika piepildīti ar azbesta sārņiem. Cilvēki sārņus nesa savās mājās. Visa ainava ir pilna ar mikroskopiskām azbesta šķiedrām. Ja ieelpo, tad šīs šķiedras var caurdurt plaušu, izraisīt iekaisumu un atbrīvot mutagēnu, kas veicina audzēja augšanu. Pat īsa saskarsme ar azbestu var izraisīt mezoteliomu un plaušu vēzi.

0
352

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [13]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Doktors
  Epicentrs 18.06.17 22:13
 
12
0

Sazin, kā beigsies Jūrmalas atkritumu kalna degšana. Ja nu tur glabājās radioaktīvi medicīniskie atkritumi?

 

Blistered Outlaw avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Blistered Outlaw 18.06.17 22:38
 
11
0

atbildot uz Anonīms komentāru " Bļe a kur Černobiļa ?? " speciāli neiekļāvu, jo neko jaunu nepateiktu

norlatvija avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RecidīvistsMedaļa Nostradams
  norlatvija 18.06.17 20:26
 
6
0

Ļoti labs raksts! Vairāk tādus!+++

cepetis avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Reāls pacansMedaļa Dienas joks
  cepetis 18.06.17 20:06
 
6
0

Riktīgi interesants raksts   

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 18.06.17 21:15
 
5
0

Labs raksts. Paldies par centību.

Tuptūuzis avatars
Medaļa Priecīgus Līgo!Medaļa Dienas domaMedaļa Sensācija
  Tuptūuzis 18.06.17 22:27
 
4
0

  

prettits avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Dienas joksMedaļa Veiksmes lāde
  prettits 18.06.17 21:25
 
4
0

Nav kādas dokumentālās filmas ? Būtu ļoti interesanti paskatīties.

SAMSS avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Duraka 3000 spelesMedaļa Zoles 3000 speles
  SAMSS 18.06.17 20:49
 
4
0

  

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 20.06.17 17:34
 
3
0

Cilvēca pati sevi iznīcinās.  

IksPee avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas joks
  IksPee 19.06.17 08:26  
 
3
0
Raksts bija tik interesants, ka es pat to izlasīju. Parasti, kur ir jālasa vairāk par 3 rindkopām, nemaz nepūlos iesākt 😂

Tēvocis Sems avatars
Medaļa PolittehnologsMedaļa Garīgais līderisMedaļa Superautors
  Tēvocis Sems 19.06.17 07:02
 
3
0

Interesanti.  

Rakoons15 avatars
Medaļa PirmavotsMedaļa Admins iesakaMedaļa Sertificēts spoks
  Rakoons15 20.06.17 00:00
 
0
0

  

Roterdama avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Burvju klana biedrsMedaļa Burvju klana biedrs
  Roterdama 19.06.17 10:30
 
0
0

Labi, ka cilvēki ir pārvietoti. Ja grib sevi sakropļot, vai doties uz mūžmāju, tad droši var apmeklēt iepriekšminētās pilsētas.