Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
1730

Meitenes stāsts, kura bija iesaistīta šajos notikumos.

Foto: ASSOCIATED PRESS
Esmu dzimusi Pripetē 1977... Autors: Raziels Evakuācija pēc Černobiļas katastrofas
1.

Esmu dzimusi Pripetē 1977 gadā un dzīvoju tur līdz 1986. gada 27. aprīlim. Avārijas dienā es biju 9 gadus veca, tā ka visu atceros- cik vien labi ir iespējams atcerēties gandrīz 30 gadus senus notikumus.

Par to ka kaut kas noticis... Autors: Raziels Evakuācija pēc Černobiļas katastrofas
2.

Par to, ka kaut kas noticis, uzzināju 26. aprīļa rītā.  Mamma pamodināja mani uz skolu, un izrādījās, ka mana vecākā māsiņa Dina nav aizbraukusi uz sacensībām, kā bija paredzēts.Uz jautājumu "Kāpēc?" mamma atbildēja nesakarīgi- "Neizlaida" Viņas bija aizgājušas uz autobusu staciju sešos no rīta, bet cilvēki formastērpos bija likuši viņām doties atpakaļ. Avārija notika pusdivos naktī. Aprunāties nebija ar ko- kaimiņi vēl gulēja, bet tētis bija komandējumā Pēterburgā. Mamma vienkārši mūs ar Dinu aizsūtīja uz skolu.

Skolā arī viss bija nedaudz... Autors: Raziels Evakuācija pēc Černobiļas katastrofas
3.

Skolā arī viss bija nedaudz savādi: katru durvju priekšā bija slapja lupata. Pie katras izlietnes stāvēja jaunu ziepju gabals- kaut kas tāds nebija redzēts. Pa skolu skraidīja apkopējas,   slaukot putekļus no visa iespējamā. Bija kaut kādas baumas par sprādzienu elektrostacijā- bet skolotāji ar otrklasniekiem  par to nerunāja, tā ka bērni ne sevišķi satraucās.
Otrās stundas sākumā klasē izdalīja katram divas mazas tabletītes.

Es līdz pat šai dienai domāju- lai kā pēc tam nebūtu pelti visi atbildīgie darbinieki un viņu darbības tajā naktī, bet- lai paspētu visu tik ātri noorganizēt, skolu direktorus un dārziņu vadītājus vajadzēja piecelt tūlīt un nekavējoties. Vajadzēja jau astoņos saorganizēt skolotājus un apkopējas, lai logi netiktu atvērti nekādā gadījumā, un  jau astoņos, kad skolā ieradās bērmi, tur nedrīkstēja vairs būt nekādi putekļi. Vajadzēja steigties, lai joda tabletes tiktu izdalītas jau no rīta. Iespējams, ka to laiku bērni šodien nav invalīdi tieši šo tabletīšu dēļ- Černobiļas apkārtnē ir joda deficīts. Un vairogdziedzeris, kuram jods ir nepieciešams, to aktīvi uzsūc. Bet no reaktora tika izmests daudz radioaktīvā joda. Ja organisms nepaspēj uzsūkt normālo jodu, viņš uzsūc radioaktīvo. Vakarā jau varēja būt par vēlu, nerunājot par vēlāku laiku.

Stundas notika visas bet... Autors: Raziels Evakuācija pēc Černobiļas katastrofas
4.


Stundas notika visas, bet visiem lika pēc tam iet mājās un uz ielas nerādīties. Pēdējā diena Pripetes skolā man ir palikusi atmiņā ar aizvērtajiem logiem un sterilo spodrību visā skolā.
Mums vajadzēja iet uz baseinu, mamma mūs nelaida. Kaimiņi staigāja viens pie otra un stāstīja jaunumus. Jaunumi bija mēreni satraucoši: jā, bija sprādziens un ugunsgrēks. Bet ugunsgrēku dzēš un skaidrs, ka nodzēsīs. Par radiāciju visi nojauta, bet konkrēti, kāds ir tās līmenis Pripetē, neviens nezināja. Un kāds vispār ir normāls? Un cik tas ir bīstami? Un ko darīt, ja no pilsētas izbraukt neļauj un starppilsētu sakari nedarbojas?

