Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
279
« 1  2  3  4  5 »

Sveicināti atkal Kaukāzā! Beidzot esmu pabeidzis sava stāsta apar ceļojumu Čečenijas republikā 3. daļu. Pirmās divas stāsta daļas: „Groznija” un „Pa Kukāza karu takām, čečenu zeme Ičkērija”, jau esmu publicejis un ja jums ir interese tad tās arī varat šeit palasīt. Sākotnēji gan biju plānojis, ka mans stāsts par Čečeniju sastāvēs no trīs daļām, bet turpinot raksīt nolēmu to papildināt vēl ar vienu daļu. Kāpēc tā? Ļoti vienkārši! Jau iepriekšējās stāsta daļās droši vien ievērojāt, ka daudz tēmas veltītas dažādiem kariem un drūmiem notikumiem Čečenijas vēsturē. Arī turpinot stāstu man vēl nāksies pieskarties nevisai jaukai tēmai, kas saistīta ar traģiskiem notikumiem. Tajā pat laikā vēl ir jāpastāsta par daudz ko jauku un skaistu, kas saistīts ar Čečeniju un vainahu tautām. Tādēļ nolēmu! Atlikušo stastījumu sadalīt vēl divās daļās un vienā no tām pabeigšu tēmu par traģiskajiem notikumiem, bet otrajā-pedējā jau pastāstīšu tikai par jauko un patīkamo. Tas gan nenozīmē ka šinī stāsta daļā runa ies tikai par traģiskām tēmām. Nebūt ne!

Kādi tad ir scaronodienas un... Autors: Pēteris Vēciņš „Pavēlēts aizmirst”. Čečenu tautas traģēdija (Dižo vaina*hu zemes 3. daļa)
1.

Kādi tad ir šodienas un turpmāko pāris dienu plāni, un par ko pastāstīšu šajās stāsta daļā? Tātad, vispirms īsumā! Šodien man ieplānots izmest nelielu loku ap Kezenoiam ezeru un tad doties uz tepat blakus esošo Antsaltas ieleju, kur apskatīsimies dažus no pamestajiem čečenu kalnu auliem. Tur arī pastāstīšu par to, kas notika šeit Čeberlojas rajonā un visā Čečenijā pēc otrā pasaules kara. Tāpat pastāstīšu kas šeit notiek šodien un kādi ir šī rajona nākotnes plāni. Tālāk Antsaltas Ieljā mēģināsim nokļūt arī līdz ūdenskritumam. Savukārt pašā vakarā atgriezīsimies viesnīcā un jau rīt mēģināsim šķērsot kalnu pāreju lai nokļūtu Šarojas augstkalnu rajonā. Par to jau stāstīšu stāsta pēdējā daļā.

Tad nu Scaronarojā arī... Autors: Pēteris Vēciņš „Pavēlēts aizmirst”. Čečenu tautas traģēdija (Dižo vaina*hu zemes 3. daļa)
2.

Tad nu Šarojā arī baudīsim Kaukāza kalnu varenību un parunāsim par čečenu dzimtu-teipu tradīcijām. Savukart rīt vakarā no Šarojas pāri vēlvienai kalnu pārejai mēģināsim nokļūt Argunas ielejā, līdz Itumkale ciemam, kur apmetīsimies viesu namā uz pāris nākamajām naktīm. Sekojoši no  Itumkalē mēs dosimies apskatīt senās- leģendārās „Saules zemes Malhistas” pilsētu Coi Pede un topošo slēpošanas kūrortu Veduči. Ceļojuma noslēgumā, pa Argunas upes ieleju, dosimies atpakaļ uz Groziju un pa ceļam iegriezīsimies Urus Martanas pilsētā, kur paviesosimies pie Adama Satujeva un apskatīsimies viņa veidoto brīvdabas etnogrāfisko muzeju Dondi Jurt.

Kezenoiam ezers.

