Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
201

Ceru, ka šis raksts dažiem atgriezīs ticību cilvēcei, jo pastāstīšu par dažām dzīvnieku sugām, kuras mēs, cilvēki, esam spējuši izglābt no pilnīgas izmiršanas, pateicoties dažādiem aizsardzības pasākumiem un apdraudēto sugu pavairošanas programmām nebrīvē. Vismaz uz doto brīdi, šajā rakstā minētajām sugām briesmas nedraud.

Prževaļska zirgs Prževaļska... Autors: Arthur Morgan Dzīvnieku sugas, kuras cilvēce izglāba no izmiršanas
1.

Prževaļska zirgs. Prževaļska zirgs ir reti sastopama savvaļas zirgu pasuga, kas apdzīvo teritorijas Mongolijā un Černobiļas slēgtajā zonā Ukrainā. Šobrīd šī suga tiek uzskatīta par apdraudētu, taču 20.gadsimta 60.gados savvaļā nedzīvoja neviens pats šīs sugas pārstāvis (Mongolijā, pēdējie savvaļas Prževaļska zirgi tika redzēti 1966.gadā). Prževaļska zirgu no pilnīgas iznīcības izdevās izglābt pateicoties rūpīgam zoodārzu darbam. Visa mūsdienu Prževaļska zirgu populācija ir pēcnācēji 30 Prževaļska zirgiem, kas bija paglābti pasaules zoodārzos 1945.gadā. Savukārt, šie trīsdesmit zirgi bija pēcnācēji 1900.gadā sagūstītajiem 15 Prževaļska zirgiem. Pateicoties Londonas Zooloģijas biedrības un mongoļu zinātnieku izveidotajai pavairošanas programmai nebrīvē, šie zirgi atkal ir tikuši atgriezti savvaļā. 1992.gadā tika uzsākta šo zirgu atgriešana Mongolijas stepēs, toreiz savvaļā tika palaisti 80 zirgi. 2011.gadā savvaļā jau dzīvoja 300 Prževaļska zirgi. Ja šis skaits pārsniegs 500, tad, zinātnieki apgalvo, ka cilvēku palīdzība tiem vairs nebūs nepieciešama.

Baltgalvas ērglis Amerikāņi... Autors: Arthur Morgan Dzīvnieku sugas, kuras cilvēce izglāba no izmiršanas
2.

Baltgalvas ērglis. Amerikāņi viegli atpazīst šo plēsīgo vanagu dzimtas putnu kā Amerikas Savienoto valstu simbolu, taču daudzi neapzinās to, ka šis putns Ziemeļamerikā reiz bija uz izmiršanas sliekšņa. Kad Amerikas Savienotās Valstis tika dibinātas, tur dzīvoja simtiem tūkstošu ligzdojošo Baltgalvas ērgļu pāru, bet līdz 20.gadsimta 50.gadiem, šis skaits ASV teritorijā bija samazinājies līdz 412. Nacionālā savvaļas federācija 1984.gadā minēja medības, kā galveno putnu bojāejas cēloni, papildus vainu noveļot uz pesticīdu DDT, kas kopš tā laika ir aizliegts. Tika uzsākti putnu glābšanas pasākumi, un 2006.gadā ASV zivju un savvaļas dzīvnieku aizsardzības dienests ziņoja par 9789 vairojošos pāru. 2007.gadā Baltgalvas ērglis tika izņemts no federālās valdības apdraudēto savvaļas dzīvnieku saraksta.

Kalifornijas kondors... Autors: Arthur Morgan Dzīvnieku sugas, kuras cilvēce izglāba no izmiršanas
3.

Kalifornijas kondors. Kalifornijas kondors ir viena no visilgāk dzīvojošajām putnu sugām pasaulē, kura mūža ilgums var sasniegt 60 gadus. Neskatoties uz tā ilgdzīvotību, Kalifornijas kondors nonāca uz izmiršanas sliekšņa, kad 1987.gadā savvaļā vairs nebija neviena šī sugas īpatņa. To izmiršana savvaļā notika pēc tam, kad jau pieminētajā 1987.gadā ASV valdība nolēma noķert pēdējos 22 savvaļā dzīvojošos kondorus, lai tos nogādātu zoodārzos un pavairotu. Pateicoties Sandjego un Losandželosas zooloģiskajos dārzos veiktajām kondoru pavairošanas programmām, to skaits lēnām pieauga un līdz 90.gadu vidum tie atkal tika reintroducēti savvaļā. Tos sākotnēji apdraudēja svina piesārņojums dabā, to dabiskās vides iznīcināšana un malumedniecība, taču pateicoties dažādiem likumiem un noteikumiem to populācija tagad ir aizsargāta. Kalifornijas kondori joprojām skaitās Kritiski apdraudēta suga, un līdz 2016.gadam savvaļā un nebrīvē tika saskaitīti 446 īpatņi. Tas padara Kalifornijas kondoru par vienu no visretāk sastopamajām putnu sugām pasaulē.

Arābijas orikss Arābijas... Autors: Arthur Morgan Dzīvnieku sugas, kuras cilvēce izglāba no izmiršanas
4.

