Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
1221
« 1  2  3 »

Izdzirdot vārdu „mūmija”, visticamāk, pirmās asociācijas saistīsies ar apsējiem notītu senā ēģiptieša ķermeni. Taču mūmijas ir atrastas visā pasaulē, un daudzas pat ir vecākas nekā Senajā Ēģiptē atrastās mūmijas. Visslavenākās no mūmijām ir tās, kuras ir radītas mākslīgi, izmantojot visdažādākās metodes.

Kas ir mūmijaVienkārscaroni... Autors: elements Mūmijas - mīti un vēsture
1.

Kas ir mūmija?

Vienkārši runājot, mūmija ir saglabāts miruša cilvēka vai dzīvnieka ķermenis. Lai gan nāve ir atņēmusi ķermenim dzīvību – spēju dzirdēt, redzēt, taustīt, runāt un sajust garšu – tas nenozīmē paša ķermeņa galu. Mirušā cilvēka vai dzīvnieka ķermeni nav sagrauzuši tārpi, tas nav sadedzināts uz apbedīšanas sārta – tā vietā ķermenis ir paglābts no satrūdēšanas un saglabājies līdz mūsdienām.

nbspVārda bdquomūmijardquo... Autors: elements Mūmijas - mīti un vēsture
2.

 

Vārda „mūmija” īstā nozīme

Vārds „mūmija” pirmoreiz tika lietots, lai raksturotu Senajā Ēģiptē saglabātos ķermeņus. Tomēr mūsdienās šis vārds tiek attiecināts uz jebkuru saglabātu ķermeni, neatkarīgi no tā atrašanās vietas, saglabāšanas veida un vecuma. Vārda „mūmija” izcelsme ir diezgan mīklaina. Gadiem ilgi to saistīja arābu vārdu „mummiya” (vai mummia), kas tulkojumā nozīmē „bitumens”. Tā ir lipīga, melna darvai līdzīga viela. Savulaik uzskatīja, ka ēģiptiešu mūmijas ir kļuvušas melnas, jo tās tika pārklātas ar „mummiya”, no kura eiropieši tad arī atvasināja vārdu „mūmija”. Taču ķīmiķu jaunākie pētījumi liecina, ka ir iespējams cits šā vārda izcelsmes variants. Izanalizējot uz ēģiptiešu mūmijām uzklāto vielu, ķīmiķi atklāja, ka tās pamatā ir vairākas sastāvdaļas – galvenokārt koku sveķi, augu eļļas, dzīvnieku tauki un liels daudzums bišu vaska. Tā kā ēģiptiešu vārds „mum” tulkojumā nozīmē „vasks”, iespējams, ka tieši tas arī ir vārda „mūmija” izcelsmes pamatā.

nbspKāpēc ēģiptiescaroni... Autors: elements Mūmijas - mīti un vēsture
3.

 

Kāpēc ēģiptieši izgatavoja mūmijas?

Senie ēģiptieši ticēja pēcnāves dzīvei – viņi nāvi uzskatīja par nākamo posmu cilvēka dzīves ciklā. Ēģiptieši ticēja, ka pēc nāves viņi nonāk aizkapa valstībā, kurā ķermenis atdzimst un cilvēks dzīvo mūžīgi, taču tas varēja notikt tikai tad, ja bija saglabāts mirušā ķermenis. Šī iemesla dēļ tad arī ēģiptieši izgatavoja mūmijas.

nbspKā ēģiptiescaroni... Autors: elements Mūmijas - mīti un vēsture
4.

 

Kā ēģiptieši veidoja mūmijas?

Aptuveni pirms Kristus dzimšanas Ēģiptē ieradās kāds grieķu ceļotājs Hērodots. Viņš sarakstīja grāmatu par Ēģiptes ģeogrāfiju, tradīcijām un vēsturi. 2500 gadus vēlāk šī grāmata ir kļuvusi par nozīmīgu informācijas avotu, jo Hērodots sniedz vecāko, mums zināmo aprakstu par seno ēģiptiešu mūmiju izgatavošanas metodēm. Kā liecina mūsdienu zinātnes pētījumi, liela daļa no Hērodota sniegtās informācijas ir patiesa un palīdz mums izprast, kā ēģiptieši mirušā ķermeni padarīja par mūmiju. Viss ķermeņa mumificēšanas process ilga apmēram 70 dienas. Šīs te mūmijas izgatavoja balzamētāji.

nbspIekscaronējo orgānu... Autors: elements Mūmijas - mīti un vēsture
5.

