Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
680

1948.gadā gandrīz katrā Amerikas avīzē bija publicēta fotogrāfija, kurā sieviete ir izlikusi pārdošanai savus četrus bērnus. Tajā ir grūti noticēt, bet tas nebija joks. Kāds gan traģēdisks stāsts slēpjas zem šīs ironiskās bildes? Un kā izvērtās bildē esošo bērnu dzīvītes?

Neticami bet scaronī bilde... Autors: Lords Lanselots Kas notika ar šiem bērniem no skandalozās 1948. gada bildes?
1.

Neticami, bet šī bilde tiešam slēpj traģēdisku stāstu. Čalifuksu ģimene, 40 gadīgs tēvs Rejs un 24 gadus jaunā māte Luisa, būdama stāvoklī jau ar piekto bērnu, izlika pārdošānā savus četrus bērnus.

Pēc tam, kad ģimenes galva pazaudēja darbu, ģimene vairāku mēnešu garumā cīnījās ar nabadzību un dzīves vietas pazaudēšanu. Kad likās, ka nu bezizeja ir klāt, laulātais pāris nolemj uz gājienu, kurš satrieca visu pasauli - pārdod bērnus. Iepsējams taja brīdī Rejs un Luisa nolēma, ka tā būs iespēja bērniem tikt pie labākas dzīves.

Fotogrāfijā ir redzami četri bērni - uz augšējā pakāpiena vecākā 6 gadus vecā meitenīte Lana un 5 gadus vecā Anna. Lejā Miltons (4 gadi) un jaunākā meita Sjū Ellēna (2 gadi).

Daudzi cilveki apgalvoja, ka Luisa un Rejs nebija domājuši pārdod bērnus, bet gan tādā veidā  sauca pēc palīdzības. Lai arī ko bija domājuši šo bērnu vecāki, bet šis palīdzības sauciens bija sadzirdēts, jo pēc bildes publicēšanas ļoti daudzi cilvēki piedāvāja savu palīdzību - gan finensiālu, gan arī darba iespējas. Tomēr divus gadus vēlāk visi bērni tik tiešam bija izpārdoti, ieskaitot vēl vienu puisīti (Bedfordu), kurš fotogrāfijas uzņemšanas brīdī bija vēl tikai puncī. 

Kā tas ir - būt pārdotam no paša mātes rokas? 

Vairākus desmitus gadus vēlāk žurnalisti mēģināja atrast šos bērnus un noskaidrot, kā izvērtās šo bērnu liktenis. Izrādījās, ka visi bērni ir izdzīvojuši, un pat dažiem no viņiem izdevās satikt vienam otru jau 21.gadsimtā.

Anna un Miltons

1950.gadā septiņgadīgo meitenīti Annu nopirka fermeru ģimene Džons un Ruta Zoetmani. Miltons, neveloties būt šķirts no māsas, tik ļoti raudāja, ka fermeri nolēma paņemt arī viņu. Vārdus viņiem nomainīja un viņi kļuva par Beverilu un Kennetu. Dzīve bērniem izvērtās diezgan sūra, viņi džīvoja šķūnī, pa dienu stradājot uz lauka, bieži ciešot no vardarbības ģimenē un izsmiekliem.

Kā atceras Miltons, jau pirmajā dienā jaunais tētis viņu sasēja, piekāva un teica, ka izmantos viņu kā savus vergu. Miltons tad vēl nezināja, ko  tas nozīmē. Pēc kāda laikajaunais tēvs atkal viņu nežēlīgi peikāva un piesēja šķūnī uz pāris dienām, kurā bija pilns ar zurkām. No žurkām zēnam bija jāatsitas ar nazi, ar kuru vāca kukurūzu. Kad Miltons tēvam jautāja, kāpēc viņš to izdarīja, Džons atbildēja, ka profilakses pēc, la8i zēns tēvu baidītos un klausītu. Vienu dienu Miltons to vairs nespēja izturēt, un pēc kārtējās "nopēršanas" atbildēja tēvam ar to pašu. Par to tēvs izsauca policiju. Miltonu tiesāja un gandrīz vai ielika cietumā, bet beigās tiesas spriedumu par cietumu izmainīja uz psihiatrisko klīniku. Kad 17 gadīgo Miltonu izlaida no psihiatriskās klīnikas, zēns aizbēga no mājām. Kad viņam bija 21 gads, viņš sameklēja savu bioloģisko mati. Miltons noskaidroja, ka drīz vien pēc bērnu pārdošanas Luisa izšķīrās no vīra, otreiz aprecējās un dzemdēja vēl 4 bērnus (es teiktu, ļoti ražīga mātīte bijusi, veselus 9 izspieda). Miltons, padžīvojis pie bioloģiskās mātes mēnesi un nesajutis nekādu mīlastību, rūpes un gādību no viņas puses, aizgāja no viņas. Turklāt otrais bioloģiskās mātes vīrs sāka pacelt roku uz Miltonu. Pēc tam, kad pameta Luisas mājas, Miltons aizbrauca uz Čikāgu, aprecējās un ar sievu pārvācās uz Arizonu.

