Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
492

Viens no vēstures galvenajiem kritērijiem ir laiks. Varbūt izklausīsies smieklīgi, bet piedāvāju nedaudz paceļot laikā un uzzināt senākus un ne tik senus notikumus mūsu valstī.

Bijrsquo tāda pilsēta ... Autors: GargantijA Mazāk zināmi fakti XXI
1.

Bij’ tāda pilsēta - Ninive

Tagadējā Dārtes ciema (Talsu novads Vandzenes pagasts) vietā bija Ninive jeb Neištethene, kurai 1650.gadā barons Magnuss Firkss piešķīra pilsētas tiesības. Tajā apmetās brīvie ļaudis- tirgotāji un amatnieki. Baronam bija grandiozi plāni to padarīt par tirdzniecības centru un pat izrakt kanālu līdz jūrai. Lai piesaistītu darbaspēku viņš atbrīvoja pilsētniekus no nodevām ar privilēģiju rakstu. Kā jau tas bieži notiek, pilsētas ziedu laiki beidzās ar barona nāvi.

Barona atraitnei Dorotejai Dārtei nekad nebija patikušas vīra idejas un, nākot pie varas, tā visus pilsētiņas iedzīvotājus patrenca, privilēģijas rakstu sadedzināja un pilsētiņu nolīdzināja līdz ar zemi un tās vietā likusi uzcelt sev muižu, ko nosauca savā vārdā. No agrākās godības saglabājies vien akmens ar uzrakstu ‘’Anno 1600’’, it kā no pirmās Ninives baznīcas, kas iebūvēts 1895.gadā uzceltās Dārtes evanģēliskās baznīcas sienā.

 

Ceļojoscaronā... Autors: GargantijA Mazāk zināmi fakti XXI
2.

Ceļojošā baznīca

1866.gadā ģenerālis Konstantīns fon Kaufmans viesojoties Odesā ieraudzīja kāda kalēja meistardarbu -  baznīcu, kura pilnībā izgatavota no dzelzs un čuguna. Ģenerālim tā iepatikās un tā tika izjaukta un pārvesta uz Dinaburgu (tagad Daugavpils) un uzstādīta aptuvenā vietā, kur kādreiz atradās koka baznīca, kuru uzcēla par godu Dinaburgas ieņemšanai Livonijas karā. Bet unikālā baznīca tā īsti nevienam nebija vajadzīga. 1903.gadā tās vietā sāka celt jaunu akmens dievnamu - Borisa-Gļeba katedrāli un mazā dzelzs baznīciņa, tās izmēri tikai 13x9m, turpināja rūsēt jaunās baznīcas ēnā.

Kā glābiņš baznīcai bija Jersikas muižnieces A.Aleksejevas lūgums, kura kopā ar Jersikas pareizticīgajiem jau gadiem lūdzās pēc savas baznīcas. Tad nu nolēma, ka necels jaunu, bet atdos tiem dzelzs baznicu. Banīcu atkal izjauca un tā devās ceļā uz Jersiku. Šeit tā atguva ‘’otru elpu’’ un arī vārdu –Kristus Apskaidrošanās baznīca. Pie baznīcas parādījās arī draudzes māja un draudzes skola.

 

Baznīcām savi... Autors: GargantijA Mazāk zināmi fakti XXI
3.

Baznīcām savi apbalvojumi

2005.gada 2.oktobrī Latvijas Luterāņu baznīca nodibina savu apbalvojumu ‘’Uzticības vairogs’’ ar devīzi ‘’... ar uzticību tu visu esi darījis’’. Tā ir piespraude vairoga formā ar zelta krustu un LELB emblēmu vidū.

Pēc gada savus apbalvojumus nodibina arī Latvijas Pareizticīgo baznīca. Tas ir Arhibīskapa Jāņa ordenis ar devīzi ‘’ Вера без дел мертва есть’’ (Ticība bez darbiem ir nedzīva). Ordenim ir vairākas pakāpes un ir arī medaļas.

 

Lielā frančulatvju... Autors: GargantijA Mazāk zināmi fakti XXI
4.

