Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
16

MANĒŽA

No skaistās sarkano ķieģeļu ēkas šodien palikušas pāri tikai sienas. Diemžēl no šī nama nav saglabājusies neviena fotogrāfija, kurā manēža būtu redzama visā savā krāšņumā. Šodien mēs varam tikai iedomāties, kāda izskatījās šī varenā ēka ar lielajiem, skaistajiem logiem, kura bijusi apjumta ar stikla dakstiņu jumtu. Šī ēka celta kā slēgta tipa manēža zirgu izjādēm un jūrnieku vingrošanas nodarbībām.

BALOŽU STACIJA

Karostā, Pulkveža Brieža ielā 6, redzama savdabīga ēka. 30-tajos gados tajā ierīkoti dzīvokļi, taču laiks ir saudzējis specifisko mājas veidolu. Karostā gandrīz divus gadu desmitus pastāvēja militārā baložu stacija.

1896. gada 4. jūnijā cars Nikolajs II apstiprināja cietokšņa un ostas pagaidu štatu sarakstu un norādījumus par divu sakaru baložu staciju ierīkošanu, katrā stacijā strādātu astoņi cilvēki.

Kā zināms, jau senatnē tika ievērota baložu brīnumainā orientācijas spēja. Ja to palaiž brīvībā, instinkts to allaž atved atpakaļ dzimtajā sprostā. Putnu priekšrocība ir pārvietošanas ātrums – ar labu ceļavēju tas sasniedz pat 100 kilometru stundā. Jaunāko laiku vēsturē baloži visvairāk izmantoti kara laikā, pat Otrajā pasaules karā tie noderēja korespondences pārsūtīšanai.

VIRSNIEKU SAIETA NAMSVirsnieku saieta nams ir krievu jūgendstila arhitektūras paraugs. Pils projekta autors ir Pēterburgas arhitekts Sergejs Geļenzovskis.

Tā ir unikāla celtne ne tikai Latvijas, bet visas Eiropas mērogā. Celtne veidota pēc Pēterburgas arhitektūras ārpilsētas piļu parauga pakava formā flotes elitei – muižniecībai un galma aristokrātijai. Pils galvenā fasāde vērsta pret jūru, savukārt dienvidu daļā atrodas liela terase ar kolonnām un balkonu. Ēkas eksterjeru papildina bagātīgi veidoti plastiskie dekori ar ieroču motīviem. Ēkas ārējā un iekšējā apdarē tika izmantots pelēkais granīts, kā arī Somijas un Igaunijas marmors. Ēkas kompozīciju noslēdz liels sfērisks kupols, kurš pārsedz centrālo zāli. Galveno ēku ieskauj parks ar dažādām palīgēkam.Lepno, krievu ieroču slavai veltīto ēku kompleksu un parku veidojuši Pēterburgas labākie arhitekti un mākslinieki. Jau toreiz viesus pārsteigusi eklektiskā baroka stila elegance, gaišuma un plašuma izjūta, izsmalcinātais mēbelējums, pils iekšēja plānojuma un apkārtējās vides harmonija. Pirmajā stāvā izvietotas istabas atbraucējiem un jūras bibliotēka. Uz Balto zāli otrajā stāvā ved brīnišķīgas marmora kāpnes. Baltā zāle pārsteidz ar savu lielumu un bagātīgajiem rotājumiem. Zāles malās atrodas divas viesistabas – Zaļā un Gaišzilā. Virsnieku saieta nams oficiāli atklāts 1907. gadā, un pēc neoficiālām ziņām pils svinīgajā atklāšanā piedalījās arī Krievijas cars Nikolajs II. Sākotnēji pils kalpoja kā flotes aristokrātijas saieta nams krievu flotes vajadzībām. Tā kļuva par jūras kara flotes bāzes centru. 1915. gada pavasarī uz Krieviju – Maskavu un Pēterburgu no pils izveda milzīgu bibliotēku, lustras, mēbeles, pārtikas krājumus, kā arī visu jūras kara flotes bāzes arhīvu.

Latvijas valsts neatkarības laikā pilī ierīkoja kaulu tuberkulozes sanatoriju, bet padomju gados tur atradās kara flotes hospitālis. Šodien šo namu apsaimnieko Jūras Spēku mācību centrs, un tajā iekārtots Jūras spēku muzejs. Diemžēl Virsnieku Saieta nama ēka patreiz ir tik sliktā stāvoklī, ka tā nav pieejama tūristiem.

Manēžas Autors: Window7 Liepāja 2
1. Manēžas
Virsnieka nams Autors: Window7 Liepāja 2
2. Virsnieka nams
Virsnieka namsgooglelv Autors: Window7 Liepāja 2
3. Virsnieka namsgoogle.lv
Baložu stacija Autors: Window7 Liepāja 2
4. Baložu stacija
3
16

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [1]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
LietusVīrs avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Reāls pacans
  LietusVīrs 30.12.10 10:59
 
0
0

Par Liepāju +. Nākam reiz pacenties labāk ;) aizbrauc uz karostu noforogrāfē manēžu. tāpat arī ar pārējās vietas. savādāk raksts nav īpaši baudāms. un katrai ēkai zem bildes labāk raksti tās aprakstu ;) bet tā iesākumam ir norm.