Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
402

Šis raksts vairāk mērķēts un cilvēkiem, kam reiz šī diagnoze ir ''iedota'', vai ir aizdomas par tādu.

Veģetatīvā distonija var izpausties ļoti daudz un dažādos veidos, par kuriem Tu varēsi uzzināt šajā rakstā. Ja atvēri šo rakstu ar domu, ka varēsi sevi maģiski izārstēt, tu kļūdies. Šis viss ir tikai, lai Tu varētu labāk iepazīties ar savu ''draugu''.

Lūdzu, neaizstāj ārsta kabinetu ar spoki.lv. Es saprotu, ir lētāk, bet šis ir tikai informatīvs raksts.

Vērā ņemami fakti1... Autors: KALENS Veģetatīvā distonija - 21. gadsimta slimība
1.

Vērā ņemami fakti:

1. Veģetatīvā distonija (ārstu valodā somatoforma veģetatīva disfunkcija, F45.3) veidojas, kad veģetatīvā nervu sistēma kaut kādā veidā tiek traumēta/bojāta.

2. Neirokardioģēniska ģībšana ir visvairāk sastopamais veģetatīvās distonijas paveids.

3. Visbiežāk, cilvēki, kas slimo ar veģetatīvo distoniju sūdzas par fiziskiem simptomiem, kā, piemēram, sirdsklauves, galvassāpes, reiboņi, utt., bet pilnīgas fizikālas izmeklēšanas laikā nav atrodamas/ir sīkas, nenozīmīgas fiziskas veselības problēmas, kā, piemēram, sinusa aritmija. 

*kas ir sinusa aritmija?

- Sinusa aritmija ir normāla fizioloģiska parādība, visbiežāk sastopama starp jauniem un veselīgiem cilvēkiem. Elektrokardiogrammā svārstās R-R viļņu intervāli, ieelpojot un izelpojot. (R vilnis ir atbildīgs par sirds kambaru saraušanos). Ieelpojot, pulsa frekvence paātrinās, pazeminot vagālo (ne vaginālo  ) toni.

4. Ārstēšana ir atkarīga no slimības simptomu nopietnības un to iemesliem.

 

Veģetatīvā nervu sistēma (VNS) kontrolē vairākas pamata ķermeņa funkcijas, kā:

- Sirdsdarbība

- Temperatūra

- Elpošanas frekvence

- Gremošana

 

Tev nav jāpievērš šīm sistēmām atsevišķa uzmanība, lai tās darbotos. VNS nodrošina savienojumu starp smadzenēm un atsevišķām ķermeņa daļām, t.s. orgāniem. Piemēram, tā savienojas ar sirdi, aknām, sveidru dziedzeriem un pat acs plakstiņiem. Tas arī izskaidro, kāpēc Tev raustās plakstiņš, kad esi uztraucies.

 

VNS iekļauj simpātisko (SNS) un parasimpātisko (PNS) nervu sistēmas. Lielākajai daļai orgānu ir nervi gan no SNS, gan no PNS.

Simpātiskā nervu sistēma stimulē orgānus. Piemēram, tā paātrina sirdsdarbību un asinssspiedienu, kad tas ir nepieciešams. Savukārt, parasimpātiskā nervu sistēma palēnina ķermeņa procesus, piemēram, to pašu sirdsdarbību un asinsspiedienu. Par spīti tam, PNS stimulē gremošanu un urīnizvadsistēmu. SNS gremošanu un urīnizvadsistēmu palēnina. 

Galvenais SNS uzdevums ir sagatavot ķermeni ārkārtas situācijām, briesmām. Angliski to sauc par fight-or-flight responses.

 

Kas ir veģetatīvās nervu sistēmas disfunkcija?

Veģetatīvā distonija izveidojas, kad veģetatīvās nervu sistēmas nervi tiek bojāti. Veģetatīvā distonija var būt gan gandrīz neredzama (simptomu ziņā), gan dzīvību apdraudoša. Tā var ietekmēt tikai daļu no VNS, gan visu VNS.

Dažkārt, slimības, kas skādē veselībai ir pārejošas vai izārstējamas. Citas ir hroniskas un turpina pasliktināt veselību, laikam ejot. Cukura diabēts un Parkinsons ir divi piemēri no hroniskām slimībām, kas var ''sabojāt'' VNS nervus un izraisīt veģetatīvo distoniju. 

Veģetatīvās distonijas... Autors: KALENS Veģetatīvā distonija - 21. gadsimta slimība
2.