Savukārt Annu, kad viņai bija 17 gadi, nolaupīja un izvaroja. Kad viņas jaunie vecāki, Džons un Ruta Zoetmani, uzzināja, ka meitene ir stāvoklī, viņi viņu aizsūtīja uz patversmi vientuļajām māmiņām Mičiganā. Tur Anna dzemdēja meitiņu, bet bērnu viņai neatdeva, tāpēc Anna atgriezās fermā pie Zoetmaņiem. Anna, tā pat kā viņas brālis Miltons, vienu reizi satikās ar savu bioloģisko māti, bet viņu tikšanās bija ļoti auksta un nevēlama no mammas puses.

 

BedfordsPascaronam... Autors: Lords Lanselots Kas notika ar šiem bērniem no skandalozās 1948. gada bildes?
2.

Bedfords

Pašam jaunākajam bērnam, Bedfordam (dzimušam 1949.gadā) paveicās visvairāk. Viņu oficiāli adoptēja MakDeneila ģimene, kuriem savu pašu bērnu nebija. Mazulis izskatījas ļoti slikti, ar izsitumiem un kukaiņu kodumiem. Pēc adoptēšanas bērnam nomainīja vārdu uz Devidu.

Audžu vecāki mīlēja zenu, kaut arī audzināja stingri. Dzīvoja Viltfildā (ciemā), dažu klimotru attālumā no Zoetmaņu fermas, kurā dzīvoja Anna un Miltons. Kad Devids par to uzzināja, viņš vairākas reizes brauca pie māsas un brāļa ar riteni vai jāja ar zirgu, un redzēja, cik slikti viņiem iet, dažreiz pat atrodot viņus sasietus šķūnī. 

Tagad viņš dzīvo Vašingtonā, strādā par šoferi. Devids saka, ka, esot pieaugušam, arī ir mēģinājis satikties ar svau bioloģisko māti. "Tiekot no mums vaļā, viņa vēlreiz apprecējās un dzemdējusi vēl 4 bērnus. Ar viņiem viņa džīvo, bet ar mums nevēlējās." Ieraugot dēlu, viņa tik teica: "Tev tāds pats acu skatiens, kā Tavam tēvam", bez nekādas nožēlas balsī.. 

Devids bija daudz sapņojis par to, lai  savoktos visi pieci bērni kopā, un pat ieplānoja tikšanos uz 2013.gadu. Bet izrādījās, ka viņa vecākā māsa Lana nomira jau 1998.gadā no vēža, bet otra māsa Sjū Ellena, nomira pāris nedēļas pēc raksta publicēšanas par bērnu pārdošanu 1950.gadā žurnālā "New York Times".

Anna un Sjū EllenaKad Annai... Autors: Lords Lanselots Kas notika ar šiem bērniem no skandalozās 1948. gada bildes?
3.

Anna un Sjū Ellena

Kad Annai bija 70 gadi, pateicoties žurnālistiem, kuriem izdevās atrast kādreiz pārdotos bērnus, viņa satikās ar savu jaunāko māsu Sjū Ellenu. Jau tad Sjū bija smagi slima, viņa vairs nevarēja pat parunāt, tikai rakstīt. Sjū tad bija 67 gadi.

Sjū bija ļoti priecīga par tikšanos. Anna parādīja māsai kleitu, kurā viņu pārdeva. Anna glabāja šo kleitu visu mūžu. Kleitai klāt bija pielikta zīmīta par to, ka citu personīgo lietu meitenei nav. 

Par savu māti Sjū uzrakstīja, ka nekad viņai nespēs piedot un novēl viņai degt ellē. Visticamāk Sjū dzīve izvērtās tik pat slikti, kā Annai. 

