Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
218

Vienā no rakstiem - Mēness kolonizācija var izlasīt par vairākiem projektiem, kuru realizācija tā arī neizdevās. Vai mūsdienās Mēnesi varētu vienkāršāk apdzīvot? Kā nekā cilvēki jau ir gatavi pārcelties uz Marsu un, šķiet, ka pēc 10 gadiem tur būs apmetne. Taču par Mēnesi ir īpašs stāsts. Tas ir tuvu. Tas ir tik tuvu,ka to gribēja izmantot Aukstajā karā. Tagad varētu būt jau piemirsies, kā tas bija, bet vēl tikai pirms 30 gadiem ASV un PSRS cīnījās visos iespējamajos un netik ticamos veidos par savu dominanci. Taču plānus par Mēness bāzi sāka lolot jau tik sen kā 1960-to gadu sākumā līdz ar kosmiskās sāncensības uzsākšanos. Ja amerikāņi tur nenokļūtu, tad priekšā būtu krievi.

Foto Wikimedia... Autors: Lestets Mēness bāze, ko neuzbūvēja
1.

Foto: Wikimedia Commons

"Cilvēku apkalpotai Mēness bāzei ir milzīgs militārs un zinātnisks potenciāls. Nācijai nodibinot uz Mēness bāzi tā iegūs nenovērtējamu zinātnisku, militāru un polistisku prestižu, tāpēc ASV vajag būt pirmajiem". Izraksts no projekta "Horizon" dokumentācijas.

Plāns bija izveidot uz 1965. g. Mēness bāzi, kas būtu bruņota ar kodoloieročiem, kas tiktu pielietoti pret PSRS, gadījumā, ka ASV ir sasniedzis kodoluzbrukums un lielāka daļa no infrastruktūras ir gājusi bojā. 

Pēc dažādām diskusijām 1959.g. martā tika izveidots noteikts plāns par bāzes izveidi. To pārraudzīja ģenerālleitinants Artūrs G. Trudeau. Tajā laikā viņš bija armijas Izpētes un attīstības direktors. Kā to var redzēt deklasificētajos dokumentos, tad pēc viņa novērtējumiem bāzes projektēšana, uzbūvēšana un aprīkošana izmaksātu ap 6 miljardiem dolāru. 

Foto Wikimedia... Autors: Lestets Mēness bāze, ko neuzbūvēja
2.

Foto: Wikimedia Commons

Trudeau dokumentā ar nosaukumu "Projekts Horizon: ASV armijas pētījums par Mēness militārā posteņa nodibināšanu" apgalvoja: 

"Ir nepieciešams nobināt cilvēku vadītu militāro posteni uz Mēness. Lunārais postenis ir nepieciešams, lai attīstītu un aizsargātu potenciālās ASV intereses uz Mēness; lai attīstītu uz Mēness bāzētas tehnoloģijas Zemes un kosmosa novērošanai, nodrošinot saziņu un operācijas uz Mēness virsmas ar mērķi nodrošināt tālāku kosmosa izpēti un turpmākas militārās operācijas uz Mēness, ja nepieciešams un lai atbalstītu zinātniskos pētījumus uz Mēness"

Foto Wikimedia CommonsTā... Autors: Lestets Mēness bāze, ko neuzbūvēja
3.

Foto: Wikimedia Commons

Tā bija patiešām milzīga programma,kas nodrošinātu, ka kosmoss nokļūtu ASV rokās un netiktu krieviem. Pēc Trudeau projekta publikācijas ātri vien ķērās pie tā realizācijas. Programmā tika iesaistīts Verners von Brauns, ko norīkoja par palīgu Heincam-Hermanim Koelle. Abi bija izbijuši nacistu zinātnieki, bet tas nevienam netraucēja. 

Bija iecerēts sākumā izveidot mazu bāzi, kas tiktu laika gaitā paplašināta. Tas ir saprotams, jo nāktos apgūt patiešām jaunu teritoriju, bet tai vajadzēja nodrošināt pārākumu pār PSRS, jo tas būtu bijis stratēģisks militārs postenis.  PSRS problēma tika uztverta tik nopietni, ka izstrādājot plānus tika pievērsta uzmanība iespējamajam uzbrukumam no krievu puses, ka viņi varētu tai uzbrukt bruņojušies ar modernākajiem pieejamajiem ieročiem. 

Projekta zinātnieki uzskatīja,ka vislabāk to būvēt jau esošā krāterī, un daļu no bāzes veidotu pazemē, kas ļautu izsargāties no PSRS uzbrukuma, kā arī meteorītu triecieniem. 

