Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
198

Aprakstot savā Likteņstāstā ciemošanos Vācijā, atmiņā vēl daudzas epizodes no tur redzētā. Viena no tādām ir vairākās pilsētās redzētās Rolanda statujas. Arī Rīgas Rātslaukumā ir Rolanda statuja. Kāda ir mūsu Rolanda saistība ar Vācijas Rolandiem un cik to vispār ir?

Domāju, ka arī daudzi no jums maz zina par mūsu Rolanda statuju. Spokos arī neatradu nevienu rakstu par šo tēmu. Aicinu apskatīt par Rolanda statujām manis atrasto.

Vēsture stāsta, ka 772. gadā franku karalis Kārlis Lielais (747 - 814), uzsākot vairāk nekā 30 gadu ilgu karu pret sakšiem, par savu pulku karavadoni ieceļ māsas dēlu Rolandu. Pakļautajās zemēs Rolands ceļ skolas, baznīcas, izdod stingrus un taisnīgus likumus, protams, iekarotāju interesēs. 778. gada 15. augustā šaurajā Ronsevālas ielejā Rolands krīt nevienlīdzīgā cīņā ar nodevīgajiem ienaidniekiem (pēc vienas versijas – ar pagāniem mauriem, pēc citas – ar kristītajiem baskiem). Pēc kaujas Rolands esot apglabāts Baijē pilsētiņā Francijā.
Kārlis Lielais iekarotajās zemēs ar likumu uzliek turēt svētu Rolanda piemiņu. Laika gaitā Rolanda piemiņa nezūd, gluži otrādi - 12. gs. tiek sacerēta "Dziesma par Rolandu", bet 14. gs. Ziemeļvācijas pilsētās tika uzcēltas viņa statujas.

Bruņinieka Rolanda statujas parasti novietoja pilsētu tirgus laukumos un Rātslaukumos. Statujas uzstādīšana simbolizēja pilsētas tiesas spriešanas privilēģiju, neatkarību un brīvību, kā arī tirgus drošību. Kā liecina vēstures avoti, Rīgā Rolanda koka statuja bijusi jau pirms 1413. gada. Pirmās Rolanda statujas bijušas galvenokārt koka un krāsainas.

Pašlaik Rātslaukumā uzstādītās Rolanda statujas rašanās saistīta ar notikumiem 19. gs. beigās. 1894. gadā uzliesmojot holēras epidēmijai, Rīgā saasinājās jautājums par iedzīvotāju apgādi ar svaigu dzeramo ūdeni. Tādēļ laikā no 1895. līdz 1897. gadam pilsētas pārvalde ierīkoja vairākas jaunas artēziskās akas, t. sk. – Rātslaukumā. Atjaunojot seno viduslaiku tradīciju, virs tās nolēma uzstādīt Rolanda statuju, kuras izgatavošanai rīdzinieki saziedoja 2800 Krievijas rubļus.

1896. gada 11. decembrī Rātslaukumā atklāja pēc Baltijas vācu arhitekta un mākslas vēsturnieka Vilhelma Neimaņa meta tēlnieka Augusta Folca veidoto Rolandu. Pats piemineklis bija veidots no Silēzijas smilšakmens. Postamenta veidošanai izmantoja pelēku, bet pamatnes stūros ievietoto četru kolonnu kalšanai – tumšu Somijas granītu. Statuja bija veidota tradicionāli – labajā rokā Rolands turēja paceltu zobenu, bet kreiso atbalstīja uz vairoga ar Rīgas ģerboni. Tajā laikā Rolanda zobena smaile bija Rīgas ģeometriskais centrs (šodien tas ir Pēterbaznīcas tornis). Daugavgrīvas bāka no Rolanda atradās 13,25 km.

Rīgā, tāpat kā visās Hanzas savienības pilsētās, ģeometriskais centrs bija Rolanda figūras zobena smaile, no kuras tika mērīti attālumi līdz citām pilsētām un apdzīvotajām vietām.

Statujas augstums kopā ar postamentu, kurā bija ierīkota aka, bija 6,3 m.