Laikam Devids ir vienīgais no peiciem pārdotajiem bērniem, kurš nenosoda savu māti: "Mēs visi esat tikai cilvēki. Mēs visi kļūdamies" viņš teica. "Iespējams viņa bija domājusi par saviem bērniem, vairāk nekā mēs varam iedomāties. iespējams viņa nevēlējās, lai mēs visi nomirstam nabadzībā un badā. Mums nebūtu viņa jānosoda!"

0
680

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [34]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Mithotyn avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Komiķis
  Mithotyn 10.08.17 13:24
 
26
0

Tāda tumsonība 20. gadsimta vidū. Kā varasiestādes vispār pieļāva publisku bērnu pārdošanas lietu? Ok, nodošanu adopcijai, bērnu namos, bet pārdot tiešā veidā, kā kazu?! Saprotu, agrāk likuma roka bija maigaka un ignorantāka, bet visam ir savas robežas.

abolzinis avatars
Medaļa NostradamsMedaļa NostradamsMedaļa Nostradams
  abolzinis 10.08.17 16:40
 
21
2

"finensiālu"

"traģēdisks"

"klimotru"

un vēl neskaitāmas kļūdas...    

FINANSĀLS, TRAĢISKS, ... - esi tik labs, un sakārto savu rakstu.     

Roterdama avatars
Medaļa RudzupuķeMedaļa Lai dzīvo sievietes!Medaļa Vilkaču klana biedrs
  Roterdama 10.08.17 21:57
 
13
0

Mātītei patika nauda un procesi, kuru rezultātā rodas bērni. Ar ko pirmie pieci bērni bija sliktāki, nekā tie četri, kuri piedzima pēc tam? Bērnu pārdošana ir sodāms noziegums. Pareizi darija tā sieviete, kura novēlēja dzemdētājai sadegt elles ugunī. Un vispār, Kas tā par māti, kurai nerūp savi bērni?

MrLatviskais avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesakaMedaļa Dienas joks
  MrLatviskais 10.08.17 21:47  
 
12
0
Pārdot savus miesīgos bērnus... Izklausās slimi, papildus zinot, ka tas notiek 20. gs vidū.

polis2 avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa Dienas joksMedaļa Recidīvists
  polis2 13.08.17 13:19
 
10
0

Labs raksts ar vienu ''bet''...''Bļin'', tracina tās ''ātrrakstības'' kļūdas tekstā..Vai tad tiešām nevar to rakstu pārskatīt un pielabot,pirms publicēt??  

Lords Lanselots avatars
Medaļa Holly ShitMedaļa Lord RudolphMedaļa Bestsellers
  Lords Lanselots 10.08.17 13:29
 
9
0

atbildot uz Mithotyn komentāru " Tāda tumsonība 20. gadsimta vidū. Kā va... " 50tie gadi, Amerika. Oficiālā ziņa viņi nebija pārdoti, b et adoptēti. Arī mūsdienās adoptējot bērnu, var par to samaksāt lielu piķi, bet oficiali tā būs adoptācija. Un tas, kas notiek ar adoptētu bērnu tajos laikos, ir diezgan briesmīgs stāsts. Daudzi adoptēja pat 5 bērnus, lai būtu, kas ar laukus un apstradā kukurūzu. ja nāca pārbaudīt, ieģērba smuki un piemeloja pilnas ausis. Tik pietiekami nesen sāka ļoti uztraukties par bērnu tiesībām, pirms tam viss bija tikai teorētiski. Pietam, ņem vērā, ka tas bija 70 gadus atpakaļ.

Juris S. avatars
Medaļa Spoks
  Juris S. 10.08.17 22:38
 
9
0

[..dažiem no viņiem izdevās satikt vienam otru jau 21.gadsimtā.]

Nē, nu diez vai 22. gadsimtā viņiem tas izdosies!!!  

