Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
352

Dzīvespriecīgā 19 gadīgā meitene, kura 1837 gadā kāpa britu tronī, diez vai paredzēja, kādas asociācijas izraisīs viņas vārds pec 100 gadiem. Viktorijas laikmets nebija sliktākais laiks britu vēsurē - literatūra zēla un plauka, attīstījās ekonomika un zinātne, koloniālā impērija sasniedza savas virsotnes. Tomēr pirmais, kas ienāk prāta par šo laiku, ir viktoriāņu morāle. …

Viktorijas valdīscaronanas... Autors: Raziels Viktorijas laika etiķete
1.

Viktorijas valdīšanas laiks bija  kā mierīgas pārgremošanas laiks pēc mežonīgas pārrīšanās. Iepriekšējajā periodā bija revolūcijas, kari, koloniālie iekarojumi, un galīgi nebija nekādu superstingru tikumu un klīrīgas uzvedības.  Angļi zināja dzīves prieku vērtību un nodevās tiem diezgan brīvi - ja neskaita ne pārāk ilgo puritāņu kustības laiku, kurš turklāt vēl uz īsu laiku pārvērta monarhiju par republiku. Bet pēc tam tikumi atkal atslāba, un karaļi, kuri valdīja pirms Viktorijas, bija uzskatos un uzvedībā vairak ka brīvi. Viljams IV, Viktorijas tēvocis, neslēpa, ka viņam ir 10 ārlaulības bērnu, Georgs IV, neskatoties uz 150 cm vidukli, arī bija diezgan liels draiskulis. Monarhijas prestižs Viktorijas laika sākumā bija zems, kā nekad. 

Lai ko arī nedomātu... Autors: Raziels Viktorijas laika etiķete
2.

Lai ko arī nedomātu Viktorija, no viņas tika prasīta pavisam cita uzvedības stratēgija, un tas, ka viņa bija mantojusi Hanoveras dinastijas kaislīgo dabu - par to liecināja kaut vai viņas vīriešu aktu kolekcija -  neko nenozīmēja.Vienu tādu gleznu viņa uzdāvināja vīram - princim Albertam. Un pec tam nekad vairs tā nedarīja. Vīrs pilnīgi atbilda laika garam un viņam galīgi nebija nekā kopīga ar saviem radiniekiem - Zaksen - Koburgiem - vispārzinamiem izvirtuļiem. Kā teica pats Alberts, viņš "jutās gandrīz fiziski slims, tikai izdzirdot par laulības parkāpšanu vien". 

Viktorijas laika uzvedības kodekss- tas ir visu iespējamo tikumu uzskaitījums - darba mīlestība, punktualitāte, merenība, saimnieciskums utt.

Īpascaroni skarbi Viktorijas... Autors: Raziels Viktorijas laika etiķete
3.

Īpaši skarbi Viktorijas laikā tika vajāts kaislīgums - vīriešiem un sievietēm bija vispār jaaizmirst, ka viņiem ir ķermenis. Vienīgās ķermeņa daļas, kuras drīkstēja palikt neapsegtas, bija seja un rokas. Uz ielas sieviete bez cimdiem un vīrietis bez augstās apkakles un kaklasaites skaitījās gandrīz kaili. Visa Eiropa jau sen aizpogāja pogas, Anglijā visu aizsaitēja ar aukliņām.

Par jūtām un emocijām runāja... Autors: Raziels Viktorijas laika etiķete
4.

Par jūtām un emocijām runāja tikai puķu valodā. Aizšauta putna kakla izliekums gleznā tika uztverts kā erotika. Pie galda piedāvāt dāmai putna kājiņu skaitījās nepieļaujama rupjība. 

Pēc pusdienu beigām dāmas atstāja galdu, bet vīrieši palika izdzert vīna glāzi un uzsmēķēt cigārus. 
Atklāta simpātiju izrādīšana bija aizliegta. Precētiem cilvēkiem citu cilvēku klātbūtnē bija pieņemts vienam otru uzrunāt oficiāli uzvārdā, lai neciestu apkārtējo cilvēku tikumība. Mēģināt runāt ar nepazīstamu cilvēku skaitījās nepieļaujami.  

Vārds quotmīlestībaquot bija... Autors: Raziels Viktorijas laika etiķete
5.

Vārds "mīlestība" bija nepieļaujams. Sarunājoties ar pretējo dzimumu atklātības kalngals bija jautājums "Vai es varu cerēt?", uz ko atbilde varēja būt tikai "Man japadomā" Komunicēšana sastāvēja no stingri reglamentētām rituālām sarunām un simboliskiem žestiem. Augstākā simpātiju izpausme bija atļauja jaunajam cilvēkam nest meitenes dziesmu grāmatiņu nākot no svētdienas dievkalpojuma.  

