Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
86

Uz vienas rokas pirkstiem laikam varētu saskaitīt tos, kuri neko nekad nav dzirdejuši par kādreiz slaveno restorānu Jūras Pērle - restorānu, kurš kā balta kuģa korpuss pacēlās pāri pludmalei. Jūras Pērle vēlāk kļuva par zīmīgu Jūrmalas vizītkarti un populāru atpūtas vietu.

1965.gadā to laiku modernajā stilā tika uzbūvets restorāns Jūras Pērle: pirmajā stāvā bija nakts bārs, otrajā – restorāns un trešajā – āra kafejnīca. Restorāna griesti, mirgojoša grīda, mēbeles un interjera aksesuāri bija izgatavoti pēc speciāla pasūtījuma. Interesanti ir tas, ka šī restorāna arhitekts Josifs Goldenbergs ir arī Rigā esošā tirdzniecības centra „Bērnu pasaule” arhitekts.

Taču populāra un pat leģendāra visā PSRS Jūras Pērle kļuva tikai pēc četriem gadiem, kad tajā izveidojās Padomju Savienībā pirmā profesionālā variete programma. Pat Maskavā variete parādījās trīs gadus vēlāk nekā Latvijā! Jūras Pērlē variete darbojās ne tikai vasarā, bet visu gadu. Restorānā bieži tika rīkoti arī slēgtie vakari, jo te atpūtās partijas funkcionāri, augsta līmeņa kriminālas autoritātes un populārākie padomju mākslinieki.

Bija maz izredzēto, kuri varēja atpūsties restorānā, un vēl mazāk tādu, kuri varēja iekļūt Jūras Pērles greznajā naktsbārā - cilvēki stāvēja rindā trīs mēnešus, maksāja viesmīļiem kukuļus (daudzi tādā veidā atstāja savas meneša algas) un jau sešos no rīta gaidīja rindā – kad restorānu atvēra, viņi skriešus metās iekšā. Normāli ienākt un paēst pusdienas cilvēki no ielas varēja vienīgi ziemas periodā. Uz variete programmu atnākt daudziem bija praktiski nereāli.

Vēl viens zināms fakts - tieši šeit savu popularitāti ieguva dziedātāja Laima Vaikule. Viņa arī padarīja šo vietu ipaši slavenu ar savu variete programmu. Laimas Vaikules uzstāšanos skatīties brauca pat Vija Artmane, Alla Pugačova, Valerijs Leontjevs u.c. slaveni mākslinieki. Jūras Pērlē savulaik strādājuši Latvijā populāri dziedātāji, piemēram, Aino Balina, grupa „Sīpoli” ar solistu Niku Matvejevu, ka arī pats Raimonds Pauls. Savu dziedātāja karjeru te sāka ari Boriss Moisejevs, kurš Jūras Pērlē uzstājās trio „Ekspresija” sastāvā (ar viņu kopā vēl dejoja 2 skaistas sievietes – čigāniete un lietuviete).

Laima Vaikule pec dažiem gadiem nolēma veidot pati savu šovu programmu citā vietā un aizgāja no Jūras Pērles kopā ar vēl deviņiem cilvēkiem.
Lai dažādotu repertuāru un negarlaikotu pastāvīgos klientus, pāris reizes gadā variete programma tika mainīta.
Variete programma vienmer sākās pusnaktī.
Tā sastāvēja no divām daļām. Katra daļa ilga 45 minūtes, pārtraukums - 15 minūtes. Tērpus šuva labākie Rīgas dizaineri. To laiku izpratnē tērpi bija absolūti fantastiski: apspīlētas kleitas ar šokējošiem izgriezumiem, dažādiem spīgulīšiem un spalvām tērpu dizainā.

Dažādos laikos restorāna ēkā mistiski ir gājuši bojā trīs cilvēki. Deviņdesmitajos gados restorāna apsargs un restorāna garderobiste vestibilā tika nosisti ar cirvi. Dīvainā nāvē esot nomiris arī kāds krāvējs – cilvēks, būdams pilnīgi vesels, pēkšņi nokritis, pagrabā pieņemot atvesto cūku. Cilvāki mēļoja, ka tas, iespējams, noticis tāpēc, ka ēka esot uzcelta uz senču kapiem un, kad rakti restorānam pamati, kauli škīduši uz visām pusēm.

Vēl viens interesants fakts - 1988.gada Jūras Pērlē notika „leģendārais kautiņš”, kad tagadējam hokeja trenerim Oļegam Znarokam un viņa draugiem ar nažiem uzbruka četri bandīti, tajā skaitā arī reketa karalis Ivans Haritonovs. Grautiņš izvērsās baiss, oficiantes tika žņaugtas ar telefona vadiem, ģērbtuvēs piekāva trīs skatuves māksliniekus un vēl vienu pēc tam. Šajā kautiņā Oļegs Znaroks ieguva savu rētu uz sejas. Pēc kautiņa Haritonovs un viņa sabiedrotie tika aizturēti, taču neviens no viņiem savu vainu neatzina. Ir zināms, ka par šo kautiņu Haritonovam tika piespriests 4,5 gadus ilgs cietumsods.

