Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
44

Vaira Vīķe-Freiberga (dzimusi Vaira Vīķe 1937. gada 1. decembrī Rīgā) ir latviešu sabiedriski politiskā darbiniece, zinātniece, vairāku augstskolu profesore un goda doktore. Pēc atgriešanās no emigrācijas Kanādā vadījusi Latvijas Institūtu, bet 1999. gadā tikusi ievēlēta par Latvijas Valsts prezidenti (2003. gadā amatāievēlēta atkārtoti). 2001. gadā atzīta par Eiropas Gada cilvēku Latvijā.

Par savu mērķtiecīgo un enerģisko darbību ārpolitikā un Latvijas 20. gadsimta vēstures problēmu popularizēšanu un skaidrošanu, iemantojusi plašu Latvijas iedzīvotāju atzinību, kā arī atpazīstamību starptautiskajā politiskajā arēnā. 2006. gadā Vaira Vīķe-Freiberga tika izvirzīta ANO ģenerālsekretāra amatam, taču bija spiesta piekāpties Pana Kimuna kandidatūrai. Pēc prezidentūras termiņa beigām 2007. gadā turpinājusi aktīvi darboties starptautiskajā politikā un zinātnē.

BiogrāfijaVairas... Autors: _marks_1 Vaira Vīķe-Freiberga
1. Biogrāfija

Vairas Vīķes-Freibergas ģimene cēlusies no Doles salas, mūsdienās "Vīķu" māju vietu ir appludinājusi Rīgas HES ūdenskrātuve. Ģimene bija Otrā pasaules karabēgļi — 1945. gadā Vaira kopā ar vecākiem atstāja Latviju un nonāca bēgļu nometnēs Vācijā, pēc tam KasablankāMarokā, līdz 1954. gadā apmetās uz pastāvīgu dzīvi Kanādā. Vīķe-Freiberga studēja Toronto Universitātē, kur 1958. gadā ieguva bakalaura grādu un 1960. gadā — maģistra grādu psiholoģijā.[1] 1965. gadā Makgila universitātē Monreālā ieguva psiholoģijas zinātņu doktora (Ph.D.) grādu eksperimentālajā psiholoģijā. Bijusi spāņu valodas tulkotāja un psiholoģe Toronto psihiatriskajā slimnīcā, kamēr rakstīja doktora disertāciju. Laika posmā no 1965. līdz 1998. gadam viņa bija Monreālas universitātes psiholoģijas profesore (pasniegusi psiholingvistiku, psihofarmakoloģiju, zinātnes teoriju un eksperimentālo metodi). 1998. gadā kļuvusi par emeritēto profesori.Vīķe-Freiberga aktīvi darbojās arī Kanādas trimdas latviešu kopienā. Viņa veica pētījumus latviešu folklorā, šajā laika posmā sarakstot 9 grāmatas. Ir latviešustudenšu korporācijas "Spīdola" biedre.

1998. gadā Vaira Vīķe-Freiberga atgriezās Latvijā un vadīja Latvijas Institūtu (1998—1999), kas nodarbojās ar Latvijas popularizēšanu ārvalstīs. Gadu vēlāk, 1999. gada jūnijā, kad Saeimai neizdevās vienoties par prezidenta kandidātu, bija skaidrs, ka varēs ievēlēt tikai prezidentu, kurš nav saistīts ne ar vienu no partijām, un Vairu Vīķi-Freibergu 1999. gada Latvijas prezidenta vēlēšanās izvirzīja un ievēlēja par Valsts prezidenti.

Latvijas Valsts prezidentūra

Savu divu prezidentūras termiņu laikā Vīķe-Freiberga ir bijusi ļoti populāra Latvijas iedzīvotāju vidū — viņas popularitātes reitings svārstījās no 70% līdz 85%. Viņa galvenokārt bija aktīva ārpolitikā. Vairai Vīķei-Freibergai bija liela loma Latvijas uzņemšanā Eiropas Savienībā un NATO 2004. gadā. Viņa bija arī stingra ASV politikas Irākā atbalstītāja. Vairākās no savām uzrunām viņa ir aicinājusiKrieviju atzīt Baltijas valstu okupācijas faktu. Viena no svarīgākajām viņas uzrunām bija 2006. gadā ASV Kongresā.

Vaira Vīķe-Freiberga dažkārt tikusi kritizēta par viņas relatīvo pasivitāti Latvijas iekšpolitikā, lai arī Satversme paredz ierobežotu prezidenta varu valstī. Tomēr vairākas reizes viņa ir iebildusi pret Saeimas lēmumiem, piemēram, 2006. gadā divas reizes atdodot atpakaļ izskatīšanai Saeimā jautājumu par "čekas maisu" publiskošanu, pret ko prezidente strikti iebilda. 2007. gada sākumā prezidente atbalstīja Ministru prezidenta Aigara Kalvīša valdības lēmumu parakstīt robežlīgumu ar Krieviju.