Un tātad! Esmu Čečenijā jau trešo dienu un vakar vakarā pēc garas, noslogotas un ļoti interesantas ceļojuma dienas nonācām līdz Kezenoiam ezeram. Šeit arī apmetos vietējā sporta un tūrisma kompleksā „Kezenoiam”, kurš atrodas burtiski ezera krastā. Tāpat vakar pavadīju arī ne mazāk  interesantu vakaru kopā ar čečenu specvienības vīriem, cepjot un baudot lielisku šašliku. Neskatoties ka uz naktsmieru devos ļoti vēlu, šorīt pamostos laicīgi un pirms došanās brokastīs nolemju aiziet līdz ezermalai.

Pa nakti spēcīgi lija lietus... Autors: Pēteris Vēciņš „Pavēlēts aizmirst”. Čečenu tautas traģēdija (Dižo vaina*hu zemes 3. daļa)
3.

Pa nakti spēcīgi lija lietus un šķiet kādu brīdi pat sniga slapjšs sniegs. Uz doto mirkli nokrišņi ir norimuši, bet debesis vēl jo projām klāj tumši mākoņi un iespējams ka pa dienu atkal līs. Tas patiesībā pavisam nav labi, jo var izjaukt mūsu plānus.

Lēnā garā aizstaigāju līdz... Autors: Pēteris Vēciņš „Pavēlēts aizmirst”. Čečenu tautas traģēdija (Dižo vaina*hu zemes 3. daļa)
4.

Lēnā garā aizstaigāju līdz ezera krastam. Te nu viņš ir! Kezenoiam ezers, kurš  tiek uzskatīts par vienu no Čečenijas republikas pērlēm un tas tiek reklamēts burtiski visos tūrisma bukletos un informācijas avotos par Čečeniju. Ezers atrodas starp augstiem kalniem, 1869 metrus virs jūras līmeņa un tā platība ir 2,4km2. Kā jau vakar minēju, ezers atrodas divu republiku teritorijās. Aptuveni puse ezera atrodas Čečenijas teritorijā, bet otra puse pretējā krastā, uz kuru es tagad lūkojos, atrodas Dagestānas teritorijā.

Faktiski ezers ir... Autors: Pēteris Vēciņš „Pavēlēts aizmirst”. Čečenu tautas traģēdija (Dižo vaina*hu zemes 3. daļa)
5.

Faktiski ezers ir izveidojies zemestīču rezultātā radītam senam nogruvumam, kurš aizšķērsoja ieleju un ja tā kārtīgi papēta apkārtnes reljefu patiešām var redzēt, ka ezera dienvidrietumu galā atrodas kaut kas līdzīgs dabīgam dambim un aiz tā atrodas dziļa aiza. Laika gaitā ezera gultne ir aizsērējusi ar akmeņiem un no kalniem ūdens atnesto smilti, bet tik un tā ezers ir diezgan dziļš. Tā dziļums dziļākajā vietā ir 74 metri un tādējādi Kezenoiam it kā esot trešais dziļākais augstkalnu ezers Kaukāzā.

Ūdens ezerā nonāk no... Autors: Pēteris Vēciņš „Pavēlēts aizmirst”. Čečenu tautas traģēdija (Dižo vaina*hu zemes 3. daļa)
6.

Ūdens ezerā nonāk no vairākiem virszemes un pazemes strautiem, un pavisam nelielām upītēm: Harsumas un Kauhas, pa kuru ielejām mēs vakar kā reiz nonācām līdz ezeram. Interesantākais ir tas, ka šim ezeram nav iztekas! Acīmredzot ūdens no tā izplūst pa pazemes avotiem uz aizu aiz dabīgā dambja. Patreiz ūdens līmenis ezerā ir stipri zemāks par maksimālo un uz klinšainajiem krastiem ļoti labi var saskatīt maksimālā līmeņa līniju. Viens no sastaptajiem vīriem man saka, ka viņš esot nobažījies par to ka ūdens līmenis ezerā ir tik zems! Parasti šajā laikā, pavasarī, pēc sniega kušans kalnos, ūdens ezerā sasniedzot maksimālo līmeni, bet šogad tas tā nenotiekot. Vīrs izsakās, ka pie šādas situācijas vis ticamāk vainīgi esot cilvēki. Ap ezeru patreiz notiek dažādi būvdarbi un pēc viņa domām kaut kas sakarā ar nekontrolētu būvniecību ir izmainījies dabas procesos.

