Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
243

– Ir vienkārši pateikt, ka nedrīkst pret otru izturēties ļauni, bet ja vecāki paši apsēdina bērnu un par to runā, visticamāk, bērni darīs pakaļ, saka pedagogs.

Neizskatās, ka mobings bērnu starpā drīzumā samazināsies, par spīti pretmobinga akcijām un procesiem skolās un bērnudārzos.

– Tādēļ ir laiks pagriezt skatuves gaismas uz citām zonām, kurās bērni uzturās, apgalvo pedagoģe Ingrīda Jorgensena.

Vai vecāki, piemēram, zina, ko viņi var darīt, lai viņu bērni nepārtaptu par moberiem? Jorgensena no Lillehammeras augstkolas ir pieprasīta prezentāciju rīkotāja vecāku sapulcēs Norvēģijā, kur viņa runā par to, kā vecāki var novērst mobingu bērnu un jauniešu starpā. Viņa to sauc par vecāku kompetenci.

Vecāki saprot... Autors: KALENS «Šādā veidā bērni no saviem vecākiem iemācās mobingu»
1.

Vecāki saprot likumsakarības

Vecākiem bieži vien ir ''Oho!'' sejas izteiksme, kad tie uzzina un izprot likumsakarības starp viņiem un bērniem mājās un kā bērni uzvedas draugu starpā. Tie saprot, ka mājas ir svarīga vieta, kurā bērni un jaunieši sevi apgūst un apgūst sociālās prasmes. 

– Es vecākiem sniedzu konkrētus padomus par to, kā efektīva konfliktu atrisināšana bērnos veicina sociālo kompetenci. Un svarīgākais ir tas, ka vecāki iemācās kaut ko jaunu par pašu emocionālo apgūšanu mijiedarbībā ar saviem bērniem, saka Jorgensena, kas šo tēmu ir zinātniski pētījusi un interesējas par kompetences attīstīšanu starp radiem.

Sociālā kompetence novērš mobingu

– Mēs zinām, ka sociālā kompetence bērnos piedalās problemātiskas uzvedības novēršanā, tai skaitā arī mobinga, saka Jorgensena. Šeit ir runa par sociālām prasmēm, kuras bērni spēj likt lietā sociālā mijiedarbībā ar citiem.

Bērni ar augstu sociālo kompetenci tiek tipizēti, ka tie spēj iedomāties sevi citu situācijās. Tas ļauj viņiem labāk saprast citu emocionālās dzīves, tie spēj iegūt un uzturēt draudzības, un spēj labāk saprast kā citi bērni jūtas, esot draugos ar viņiem pašiem. Šie bērni spēj atrisināt konfliktu situācijas, spēj redzēt un saprast konsekvences par savām rīcībām un uzņemas atbildību par savu lomu potenciālos konfliktos. – Sociāli kompetentiem bērniem skaidri un gaiši ir ''labāka'' instrumentu kaste, ko tie var likt lietā pret citiem. Tas nozīmē spēt iedzīvoties citos un saprast, kā tas ir - būt atstumtam, bez draugiem un kā ir būt mazliet savādākam par citiem. Un tas nozīmē, ka viņi citus apceļ daudz mazākā mērā, saka Jorgensena.

Vecāki ir kā paraugi

Sociālā kompetance tiek pilnveidota un uzlabota līdz ar laiku un ir cieši saistīta vecāku un bērnu mijiedarbībā. Bērniem ir nepieciešams, lai kāds viņus vadītu un robežu noteikšana, taču viņiem arī ir nepieciešamas vecāku rūpes un uzmanība, kā arī tas, lai vecāki iesaistās viņu dzīvēs un palīdz viņiem tikt galā ar savām domām un regulēt sajūtas pret citiem.

– Tādēļ vecāku kompetence ir ārkārtīgi svarīga, saka Jorgensena. – Vecāki ir svarīgi paraugi bērniem, viņa turpina. – Ja bērns izrāda negatīvu uztveri par kaut ko vai kādu, var būt svarīgi mēģināt regulēt bērna perspektīvas pozitīvajā virzienā, un palīdzēt bērnam saprast, ko viņš jūt, kā arī - ko citi jūt.

Skaļi domāt par emocijām

– Ir vienkārši pateikt, ka nedrīkst pret otru izturēties ļauni, bet ja vecāki paši apsēdina bērnu un par to runā, visticamāk, bērni darīs pakaļ, saka pedagogs.

Devīgi un ietveroši vecāki, kas pozitīvi izsakās par citiem, kad tie atrodas kopā ar bērniem, ir svarīga atslēga labu sociālo prasmju attīstīšanā. Brīnīšanās vai ''skaļa domāšana'' nostāda vārdus emociju lielajā spektrā; ko gan viņa domāja un izjuta, kad viņa to pateica? Tas noved pie tā, ka bērni labāk izprot citu emocionālās dzīves, spēj ''sakabināt'' rīcības un jūtas, un iedzīvoties tajā, kā ir, kad nav draugu vai arī kāds ir mazliet savādāks.