Lai arī projekts bija slepens, tas bija nolemts neveiksmei. Tā laika tehnoloģijas vienkārši neļāva neko tādu uzbūvēt. Militāristi saprata, ka uzbūvēt bāzi 1965. g. būtu nereāli un no plāna atteicās. Viņi iekampās pārāk lielā kumosā.

0
218

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [23]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Anonīms
Armstrongs 31.03.18 03:46
 
3
0

Mēness ir auksts,nevērtīgs Zemes pavadonis.  Tur nekā nav un nebija,kad ASV ar PSRS mērojās spēkiem, kurš vairāk un dārgāk kosmosu iekaros!!   No ekonomiskā viedokļa, Mēnesis ir izdevīgs tikai tam, kas jaudās Hēliju-3 atransportēt uz Zemi, bet visādīgi savādāk, Mēnesis ir tikai    auksta apkārt Zemei lidojoša mazā planēta!!   Tur nekā interesanta nav, apaļš nedaudz deformējies minerālu klucis, kas rotē ap Zemi,un daudz ietekmē Zemes visādus gan laikapstākļus, gan magnētisko lauku,gan dzīvo būtņu eksistenci!!    Bet  ja neskatās RenTv, un Fox  kanālus,  ,tur īpaši nav ko darīt, Uz mēnesi nav ko darīt, tapēc jau ASV izbeidza  Apollo, jo tur nav ko darīt!!!     Miljardus tērēt tikai lai pierādītu PSRSam, ka lido uz mēnesi!       Tagad ķīnieši grib pierāddīt, ka lidos uz mēnesi, bet lai lido, tur nav ko darīt!!    Krievi 2 reizes aplauzās, ar N-1 raķeti, kad Koroļovs sabāza stulbuma pēc  36 raķešdzinējus  N-1 raķetēs, kad visas trīs izcilā raķešdzinēja  konstruktora raķetes uzgāja gaisā ar milzīgu blīkšķi....   Jo Koroļovs pieļāva Fon Brauna kļūdas...   Nespēja sakoordinēt  vienā momentā tik daudz dzinējus!!    Fon Brauns tikai kad ASV nokļuva pēc 2WWW, saprata, kapēc Fausti bija tik nestabili!!   Par daudz dzinēju uz ceļamo masu!!      Un atrisināja šo prroblēmu ar    Saturn raķeti!!   Kurai galā uzkabināja Apollo  moduli!!   Uz doto brīdi Saturn raķete ir visjaudīgākā un drošākā nesējraķete pasaulē!!!    !!   Varbūt Masks pārspēs ar savu raķeti????

LittleFurry1898 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Spēlmanis
  LittleFurry1898 31.03.18 13:47
 
2
0

Mēnesim ir neliela atmosfēra, bet tā neaizsargā no solārās radiācijas, tāpēc kamēr neesam izdomājuši kā izveidot gravitāciju, kas būtu tuvu vismaz zemes gravitācijai. Valstīm vajadzētu vairāk naudu tērēt zinātnei, lai inženieri sadarbotos ar kosmosa zinātniekiem un sāktu lēnām veidot tehniku, kura spētu gan aizsargāt astronautus no solārās radiācijas un arī izveidotu artificial gravitāciju. Ir grūti kaut ko uzbūvēt, ja mēs neieliekam naudu izpētē. 

Drakonvīrs avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa SviestmaizeMedaļa Dienas joks
  Drakonvīrs 31.03.18 00:49  
 
2
0

Žēl, ka neizdevās, žēl..  +

ere222 zxzxhzc avatars
Medaļa TīģerisMedaļa Admins iesakaMedaļa Žurnālists
  ere222 zxzxhzc 31.03.18 16:20
 
1
0

 

Anonīms
Armstrongs 31.03.18 03:54
 
1
0

te var redzēt N1  katastrofu!

https://youtu.be/U9fkYIrRwbo

Un problēma bija tur ka Koroļovs sabāza pārāk daudz dzinējus vienā stobrā, kurus nespēja tiem laikiem tehnoloģiski kontrolēt!!    

King Assasin avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa NostradamsMedaļa Kārumnieks
  King Assasin 31.03.18 11:58
 
0
0

Interesanti...   

Aramiss65 avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Bakalaurs
  Aramiss65 02.06.18 13:15
 
0
0

@Aptauja: Vai vajadzētu bāzi uz Mēness?