Meitene skaitījās sakompromitēta, ja pat uz īsu brīdi palika divatā ar vīrieti.Atraitnis nedrīkstēja dzīvot kopā ar savu neprecēto meitu - viņai vajadzēja vai nu pārcelties dzīvot atsevišķi, vai pieņemt kompanjoni - citādi viņu turēja aizdomās par incestu. 

Meitenes nedrīkstēja neko... Autors: Raziels Viktorijas laika etiķete
6.

Meitenes nedrīkstēja neko zināt par seksu un bērnu dzemdēšanu - neviens viņām pat pirms kāzām neko nepastāstīja. Pirmā kāzu nakts viņas reizēm iedzina panilā līdz pat suicīdam. 

Grūtniece aizvainoja viktoriānisko tikumību -  grūtniece ieslēdzās četrās sienās un slēpās zem īpaša piegriezuma kleitas. Nedrīkstēja runāt par grūtniecību, drīkstēja tikai teikt, ka sieviete atrodas "laimīgā gaidīšanā"
Skaitījās, ka saslimušai sievietei ir cienīgāk nomirt, neka atļaut ārstam  -vīrietim veikt "apkaunojošas" medicīniskas manipulācijas. Ārstu kabinetos stāvēja aizslietņi, caur kuru spraugu ārsts varēja sataustīt slimnieces pulsu vai pieskarties pierei, lai noteiktu, vai tā nav karsta. 
 

Statistikas fakts 18301870... Autors: Raziels Viktorijas laika etiķete
7.

Statistikas fakts: 1830-1870 gados ap  40% angļu sieviešu palika neprecējušās, kaut gan vīriešu netrūka. Un vaina bija ne tikai taja, ka klīrības dēļ attiecibu veidošana radīja milzu problēmas - bija vēl kārtu atšķirības,un bija gandrīz vai sarežģīts algebrisks uzdevums sarēķināt, kurs kuram drīkst vai nedrīkst būt pāris. Pat divu aristokrātu ģimeņu atvasēm laulība varēja būt tabu kāda konflikta dēļ, kurs bija noticis kaut kad XV gadsimtā. 

 

Veiksmīgs lauku tirgotājs... Autors: Raziels Viktorijas laika etiķete
8.

Veiksmīgs lauku tirgotājs nedrīkstēja savu meitu apprecināt ar muižas pārvaldnieka dēlu, jo "vecākais kungu kalps" uz sabiedrības kāpņu pakapiena stāvēja daudz augstāk par veiksmīgu tirgotāju, pat, ja tirgotājs bija par viņu bagātāks. . 

Skarbie Viktorijas laikmeta... Autors: Raziels Viktorijas laika etiķete
9.

Skarbie Viktorijas laikmeta noteikumi darbojās tikai līdz vidušsķiras apakšslāniem, vienkāršā tauta dzīvoja  pavisam savādāk. Tikai augstākajā sabiedrībā bērni varēja atļauties būt nevainīgi eņģelīši, kurus sargā no ļaunās pasaules - apakšslāņu bērni sāka strādāt šahtās un fabrikās jau sešu gadu vecumā.

Par visu cirku dzimumu... Autors: Raziels Viktorijas laika etiķete
10.

Par visu cirku dzimumu savstarpējās attiecibās vienkāršā tauta pat  nezināja- apnikušu sievu varēja pat vienkārši pārdot, kamēr augšslāņiem šķiršanās bija gandrīz neiespējama lieta. . 

0
352

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [12]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Volāns avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa MobiļņiksMedaļa Moderatora favorīts
  Volāns 12.02.17 14:50  
 
7
1
Vismaz tas bija mīļi - tajos laikos žestikulēt un visādi citādi izrādot savas jūtas, bet kas ir mūsdienās? Ja puisis meitenei skarbi pamet puķes un vairs neko nesaka vai pat aiziet skatīties TV, tad kā meitene var ko tādu paciest? "Jā, viņš noteikti mani mīl!". Piedod, bet Tu viņam pat neinteresē.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 12.02.17 14:07
 
6
1

"Radies faktiski jau pirms karalienes Viktorijas valdīšanas sākuma, viktoriānisms arī nebūtībā aizgāja pirms viņas valdīšanas beigām - to labi parāda angļu literatūra- trīs māsas Brontes ir koncentrēts viktoriānisms, velakajos Dikensa romānos jau ir viktoriānisma noriets, bet Šova un Velsa dabos jau vairs ir tikai viktoriānisma ēna.  Angļi kādu laiku tēloja labos bērnus, un tad viņiem tas  apnika.  " Tā jau ir. Cilvēkiem apnīk būt paklausīgiem, jo tas liekas garlaicīgi. Bet tomēr- ilgtermiņā tas uzlabo attiecības, rada lielāku dzīves jēgu utt, (Ja vien nav tā, ka spiež ievērot konkrētus, nevajadzīgus rituālus vai ģērbāšanos un mākslīgu izturēšanos). T.i. dzīvē ir  Balanss starp 2 galējībām- 1.pilnīgi tikumisko, ar paražām, ģerbāšanos un mākslīgo labestību Un 2- narkomāniju, alkoholismu, pusaudžu mau*ošanos un grūtniecību, sievas sišanām, braukšanu dzērumā, bomžiem utt.  