Izmantotie avoti:

https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Rolandstatuen

http://www.rigamuz.lv/km/index.php?l=lv&m=aktualitates&s=paskaties&p=aktualitates_paskaties_nr_144&no_flash=0&prev_main=aktualitates

Artēziskā aka Autors: rasiks Par Rolandiem
1.

Artēziskā aka.

Bildes ir no Rīgas vēstures... Autors: rasiks Par Rolandiem
2.

Bildes ir no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja materiāliem. Interesanta ir bilde labajā pusē. Neatradu nekādus pierakstus par bildi ar lietussargu. Vērīgāk ieskatoties redzams, ka galvā Rolandam ir galvas sega cilindra izskatā un vairogs arī nav vietā. Izskatās, ka kāda kompānija tur izklaidējusies.

1896. gadā atklātā Rolanda statuja nav tā, ko šodien redzam Rātslaukumā.

Otrā pasaules kara laikā Rīgas centrs bija stipri cietis. Bojāta bija arī statuja. Ēku drupas novāca, bet statuju novietoja Pēterbaznīcā. To var tur apskatīt arī šodien.

Scaronodien Rātslaukumā... Autors: rasiks Par Rolandiem
3.

Šodien Rātslaukumā esošā Rolanda statuja ir kopija tai, kas tagad glabājas Pēterbaznīcā. To izgatavoja un atklāja 2000. gadā.

nbspRīgas Rolands tuvskatā Autors: rasiks Par Rolandiem
4.

 Rīgas Rolands tuvskatā

1358gadā Brēmene kļuva par... Autors: rasiks Par Rolandiem
5.

1358.gadā Brēmene kļuva par Hanzas locekli. Tirgotāji, kļūstot bagātāki un pašapzinīgāki, atstādināja bīskapu no lielā amata un izveidoja Brēmeni par pilsonisku tirdzniecības pilsētu. Tāpēc jau kopš 1404. gada kā pilsētas brīvības un tiesību simbols vecpilsētas Tirgus laukumā Rātsnama priekšā atrodas 10 metru augstā Rolanda akmens statuja. Visgarākais Brēmenes vīrietis ir 5,55 metru augsts. Brēmenes Rolands ir vislielākā no zināmām  Rolandu statujām.

 Rolanda statuja ir kā akmenī kalta brīvības alku izpausme. Imperatora ērglis uz Rolanda vairoga liek saprast, ka pilsētas dibināšana saistās ar Kārļa Lielā vārdu un Brēmene pakļaujas tikai imperatoram un nevienam citam garīgajam vai laicīgajam vadonim. Tikai relatīvi nesen – 1953.gadā – Rolands atdevis savas pilsētas simbola funkcijas slavenajam četriniekam: ēzelim, sunim, kaķim un gailim. Lai kā tas radies, ir ticējums, ka, cieši turoties pie ēzelīša priekškājām, vajag iedomāties vēlēšanos, un tā noteikti piepildīsies. Brēmenes Tirgus laukumu mēdz uzskatīt par vienu no skaistākajiem ne vien Vācijā, bet visā Eiropā. Laukuma vidū atrodas hanziešu krusts, bet visapkārt iespaidīgas vēsturiskās celtnes un arhitektūras pieminekļi, kas ir arī iecienītākie pilsētas apskates objekti. Rātsnama kreisajā pusē savu mājvietu raduši visā pasaulē plaši pazīstamie: ēzelis, suns, kaķis un gailis.

Vācijas Rolandi Autors: rasiks Par Rolandiem
6.

Vācijas Rolandi

Vācijas Rolandi tik dažādi ... Autors: rasiks Par Rolandiem
7.

Vācijas Rolandi tik dažādi - gan sieviešu tērpā, gan zirga mugurā, gan uz jumta.

Rolanda statujas ir... Autors: rasiks Par Rolandiem
8.

Rolanda statujas ir izvietotas daudzās Vācijas pilsētās. Cik to ir pavisam - neuzzināju, jo ir tikai minējumi. Tās ir atrodamas arī citās valstīs. .

