Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
255

Iepriekšējās daļas var izlasīt
Lietuvas latvieši
Lietuvas latvieši (1)
Lietuvas latvieši (2)
Lietuvas latvieši (3)
Lietuvas latvieši (4)
Lietuvas latvieši (5)

Tā parcilājot faktus par tautu vēsturi,
Vairs nezinu ko nosaukt par īstu latvieti -
Vai to, kas vācu jūgā ir plecus locījis,
Vai to kas svešā zemē jau sievu apņēmis.
Varbūt vēl meklēt leišos un citās zemēs ar,
Varbūt, ka vēl Tobago to šodien sastapt var.
Kāds teiks, ka Amerikā to šodien gana daudz
Un visās Valstīs Eiropā tie daudziem prātus jauc.
Nu visā plašā pasaulē dzimst tādu bērnu daudz -
Kas nezin latvju valodu, par latviešiem tos sauc.
Ja valoda ir svarīga, par latvieti lai sauc,
Še, latvju zemē Latvijā to palicis nav daudz.

1939.–1940. g. Latviju atstāja aptuveni 47 000 baltvāciešu. Par Lietuvas baltvāciešiem 1940.g. ziņojumā Berlīnei teikts, ka Lietuvā esot 40 tūkstoši, bet izceļoja 50 tūkstoši. Lietuvieši izsaka domu, ka 10 tūkstoši faktiski nebija baltvācieši, bet gan drīzāk baltvāciešos ieprecējušies citi vietējie iedzīvotāji un to ģimenes. Nav ziņu cik no tiem bijuši latvieši.
Piemērs no mana tēva radiem. Jau iepriekšējos rakstos minētajam manam krusttēvam sieva bija vāciete, viņi paši nekur nerepatriējās, bet viņu divas meitas gan, jo vienai vīrs bija vācietis, bet otrai viens no vīra vecākiem vācietis.
Vēl gribu pieminēt no Alkišķu puses Jāzepu un Pauli Urdzes, ko visi uzskatījām par īstiem latviešiem, arī repatriējās, jo viņu māte bijusi no vāciešiem. Abi brāļi Urdzes bija mācītāji, pazīstami pasaulē ar labdarības pasākumiem. Paulis pamatskolas laikā dzīvoja mūsu mājās, lai būtu tuvāk skolai. Šķiet, ka Jāzeps Urdze uzskatāms par patieso Lietuvas latviešu pretalkohola biedrības dibinātāju, ko mans tēvs vadīja vēlāk.
Padomju laikos Jāzeps Urdze vairākkārt atbrauca no Vācijas uz Latviju, lai tiktos ar savējiem, bet toreizējais režīms bija tāds, ka tālāk par Rīgu ārzemniekiem nebija atļauts braukt. Mans brālis veda tēvu uz satikšanos uz restorānu Rīga, kur pie galda viesu vidū bija arī čekas aģents.
Jāzeps Urdze apbalvots arī ar Triju zvaigžņu ordeni. Sk. iepriekšējā rakstā apbalvoto sarakstā. Par Jāzepu Urdzi var izlasīt http://www.kurzemes-vards.lv/lv/laikraksts/numuri/2003/01/21/?p=5
Tur izlasīsi arī interesantas lietas par Latvijas otrās atmodas un Tautas frontes laiku.
Baltijas repatrianti sākotnēji tika uzņemti Vācijas austrumu reģionos, kas pēc Versaļas līguma bija pievienoti Polijai.
Dažas humora rindiņas no maniem radurakstiem:
tēvs - Augusts, māte - Auguste,
tēva tēvs - Edvards, mātes tēvs arī Edvards,
tēvam brālis Jānis un māsa Anna, mātei arī brālis Jānis un māsa Anna
un vēl maniem vecākiem bijām 3 bērni - es un divi par mani vecāki brāļi.
Par šo vārdu sakritību padomju laikos, kad visur un vienmēr bija jāraksta klāt tēva vārdi, sanāca vienmēr pārpratumi. Ja iepriekš biju jau pateikusi, ka tēvs ir Augusts Edvarda dēls, par māti vienmēr pārjautāja otreiz, jo domāja, ka atkārtoti saku tēva vādu.