Stāstīja ka daļa iedzīvotāju... Autors: Raziels Evakuācija pēc Černobiļas katastrofas
5.


Stāstīja, ka daļa iedzīvotāju savās mašīnās brauca caur mežu. Un ka tieši viņi esot saņēmuši vislielākās apstarojuma devas- jo brauca tieši cauri vispiesārņotākajam rajonam.
Vakarā joda  tabletes nēsāja pa dzīvokļiem. Bet ap to laiku jau cilvēki bija sadzērušies parasto joda šķidumu spirtā kopā ar pienu. 
Agri nākošajā - 27. aprīļa rītā izziņoja evakuāciju. Protams, īslaicīgu. Bet apjukumā iedzina jau "īslaicīgā" Tā atsauca atmiņā filmas par karu. Kur mūs vedīs? Uz cik ilgu laiku? Kur mēs dzīvosim? Un kā ar darbu? Kā pārvest zīdaiņus? Mājdzīvniekus ņemt līdz vai neņemt?  Ko no mantām drīkst ņemt? Kādu ēdienu? Pagalmā mūs izdzina jau divpadsmitos. Nezinu, kāpēc tik agri. Pēc tam vēl ilgi nīkām pagalmā. Prasījām policistam, kur braucam un uz cik ilgu laiku. Kur- viņš nezināja, bet atbildēja, ka uz trīs dienām. Neko citu viņš nedrīkstēja teikt, pat ja zināja, ka Pripetē mēs nekad neatgriezīsimies. .

Beidzot mūsu pagalmā... Autors: Raziels Evakuācija pēc Černobiļas katastrofas
6.

Beidzot mūsu pagalmā iegriezās autobuss. Laikam pat divi- trīs, precīzi neatceros. Iekāpām un aizbraucām. Kad mēs iekļāvāmies kopējā autokolonnā, cilvēki apklusa. Bezgalīga, drausmīga autobusu rinda. Pripetē dzīvoja gandrīz 50 000 cilvēku. Vairāk kā 1000 autobusu. Visi sajuta- ja īsā laikā savāca 1000 autobusu, tas ir nopietni.
Tikai tagad saprotu, ka Pripetes evakuācija bija loģistisks varoņdarbs. Es nezinu, kad tika pieņemts lēmums izvest cilvēkus, bet tas tika realizēts nedaudz vairāk kā diennakts laikā.Tas ir gandrīz prātam neaptverami.
Braucām nogurdinoši un ilgi. Kaut kur laukos apstājāmies, braucām atkal. Pamazām automašīnu kolonna izšķīda. Daži autobusi, starp kuriem bija arī mūsējais, apstājās Roveņku  apgabala Jabloņkas ciemā.  Vakars, tumšs. Izrāpās noburzīti pripetieši, atnāca apjukuši vietējie. Atnāca pagastvecis. Viņš norādīja, kurš vietējais kuru pripetiešu ģimeni ņems.  Iedalītie izklīda pa mājām. Mūsdienās tas laikam būtu neiespējami- iemitināt tavā mājā svešus cilvēkus un vēl likt viņus uzturēt nenoteikti ilgu laiku. Bet neviens neiebilda- ciematnieki iztaujāja un juta līdz. Varēja just, ka ģimenei, kura mūs uzņēma, ir pašai savas problēmas. Mūs pabaroja, nolika gulēt- paldies viņiem par to.

Bet no rīta mamma pieņēma... Autors: Raziels Evakuācija pēc Černobiļas katastrofas
7.