Bērni iemācās ikdienas sadzīvi un mijiedarbību mājās

– Tam, kas notiek starp mājas četrām sienām, ir liela nozīme tajā, kādu mijiedarbības modeli bērns attīsta. Ja māte un tēvs nepārtraukti strīdas par sīkumiem, nonāk konfliktu situācijās ar kaimiņu vai izrāda attieksmi, kas var liecināt, ka negatīvi izteikties par citiem ir labi, arī bērniem neapzināti iemāca to, ka tā arī ir jāizturās viņiem pašiem.

Šādus mijiedarbības modeļus bērns ņem sev līdzi uz skolu un brīvā laika aktivitātēm. Tas var novest pie tā, ka bērns regulāri nokļūst konfliktu situācijās, nespēj atrisināt konfliktus, nespēj paredzēt savu rīcību sekas un uzņemas mazu vai nekādu atbildību par savu lomu konfliktu izveidē. Šie bērni var izveidot mobinga attieksmi.

Lēkt kara bedrē vai iedziļināties sevī pašā

Ja bērns apceļ kādu citu, arī vecāku reakcijai ir liela nozīme tajā, vai mobings turpināsies. – Vai tu lec kara bedrē un sevi aizstāvi, vai arī tu iedziļinies sevī pašā, kad tu kā vecāks saņem ziņu, ka tavs bērns citus apceļ? jautā Jorgensena.

Ir vajadzīgs liels nobriedums un spēja atskatīties atpakaļ, lai saprastu, ka viņu bērni patiesi citus apceļ un lai vēlētos kaut ko darīt lietas labā, lai novērstu tā turpināšanos. – Šī ir sevišķi sensitīva teritorija un tas norāda, ka pašiem vecākiem arī ir nepieciešama kompetences attīstīšana tajā, lai saprastu, kas viņiem ir jādara, ja viņu bērns veic mobingu. Šīs kompetences attīstīšana mūsdienās netiek plaši piedāvāta. Vecākiem būtu jāpiemīt kompetencei gan mobinga uzvedības novēršanā, gan kā rīkoties lietas labā, ja tas jau ir noticis, saka Jorgensena.

 Mūsu rīcības, rotaļīgums, ziņkāre, morāles un intereses par to, kas noris aiz cilvēku rīcībām ir atslēgas bērnu sociālajā izglītotībā, pedagogs nobeidz.

0
243

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [8]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
rasiks avatars
Medaļa Karalisks ziedsMedaļa Praida olaMedaļa Redaktors iesaka
  rasiks 17.01.18 09:00
 
6
0

Vecākiem šo rakstu!

Intel Inside avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa KomiķisMedaļa Dienas joks
  Intel Inside 17.01.18 12:48
 
6
0

Tak gadu gadiem ir, būs un paliks bērnu agressīja vienam pret otru. Vadi lekcijas, kursus, izdod grāmātas, skalo smadzenes tas paliks, tur neko nepadarīsi. Vienīgais kas atšķiras, tas ka šodien to agressīju var afišēt un iebāzt visur, soc.tīkli, ziņu portāli citi mēdiji, un visi, jā, bērni ir nežēlīgi, pi*d*c, dzīvnieki, jaorganizē mītiņi un jāmāca dzīvot un audzināt citus. Tas ir neizbēgāms posms.

LedusTēja avatars
Medaļa LācītisMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Namejs
  LedusTēja 17.01.18 11:27  
 
3
0

Es ceru ka daudzu bērnu vecāki izlasīs šo   

Anonīms
mans 17.01.18 23:07
 
2
0

Tipisks mobings šobrīd pret Hārviju Vainstīnu - vēl līdz šodienai nav iesniegta oficiāla sūdzība tiesā pret šo personu, bet žurnālisti jau paspējuši izpostīt šī cilvēka atlikušo dzīvi. Bez tiesas sprieduma - vainīgs. Līdzīgs stāsts par Kevinu Speisiju - neviena iesnieguma tiesā. Izpostīta karjera, mobings no kā - pirmkārt no, Dievs piedod, žurnālistiem (grūti viņus par tādiem nosaukt). HBO kanālam arī bail - ieslēdza cenzūru. Kur ir tie demokrātiskākie un svētākie žurnālisti, kas piesauc likumu kā augstāko varu ASV? ASV masu saziņas līdzekļi izmanto tipisku mobingu pret savu prezidentu. Ar tādu "demokrātiju" un likuma varu mēs šeit dzīvojām 70 gadus pagājušajā gadsimtā, saucās tikai savādāk. Bija pat pati liberālākā konstitūcija visā pasaulē un mobings bija sabiedrības audzināšanas nolūkos.

Charged avatars
Medaļa Sensāciju magnētsMedaļa TribīneMedaļa Nedēļas hīts #2
  Charged 17.01.18 16:40
 
0
0

  

Anonīms
Anonīms 17.01.18 23:53  
 
0
0
Da nu na....
kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Jaunavas vainagsMedaļa Praida olaMedaļa Praida ola
  kartupelis ar mugurkaulu 18.01.18 21:27  
 
0
0
Neatbalstu cilvēku pazemošanu!!!

Vinnīts avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Rotaļu draudziņšMedaļa Admins iesaka
  Vinnīts 17.01.18 16:12
 
4
5

Bērni ir bērni, domājat, ka padomju laikos bija stipri savādāk? Nebija, tikai nebija interneta