Veģetatīvās distonijas simptomi

Daži simptomi VNS disfunkcijai:

- reibonis vai ģībšana, pieceļoties

- nespēja ietekmēt sirdsdarbību ar fizisku aktivāti, fiziskas aktivitāte intolerance, nepanesamība

- ne-normāla svīšana, kas nozīmē, ka cilvēks var gan svīst pa daudz, gan svīst pa maz

- gremošanas problēmas, kā, piemēram, apetītes zudums, vēdera pietūkums, pļutka, ''ķieģelis'' zarnās

- problēmas ar urinēšanu, nesaturēšana vai nepilnīga urīnpūšļa iztukšošana

- problēmas gultas dzīvē vīriešiem, kā, piemēram, problēmas ar pirotehniku un/ vai statīvu

- problēmas gultas dzīvē sievietēm, kā, piemēram, alas sienu pārmērīgs sausums, u.c.

- redzes problēmas, kā, piemēram, izplūdusi redze vai nespēja zīlītēm adekvāti reaģēt uz gaismas maiņu.

Pilnīgi iespējams, ka Tu pieredzi tikai kādu no šiem simptomiem, gan visus. To intensitāte arī svārstās no cilvēka uz cilvēku.

Ortostatiska hipotensija un tās vieglākā forma ''ortostatiska intolerance'' ir divas no visbiežākajām veģetatīvās distonijas izpausmēm. Ortostatiska intolerance nozīmē, ka asinsspiediens strauji krītas, pieceļoties, kas var izraisīt reiboņus, ģībšanu un sirdsklauves. 

Simptomi kā trīce un muskuļu vājums var gadīties noteiktos veģetatīvās nervu disfunkcijas paveidos.

Veģetatīvās distonijas... Autors: KALENS Veģetatīvā distonija - 21. gadsimta slimība
3.

Veģetatīvās distonijas tipi

Dažādie VĢ tipi svārstās simptomu un to intensitātes ziņā, un to saknes var būt pilnīgi dažādas. Atsevišķi VĢ tipi var būt ļoti pēkšņi un nopietni, lai arī ārstējami, kā, piemēram, panikas lēkmes.

Multiplā sistēmas atrofija

MSA (visbiežāk olivopontocerebellāra atrofija) ir letāls veģetatīvās distonijas tips. Tai ir līdzīgi simptomi Parkinsona slimībai, taču tā attīstās daudz ātrāk. Cilvēki ar šo saslimšanu parasti nodzīvo no 5 līdz 10 gadiem kopš diagnosticēšanas. Šī saslimšana ir ļoti reta un parasti ir cilvēkiem virs 40. MSA iemesls nav zināms un nav zināmu ārstēšanas veidu. 

*Svarīgi! Tas, ka tev ik pa laikam ir roku trīce, nenozīmē, ka tev ir MSA. Ir labi zināms, kādi mēdz būt VĢ slimnieki sevis diagnosticēšanas ziņā.

Posturālas ortostatiskas tahikardijas sindroms (POTS)

POTS var ietkmēt gan pusaudžus, gan pieaugušos. Simptomi svārstās no viegliem līdz smagiem. Cilvēki ar viegliem simptomiem visbiežāk var turpināt savas ikdienas gaitas, t.s. doties uz skolu vai darbu (diemžēl vai par laimi ), piedalīties sociālās aktivitātēs. Cilvēki ar nopietnākiem simptomiem var nespēt to visu darīt.

POTS ir slimība, kad pieceļoties, ievērojami paātrinās sirdsdarbība (tahikardija) un pazeminās asinsspiediens.

 Iespējami POTS cēloņi:

- diabēts

- multiplā skleroze

- sarkoidoze

- mitohondriālas saslimšanas

- Laima slimība

Neirokardioģēniska ģībšana

NKĢ ir visbiežāk sastopamais VĢ veids. Dažkārt NKĢ  var būt vieglā formā, kad slimnieki reti, kad ''izbauda'' tās simptomus. Daži simptomi var norādīt uz nopietnām veselības problēmām. Pēkšns smadzeņu asinsapgādes pārtraukums izraisa ģībšanu. Iemesli var būt dažādi, un trauma no pēkšņās ģībšanas var būt pat nopietnāka, nekā tās iemesls.

Ģenētiskas sensorās un veģetatīvās neiropātijas

ĢSVN ir grupa ar savstarpējām ģenētiskām saslimšanām, kas izraisa plašu nervu disfunkciju bērniem un pusaudžiem. Ģenētiskā veģetatīvā distonija ietilpst šajā grupā. ĢSVN bieži sākas zīdaiņa vecumā. Kā simptoms var būt nespēja just sāpes.