0
198

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [14]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
polis2 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa MaģistrantsMedaļa Dienas doma
  polis2 12.01.18 01:32
 
5
0

Dīvaini gan...Ko,- melno bruņinieku godā ceļam,par Lāčplēsi aizmirstam??

keiko avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa DoktorantsMedaļa Kalla
  keiko 07.12.15 10:11
 
3
0

Super!

Interesants raksts

SAMSS avatars
Medaļa Zoles recidivistsMedaļa Burvju klana biedrsMedaļa Nostradams
  SAMSS 12.01.18 07:53
 
2
0

  

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 12.01.18 00:56
 
2
0

 

Pooonijs avatars
Medaļa Soarkana RūžeņaMedaļa StudentsMedaļa Dienas joks
  Pooonijs 07.12.15 20:34
 
2
0
atbildot uz rasiks komentāru " Karotājs halātā un čības? Drīzāk kā mūsējais ... "Ja tā, tad 8. gadsimta bruņās, kuru sastāvā bija krietni vien mazāk dzelžu. Rīgas Rolands ieģērbts romantizētās 16.gs bruņās, un Brēmenes Rolands- 14./15.gs mijas bruņās.
rasiks avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa Dienas joksMedaļa Izejas ola
  rasiks 07.12.15 17:54
 
1
0

atbildot uz Pooonijs komentāru " Halles Rolandam mugurā nav kleita. Tā i... " Tikai nav zināms kādā tērpā īstais Rolands tērpās. Arī seja katram savādāka. It kā japāniem arī esot savs Rolands, tas noteikti pēc japāņa izskatās.

Pooonijs avatars
Medaļa Soarkana RūžeņaMedaļa StudentsMedaļa Dienas joks
  Pooonijs 07.12.15 17:38
 
1
0
Halles Rolandam mugurā nav kleita. Tā ir kopija no 13. gadsimta statujas, un tajā laikā čaļiem bija modīgi valkāt garus paltrakus.
rasiks avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa Dienas joksMedaļa Izejas ola
  rasiks 07.12.15 20:41
 
0
0

atbildot uz Pooonijs komentāru "Ja tā, tad 8. gadsimta bruņās, kuru sastāvā bij... " Ja godīgi -  šajā jautājumā neesmu speciāliste, varu tikai muļķīgus minējumus izteikt. Jājautā kādam gudrākam. Katrā ziņā ar auto vai moci noteikti nebrauca, bet uz zirga vārbūt jāja.  

rasiks avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa Dienas joksMedaļa Izejas ola
  rasiks 07.12.15 20:04
 
0
0

atbildot uz Pooonijs komentāru "Droši vien jau ka halātā un čībās. " Karotājs halātā un čības? Drīzāk kā mūsējais un Brēmenes Rolands- bruņinieku tērpā.  

Pooonijs avatars
Medaļa Soarkana RūžeņaMedaļa StudentsMedaļa Dienas joks
  Pooonijs 07.12.15 19:43
 
0
0
atbildot uz rasiks komentāru " Tikai nav zināms kādā tērpā īstais Rolands tē... "Droši vien jau ka halātā un čībās.
Stasits avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa KukijsMedaļa Rainis
  Stasits 07.12.15 19:31
 
0
0

2. attēlā Rolands vienkārši seko tā laika modei.

Tagad vajadzētu zobenu nomainīt pret kādu iphonu.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 07.12.15 18:34
 
0
0

atbildot uz rolandss komentāru " Mani sauc Rolands.. " ko tu neteiksi

rasiks avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa Dienas joksMedaļa Izejas ola
  rasiks 07.12.15 18:31
 
0
0

atbildot uz rolandss komentāru " Mani sauc Rolands.. " Kādi ir Tavi varoņdarbi, lai mēs kaut dienu Tevi atcerētos kā piem. Rolandu I , atšķirībā no aprakstītā?  

rolandss avatars
Medaļa Veiksmes lādeMedaļa FledermausisMedaļa Bakalaurs
  rolandss 07.12.15 18:14
 
0
0

Mani sauc Rolands..