Stasits avatars
Medaļa FraktālisMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  Stasits 12.02.17 14:05
 
5
0

Negribetu dzivot viduslaikos, izklausas briesmigi.

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 12.02.17 14:38
 
3
0

''Tikai augstākajā sabiedrībā bērni varēja atļauties būt nevainīgi eņģelīši''

Kaut kas līdzīgs ir arī mūsdienās, vienīgi nav vairs tā vergošana agrā jaunībā.

toowild avatars
Medaļa Burvju klana biedrsMedaļa SākumskolnieksMedaļa Trumpe
  toowild 12.02.17 16:46
 
2
0

atbildot uz FirstWill komentāru " "Radies faktiski jau pirms karalienes V... " tāpēc "monkey apes" tagad no vienas puses nodzeras un no otras puses lepnums ir nobalsojis par Brexit.

toowild avatars
Medaļa Burvju klana biedrsMedaļa SākumskolnieksMedaļa Trumpe
  toowild 12.02.17 16:45
 
2
0

atbildot uz Stasits komentāru " Negribetu dzivot viduslaikos, izklausas... " Jā, gana briesmīgi, bet ja pieturas pie visiem noteikumie tad kādu neligu laiku būtu interesanti pamēģināt, tikai dēļ tā vien, nočekotu, ko ar šodienu zināšanām varētu sasniegt viduslaikos.

Laikam jau interesantums ir atkarīgs jau no šķiras un vietas kur būtu.

Cik dzird, tad tādi psihi morahri, kas uzspiež psihās iedomas ir bijuši visur-visā pasaulē. Čalim (karalim, muižkungam, pāvestam) aiziet širmis ciet un tad sāk galināt, spīdzināt un kautvisus pēc kārtas.

Pa skarbo.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 12.02.17 14:11
 
2
0

atbildot uz Stasits komentāru " Negribetu dzivot viduslaikos, izklausas... " Viduslaikos būtu jautri Tu dzertu alu ūdens vietā,jo ūdeni dzert nebūtu droši dēļ piesārņojuma, nokārtotos kā Indijā, neuztrauktos par mēri, un seksotos ar ko vēlies un kur vēlies

kapuracējs avatars
Medaļa ZebraMedaļa Dienas joksMedaļa Sviestmaize
  kapuracējs 12.02.17 20:04  
 
1
0
Sorry,bet angļi ir cūkas. To piedzīvoju esot anglijā.

Stasits avatars
Medaļa FraktālisMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  Stasits 12.02.17 14:14
 
1
0

atbildot uz FirstWill komentāru " Viduslaikos būtu jautri Tu dzertu alu ūdens ... " Lauciniekiem bija tirs udens.

Volāns avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa MobiļņiksMedaļa Moderatora favorīts
  Volāns 13.02.17 21:41  
 
0
0
atbildot uz aivarc komentāru " Ļoti žēl par tavu pieredzi, bet nevajadzēja j... "Nē, tā nav mana pieredze, bet gan skatījums no malas.

aivarc avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Dienas joksMedaļa Recidīvists
  aivarc 13.02.17 17:40
 
0
0

atbildot uz Oranžērija komentāru " Vismaz tas bija mīļi - tajos laikos žes... " Ļoti žēl par tavu pieredzi, bet nevajadzēja jau ķert pirmo, kurš pagadījās. Vai mīļi bija arī panika un pat pašnāvības, kāzu naktī ieraugot kaut ko tik neķītru, perversu un apkaunojošu kā vīrieša locekli? Un kas gan var būt mīļāks par nāves izvēli tā vietā, lai ārsts tevi apskatītu. Vienkārši romantika...

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 12.02.17 19:25
 
0
0

atbildot uz Stasits komentāru " Lauciniekiem bija tirs udens. " atbildot uz Stasits komentāru " Lauciniekiem bija tirs udens. " Lai nu kā, bet bērnu mirstība bija augsta, neskatoties uz to, ka bija tīrs ūdens, tīra gaļa un citi lauku labumi