Holmes-Adie sindroms

HAS visbiežāk ietekmē nervus, kas kontrolē acs muskuļus, izraisot redzes problēmas. Viena zīlīte visbiežāk būs lielāka nekā otra, un tā sarausies lēnām spožā gaismā. Citi acs refleksi arī var nedarboties. HAS var rasties infekcijas gadījumā, kas izraisa iekaisumu un bojā neironus. Acs refleksu zudums ir paliekošs, taču HAN nav dzīvību apdraudoša vai ikdienu apgrūtinoša slimība. Citi veģetatīvās nervu sistēmas disfunkcijas tipi var rasties no slimības rezultātiem un tās negatīvās ietekmes uz veselību.

Kā ārstē veģetatīvo... Autors: KALENS Veģetatīvā distonija - 21. gadsimta slimība
4.

Kā ārstē veģetatīvo distoniju?

Citi daiļrunātāji sacīs, ka VĢ gadījumā vajag tikai sakārtot domiņas un viss būs čikiniekā. Ja tā būtu taisnība, tad neviens neslimotu ar VĢ. Tas ir tā pat kā pateikt ''ja tev ir caureja, iespraud dir*ā vīna korķi''.

Tavs ārsts ārstēs VĢ attiecīgi pēc simptomiem un tavām sūdzībām. Piemēram, ortostatisko tahikardiju var ārstēt, iesakot dzīvesveida maiņu, piemēram, fiziskas aktivitātes, tādējādi nostiprinot sirdi un asinsvadus. Arī medikamenti ir risinājums, gan tev, gan Olainfarm maciņam.  Ortostatisko hipotensiju arī var ārstēt;

- paaugstinot galvas galu gultai

- dzerot pietiekami daudz šķidrumus

- nēsājot kompresijas zeķes, lai novērstu asins sakrāšanos kājās (fancy)  

- medikamenti

Tavs ārsts arī var ārstēt VĢ izraisītājus, ja tādi ir, kā, piemēram, alkoholisms, diabēts, Parkinsos. Tas var palīdzēt palēnināt VĢ attīstības gaitu. Nervu bojājumus ir sarežģīti pilnībā izārstēt. 

 

Sadzīvoscaronana ar VĢ un... Autors: KALENS Veģetatīvā distonija - 21. gadsimta slimība
5.

Sadzīvošana ar VĢ un atbalsts

Atbalsta meklēšana, kā, piemēram, forumi var iemācīt labāk sadzīvot ar VĢ, kur var uzzināt, ko citi dara, lai uzlabotu dzīves kvalitāti un, lai samazinātu fiziskos simptomus.

Pāris metodes, lai uzlabotu dzīves kvalitāti ar VĢ:

- depresija var izveidoties veģetatīvās distonijas gadījumā. Terapija ar sertificētu konsultantu, terapistu, psihologu var palīdzēt.

- iespējams, tu pamanīsi, ka tev ir vairāk ierobežojumi nekā pirms tu ieguvi diagnozi. Nozīmē sev prioritātes, kas palīdzēs tev darīt lietas, kas tev ir svarīgas.

- pieņem palīdzību no ģimenes un draugiem

- nebaidies jautāt pēc palīdzības.

 

Spied te, lai apskatītu citus interesantus rakstus.

1
402

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [20]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Iedomu ceļotājs avatars
Medaļa SpoksMedaļa Dienas domaMedaļa Sākumskolnieks
  Iedomu ceļotājs 07.07.16 16:00
 
11
0

atbildot uz Janits komentāru " Būs aitas būs cirpēji! Pieredzējis ārt... " Nenovēlu tev pašam saslimt ar šo slimību, bet tikai tad tu saprastu, ka tas nav nekas izdomāts.

KeiVejs avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Veiksmes lādeMedaļa Bakalaurs
  KeiVejs 07.07.16 05:01  
 
12
6
Em,vispār ārsti diagnosticē VG tikai tad, kad nezin, kas ir kaiš ar pacientu un, lai ātrāk liktos mierā un nomierinātoe, ka kaite ir atrasta...
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 07.07.16 02:03
 
6
0

Man ir skumji.

agurs avatars
Medaļa AliensMedaļa Kalnu kristālsMedaļa Melnais caurums
  agurs 07.07.16 09:16
 
4
0

                                                                  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 07.07.16 21:42
 
4
0

Tavi lapi raksi    Malcis!