Lielā franču-latvju filma

1925.gada vasarā Daugavpils apkaimē notika mēmās filmas ‘’Mihails Strogovs’’ filmēšana. Tas jau pats par sevi bija notikums. Vēl lielāku interesi izraisīja fakts, ka filmu uzņēma ārzemnieki un tajā filmējās arī latviešu karavīri. Dodot filmēšanas atļauju, varasvīri uzstāja, ka filmu titros jābūt pieminētam Latvijas vārdam, lai popularizētu valsts tēlu pasaulē. Cīņas ainas ar mūsu karavīru piedalīšanos bija atzītas par bīstamām un tāpēc visi iesaistītie tika apdrošināti. Un divi Daugavpils garnizona kareivji tiešām arī savainojās (laikam jau pārāk iejutās savās lomās) un no kompānijas ‘’Cine France Film’’ saņēma čekus par gūtajiem ievainojumiem.

1926.gada nogalē filmu sāka izrādīt Eiropā un arī Latvijā. Tā bija 168 minūtes gara un tika sadalīta divās daļās un 18 ainās. Lai apmierinātu visus skatīties gribētājus, ziņkāre par filmu bija maksimāli sakairināta, filmu demonstrēja vienlaikus abos Rīgas lepnākajos kinoteātros ‘’Palladium’’ un ‘’Splendid Palace’’.

 

Melngalvji ndash bagāti un... Autors: GargantijA Mazāk zināmi fakti XXI
5.

Melngalvji – bagāti un neprecēti

Kas bija tie melngalvji, kuru vārdu nes skaistais nams Vecrīgā? Starp citu, pirms tam to sauca par Jauno namu un Karaļa Artura sētu. Pirmās ziņas par melngalvjiem Rīgā ir dokumentētas ar 1354.gadu. 1416.gadā tirgotājzeļi ļizveido savu brālību un kopā ar Lielās ģildes darboņiem no pilsētas rātes iznomā Jauno namu. Ar laiku nams pilnībā pāriet melngalvju īpašumā. Lai iestātos brālībā, galvenais nosacījums bija būt neprecētam. Ja kāds sadomāja precēties, tad pēc laulībām brālība bija jāpamet. Tiek uzskatīts, ka Rīgas melngalvju biedrība bija īpaši bagāta, salīdzinot ar citām Latvijas un tuvāko kaimiņu biedrībām. Tirgošanās arī tajos laikos bija pilsētas ekonomikas virzītājs, bet melngalvji arī rīkoja plašus svētkus ar mielastiem un sporta sacensībām. Maija grāfa svētkus aizsāka tieši melngalvji.

1939.gadā saskaņā ar likumu par bezpeļņas biedrībām un līgumu par vācbaltu pārvietošanu uz Vāciju biedrība tika slēgta.

Iepriekšējā daļa

0
492

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [10]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
3FckingUnicorns avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa TrumpeMedaļa Redaktors iesaka
  3FckingUnicorns 25.07.17 01:31  
 
13
0
Paldies! Bija interesanti!

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 25.07.17 13:51
 
6
0

Nezināmi vēstures fakti

 

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 25.07.17 06:49
 
5
0

  

Crop avatars
Medaļa Bronzas ninjaMedaļa Joda olaMedaļa Sudraba ninja
  Crop 25.07.17 05:58
 
5
0

  

SAMSS avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa AutoklikerisMedaļa Duraka 3000 speles
  SAMSS 25.07.17 07:20
 
2
0

  

Trojas Helēna avatars
Medaļa SākumskolnieksMedaļa Dienas joksMedaļa Admins iesaka
  Trojas Helēna 27.12.17 08:32  
 
0
0

atbildot uz CaptainOwnage komentāru " autors neprecizeja, vai melngalvji ties... "

Biedrības nosaukums melngalvji un logo radies šāds, jo viņu aizbildnis bija svētais Maurīcijs, kas bija melnādains. Nu kā kaut ko tādu var nezināt skolā neesi gājis vai?!

Strāvonis avatars
Medaļa SEOMedaļa Autoru autorsMedaļa SEO
  Strāvonis 27.07.17 09:41  
 
0
0

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 26.07.17 21:21
 
0
0

Interesanti    

janisjanis70 avatars
Medaļa Sudraba ninjaMedaļa SensejsMedaļa Jokupēteris
  janisjanis70 25.07.17 14:05
 
0
0

  

CaptainOwnage avatars
Medaļa TeamworkMedaļa SpoksMedaļa Jubilārs
  CaptainOwnage 25.07.17 14:54  
 
1
6
autors neprecizeja, vai melngalvji tiesam bija niggas vai tik iesauka tada