Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
106

Lauku sētas dzīvnieki, cik tādi ir? Kas tie tādi ir? Kādas īpašības viņiem piemīt? Vai viņus var sastapt bieži vai reti?

Gailis un vistaVistas ir... Autors: dekiz Lauku sētas dzīvnieki.
1.

Gailis un vista.

Vistas ir izplatītākais mājputni, kurus audzē visā pasaulē. Vistu olas, kuras tās dēj gandrīz katru dienu, kā arī to gaļa ir viens no galvenajiem olbaltumvielu avotiem ļoti daudzu cilvēku pārtikā. Atšķirībā no vistas gailim ir košāks spalvu tērps un lielāka sekste. Droši vien viņš Tevi kādreiz ir agri no rīta pamodinājis ar savu skaļo "kikerigū", kas skan daudz iespaidīgāk nekā vistas kladzināšana. Gailis ir agresīvs un savā vistu kūtī necieš citu gaili. Tad sākas neizbēgami kautiņi, kuru laiku gaiļi viens otru apvelta ar spēcīgiem knābja un piešu cirtieniem (piesi uz gaiļa kājas var redzēt apakšējā fotoattēlā). Perētājvista 21 dienas laikā izdēj apmēram 12 olas un sāk tās perēt. Cāļi izšķiļas, pārsitot olas čaumalu ar knābi. Gailis un vista ēd sliekas, zāli, nelielus kukaiņus un dažādus graudus. Viņi norij arī sīkus akmentiņus, kas, nokļuvuši guzā, palīdz saberzt apēsto barību.v

GovsGovs ir īsta piena... Autors: dekiz Lauku sētas dzīvnieki.
2.

Govs

Govs ir īsta piena ražošanas mašīna. Vai Tu zināji, ka no dažām govīm vienā dienā var izslaukt pat četrus lielus spaiņus piena? Pienu var dzert, no tā var pagatavot jogurtu, krējumu, sviestu, krējuma saldējumu, biezpienu un neskaitāmu veidu sierus. Protams, piens ir nepieciešams arī teļam, kurš govij piedzimst pēc 9 mēnešus ilgas grūsnības (gluži kā cilvēkam!). Govs ir atgremotāja, un viņa, tāpat kā visi atgremotāji, noplūkto zāli nesakož. Ta sakrājas govs kuņģī, pēc laika no kuņģa paceļas līdz mutei, un govs to ilgi košļā, tad atkal norij. Govs kuņģim ir sarežģīta uzbūve. Tas sastāv no vairākām kamerām, un katrā no tām norītā barība tiek apstrādāta atšķirīgi: uz to iedarbojas siekalas, baktērijas, kas noārda augu šūnas, un, visbeidzot, - kuņģa sula.

PīleVisām pīlēm  gan... Autors: dekiz Lauku sētas dzīvnieki.
3.

Pīle

Visām pīlēm - gan savvaļas meža pīlei, gan mājas pīlēm - ir pleznas. Pīles pa sauszemi pārvietojas gāzelēdamās. Uz zemes uzbūvētā ligzdā pīļu mātīte izdēj apmēram 10 olas un tās perē 28 dienas. Izšķīlusies pīlēni ir klāti ar dzeltenām vai brīnām pūkām. Ja izšķilšanās brīdī pie pīlēna nav viņa mātes, pīlēns sāk uzskatīt par savu māti jebkuru citu dzīvnieku (arī cilvēku), kas atrodas viņam blakus, un visur tam seko pa pēdām (ja tobrīd blakus būsi Tu, pīlēns visur sekos Tev). Taču pīle ir lieliska māte un parasti ne uz brīdi nepamet pīlēnus vienus. Viņa bieži apstājas, lai savāktu kopā perējumu. Ja pīlēniem tuvojas svešs cilvēks vai kāds dzīvnieks, mātīte cenšas piesaistīt tā uzmanību un aizvilināt prom no mazuļiem.

TītarsTītars ir liels putns... Autors: dekiz Lauku sētas dzīvnieki.
4.

Tītars

Tītars ir liels putns, kura svars var sasniegt 20 kilogramus. Viņš spēj lidot, tiesa gan, tikai nelielus attālumus. Titars pāŗtiek galvenokārt no graudiem, zīlēm un augļiem, taču labprāt uzkož arī kādu sienāzi vai zirnekli. Riesta laikā tēviņi kaujas. Tēviņam uz kakla ir gaļīgas ādas krokas. Kad tās kļūst spilgti sarkanas, bet galva - zila, tas nozīmē, ka tēviņš ir sadusmojies un ir noskaņots kauties ar citiem tītariem. Uzvarētājs kā pāvs izpleš astes spalvas vēdeklī , skraida, nepārtraukti rosās un buldurē tik ilgi, līdz viņam izdodas pievērst savas izredzētās vai izredzēto uzmanību, jo tītars veido harēmu, kurā ietilpst vairākas mātītes. Tītariene uz zemes būvē ligzdu, kurā izdēj 8-15 olas. Viņa tās viena pati perē 28 dienas. Cilvēki ir iecienījuši tītaru gaļu, kā arī to spalvas, no kurām pagatavo slotiņas un rotājumus. Amerikā par tradīciju kļuvusi paraža Ziemassvētku galdā pasniegt tītara cepeti.