Ziggyy avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas joks
  Ziggyy 08.07.16 03:16  
 
5
1
atbildot uz Janits komentāru " Būs aitas būs cirpēji! Pieredzējis ārt... "Ja neesi saskaaries, tad labaak paturi savu vaarstuli ciet, tas ir drausmiigi, veel tagad netieku galaa, un sazin vai kad tas notiks...

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 07.07.16 14:42
 
3
0

karoč, vienam lv jutuberim ari par so bija. bet daudz interesantak un izsmelosak.

KALENS avatars
Medaļa Troll killerMedaļa ĢenerālisMedaļa Gremlins
  KALENS 07.07.16 13:05
 
3
0

atbildot uz Janits komentāru " Būs aitas būs cirpēji! Pieredzējis ārt... " Follija cepurīti arī velkā?

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 07.07.16 00:49
 
2
0

  

whitextrash avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  whitextrash 15.09.16 16:28
 
1
0

atbildot uz Janits komentāru " Būs aitas būs cirpēji! Pieredzējis ārt... " taisnība. šizofrēnija, astma, depresija un pārējās tāda veida slimības arī ir tikai galvā, viss ir mūsu izdomas!!!!! domājiet labas domas!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Leģenda avatars
Medaļa TopmodeleMedaļa KlaunsMedaļa Betmens
  Leģenda 08.07.16 00:29
 
2
1

Par šo tēmu esmu te rakstījusi. 

Cilvēka domas, emocijas, jūtas un dvēseliskais stāvoklis ietekmē mūsu orgānu sistēmu darbību caur veģetatīvo nervu sistēmu (tā saņem impulsus no galvas smadzeņu zemgarozas struktūrām), tāpēc galvas smadzeņu garoza jebšu mūsu apziņa nekādi nespēj ietekmēt, kontrolēt šo nervu sistēmas daļu. Tāpēc var teikt, ka VD ir veids, kā organisms parāda mūsu domu un patieso stāvokli.

Veģetatīvā nervu sistēmas distonija ( tekstā turpmāk: VD ) ierakstās psihosomatikas medicīnas plauktiņā. Veģetatīvā nervu sistēma sastāv no divām daļām: simpātiskās un parasimpātiskās. Pirmā atbild par mobilizēšanos, bet otra - par atjaunošanās funkciju nodrošināšanu. Divos gadījumos notiek tas, ko saucam par VD izpausmēm: kad kāda no daļām ir pārāk aktīva jeb pārlieku dominē... Vai arī - aktīvā un pasīvā fāze juceklīgi pārklājas, nomainās, izraisot trauksmes, baiļu sajūtas utt. Mūsdienās ir pierādīts, ka VD ietekmē var rasties arī saslimšanas ar funkcionāliem traucējumiem ( bronhīti, ēšanas traucējumi, sirds neirozes, iekaisīgo zarnu sindroms, kuņģa/ zarnu trakta/ aknu, aizkuņģa dziedzera sekrēcijas traucējumi - tātad arī cukura diabēts utt. ), kā arī - slimības ar organiskiem bojājumiem: Krona slimība, hipertonija un hipotonija, stenokardija, miokarda infarkts... Jāpiebilst, ka tā nav biedēšana, bet gan tas, kā organisms var nogurt no tā, ja ilgstoši nepievēršam tam, ko organisms ar VD izpausmēm vēlas mums pateikt. Uzsvars uz to, JA CILVĒKS AR SEVI NESTRĀDĀ, NEMAINA ATTIEKSMI PRET ĀRĒJIEM UN IEKŠĒJIEM NOTIKUMIEM UN DZĪVESVEIDU! Iespējams, ka daudzi tam nepiekrīt, bet - ja organisms ir pārbaudīts, ir kārtībā fiziski, tad tas nav nekas bīstams. Liela daļa cilvēku dzīvo patiešām bez skādēm un problēmām – tik vien kā VD, bet ilgstoši nestrādājot ar emocijām un domām, sevi, organisms var uz vecumu palikt kašķīgs. Tāpēc sevi ir jāmīl, jārūpējas un jāmeklē līdzsvaru radošas nodarbes un dzīvesveids. Un vēl - VD visbiežāk ir stipriem (bieži vien - pat pārāk, ilgstoši stipriem) un radošiem, feiniem cilvēkiem. Neiroloģiskas un centrālās nervu sistēmas saslimšanas jau ir atsevišķš stāsts, kas skar kā organismu kopumā, tā atsevišķas organisma sistēmas. Bet tieši no VD neviens karoti nav nolicis. Kā sekas smagākas var būt cilvēka reakcija un nespēja sadzīvot ar šo savu organisma īpatnību. 