Pavērojot skatu ap ezeru... Autors: Pēteris Vēciņš „Pavēlēts aizmirst”. Čečenu tautas traģēdija (Dižo vaina*hu zemes 3. daļa)
7.

Pavērojot skatu ap ezeru tiešām var redzēt, ka pretējā krastā norit ceļa būves darbi kuru gaitā akmeņi un zeme burtiski tiek šķūrēta ezerā. Rezultātā izdaudzinātais Kezenoiam ezera skaistums ir sabojāts. Jaunā ceļa trase gar ezera ziemeļu krastu izskatās kā rēta ainavā. Labi, ceļi it kā ir jābūvē, bet to taču var darīt daudz saudzīgāk! Tgad lai šie izgrauztie robi ezera krastā pārklātos ar augu segu un zaļumiem, paies vairāki gadi un var būt pat desmitgades.

Līdzīga situācija ir arī... Autors: Pēteris Vēciņš „Pavēlēts aizmirst”. Čečenu tautas traģēdija (Dižo vaina*hu zemes 3. daļa)
8.

Līdzīga situācija ir arī šajā krastā pie sporta un tūrisma kompleksa. It kā jau ir labi, ka bijušā PSRS laiku tūristubāze, kura sakarā ar karadarbību vairākus gadus bija pamesta un izpostīta, tagad ir atjaunota un tajā atkal var uzņemt viesus! Bet! Atkal ir problēma!  Būvdarbi ir paveikti visai nekvalitatīvi un brutāli. Manā uztverē zemes darbi ap tūrisma kompleksu ir veikti nerēķinoties ar dabas aizsardības principiem. Darbi ir veikti haotiski, daudz lielākā platībā kā būtu nepieciešams. Vispār kaut ko līdzīgu jau ievēroju vairākās vietās Krievijā un šeit Čečenijā. Ja šeit kaut ko lielāku būvē tad būvdarbu gaitā tiek izrakņāta un izkropļota nevajadzīgi plaša teritorija ap ceļajamām ēkām. Tas pats notiek arī veicot ceļu rekonstrukciju vai būvniecību.

Arī scaroneit pie Kezenoiam... Autors: Pēteris Vēciņš „Pavēlēts aizmirst”. Čečenu tautas traģēdija (Dižo vaina*hu zemes 3. daļa)
9.

Arī šeit pie Kezenoiam tūrisma kompleksa būvniecības gaitā zeme un celtniecības atkritumi tikuši šķūrēti krustu šķērsu. Daļa zemes kopā ar būvgružiem ir sašķūrēta arī ezerā. Šķiet vēlāk ir mēģināts šurp vest smiltis ar ideju veidot pludmali un drošivien ar mērķi, pie reizes apslēpt būvgružus, bet betona un ķieģeļu lauskas un armatūras gabalus šur tur vēl jo projām var manīt. Vēl es nevaru saprast, priekš kam šeit vispār vajadzētu veidot pludmali, ja šeit nekad nebūs iespējams peldēties! Ūdens temperatūra ezerā vissiltākajā vasaras periodā sasniedz tikai +14 grādus un tas ir tikai virsējā ūdens kārtā. Jau metru dziļumā ūdens tepmeratūra ir zem + 10 grādiem. Savukart ziemas periodā ezers aizsalst un to klāj vairāk kā 80 centimetrus bieza ledus kārta.