FazānsFazānu tēviņscaron ir... Autors: dekiz Lauku sētas dzīvnieki.
5.

Fazāns

Fazānu tēviņš ir grezns putns ar krāšņu spalvu tērpu. Lai padižotos mātītes priekšā, viņš izpleš savu lielisko asti. Mātīte ir mazāka par tēviņu, un viņai nav tik spilgta apspalvojuma. Neuzkrītošā spalvu krāsojuma dēļ viņu ir grūti pamanīt garajā zālē un krūmos, kur tā būvē ligzdu. Pavasarī mātīte izdēj 15 olas. Fazāns ir bailīgs putns. Ja viņu negaidīti pārsteidz, tas paslēpjas garā zālē un sastingst, tā kļūstot nepamanāms. Un tikai tad, kad fazānam gandrīz uzkāpj virsū, viņš izbiedēts iekliedzas un aizlido. Šis putns pārtiek no sēklām un jauniem augiem, tādējādi nodarot kaitējumu kukurūzas, kviešu, kāpostu un zemeņu audzētājiem. Taču šos zaudējumus kompensē tas, ka viņš ēd arī sīkus kaitēkļus - gliemjus un kukaiņu kāpurus.

AitaZemnieki aitas audzē lai... Autors: dekiz Lauku sētas dzīvnieki.
6.

Aita

Zemnieki aitas audzē, lai iegūtu to vilnu un gaļu. Aita dod arī ļoti garšīgu pienu, kuru cilvēki dzer un no kura izgatavo sieru. Aitu tēviņam jeb teķim ir uz iekšpusi sagriezti ragi. Teķis uzturas atsevišķi no aitām un jēriem un tiem piebiedrojas tikai riesta laikā. Ziemā aitas dzīvo kūtī un ēd sienu un graudus, bet vasarā ganās ganībās. Kalnu rajonu ciematos vēl joprojām var redzēt ganus, kas uz augstkalnu ganībām dzen milzīgus aitu barus, kuros ir tūkstošiem aitu. To sauc par aitu pārdzīšanu uz vasaras ganībām. Lai aitas neciestu no karstuma, pavasarī viņas nocērp, no katras aitas iegūstot 1-6 kg vilnas. Ir arī savvaļas aitas, piemēram, muflons, kas dzīvo augstu kalnos un par ko es rakstīju iepriekšējā rakstā.

ĒzelisĒzelis izskatās... Autors: dekiz Lauku sētas dzīvnieki.
7.

Ēzelis

Ēzelis izskatās nedaudz skumīgs, un viņam nepatīk būt vienam. Laikam visi ir dzirdējuši ēzeļa balsi - viņš brēc. Ēzeli no radnieciskā zirga var atšķirt pēc balss, mazā auguma, garajām ausīm un bieži vien pelēcīgā apmatojuma. Ēzeļmātei ēzelēns piedzimst pēc gandrīz gadu ilgas grūsnības. Līdz divu gadu vecumam šim brīnišķīgajam mazulim vilna ir tik mīksta kā pūkas. Vai Tu zināji, ka tad, ja sapāro ēzeļu tēviņu ar ķēvi, piedzimst mūlis, bet, ja sapāro ēzeli ar ēzeļmāti, kas gan notiek daudz retāk, piedzimst zirgēzelis? Ne mūlim, ne zirgēzelim nevar būt pēcnācēji, jo viņi ir streili. No Senās Grieķijas laikiem līdz 20. gadsimtam cilvēks ēzeli izmantoja zemes aršanai, smagu nastu nešanai un ratu vilkšanai. Mūsdienās viņu izmanto tikai tūristu pārgājienos un tur kā mīļdzīvnieku. 

KazaKad kaza saka... Autors: dekiz Lauku sētas dzīvnieki.
8.

Kaza

Kad kaza saka "me-e-e", mēdz teikt, ka viņa blēj jeb mekšķina. Kaza ar savu mazo bārdiņu izskatās visai smieklīga. Taču esi uzmanīgs, ja atrodies kazas aplokā, jo viņa ēd gandrīz visu: ja Tu kazu nepatrenksi, tā sāks krimst pat Tavu saomu vai apģērbu. Āžiem ragi ir garāki nekā kazām. Kad āzis ir sadusmojies, viņš metas virsū savam pretiniekam ar ragiem. Kazai piedzimst viens vai divi kazlēni, kuri sākumā pārtiek tikai no viņas piena. Kazas piens ir samērā trekns, un tam ir specifiska smarža un garša. No tā pagatavo dažādus brīnišķīgus sierus. Dažu sķirņu kāzām ir ļoti vērtīgā, mīksta vilna, no kuras var izgatavot kašmiru. Ir arī savvaļas kazas. Viņas dzīvo augstu kalnos ar stāvām nogāzēm. 