httpwwwlalvvisletakastudentuistabinapiliFrgments no rakstaAnnabergas pils atrodas Vācijā Bonnas ģeogrāfiskajā centrā un ir patiescaronām unikāla kā vienīgais īpascaronums pasaulē kas iegādāts un uzturēts kā latviescaronu lietuviescaronu un igauņu kopīpascaronums Tas pieder Baltiescaronu kristīgajai apvienībai kuras ģenerālsekretārs sociologs Andrejs Urdze 26 gadus bijis Annabergas pils pārvaldnieks Baltijas kristiescaronu apvienība ir dibināta 1947 gadā īpascaronums iegādāts 1952 gadā Pils kara laikā bija cietusi no uzmestās bumbas augscaronējie stāvi izdeguscaroni un pascaronu spēkiem tā uzcelta gandrīz no jauna Pirms Andreja Annabergas saimniecības vadītājs bija viņa tēvs Jāzeps Urdze Sākumā latviescaronu sabiedrība Jāzepu uzskatījusi par drusku traku ndash tev nav līdzekļu bet tu gribi pirkt pili ldquoViņam bija vīzija ka tas ir mums Dieva dots īpascaronums Bez scaronā redzējuma Annaberga nebūtu tapusirdquo atceras Andrejs Nekad nav bijis lielas naudas ar ko uzturēt vērienīgas lietas taču pamazām viss sapost... Autors: rasiks Lietuvas latvieši (6)
1.

http://www.la.lv/visletaka-studentu-istabina-pili/
Frgments no raksta:
Annabergas pils atrodas Vācijā Bonnas ģeogrāfiskajā centrā, un ir patiešām unikāla kā vienīgais īpašums pasaulē, kas iegādāts un uzturēts kā latviešu, lietuviešu un igauņu kopīpašums. Tas pieder Baltiešu kristīgajai apvienībai, kuras ģenerālsekretārs sociologs Andrejs Urdze 26 gadus bijis Annabergas pils pārvaldnieks. Baltijas kristiešu apvienība ir dibināta 1947. gadā; īpašums iegādāts 1952. gadā. Pils kara laikā bija cietusi no uzmestās bumbas, augšējie stāvi izdeguši, un pašu spēkiem tā uzcelta gandrīz no jauna. Pirms Andreja Annabergas saimniecības vadītājs bija viņa tēvs Jāzeps Urdze. Sākumā latviešu sabiedrība Jāzepu uzskatījusi par drusku traku – tev nav līdzekļu, bet tu gribi pirkt pili? “Viņam bija vīzija, ka tas ir mums Dieva dots īpašums. Bez šā redzējuma Annaberga nebūtu tapusi,” atceras Andrejs. Nekad nav bijis lielas naudas, ar ko uzturēt vērienīgas lietas, taču pamazām viss saposts.

Kapu svētki Alkiscaronķos... Autors: rasiks Lietuvas latvieši (6)
2.

Kapu svētki Alkišķos. Sen vairs ar zirgiem nebrauc. Pirms kara tur vēl  bija slitas - baļķi zirgu  pajūgu piesiešanai.

Pirms kapu svētkiem 2011gJau... Autors: rasiks Lietuvas latvieši (6)
3.

Pirms kapu svētkiem 2011.g.

Jau gadiem ilgi kapu svētki ir vienmēr trešajā augusta svētdienā.

1
255

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [12]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
GargantijA avatars
Medaļa FledermausisMedaļa Holly ShitMedaļa Fledermausis
  GargantijA 10.03.14 21:13
 
5
0

atbildot uz rasiks komentāru " Vai nav garlaicīgi? "

Man patīk.   :)

GargantijA avatars
Medaļa FledermausisMedaļa Holly ShitMedaļa Fledermausis
  GargantijA 10.03.14 20:59
 
5
0

Vai būs vēl?

rasiks avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Krustvardu recidivistsMedaļa Recidīvists
  rasiks 11.03.14 07:24
 
4
0

atbildot uz milhouse komentāru " Labak butu muteri slanijis! " sapratu, ka savējo jau esi piebeidzis un tagad žulti izgāz spokos.

rasiks avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Krustvardu recidivistsMedaļa Recidīvists
  rasiks 10.03.14 21:09
 