Lords Lanselots avatars
Medaļa Holly ShitMedaļa Lord RudolphMedaļa Bestsellers
  Lords Lanselots 10.08.17 14:06
 
5
0

atbildot uz Mithotyn komentāru " Reāli zinu vienu gadījumu, kad tika adoptēti ... " Teiksim tā, pieļauju, ka bērnu nami priecājas par katru atdoto bērnu, atvieglojot savus plecus, un, ja tas otiek laukos, nevis pilsētā, diezvai pašvaldībai (vai kas atbild par konkrēto apgabalu) pietiek resursu, lai izvērtētu dzīves apstākļusun izskatītu kas un kā. Kāpēc nabadzīgie adoptē? Baumu līmenī dzirdēju, ka valsts par katru adobtēto bērnu samaksā smuku summu. Droši vien laukos džīvojošajiem naudiņa noder vairāk kā pilsētā, jo tā tiek izmanota darbarīkiem, tehnikai, sēklām, iespējams ūdens attīrīšanai uc. Pilsetā noteikti drēbēm, ēdienam un citiem labumiem, kuri nav ilglaicīgi un drīz vien prasās vēl nauda. Es arī uzskatu, ka labāk dzīvot nabadžīgā, bet pieticīgi labsirdīgā ģimenē ar citiem adoptētiem bērniem (lai aŗī tie ir 10), nevis bērnu namā, kur tie bērni ir 100, un kuriem tiek veltīts salīdzinoši mazak uzmanības un mīlastības. Labāk pieticvīga, mierīga lauku ģimene, kur visi rūpējas viens par otru un jūtas kā daļa no ģimenes, nevis bērnu nams, kurā Tu jūties nevienam nevajadžīgs tikai tapēc, ka nav vecāku. protams, spriest mēs visi varam cik gribam, jo neesam bijusi tādā situācijā. Bet tomēr, no loģiskās puses spriežot, šis variants liekas labāks pašam bērnam.

Un kāpēc dzemdē kā kaķus? Jo nauda. Parasti aŗī, jo pudele. Jo negribas strādāt. Jo vienalga. Bieži arī kāda brīdī tadiem kaķu-dzemdētāj-vecākiem kāda brīdī tos bērnus tomēr atņem, jo pudele, jo spainis poda vioetā, jo vecakiem vienalga.

Mithotyn avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Komiķis
  Mithotyn 10.08.17 14:13
 
3
0

atbildot uz Lords Lanselots komentāru " Un, mēs, protams arī nevaram aizmirst par to,... " Fakts. Ekonomiskais un psiholoģiskais faktors ala "man viss pie dirsas" ir iemesls, lai daudzbērnu mātīte neliktu kontracpecijas spirāli, kura ir savas reizes-ntās izdevīgaka, nekā gumijas (ja pieņemam, ka Tu neguli ar visa rajona pacaniem un Tev tur netek jau zaļas gļotas. Bet tad arī apaugļoties grūtāk). Gumijas gan arī var sarunāt ar ciema medmāsu, vai pasūtīt seksšopā lielās-superlielās kastes pa 100/200 utt gabaliem iekšā. Izmaksās reizes 10 lētak, nekā veikalā. Bet arī tā ir nauda aliņam. Tāpat kā tie eiro 70 par "spirāli"  reizi piecos-septiņos gados.

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 10.08.17 13:55
 
3
0

atbildot uz Lords Lanselots komentāru " Kapēc Tu domā, ka nevar būt abi darījumi uzre... " Khmm, un plakātiņš `Children for sale` varas iestādes it nemaz nedara uzmanīgas? Vai arī visiem pofig? :/

Par apgalvojumiem, ka Norvēģijā viss ir tik briesmīgi bērnu audzināšanas ziņā, es nebūtu vis tik pārliecināts. Man ir nelabas aizdomas, ka šie šausmu stāsti par atņemtajiem bērniem ir stipri pārspīlēti, un tos izplata noteiktas politiskās agendas ietvaros.

MrLatviskais avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesakaMedaļa Dienas joks
  MrLatviskais 10.08.17 23:13
 
2
0

atbildot uz Roterdama komentāru " Vispār neticu, ka viņa dzīvoja nabadzīgi. Vie... " Parasti pārdod kādu ģimenes locekli tad, ja cilvēks ir galīgi nabadzīgs un piedevām ar ļoti aukstu sirdi. Šis īsti pēc biznesa neizskatījās, drīzāk pēc tā, ka nevarēja ar visiem 4 tikt galā, papildus tuvojās ģimenes pieaugums. Lai vai kā, šis viss ir pilnīgi nosodāmi!