Vēl lielāku neizpratni... Autors: Pēteris Vēciņš „Pavēlēts aizmirst”. Čečenu tautas traģēdija (Dižo vaina*hu zemes 3. daļa)
10.

Vēl lielāku neizpratni, atgriežoties viesnīcā, man izraisa tur izvietotie perspektīvās attīstības plānu uzskates materiāli! Lūkojoties uz maketiem un bildēm pārņem šausmas, un rodas jautājums! Ko jūs gribat darīt?! Izskatās, ka izdaudzinātā neskartās dabas objekta-ezera krastā ir ieplānots būvēt mega viesnīcu, kura līdzinās kautkādam „piramīdveida monstram”. Šāda plāna realizācijas gadījumā Kezenoiam ezers pilnīgi pazaudēs savu burvību. Jau tagad tam ir nodarīts pāri, bet kas notiks, ja šiet uzbūvēs šādu mega viesnīcu, pie kam ar tādām metodēm, kā tas jau darīts līdz šim?

« 1  2  3  4  5 »
0
279

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [7]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 23.12.15 02:42
 
5
1

Tautas nelaime vards ir Kadirovs.Un gaidu,kad Depardje laidisies no turienes.

AigarsA avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Doktorants
  AigarsA 09.01.16 00:35
 
3
1

Krievu armijā dienēju kopā ar vairākiem čečeniem un nevienam no viņiem galvā nebija pilni 100.

Boratusidos avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Admins iesakaMedaļa Fledermausis
  Boratusidos 23.12.15 20:58
 
1
0

Vismaz vieta smuka

marlboro avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa Reāls pacansMedaļa Spēlmanis
  marlboro 22.01.16 20:04
 
1
0

atbildot uz PNPAPN@speles komentāru " Tautas nelaime vards ir Kadirovs.Un gai... " Šodien izlasīju rakstu http://lenta.ru/articles/2016/01/22/meeting/ , pēc tā vairs viņus par normāliem neuzskatu  

Pēteris Vēciņš avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Sviestmaize
  Pēteris Vēciņš 22.01.16 20:38
 
0
0

atbildot uz marlboro komentāru " Šodien izlasīju rakstu http://lenta.ru/a... " Tas viss bija Teātris! Ticiet man! Pie pirmās iespējas patiesā tauta no Kadirova atbrīvosies vienā mirklī. Pagaidām mīļā miera labad šī tauta pacieš daudzas litas, kas mums var šķist dīvaini. To ko rāda pa tv tas viss ir blēņas un propoganda. Lai labāk sapratu ko čečeni domā ir jāpadzīvo kādu brīdi viņu zemē. No malas sapratne nekad nenāks.

Pēteris Vēciņš avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Sviestmaize
  Pēteris Vēciņš 23.01.16 15:28
 
0
0

atbildot uz Juris komentāru " Varēji paprasīt viņiem, lai viņi pastās... " Kad krievu tanki sāka braukt pa čečenu zemēm lielā daļa krievu paši jau sāka pamest šo zemi. Vēl jo vairāk, kad Krievijas feerālie spēki sāka bombardet pilsētas, tad Čečeniju pameta ir čečeni ir krievi. Pēc kara čečeni atgriezās, bet krievi tik pat kā nē. Tā kā iemesls tam ir karš. Protams ka nevar noliegt arī starpnacionālā naidu kā iemeslu tam, bet tas sakotnēji nebūt nebija pirmais iemesls. Un pie visa tā ko Krievija tur pastrādāja nav nekāds brīnums, ka šāds naids rodas. Mūsu pašu Latvijā ne tuvu visu latviešu attieksme pret krievu tautības iedzīvotājiem nav tā labākā un iemesli tam navtālu jāmeklē.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 17.02.16 21:55
 
0
0

atbildot uz PNPAPN@speles komentāru " Tautas nelaime vards ir Kadirovs.Un gai... " Depardjē jau ir aizlaidies...  Laikam viņa sapņi šeit sagruva.