Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
119

Iespējams, daudzi nemaz nezina, Tukumā ir norisinājusies viena savā ziņā interesanta un pārsteiguma momentiem bagāta epizode

1944. gada jūnijā, ar sabiedroto spēku izsēšanos Normandijā, Nacistiskās Vācijas armijai austrumu frontē uz papildus rezervēm vairs nebija ko gaidīt, tādēļ arī padomju armija varēja izvērst plašākus uzbrukumus ar vēl ievērojamāku pārsvaru militārpersonāla un arī tehnikas ziņā.

Padomju armijas 2 un 3... Autors: Ratway Tukuma atbrīvošanas operācija
1.

Padomju armijas 2. un 3. Baltijas frontes, kuru uzbrukuma sektors bija Ziemeļu daļa, lai arī virzījās uz priekšu, viņiem neklājās viegli, jebkura operācija prasīja ļoti lielus zaudējumus, līdz ar to viņu virspavēlniecības plāni netika sasniegti.

Vācu armijas grupa „Ziemeļi” bija ievērojamā  skaitliskā mazākumā un ar resursu trūkumu. Vienīgais, kas viņiem atlika darīt, bija karot pietiekami gudri.

Vienīgie, kam lielā mērā izdevās izpildīt savu plānu, bija 1. Baltijas frontes armija, kuras pretinieki  Lietuvas teritorijā bija vācu armijas grupas „Centrs” daļas.

Pēc  dažām pietiekami veiksmīgām operācijām Lietuvā, 1944. gada jūlijā dažām padomju motorizētajām vienībām izdevās bez lielas pretestības, apejot Jelgavu, sasniegt Tukumu un Klapkalnciemu, un tikt līdz Baltijas jūrai.

30 jūlijānbspTukums bija... Autors: Ratway Tukuma atbrīvošanas operācija
2.

30. jūlijā Tukums bija nonācis viņu rokās. Jelgavu, kuru aizstāvēja galvenokārt latviešu karavīri, ieņemt tā arī neizdevās un cīņas tur turpinājās un piesaistīja lielus sarkanās armijas spēkus.

Padomju karavīri Tukumā un tā apkārtnē izvērsa plašu zagšanas kampaņu, uzbruka civilajiem iedzīvotājiem, šavā tā pat vien sagūstītus cilvēkus, aplaupīja ko un kuru vien varēja, veica izvarošanas .... kā jau to mēdza darīt tie, kas sevi dēvēja par "atbrīvotājiem", un starp šiem atradās arī pa kādam vietējam komunistam.

Armijas grupai Nord tas bija nelāgs brīdis, tā bija nošķelta un praktiski ielenkta, un karavīri par to uzzinot, jau savā starpā runāja, ka nu pavisam vairs nav labi. Sauszemes apgāde vairs nebija iespējama un vajazēja steidzamu plānu , kas glābtu šo situāciju.

Izūkvienībām bija... Autors: Ratway Tukuma atbrīvošanas operācija
3.

Izūkvienībām bija jānoskaidro, kur padomju spēki ir visvieglāk uzveicami, lai 16. un 18. armijas varētu atkāpties no Igaunijas. Kapteiņa Leonīda Uijerta vadītās vienības izlūkinformācija, kā arī citu izlūku nodotā informācija liecināja, ka jāuzbrūk ir tieši Tukuma apkārtnē.

Šis uzdevums tika uzdots tanku komandierim H. Strahvicam (Hyacinth Strachwitz). 1944. gada augustā Strahvica vienība ar tikai 10 Tiger I tankiem un dažām bruņotām kravas mašīnām tika nosūtīta likvidēt ielenkumu, un vēlāk bija paredzēts iesaistīt arī steigā šajā reģionā safromērtās vienības. 

20 augustā kad vācu tankisti... Autors: Ratway Tukuma atbrīvošanas operācija
4.

20. augustā, kad vācu tankisti sasniedza Tukumu, viņiem bija skaidrs, ka pilsētā ir vaiāk nekā 50 T-34 tanku un arī dažāda cita bruņutehnika.  Ieturot distanci šāviena attālumā, izmantojot radiosakarus, Strahvics sazinājās ar Rīgas jūras līcī izvietoto karakuģi Prinz Eugen, kas visu kara laiku nodrošinājis dominanci baltijas jūrā. Kuģa apkalpei tiek dotas precīzas koordinātas un no Prinz Eugen klāja lielgabaliem, kā arī no diviem citiem nelieliem karakuģiem tiek raidīti šāvieni uz padomju pozīcijām, kas iznīcina praktiski visus tankus T -34.

Kāds vācu karavīrs savās atmiņās raksta : atradāmies pozīcijās, un pēkšņi izdzirdējām virs mums dīvainus skaļus trokšņus, tā it kā lokomotīve brauktu tieši virs mums, paskatījāmies debesīs un tur lidoja kūpošs  T -34. 

Krievu tanki kuru apkalpes... Autors: Ratway Tukuma atbrīvošanas operācija
5.

Krievu tanki, kuru apkalpes mēģina pēdējā brīdī izbēgt, tiek iznīcināti ar precīziem šāvieniem no Tiger tankiem, kas tajā brīdī virzās uz Tukumu. 

Padomju armijas bruņutehnika ir neitralizēta un to dzīvi palikušie karavīri padevušies, bet tomēr Tukumā norisinās cīņas vēl vairākas dienas, līdz pilsēta tiek pilnīgi atgūta un padomju terors pret civiliezīvotājiem tur tiek izbeigts. 

Ar scaronīsnbspoperācijas... Autors: Ratway Tukuma atbrīvošanas operācija
6.

Ar šīs operācijas iznākumu, Vācijas armijas gupa Nord varēja veiksmīgi veikt atkāpšanos uz Kurzemi. Arī Jelgavā Lielupes pozīcijās esošie karavīri septembrī tās atstāja un pievienojās armijas daļām Kurzemē, kur pēc tam norisinājās tālaka karadarbība un, kā tas ir labi zināms, Kurzeme tā arī netika ieņemta līdz pat kara beigām. 

Titulbildē Prinz Eugennbspnbsp Autors: Ratway Tukuma atbrīvošanas operācija
7.

Titulbildē Prinz Eugen 

 

0
119

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [6]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 01.05.17 15:14
 
3
0

  

janisjanis70 avatars
Medaļa Sudraba ninjaMedaļa SensejsMedaļa Jokupēteris
  janisjanis70 07.05.17 16:41
 
2
0

  

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Doktors
  Epicentrs 01.05.17 18:27
 
1
0

Īpaši apdāvinātiem vēsturniekiem rakstu vēlreiz - ar atombumbu, Bikini atolā, 1946. gadā.

Ratway avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Sertificēts spoks
  Ratway 01.05.17 19:24
 
0
0

atbildot uz Epicentrs komentāru " Īpaši apdāvinātiem vēsturniekiem rakstu... " Pirmkārt, kāds sakars šim rakstam ar to. Otrkārt, apdāvinātais, tā nebija, palasi kaut vai Wikipedia. No sūces nogrima Kwajalein Atoll. 

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Doktors
  Epicentrs 01.05.17 19:45
 
0
0

atbildot uz Ratway komentāru " Pirmkārt, kāds sakars šim rakstam ar to. Otrk... "

but on 22 December, Prinz Eugen capsized and sank.

Ja rakstam nav sakara, tad priekš kam divi kuģa bildes, a?

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Doktors
  Epicentrs 01.05.17 17:05
 
0
3

Kreiseri Prinz Eugen nogremdēja ar atombumbu.