Lords Lanselots avatars
Medaļa Holly ShitMedaļa Lord RudolphMedaļa Bestsellers
  Lords Lanselots 10.08.17 14:32
 
2
0

atbildot uz Mithotyn komentāru " Nē, nu zināmā mērā tas ir smieklīgi, bet traģ... " Nevaru atrast, bet bija ļoti jauka, sarkastiska bilde ar ironijas piesitienu. Stāv daudzbērnu-mātīte, apkauta ar bērniem un lūdz pēc palīdžības, garam iet sieviete un iedod viņai gumiju. Vispār ļoti laba palīdzība, jā

badgal avatars
Medaļa SpoksMedaļa Vilkaču klana biedrs
  badgal 11.08.17 09:50  
 
2
0
Tik slimi... Sāp sirds lasot šo
Mithotyn avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Komiķis
  Mithotyn 10.08.17 13:55
 
2
0

atbildot uz Lords Lanselots komentāru " Nezinu, cik ļoti pārbauda adoptētos bērnus un... " Reāli zinu vienu gadījumu, kad tika adoptēti 7 bērni (ilgākā laika posmā), bet sanitārie apstākļi zem katras kritikas. Es nerunāju par silto ūdeni un centrālo apkuri,bet par spaini poda vietā, drūpošu apmetumu, ciet birstošu aku un elektrību, kas ievilkta pieslēgumvietā mājai un talāk ar 101 pagarinātaju iznēsāta pa māju. Un cilvēku radīto netīrību, sīkie dažādos vecumos- no jau pilngadīgiem, līdz maziem. Kādā veidā tur atļāva kādu adoptēt, es nezinu. 

Par laimi ir arī pozitīvi daudzbērnu ģimenes gadījumi, arī piemērs iz dzīves: bērni kādi 10/11, bet visi, lai arī nabadzīgi un vienkārši ģērbti, vienmēr sakopti, pabaroti, .. Baigā herarhija esot bijusi -ja vajadzeja, lielie pieskata mazākos, darbu dalījums pēc spējām. Tikai nesaprotu, kur prāts dzemdēt bērnus kā kaķiem. Neticu, ka visi var saņemt pietiekamu mīlestības un uzmanības devu. Bet šie abi gadījumi ir laukos, kur otrajā cilvēki tiešām paši audzēja sev pārtiku iztikšanai.

Pilsētās daudzreiz šim visam nāk klāt lielas devas alkohola, sliktu kompāniju un žurkas, kas ceļas uz augšu no sausās tualetes kāpņu telpā. Kā šādos apstākļos var izaugt ar sakarīgu dzīves redzējumu, nezinu.. Ja tu riņķī redzi tikai destruktīvus apstākļus, tu jau tajos ieaudz un atkārto tos pašus soļus.

theFOUR avatars
Medaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Nedēļas modersMedaļa Nedēļas moders
  theFOUR 16.08.17 07:49
 
2
0

  

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 23.08.17 10:28
 
2
0

  

abatons avatars
Medaļa NostradamsMedaļa TrumpeMedaļa Dienas joks
  abatons 22.08.17 23:04
 
2
0

Dievs pasarg!

 

irony avatars
Medaļa BronzaMedaļa DoktorsMedaļa Sviestmaize
  irony 12.08.17 00:05
 
2
0

It kā saprotami, ja vēlas bērniem labāku nākotni, bet, redz, kā izvēršas...kāpēc dzīve ir tik netaisna?

Roterdama avatars
Medaļa RudzupuķeMedaļa Lai dzīvo sievietes!Medaļa Vilkaču klana biedrs
  Roterdama 10.08.17 22:04
 
2
1

atbildot uz MrLatviskais komentāru " Pārdot savus miesīgos bērnus... Izklaus... " Vispār neticu, ka viņa dzīvoja nabadzīgi. Vienkārši tāds dzīves stils - Ieņemšu bērnu, piedzemdēšu, pārdošu. Brīnums, kā nepārdeva otrus četrus.

Lords Lanselots avatars
Medaļa Holly ShitMedaļa Lord RudolphMedaļa Bestsellers
  Lords Lanselots 10.08.17 14:18
 
1
0

atbildot uz Mithotyn komentāru " Fakts. Ekonomiskais un psiholoģiskais faktors... " Nedaudz sasmējos.. Kura mātīte-dzemdētāja (runājot nevis par nomrālām daudzbērnu gimenēm, kur visi plānoti, visi pārtikusi, skoloti, pabaroti, saģērbti un gribēti, bet par tādām, kur mātītes spiež, jo gadījās) pirks ebay gumijas? Vienkārši iedomājos to skatu. Pioda vietā spainis, 7 bērni spēlējas ar prusakiem un kožļā sakaltušu maizi, bet māte sēž pie sava datora un ieprēkt ebay gumijas