ZirgsJau vairāk nekā 5000... Autors: dekiz Lauku sētas dzīvnieki.
9.

Zirgs

Jau vairāk nekā 5000 gadu zirgs ir cilvēka pavadonis. Visu šo laiku viņš ir palīdzējis cilvēkam gan ikdienā (kā vezumu vilcējs un lauku darbos), gan dramatiskās situācijās (kauju laukos). Ir ļoti daudz dažādu zirgu šķirnu, kas izveidotas atšķirīgu uzdevumu veikšanai: ir rikšotāji, iejādes zirgi... Turklāt ir arī poniji - zirgu mazākie brāļi. Vai Tu zini, kāpēc zirgu vajag apkalt? Pakavi aizsargā viņa nagus: tie kavē nagu dilšanu un aizsargā tos no infekcijas iekļūšanas. Zirgu mātīti sauc par ķēvi, bet tēviņu - par ērzeli. Pēc 11 mēnešus ilgas grūsnības ķēvei piedzimst kumeļš, kurš līdz 6 mēnešu vecumam zīž mātes pienu. Zirgs guļ apmēram 8 stundas diennaktī, taču noguļas tikai uz īsu brīdi; pārējā laikā tas guļ stāvot.

PonijsPonijs ir mazs... Autors: dekiz Lauku sētas dzīvnieki.
10.

Ponijs

Ponijs ir mazs zirdziņš, kura skausta augstums var sasniegt 1,48 m (dzīvniekiem skausta augstums ir attālums no zemes līdz plecu augstākajam punktam). Ja skausta augstums ir lielāks, tas vairs nav ponijs, bet gan zirgs. Ponijs zviedz tāpat kā zirgs un arī ēd zāli, taču viņam ir īsākas kājas, pinkainais krēpes un kuplās astes astri sniedzas gandrīz līdz zemei. Ir daudz poniju šķirnu. Viens no mazākajiem ir Šetlendas ponijs - viiņa skausta augstums ir tikai 1 metrs. Kaut arī ponijs ir neliels, tas spēj pavilkt smagumu, kas divreiz pārsniedz viņa paša masu (tātad nedaudz vairāk par 1000 kilogramiem.) Agrāk ponijus izmantoja šahtās, kur viņi vilka vagonetes ar dzelzsrūdu un akmeņoglēm. Poniju mātītei (ķēvei) kumeļš piedzimst pēc 11 mēnešus ilgas grūsnības. Mazulis drīz pēc piedzimšanas pieceļas kājās un jau mēnesa vecumā sāk ēst zāli tāpat kā viņa māte.

2
106

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [9]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
aumy avatars
Medaļa Gada RAKSTS 2016Medaļa NostradamsMedaļa Ziņnesis
  aumy 13.02.18 18:06
 
5
0

labs raksts. pluss no manis.

197403 avatars
Medaļa ZeltrocisMedaļa Patīk komentārsMedaļa Spoks
  197403 13.02.18 17:58
 
3
0

  

SAMSS avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Duraka 3000 speles
  SAMSS 13.02.18 18:06
 
3
0

  

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 13.02.18 18:29
 
3
0

Labs raksts, interesants+    

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 13.02.18 19:00
 
3
1

Pamatigs ,izsmeljoshs raksts.  Ari man bernibas gados iznaca padzivoties pa Lauku Setu ,tapec varu apliecinat ,ka raksta viss pareizi.Man gan nelika smagos lauku darbus darit, bet zinu kas ir siena ardisana ,sagrabsana,savaksana kaudzes (zardos),savesana skunjos,midisana, lai butu ziema ko likt prieksa govim un zirgiem (sk.rakstu-2.un 9.).Rudenjos ,ka zinams skaita caljus, un ne tikai.Skaita visu un visgrutak bija saskaitit nr.12.,13.,14.,15., 17.,18. .... Savadi ka nemaniju ezeli un fazanu

Anonīms
ēzelis 13.02.18 21:00
 
2
0

 Vai Tu zināji, ka tad, ja sapāro ēzeļu tēviņu ar ķēvi, piedzimst mūlis, bet, ja sapāro ēzeli ar ēzeļmāti, kas gan notiek daudz retāk, piedzimst zirgēzelis? 

............................

Šajā teikumā pēdējā daļā nekādīgi nespēju iebraukt.Ēzelis ar ēzeļmāti pamīlējas un sanāk zirgēzelis kas notiek ļoti reti.....kā tad rodās ēzeļi???

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 14.02.18 08:56
 
1
0

Lauki ir visjaukākā vide!

mazais28 avatars
Medaļa VienotībaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrs
  mazais28 10.03.18 13:08
 
1
0

  

sudrabakaija avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa ArheologsMedaļa Spoks
  sudrabakaija 12.03.18 07:04
 
0
0

Man laukos ļoti patīk un vispārībā gribētu pati dzīvot laukos!