Cits variants: Nekas nesanāks, cilvēkam nebūs vazāties pa kosmosu. Pagaidām tas nav atļauts. Atļauts tiks vēlāk, pēc tam, kad zeme tiks pārveidota....;

LittleFurry1898 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Spēlmanis
  LittleFurry1898 13.04.18 15:15
 
0
0

atbildot uz Lestets komentāru " Iedomājos par to, ka ja Mēnesi sāks rakt, ta... "

Kad kaut kas tāds, kļūs reālāks, tad jau būs vienošanās, par to ko drīkst un ko nedrīkst darīt. Pat tagad ir kaut kādas vienošanās, kas aizliedz kaut ko.

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 13.04.18 12:48
 
0
0

atbildot uz LittleFurry1898 komentāru " Protams, no mēness var dabūt materiālus lētāk... "

Iedomājos par to, ka ja Mēnesi sāks rakt, tad to tā arī noraks. Nav jau nekā, kas liegtu pilnībā pārverst Mēnesi derīgajos izrakteņos. It īpaši ja tur vēl atradīs kaut ko vērtīgu

LittleFurry1898 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Spēlmanis
  LittleFurry1898 13.04.18 12:44
 
0
0

atbildot uz holts komentāru " Neatmaksājas. Dievinu šo teicienu par kosmosa... "

Protams, no mēness var dabūt materiālus lētāk, bet aizvest uz mēnesi tās ierīces un tehnoloģijas ir dārgi. Un protams, arī cilvēkus vest nav lēti. Es nesaku ka nav iespējams, bet pagaidām, tas neatmaksājas. 

Es jau nesaku ka nevajag izpētīt kosmosu utt, bet kamēr mēs nespēsim izveidot kādu izdevīgāku veidu, lai tiktu kosmosā, mēs nevarēsim daudz neko domāt. Protams, izplānot kā taisīt bāzi uz mēness, kā mēnesi pārvērst raktuvēs, to visu var droši darīt, bet ja nav tehnoloģijas kā tur nokļūt izdevīgi, tad pagaidām tas viss jāatliek.

holts avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  holts 13.04.18 08:25
 
0
0

atbildot uz LittleFurry1898 komentāru " Tagad padomā, cik izdevīgi tas būtu, veidot s... "

Neatmaksājas. Dievinu šo teicienu par kosmosa programmām. Tāpat kā neatmaksājās aukstā kara kosmosa programma.  https://www.telegraph.co.uk/films/hidden-figures/technology-from-the-space-race/

Tas ka pacelt materiālus orbītā ir dārgi ir skaidrs, bet ieguvumi ir tā vērti. varbūt mēs tos neredzam šodien bet pēc gadiem pieciem tā būs vispārpieņemta tehnoloģija.

Par to ka uz mēness nav spēcīgas gravitacijas, uz mēness uzbūvēt centrifūgu vispār ir nulle problēmu, nekas nav jāceļ orbītā, visi materiali ir uz vietas. Vientuļi astronauti? kurā momentā brīdī kad tur uzbūvē bāzi tur būs vientuļš kāds, tur varētu bāzēties miljoni, vienīgais kas nepieciešams ir sākt būvēties. Un iesākt būtu izdevīgi, tāpēc ka pacelt materiālus no meness ir tik daudz lētāk. Katrs kilograms metāla ko tur saražotu orbītā nokļūtu par 100-200 dolāriem (potenciāli lētāk ja to orbīta paceltu ar EM katapultu nevis ķīmisku degvielu). Pat tad ja kilograma saražošana maksātu tūkstoti tas joprojām ir par 5800 dolāriem lētāk nekā celt to orbīta no zemes.

Tam tā kā būtu jābūt acīmredzami ka ražot materialus uz mēness ir izdevīgāk tieši dēļ vājākas gravitācijas.

Savukārt par to ka bez lētākām raķetēm nebūs mēness bāzes, kā tādā gadījumā ir domāta tā Marsa bāze?

Kas Marsu kura vienīgais bonuss ir nedaudz spēcīgāka gravitācija padara labāku nekā Mēness? It īpaši zinot ka ceļojums uz Marsu prasītu aptuveni sešas reizes vairāk degvielas?

Es teikšu ka tuvako desmit gadu laikā vai nu Ķīnieši vai Krievi sāks būvēt uz Mēness.  