2maizite4u avatars
Medaļa ZebraMedaļa TeamworkMedaļa Bakalaurs
  2maizite4u 07.07.16 15:44
 
4
3

Veģetatīvo distoniju var apārstēt ar pareizo domāšanu, zāles visu tik pasliktinās

KALENS avatars
Medaļa Troll killerMedaļa ĢenerālisMedaļa Gremlins
  KALENS 07.07.16 13:10
 
0
0

atbildot uz KeiVejs komentāru " Em,vispār ārsti diagnosticē VG tikai ta... "

 

Ja būtu izlasījis rakstu, nevis tikai apgrābstījis aisberga galotni, tad būtu izlasījis; 

3. Visbiežāk, cilvēki, kas slimo ar veģetatīvo distoniju sūdzas par fiziskiem simptomiem, kā, piemēram, sirdsklauves, galvassāpes, reiboņi, utt., bet pilnīgas fizikālas izmeklēšanas laikā nav atrodamas/ir sīkas, nenozīmīgas fiziskas veselības problēmas

Ja būtu izlasījis rakstu, tad arī saprastu, ka ir neiroloģiskas saslimšanas kā Parkinsons, kas var traumēt veģetatīvo nervu sistēmu, tādējādi izraisot veģetatīvo distoniju. Un šis nav mans izdomājums, tici man.

harlleyrikhter avatars
Medaļa Spoks
  harlleyrikhter 07.07.16 18:08
 
0
0

  

Janits avatars
Medaļa Testu veidotājsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Redaktors iesaka
  Janits 08.07.16 10:29
 
0
0

atbildot uz Ziggyy komentāru "Ja neesi saskaaries, tad labaak paturi savu vaa... " Izlasi pirmo teikumu!

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 15.09.16 13:50
 
0
0

ir man šī diagnoze. crap, tagad tik garšraksts jālasa   

Pitagora teorēma avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Pitagora teorēma 15.09.16 19:14  
 
0
0
Tu esi ārsts Kalen? Teksts tik gudrs it kā būtu ņemts no Word Health Organization konferences prezentācijas.

indicadoge avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  indicadoge 27.12.16 17:55  
 
0
0
Patiesībā tagad ir atklāts ka visi šie simptomi saistās ar reāliem biologiskiem procesiem ķermenī, kurus no līdzsvara izsitis mūsdienu kaitīgais dzīvesveids, jo sevišķi nepareizs uzturs (pārmērīgi daudz cukura, ogļhidrātu, pārāk maz veselīgo taukvielu.) Mūsdienu ārsti ārstē tikai konkrētus simptomus nevis meklē problēmu izraisītājus, kas ir visa mūsu ekaistence in general. Un pie tāda mēroga problēmām viņi nevar ietekt neko citu kā tikai - relax, bet reālo iemeslu kādēļ tavs ķermenis kļuva tik fucked up tas nemaina
Janits avatars
Medaļa Testu veidotājsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Redaktors iesaka
  Janits 07.07.16 09:50
 
6
8

Būs aitas būs cirpēji!

Pieredzējis ārts reiz teica ka tāda slimība ir vienkārši izdomājums!! 

Mūsdienās medicīna ir bizness, piemērām, kā var izskaidrot, ka uz pasaules ir mazāk par 100 slimībām, bet zāles ir kkur pie 3000, hmm. Cik var nopelnīt medikamentos? hmm Ja Tev spiediens lēkā, vai ir depresija, nevajag piešūt izdomātas slimības, tad Tu galvā sev iestāsti, ka esi slims un pat vesels cilvēks tā var saslimt. Neatbalstiet medikamenta biznesu un visādus blēžus belēvičus. Atrodiet kādu sirds sarunubiedru, vislabāk otru pusīti un pamanīsiet, ka tāda veģetatīvā distonija ir priekš lētticīgiem ļautiņiem, lai gan tādu Latvijā netrūkst...

spoku dienas doma

Champion22 avatars
Medaļa BučiņaMedaļa Dienas domaMedaļa Teamwork
  Champion22 08.07.16 01:42  
 
1
8
Copy/paste murgi. Uzdrukaats itkaa pats visu rakstijis un visu zinaty. Realitaatee neko nerubii....