Bet no rīta mamma pieņēma lēmumu doties tālāk- uz Čerkasu apgabalu pie vecmāmiņas un vectētiņa. Mēs vēl ticējām, ka pēc trim dienām atgriezīsimies, bet trīs dienas sēdēt svešiem cilvēkiem uz kakla arī negribējās. Pabrokastojām, pateicāmies un devāmies uz šoseju. Uz šoseju devās vesela kolonna pripetiešu- visi, kuriem bija kur braukt.
Krustojumā stāvēja ceļu policija un turēja garāmbraucošās  mašīnas. Diez vai šoferim, kurš mūs uzņēma, vajadzēja braukt uz autoostu, bet viņš mūs tomēr aizveda.
Autoostā bija īsts juceklis ar autobusiem un biļetēm- liela daļa reisu bija atcelti, neaprakstāms haoss.Bet mūs iesēdināja. Un, ja mammai nebūtu naudas, droši vien aizvestu pat bez maksas. Pripetieši bija kļuvuši par visas valsts rūpju objektu.
Vakarā jau bijām pie vecmāmiņas. Vecvecāki raudāja. Bija jūtams, ka viņi gandrīz nebija cerējuši mūs ieraudzīt dzīvus. Vēl nebija nekādu oficialu paziņojumu, bet baumas klīda vistrakākās- ar Pripeti sakaru nebija, runāja, ka pēc AES uzsprāgšanas  visu klāj 20 cm pelnu kārta un dzīvu palikušo nav.

Un vēl pēc dienas atbrauca... Autors: Raziels Evakuācija pēc Černobiļas katastrofas
8.

Un vēl pēc dienas atbrauca tētis. Viņš arī bija uztraucies par mums, bet ne tik ļoti - Pēterburgā  "Hidroelektromontāžas" galvenajā kantorī viņam tomēr bija paskaidrojuši, kas īsti ir noticis un atlaida ārpuskārtas atvaļinājumā. Tētis uzreiz mūs iesēdināja mašīnā un aizveda uz apgabala slimnīcu.

Slimnīca bija parpildīta ar... Autors: Raziels Evakuācija pēc Černobiļas katastrofas
9.

Slimnīca bija parpildīta ar pripetiešiem - visus pieņēma un ievietoja stacionārā, kaut arī nezināja, ko ar viņiem darīt. Sākumā aizveda pie dozimetrista. Apmērīja mūs ar dozimetru. Un pat negribīgi pateica rezultātu. - dažādās vietās no  50 līdz  600 mikrorentgeniem. Bet uz jautājumu- tas ir daudz vai maz?- godīgi atbildēja, ka nezina.
Pat ar tagadējām zināšanām arī es to nevaru pateikt. Tgad it kā visu mēra zīvertos. Bet pats zviedru radiobiologs  Zīverts vēl 1950 gadā rakstīja, ka radiācijas ietekmei uz dzīvajiem organismiem neeksistē kaut kāds noteikts līmenis- ka tas ir ļoti individuāli. Pie nelielām apstarojuma devām apstaroto grupā izmaiņas noteikti būs lielākas, pet konkrēti kurus tas skars- nav  nosakāms

Slimnīcā mūs noturēja divas... Autors: Raziels Evakuācija pēc Černobiļas katastrofas
10.

Slimnīcā mūs noturēja divas nedēļas.Izklaidēja ar mazgāšanu pusotras stundas garumā, ikdienas analīzēm un  mērījumiem un saujām vitamīnu. Pēc nedēļas tas visiem piegriezās un visi pieprasīja savas drēbes un izrakstīšanos. (Drēbes atņēma jau pirmajā dienā- izsniedza slimnīcas drēbes un halātus) Uz ko cilvēkiem  atbildēja- ļoti labprāt, bet drēbju nav! Tās ir aizvestas uz deaktivizāciju un kad atvedīs- nav zināms.Visi saskuma, bet halātos un slimnīcas čībās nekur neaizmuksi. 