LittleFurry1898 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Spēlmanis
  LittleFurry1898 12.04.18 21:34
 
0
0

atbildot uz holts komentāru " Uz Mēness izmēram nav lielas nozīmes. Līdz ar... "

Tagad padomā, cik izdevīgi tas būtu, veidot speciālas stacijas uz mēness, kur varētu pārstrādāt materiālus, sagatavot materiālus. Tu taču saproti, ka nav uz mēness prosta vesela kaudze ar dzelzs gabaliem. Protams, uz mēness ir dabīgi materiāli, bet tur nav tik liela dažādība materiālos.

 https://lunarexploration.esa.int/#/explore/science/224?ha=254

Uz mēness gravitācija ir 6x mazāka, nekā uz zemes. Un tur arī vajadzētu izveidot mākslīgo gravitāciju, lai cilvēki varētu normāli dzīvot. Ja ir samazināta gravitācija, kā tas ir astronautiem, tad cilvēka ķermenis sāk mainīties. Protams, par to var atrast arī informāciju. Vēl mīnuss ir tas, ka cilvēkam ir problēmas būt ar vieniem un tiem pašiem cilvēkiem ilgu laiku. 

Protams, var jau diskutēt par to vai tas ir vai nav iespējams, bet pagaidām redzot kas notiek, var droši teikt, ka tuvākajos 10 gados, mums nebūs mēness bāzes. NASA neuzskata mēnesi par noderīgu, viņi drīzāk cenšas izpētīt marsu. 

Janvāra raķete (Falcon 9) , kas tika palaista izmaksāja pāri pa 62mil $, bet aptuvenā cena, lai vestu kaut ko kosmosā ir no 7 000$ līdz 12 000$ par kilogramu.

Taka, kamēr nespēsim izveidot raķetes kas izmaksā lētāk, neviens pat neveidot nekādas bāzes uz mēness, jo tas vienkārši neatmaksājas.

holts avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  holts 12.04.18 19:52
 
0
0

atbildot uz LittleFurry1898 komentāru " Wow.. Centrfūgas enerģija ir slikta ideja.&nb... "

Uz Mēness izmēram nav lielas nozīmes. Līdz ar to runāt par kuģiem un orbītu un tamlīdzīgi ir bezjēdzīgi. Nemaz nerunāsim par to ka uzcelt pietiekami lielu staciju tad ja mums būtu baze uz mēness ir nesalīdzināmi vienkāršāk jo varam pacelt orbītā materiālus no mēness nevis no zemes. Uz mēness ir pietiekami daudz minerālu lai būvētu stacijas. Raktuves uz mēness tieši būtu vislabākais kas var notikt ja mēs vēlamies celt orbītā stacijas kurās ir mākslīgā gravitācija.  

SAMSS avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Duraks recidivistsMedaļa Zeltrocis
  SAMSS 31.03.18 09:54
 
0
0

  

holts avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  holts 12.04.18 18:04
 
0
0

atbildot uz LittleFurry1898 komentāru " Mēnesim ir neliela atmosfēra, bet tā ne... "

Kurā momentā gravitācijai ir nozīme šeit? Gravitāciju jau ļoti sen kā varam simulēt centrifūgas stila objektos, izmantojot inerci. No radiācijas pasargāt arī varam, visprastākais variants ir izmantot mēnesi pašu, ierakt dzīvojamās platības zem mēness virsmas. Inovācijas ir svarīgas un tie kas seko SpaceX un NASA kā arī Ķīnas kosmonautikas programmai zin ka tām šobrīd velta pat ļoti iespaidīgas summas.  

Vinnīts avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Rotaļu draudziņšMedaļa Admins iesaka
  Vinnīts 01.04.18 00:43
 
0
0

Derētu uzbūvēt normālu kūrortu  

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 31.03.18 17:26
 
0
0

Interesanti    

Anonīms
Anonīms 31.03.18 16:59
 
0
0

@Aptauja: Vai vajadzētu bāzi uz Mēness?

Cits variants: zeme ir plakana

Ivars Silajanis avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa SpoksSpēja Mana Latvija!
  Ivars Silajanis 31.03.18 14:53
 
0
0

@Aptauja: Vai vajadzētu bāzi uz Mēness?

Cits variants: 0

luna181618 avatars
Medaļa Senču olaMedaļa Praida olaMedaļa Bakalaurs
  luna181618 31.03.18 14:17
 
0
0

@Aptauja: Vai vajadzētu bāzi uz Mēness?

Cits variants: Nu jāskatās , tik viennozīmīgi nevar atbildēt, ka noteikti, bet tā var palīdzēt tālākos ceļojumos Kosmosā, bet tagad jau vēl nevajag.