2005. gadā ANO ģenerālsekretārs Kofi Annans nosauca Vīķi-Freibergu par vienu no pasaules līderiem un minēja viņu kā vienu no iespējamajām kandidatūrām ANO ģenerālsekretāra amatam pēc viņa vadīšanas termiņa beigām. 2006. gada 16. septembrī Latvija,Lietuva un Igaunija izvirzīja Vīķes-Freibergas kandidatūru ANO ģenerālsekretāra amatam. Viņas kandidatūru neatbalstīja ANO Drošības padomes valstis Krievija un Ķīna, savukārt to atbalstīja Rietumeiropas un ASV pārstāvji. Vaira Vīķe-Freiberga ieguva trešo vietu divos no provizoriskajiem ANO dalībvalstu balsojumiem, taču 5. oktobrī atsauca savu kandidatūru. 2006. gada novembra beigās Rīgā notikaNATO samits, kura rīkošanas tiesības Latvijai tika piešķirtas, lielā mērā pateicoties Vīķes-Freibergas aktivitātei.

 

 

 

Pēc prezidentūras

Pēc prezidentūras Vaira Vīķe-Freiberga aktīvi darbojas starptautiskajā politikā. Kopš 2013. gada decembra viņa ir Madrides kluba prezidente un Eiropas Padomes Ārlietu komisijas biedre, vairāku fondu Goda patronese. Eiropas Grāmatu balvas Atbalsta komitejas locekle. 2007. gada decembrī viņa tika ievēlēta par Eiropas Savienības Nākotnes (2020-2030) Pārdomu grupas viceprezidenti, 2008. gadā kļuva par Eiropas Iecietības un izlīguma padomes locekli un 2008. gada pavasarī bija ielūgta par Vecāko līdzstrādnieci (Fellow) Harvardas universitātes Džona F. Kenedija Valsts vadības skolas Politikas institūtā. Vadīja Eiropas Zinātnes padomes izvērtēšanas ekspertu komisiju (2008). Hāgas starptautiskās krimināltiesas Upuru kompensācijas padomes locekle kopš 2009. gada.

2007. gada 18. jūlijā Vaira Vīķe-Freiberga kopā ar vīru nodibināja firmu "VVF 

 

 

Ģimene

Kopš 1960. gada Vaira Vīķe-Freiberga ir precējusies ar Imantu FreiberguKvebekas universitātes datorzinātņu profesoru. Viņiem ir divi bērni, Kārlis un Indra. 2010. gadā Indrai piedzima dēls Ivars, bet 2013. gadā pasaulē nāca Kārļa un viņa sievas Lindas meita Alise.

2
44

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [8]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 31.10.16 19:02
 
3
2

Slava Vairai Vīķei Fribergai!

Vaira ir gudra cilvēks, ir protams lietas kurās es viņai nepiekrītu. UN TĀDU IR ŠAUSMĪGI DAUDZ! Taču, viņa bija tā kura izveda Latviju no korupcijas un 90-to gadu krīzes. Viņa nesakārtoto un nacionālistisko Latviju padarīja par normālu demokrātisku valsti, protams demokrātija beidzās līdz ar viņas prezidentūru.

Novēlu Vairai nodzīvot vēl tikpat ilgi!

BARBARS avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Dienas joksMedaļa Maģistrs
  BARBARS 05.11.16 16:46
 
4
3

Nodevīga liekule..

BARBARS avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Dienas joksMedaļa Maģistrs
  BARBARS 08.11.16 22:37
 
3
2

atbildot uz LatviaBall komentāru "Paklusē! Tu vispār neesi neko sasniedzis. Ja mā... " Es neko nenodiršu....

Bet Par dzīvokli ar skatu uz mildu un jaunu Mersi es arī mīlētu Latviju

Tas nekas kad viņas laikā 'bija Treknie gadi, kad šeftmaņi laupīja valsti un ši tik lupatojās glaunās panskās un tēloja no sefis baigo valsts līderi, kamēr Putins viņu piesmēja Abrenes ajutājumā... Tas nekas ka ši pretekle atblastija Iebrukumu Irākā, uz tā pamata ka šiem esot ķīmiskie ieroči... Un apzināti tādēl gāja pret ES intresēm.

Vari tu te Fanot cik gribi Bet ja kāds ter sūdus taisījusi ir vaira...Amerikas Cietēja, Mele un nekauņa/...

A tu turpini, aizej un palūdz autogrāfu muļķīt

Toms Lērums avatars
Medaļa Spoks
  Toms Lērums 01.11.16 09:35
 
2
2

Tādi cilvēki Latvijai trūkst!!!

Stasits avatars
Medaļa Indīgā olaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Stasits 10.11.16 19:28
 
1
1

Briesmiga vecene.

valmora avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Testu veidotājsMedaļa Ziņnesis
  valmora 08.12.17 08:28  
 
0
0
Copy+paste=šis raksts!
Ronix22 avatars
Medaļa TestētājsMedaļa MaskaMedaļa Sākumskolnieks
  Ronix22 27.10.16 14:22  
 
1
2
Copypasta....

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 08.11.16 19:57  
 
1
2
atbildot uz BARBARS komentāru " Nodevīga liekule.. "Paklusē! Tu vispār neesi neko sasniedzis. Ja māki nodirst tad ej pats pa prezidentu.