Viena no Jūras Pērles leģendārākajām personām bija Zigmunds Ivaninoks, kurš restorānā sāka strādāt par oficianta mācekli - tīrīja putekļus, mazgāja traukus un stāvēja garderobē, bet beidza te strādāt kā augstas klases bārmenis, kurš bija ieguvis gan daudzu konkursu godalgas, gan PSRS apbalvojumu „Par izcilu darbu”. Zigmunds Ivaninoks bija pirmais bārmenis, kurš Jūras Pērlē ieviesa alkoholiskos kokteiļus. Jūras Pērle bija slavena arī ar savu ēdienkarti - tā tika izstrādāta īpašā kulinārijas sēdē, kurā piedalījās Latvijas labākie šefpavāri. Interesanti ir arī tas, ka Jūras Pērles oficiantiem notika nodarbības, kuras pasniedza teātra un baleta horeogrāfi – oficiantiem mācīja apkalpošanas manieres, artistiskumu un arī pareizu gaitu.

Jūras Pērle pirmo reizi zaudeja savu popularitāti 1991.gadā, kad sabruka Padomju Savienība, pēc kā Jūrmalā ievērojami samazinājās atpūtnieku skaits. Tajā pašā gadā Jūras Pērle divreiz dega un ilgu laiku stāvēja izdemolēta. 2001.gadā ēku pilnībā nojauca.

2002. gadā notika atklāts arhitektūras skiču konkurss daudzfunkcionālajam kompleksam Jūras Pērle Jūrmalā, Vienības prospektā 2. Konkursa žūrija par uzvarētāju atzina Sarma un Norde izstrādāto 17 stāvu projektu. Konkursa rezultāti tika nodoti sabiedriskai apspriešanai. Jūrmalas pilsētas dome 2005. gada janvārī, ņemot vērā sabiedriskās apspriešanas priekšlikumus, nolēma atbalstīt Jūras Pērles būvniecības ieceri, samazinot stāvu skaitu līdz desmit stāviem.

Jaunizstrādātā projekta Jūras Pērle lāses formas apjoms ar perlamutra apdari apspēlē ēkas nosaukumu, bet stāvu pārkares ir arhitektoniska atsauce uz ēkas iepriekšējo veidolu.

Pirmo trīs stāvu risinājumu ietekmēja trīs unikālas priedes, kuras pēc ekspertu atzinuma ir 160-180 gadus veci koki ar tā saucamo krokodilādas mizu. Atsevišķie apakšējo stāvu apjomi, kur atrastos administrācija, SPA, sporta komplekss un konferenču zāles, projektēti, respektējot īpašos kokus, vienlaikus ar vertikālu ritmu fasādē atgādinot priežu mežu.

Ieejot vestibilā, caur stikla sienu būtu redzama jūra. Skats uz jūru, pateicoties ēkas pusloka formai, būtu arī iemītniekiem visos 186 numuriņos, kas izvietoti septiņos arhitektoniski ar horizontālu akcentu un pārkari risinātajos stāvos.


Diemžēl vismaz divu iemeslu dēļ, projekts netika īstenots. Viens ir tas, ka šis jaunais projekts, visticamāk, bija tikai virtuāls projekts, jo pēc projekta akceptēšanas Jūrmalas Domē vairāku gadu garumā nekas nenotika. Un otrs iemesls ir tas, ka jau piecus gadus notiek tiesu darbi ar nu jau bijušo Jūras Pērles īpašnieku par tās nelikumīgu pārdošanu nākamajiem pircējiem.

 Autors: FemaleBoss "Jūras pērle"
1.
quotJūras Pērlēquot uzdzīvo... Autors: FemaleBoss "Jūras pērle"
2.

"Jūras Pērlē" uzdzīvo elite.

1967gads Autors: FemaleBoss "Jūras pērle"
3.

1967.gads

1967gads Autors: FemaleBoss "Jūras pērle"
4.

1967.gads

quotJūras Pērlequot naktī Autors: FemaleBoss "Jūras pērle"
5.

"Jūras Pērle" naktī.

 Autors: FemaleBoss "Jūras pērle"
6.  
 Autors: FemaleBoss "Jūras pērle"
7.  
quotJūras Pērlequot tika 2... Autors: FemaleBoss "Jūras pērle"
8.

"Jūras Pērle" tika 2 reizes dedzināta un šādā izskatā ēka stāvēja vairākus gadus, līdz to nojauca.

 Autors: FemaleBoss "Jūras pērle"
9.  
Jaunizstrādātā projekta... Autors: FemaleBoss "Jūras pērle"
10.

Jaunizstrādātā projekta "Jūras Pērle" lāses formas apjoms.

Izmantotie avoti:
http://internets
0
86

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [3]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
kāčš avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa MaģistrantsMedaļa Recidīvists
  kāčš 10.03.13 19:33
 
3
0

stilīgi! noteikti vajadzētu to vietu atjaunot!

spoks300 avatars
Medaļa Holly ShitMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Sertificēts spoks
  spoks300 18.06.13 16:09
 
2
0

atbildot uz kāčš komentāru " stilīgi! noteikti vajadzētu to vie... " Atjaunot?

Ko tur atjaunot, ja ir tukšs laukums?

Jāuzbūvē jauns! :)

VOVASFILMAS avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa KlaunsMedaļa Admins iesaka
  VOVASFILMAS 04.02.17 16:28
 
1
0

Mani vecāki un vecvecāki veidoja interjēru priekš Jūras Pērles