1
1730

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [32]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Anonīms
Ievadi+tak+niku 26.07.15 15:42
 
49
0
Viss? Turpinājums nebūs? Jo tās beigas tādas nekādas..Ne atziņu, ne emociju, nekā, kas parasti ir šādos stāstos, un vispār, gribētu lasīt vēl un vēl, jo šie stāsti ir ļoti ineteresanti.
Anonīms
Riot 26.07.15 17:17
 
27
0
Gribetos turpinajumu
Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 26.07.15 18:23
 
26
0

atbildot uz Ievadi+tak+niku  komentāru " Viss? Turpinājums nebūs? Jo tās beig... " Vnk vienā dzīvā žurnāla lappusē izlasīju šīs aizkustinošās bērnības atmiņas- tālāk ir vnk diskusija, un, kas mani sokēja visvairāk- visi pripetieši  ļoti cer, ka kaut kad varēs atgriezties mājās. Visi ir pazaudējuši savus draugus, jo mobilo telefonu nebija, un nebija skaidrs, kur viņi nokļuvuši- pripetiešiem piesķīra dzīvokļus ļoti dažādās pilsētās. . Galvenais šoks pieaugušajiem un lielākajiem bērniem esot bijis apmēram pēc divām nedēļām- kad bija skaidrs, ka viņi nevarēs atgriezties vispār. Tad cilvēki esot raudājuši divas dienas bez pārtraukuma.

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 10.12.15 19:29
 
21
0

No tada skatpunkta  vispar pirma informacija,Ja gods un slava tiem ,kas operativi organizeja evakuaciju,isti neapjedzot kas notiek,Bet taja pasha laika psrs darbonji megjinaja noslept no pasaules notiekosho.Ari MISHKA GORBACHOVS sakuma megjinaja visu uzdot par siku starpgadijumu un pat tika sarikots Miera velobrauciena (ja pareizi atminos,negribu tagad meklet inf.)posms Kijevaa.Sak viss OK,nav pamata panikai.Bet bija pamats,vel kads!Arzemnieki nepiedalijas,bet no PSRS atkarigo (socialistisko un citu dirsa lideju )valstu sportistiem nebija izveles un nacas rit radioaktivos putekljus... Acimredzot tomer beidzot Maskava un Gorbachovs saprata,ka sudu vairak neka tris bljodinjas ,un bez nisto RIETUMU palidzibas neiztikt.Isteniba tad ari sakas ista,, Glasnostj,,(atklatiba) ,kas galu gala noveda pie psrs sabrukuma. Interesants moments,skatijos karte ,ka virzijas radioaktivais makonis no pirma un visbistamaka ,,izmetiena,, .Izlocijas visadi,pa Ukrainu ,Baltkrieviju...pat pari Baltijas jurai uz Zviedriju laikam tika ,bet Latviju tieshi neskara...Dievs sveti LATVIJU...?

motorwalwes avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Dienas domaMedaļa 1/13 kūciņas
  motorwalwes 11.12.15 11:26
 
17
0

atbildot uz mlg420 komentāru " es vakar biju černobiļā un es domā... "   Ko tu pīpē?

BalBino avatars
Medaļa SpoksMedaļa JubilārsMedaļa Pingvīns
  BalBino 27.07.15 00:13
 
9
0
Paldies ka uzrakstiji, bija ļoti interesanti, gribētu vēl redzēt kādu rakstu no tevis par šo tēmu, negribu but uzbāzīgs bet kaut ko vairāk, jo man ļoti ieinteresēja jau ilgu laiku par to interesējos. PALDIES!!
Zozeebo avatars
Medaļa Melnais rāmisMedaļa BērndārznieksMedaļa Sertificēts spoks
  Zozeebo 28.07.15 23:57
 
9
0
Interesants raksts. Aizrāva un pat pietrūka nedaudz, gribējās lasīt un lasīt.