4
0

atbildot uz GargantijA komentāru " Vai būs vēl? " Vai nav garlaicīgi?

rasiks avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Krustvardu recidivistsMedaļa Recidīvists
  rasiks 19.08.14 21:12
 
3
0

atbildot uz Maija  komentāru " Paldies par interesanto rakstu sēr... "

 

Lietuvas arhīvos līdz šim nekas nebija, Daļa ir pieejama Latvijas arhīvā internetā

http://www.lvva-raduraksti.lv/; Visas konfirmācijas grāmatas nekur nav oficiāli pieejamas publiski, bet glabājas pie draudzes priekšnieces. Ar savu iniciatīvu noskenēju un man tās ir diskā. Ja ir nopietna interese, varu mazliet palīdzēt. .

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 09.02.17 13:42
 
2
0

  

rasiks avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Krustvardu recidivistsMedaļa Recidīvists
  rasiks 20.08.14 10:28
 
2
0

atbildot uz Maija  komentāru " Paldies! 20. g.s. sākumā mans vect... " Konfirmācijas grāmatas ir visiem gadiem kā kopsavilkums visai Sauļu kūrijai , tāpēc ietver lielāko Lietuvas luterāņu draudžu daļu. Tur meklēšana viegla, jo ir pat alfabētiskais uzvārdu rādītājs pa gadiem. Tur ir uzrādīts iesvētāmā dz. gads, dzīves vieta un vecāku vārdi un uzvārdi. Diemžēl, disks ar ierakstiem man Rīgā, bet es vaarnīcā. Nedēļas nogalē kāds brauks, palūgšu lai atved, tad varēsim pārbaudīt..Lai komentāros nepubliskotu citiem nevajadzīgas lietas, atraksti vēstulē kā sauca vectēvu vai viņa brāļus un māsas.

Deony avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Dienas domaMedaļa Žurnālists
  Deony 14.03.14 12:49
 
2
0

atbildot uz rasiks komentāru " Paldies par labiem vārdiem. Ir vēl aizsāktas ... " Turies, rasik! Tas, ko tu dari, ir svētīgs darbs. Es ļoti nožēloju, ka necentos izzināt dzimtas vēsturi, kamēr vecāki bija dzivi (tie nomira astoņdesmito sākumā). Tagad vairs man nav nekādu informacijas avotu. Nepalīdz arī baznīcu gramatas, ja nezini, ko meklēt. Diemžēl.

rasiks avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Krustvardu recidivistsMedaļa Recidīvists
  rasiks 14.03.14 12:19
 
2
0

atbildot uz Deony komentāru " Tavus rakstus, rasik, turēju brīvā... " Paldies par labiem vārdiem. Ir vēl aizsāktas dažas turpinājuma  sērijas, ceru nobeigt.  

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 06.05.14 12:46
 
1
0

ou, cik daudz stāsta daļas esmu palaidis garām. nekas, atsāku lasīt no tās vietas, kur atceros!

Arī man tuvos rados viskur ir vācieši. man vecvectēvs bija tīrs austrietis no lielas austriešu ģimenes. Latvijā nonāca nejaušības kārtā pēc pirmā kara. Apprecējās šeit, iedzīvojās visai labi, bet pirms otrā kara nerepatriējās, jo sieva latviete negribēja, palika ar sievu kopā. Itkā izdarīja pašnāvību pēc kara, lai ģimenei nav problēmu. Man jānoskaidro precīzāk.

Sievai vecvectēvs arī bija tīrs vācietis, baltvācietis, pat ar aristokrātiskiem dokumentiem no paša cara. Arī nerepatriējās, jo sieva negribēja, teica, ka neiešot vāciešiem par kalponi būt. Arī neskaidru galu ņēma pēc kara, itkā apzagts un piekauts bijis.

Deony avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Dienas domaMedaļa Žurnālists
  Deony 14.03.14 12:09
 
0
0

Tavus rakstus, rasik, turēju brīvākam laikam "saldajam ēdienam". Patiešām dziļš, apjomīgs darbs, paldies tev par to. Labprāt lasītu vēl.

milhouse avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SpoksMedaļa Sviestmaize
  milhouse 11.03.14 03:47
 
0
0

Labak butu muteri slanijis!