 

Iekšējo orgānu izņemšana

Pēc tam, kad ķermenis bija nomazgāts, to pārvietoja uz nākamo telti – „skaistuma darbnīcu” (senēģptiešu valodā – per nefer) un novietoja uz slīpa galda. Mumifikācijas procesā bija iesaistīti vairāki balzamētāji, no kuriem katrs darīja savu darbu. Vispirms caur degunu tika izņemtas smadzenes; tās uzskatīja par nederīgām un izmeta laukā. Pēc tam vēdera kreisajā pusē izdarīja griezumu, pa kuru balzamētājs kailām rokām izņēma plaušas, aknas, zarnas un kuņģi. Šos orgānus mumificēja atsevišķi. Sirdi un nieres atstāja neskartas.

nbspKāpēc tika izņemti... Autors: elements Mūmijas - mīti un vēsture
6.

 

Kāpēc tika izņemti iekšējie orgāni?

Ķermenis sāk trūdēt uzreiz pēc cilvēka nāves. Ēģiptes karstajā klimatā tas var būt ļoti straujš process, kuru paātrina dažādas baktērijas, tārpi un vaboles. Vismazāk ēģiptieši vēlējās, lai mirušā ķermenis sadalītos, jo bez saglabāta ķermeņa cilvēkam nebija cerību atdzimt aizkapa valstībā. Tā kā vispirms sāka trūdēt iekšējie orgāni, ēģiptieši tos izņēma laukā, lai novērstu trūdēšanu.

nbspDabiskā ceļā... Autors: elements Mūmijas - mīti un vēsture
7.

 

Dabiskā ceļā radušās Ēģiptes mūmijas

Pirmās mūmijas senajā Ēģiptē radās pirms aptuveni 6000 gadiem, taču tās nebija cilvēku roku veidotas. Šīs mūmijas izveidojās Ēģiptes krastā un sausā klimata ietekmē. Pēc tam, kad ķermenis bija apglabāts, karstās un sausās smiltis uzsūca no tā visu šķidrumu, tā rezultātā mīkstie audi nevis satrūdēja, bet lēnām izžuva, un ķermenis dabiskā ceļā pārvērtās par mūmiju.

nbspMākslīgi darinātas... Autors: elements Mūmijas - mīti un vēsture
8.

 

Mākslīgi darinātas Ēģiptes mūmijas

Iespējams, ka doma izmēģināt dažādus veidus, kā saglabāt cilvēka ķermeni, ēģiptiešiem radās pēc tam, kad viņi nejauši atrada smiltīs izžuvušās dabiskā ceļā radušās mūmijas. Pirmie mēģinājumi izgatavot mūmijas mākslīgā ceļā tika veikti aptuveni 3400. gadā pirms Kristus dzimšanas. Tā kā mūmiju izgatavošanas māksla tika pakāpeniski izkopta un izplatījās pa visu Ēģipti, tā kļuva par vispārpieņemtu metodi, kā mirušo sagatavot mūžīgai dzīvei, jeb, citiem vārdiem, nemirstībai, kas bija nākamais posms cilvēka eksistencē. Ikviens ēģiptietis gribēja atdzimt aizkapa valstībā un dzīvot mūžīgi. Ēģiptieši ticēja, ka tas var notikt tikai tad, ja tiek saglabāts mirušā ķermenis, neļaujot tam satrūdēt. Mūmijas Ēģiptē izgatavoja vairāk nekā 3000 gadus. Pēdējās cilvēku mūmijas ir izgatavotas 400. gadā.

nbspMūmijas ir ceļotāji... Autors: elements Mūmijas - mīti un vēsture
9.

 

Mūmijas ir ceļotāji laikā

Ko gan mums vajadzētu domāt par mūmijām? Vai mums vajadzētu satraukties, raugoties uz mirušajiem? Vai ir pareizi, ka cilvēki pārvieto mirušos no to apbedīšanas vietām, pēta ar zinātnisku instrumentu palīdzību un izrāda muzejos? Tie ir būtiski jautājumi, uz kuriem nav viegli rast atbildi. Cilvēkiem mūsdienās labpatīk domāt, ka viņi dzīvo izglītības laikmetā. Nav šaubu, ka cilvēki, kuru saglabātos ķermeņus mēs pētām ar lielu interesi, ar tādu pašu interesi uzlūkoja pasauli, kurā viņi dzīvoja. Šie cilvēki nezināja, ka nākamajās paaudzes uztvers viņus ar tādu interesi, kāda ir mums. Mums vajadzētu mūmijas uzskatīt par ceļotājiem laikā, jo šie ķermeņi, kas zaudējuši spēju runāt, joprojām var mums pastāstīt par sevi un zudušajām pasaulēm, kurās tie kādreiz dzīvoja.

nbspBalzamētāju... Autors: elements Mūmijas - mīti un vēsture
10.