Uncle Twister avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa PamatskolnieksMedaļa Sviestmaize
  Uncle Twister 26.07.15 23:47
 
8
0

Ļoti interesants stāsts no pašas pieredzes, bija aizrautība lasīt līdz beigām. Tikai tas pats jautājums kā Ievadi+tak+niku , kādas bija sajūtas , kā tas ietekmēja iespējams tavu veselību, kur jūs devāties dzīvot tālāk... Lai nu kā , pluss no manis.

pecina9989 avatars
Medaļa Spoks
  pecina9989 27.07.15 10:57
 
8
0
Paldies Dievam, ka mēs neesam to piedzīvojuši.
Varenais Komentētājs avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  Varenais Komentētājs 26.07.15 21:42
 
8
0

Kam interesē, var arī paskatīties dzīvajā kā tur būvē kupolu pāri. 

http://chnpp.gov.ua/en/project-nsc-construction/nsc-construction-site-online 

Tā ir interesanta viela ko paskatīties, cik katru dienu uzbūvē. Pat svētdienās. Piem šodien uzmontēja 2 rindas 1. streamā redzamo "kubiņu", laikam tā būs siena.

norlatvija avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Recidīvists
  norlatvija 26.04.16 22:16
 
7
0

Interesants raksts,nebija dzirdēts. Paldies! Brangs plus!!!

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 27.07.15 06:23
 
7
0

atbildot uz Uncle Twister komentāru " Ļoti interesants stāsts no pašas p... " Nu tā nav mana pieredze, tas ir tulkojums - apakšā ir links.Bet es atradu turpat tālāk  turpinājumu- viņi bija uz trīs gadiem aizceļojuši kopā ar tēvu darbā  uz Sīriju, bet tā kā tur pie vēstniecības bija tikai četras pirmās klases, māsa Dina, kura bija lielāka, palika Ukrainā sporta internātskolā. Veselības problēmu viņām  nebija, abām māsām tagad ir divi bērni.

Stasits avatars
Medaļa FraktālisMedaļa RainisMedaļa Rainis
  Stasits 10.12.15 18:23
 
6
0

Izskatās ka PSRS tomēr kaut kā rūpējās par saviem pilsoņiem. Bet tajā pašā laikā uz turieni sūtīja cilvēkus no citām republiukām, avārijas seku novēršanais. Daudzi mira no radiācijas, jo nebija nekāda aizsardzība.

HaLoL avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa ŽurnālistsMedaļa Sertificēts spoks
  HaLoL 26.07.15 20:11
 
5
0

Tie ,kas tur dzīvoja vēl jo projām nevar to aizmirst.

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 26.04.16 20:19
 
3
0

atbildot uz chibricks komentāru " Turpinājums šim ir? " Atmiņu autore tālāk sava raksta komentāros rakstīja, ka viņa ar vecākiem aizbraukusi uz Sīriju, kur viņas tēvam bija iespēja strādāt (toreiz tur bija viss vēl mierīgi). Černobiļas iedzīvotājiem iedeva dzīvokļus visās PSRS malās, un, tā kā mobilo telefonu nebija, gandrīz visi pazaudēja savus kaimiņus un draugus, jo vienkārši nebija iespējas viņus atrast. CIlvēki esot drausmīgi pārdzīvojuši, kad sapratuši, ka nekad vairs neatgriezīsies mājās.

xm33 avatars
Medaļa SpoksMedaļa BērndārznieksMedaļa Jubilārs
  xm33 28.07.15 22:26
 
3
0
Labs raksts 😊
raivisbirch avatars
Medaļa JubilārsMedaļa BergmanisMedaļa Veiksmes lāde
  raivisbirch 27.07.15 00:53
 
3
0

Žēl ka tā notika- nevekismīgs eksperiments, bet gribētos turpināumu, ļoti interesani, reālas un patiesas cilvēku atmiņas un emocias. +++++++ no mans

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 26.04.16 17:11
 
2
0

atbildot uz trakais tarakāns komentāru " Šitāds raksts bija identisks pat tablet... "

Vienkārši raksts ir pacelts uz augšu sakarā ar to, ka šajās dienās paiet 30 gadi kopš aprakstītajiem notikumiem..

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 10.12.15 18:35
 
2
0

atbildot uz Raziels komentāru " Nu tā nav mana pieredze, tas ir tulkojums -... " Izlasiju šo... + tev par centību.Bet černobiļas dienasgrāmatas kautkā vairs negribas skatīties.  

Zoss Vīriņš avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Baloon party!
  Zoss Vīriņš 23.08.15 20:27
 
2
0

+