 

Balzamētāju darbnīcas

Balzamētāji strādāja Nīlas upes rietumu krastā. Šis upes krasts ēģiptiešu uztverē saistījās ar nāvi un aizkapa dzīvi, jo, pirms saule uzlēca (atdzima jaunai dzīvei), tā norietēja (nomira) rietumos. Balzamētāji, kas vienmēr bija vīrieši, strādāja teltīs, kas atradās brīvā dabā. Vispirms ķermeni novietoja „rituālās attīrīšanas teltī” (senēģiptiešu valodā ibu), kur to nomazgāja ar natrona (sāls paveids) šķīdumu. Tā rezultātā mirušā ķermenis tika attīrīts un sagatavots mumificēšanai. 

« 1  2  3 »
3
1221

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [42]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Jents avatars
Medaļa Spoki flameMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoks
  Jents 06.02.12 14:05
 
36
0

Tākā esi ieguldījis daudz laika +

(izlasīju visu)

The Reader avatars
Medaļa NostradamsMedaļa NostradamsMedaļa Nostradams
  The Reader 06.02.12 14:43
 
18
0

+ Bija patīkami izlasīt.....:)

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 06.02.12 14:40
 
14
0

Ļoti intresanti

raffia avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SpoksMedaļa Maģistrants
  raffia 06.02.12 14:06
 
12
0

ļoti izsmeļošs un interesants raksts! 

CREME avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa SpoksMedaļa Jubilārs
  CREME 07.02.12 13:42
 
7
0

kādreiz spokos komentārus rakstīja par raksta tēmu un varēja uzzināt arī ko citu, kas varbūt nav rakstā ielikts.

tagad izskatās, ka visi atskaitās par to vai ir ielikuši plusu, vai mīnusu un par to, ka ir lasījuši rakstu (droši vien gaida, ka paslavēs par to :D ), un vēl kāds pasaka to, ka šāds raksts neatbilst kaut kāda veida prasībām no vidējā spoku lasītāja, jo redz tādam attīstības līmenim nepatīk lasīt.

elements avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Admins iesakaMedaļa Pirmavots
  elements 07.02.12 16:06
 
5
0

atbildot uz Reutāns komentāru " Kurš daunis varēja ielikt -? Rakst... " starpcitu, lūk arī tavs meklētais daunis :D

http://www.spoki.lv/profils/bella159

krxis13 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Bots
  krxis13 06.02.12 22:04
 
4
0

Es laikam degradējos, bet šoreiz bija slinkums visu lasīt... Izlasīju kādu pusi... Bet interesanti likās. :)

Pluss tavs :)

The Diāna avatars
Medaļa GremlinsMedaļa ViktorsMedaļa Zoles 3000 speles
  The Diāna 06.02.12 14:45
 
5
1

Mūmijas man vienmēr šķitušas interesantas. Pluss!

Reutāns avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Dienas domaMedaļa Sviestmaize
  Reutāns 07.02.12 15:56
 
3
0

Kurš daunis varēja ielikt -? Raksts ir perfekts, izsmeļos, kontruktīvs un vsp, jāsaka godīgi, labākais, kādu esmu redzējis...... Tgd, man sķiet, zinu visu par mūmijām. :D :D :D :D

elv1js avatars
Medaļa Gada spoks 2014Medaļa Pozitīvs tēlsMedaļa Čaka ola
  elv1js 04.03.12 12:09
 
2
0

kāds ir centies

++

elements avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Admins iesakaMedaļa Pirmavots
  elements 01.03.12 17:08
 
2
0

atbildot uz ainiss13 komentāru " labsss. medaļa no manis :D " gandrīz appisi xD

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 17.02.12 13:14
 
2
0

atbildot uz NigerPie komentāru " Mūmijas ir garšīgas. " fujjj  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 04.03.12 14:52
 
2
0

ļoti interesanti

ainiss13 avatars
Medaļa UberdraugsMedaļa ĢenerālisMedaļa Dienas joks
  ainiss13 01.03.12 16:58
 
2
0

labsss. medaļa no manis :D

Masja avatars
Medaļa Žurnālists HaltūristsMedaļa Man patīk Facebook 7000
  Masja 19.02.12 18:43
 
2
0

Ļoti interesants raksts! +

Nikon259 avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa TīģerisMedaļa Zebra
  Nikon259 07.02.12 15:48
 
1
0

beidzot atkal kāds raksts, no kura es iegūstu ko interesantu, savam prātam 

rexeex avatars
Medaļa Veiksmes lādeMedaļa SviestmaizeMedaļa Vidusskolnieks
  rexeex 06.02.12 23:38
 
0
0

Te jau vesels referāts! sakopēt var un ievietot atlantā

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 07.02.12 00:44
 
0
0

zeibiss, sanāk, ka manas voblas ir mūmijas 

Grabonis avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Kapteinis HuksMedaļa Redaktors iesaka
  Grabonis 07.02.12 09:54
 
0
0

Baigi interesanti,paldies :)

PDŠ avatars
Medaļa KārumnieksMedaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoks
  PDŠ 06.02.12 17:23
 
0
0

izgatavoja?

« 1  2  3 »