Arābijas orikss. Arābijas orikss, ko bieži dēvē par Arābijas vienradzi, pārmērīgas medīšanas dēļ 20.gadsimta 70.gados savvaļā bija izmiris. Par laimi, mazas Arābijas oriksu populācijas tika pavairotas vairākos pasaules zoodārzos un to skaits desmitgadi vēlāk jau bija gana pietiekošs, lai tos atkal nogādātu savvaļā. Šim projektam tika dots nosaukums "Operācija Orikss" un to uzsāka Fīniksas zoodārzs sadarbībā ar Londonas faunas un floras aizsardzības biedrību, ar Pasaules dabas fonda palīdzību. Projekts, kas sākās ar dažiem īpatņiem, sekmīgi palīdzēja atjaunot oriksu populācijas Omānā, Saūda Arābijā un Izraēlā. Šobrīd savvaļā dzīvo vairāk nekā 1000 indivīdu. Vēl iespaidīgāk ir tas, ka vēl vismaz 7000 šo dzīvnieku tiek turēti nebrīvē, tāpēc "Operācija Orikss" tiek uzskatīta par vienu no veiksmīgākajām nebrīves pavairošanas un reintroducēšanas programmām, kāda jebkad izmēģināta.

Amūras leopards Amūras... Autors: Arthur Morgan Dzīvnieku sugas, kuras cilvēce izglāba no izmiršanas
5.

Amūras leopards. Amūras leopards ir visretākā leopardu pasuga uz Zemes. Amūras leopardi tiek medīti dēļ to vērtīgās kažokādas, kuras cena melnajā tirgū sasniedz 1000 dolārus. Amūras leopardu dzimtene ir Primorjes reģions Krievijas dienvidaustrumos un nelieli apgabali Ķīnā. IUCN (Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība) tos ir iekļāvuši kritiski apdraudēto sugu sarakstā, jo savvaļā tie ir gandrīz izzuduši. 2015.gadā tika lēsts, ka savvaļā palikuši vairs tikai 60 īpatņi. Kopš 2007.gada notiek šīs pasugas glābšanas centieni un pateicoties tai, nebrīvē dzīvojošo Amūras leopardu skaits ir palielināts līdz 173. 2018.gada sākumā Amūras leopardu populācija savvaļā palielinājās līdz 103 īpatņiem, tomēr viņus joprojām apdraud civilizācijas iejaukšanās viņu dabiskajā vidē un malumedniecība. Priekšā vēl daudz darba, taču Amūras leopards ir ticis glābts no izmiršanas.

Kuprvalis Dažreiz var būt... Autors: Arthur Morgan Dzīvnieku sugas, kuras cilvēce izglāba no izmiršanas
6.

Kuprvalis. Dažreiz var būt grūti to iedomāties, bet lielākās sugas uz planētas bieži vien ir tās, kurām visvairāk draud izmiršana. Līdzīgi kā citas vaļu sugas, kuprvalis tika intensīvi medīts, līdz sugas izdzīvošana sasniedza kritisko robežu. Kad kļuva acīmredzams, ka vaļi bija gandrīz izzuduši un nebūs spējīgi atgūties bez palīdzības, pasaule sanāca kopā un ieviesa moratoriju vaļu medībām 1966.gadā. Līdz tam brīdim, iznīcināti bija vairāk nekā 90% kopējās vaļu populācijas, un palikuši vairs tikai aptuveni 5000 indivīdi. Kopš 1966.gada vaļi neticamā kārtā ir spējuši atgūties. Atšķirībā no citiem šajā rakstā iekļautajiem dzīvniekiem, nebrīves pavairošanas programma dzīvniekam, kas vidēji sver 36 tūkstošus kilogramu, nav iespējama. Tādēļ šajā gadījumā, viss kas tika darīts, bija atturēt cilvēkus no to nogalināšanas. Lai gan tie joprojām retu reizi saskaras ar tādu problēmu kā malumedniecība, un bieži vien tie sapinas zvejas aprīkojumos, kuprvaļu populācija mūsdienās ir vairāk nekā 60 000 īpatņi.

0
201

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [6]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
AreYouFuckingKiddingMe avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  AreYouFuckingKiddingMe 14.06.18 00:31
 
18
0

Precīzāks virsraksts būtu: Dzīvnieku sugas, kuras cilvēce, noveda lidz izmiršanai un pēc tam izglāba no tās.

 

CabooM avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa KomiķisMedaļa Dienas joks
  CabooM 14.06.18 02:00
 
13
0

Klusām noved līdz iznmiršanas slieksnim, tad sākas baigā lielīšanās: "Oo, mēs viņus izglābām, kādi mēs malači!"   

spoku dienas doma

Dark Magician avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Dark Magician 14.06.18 12:31  
 
5
0

Diezgan stulbi teikt, ka saskatāmas cerības, ka cilvēki spēj glābt sugas ja

par piemēriem liek sugas, kuras jāglābj cilvēku pašu dēļ, turklāt cik

daudz ir to sugu, kuras cilvēks noveda līdz izmiršanai...

Kenny Bii avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa SpoksMedaļa Bērndārznieks
  Kenny Bii 15.06.18 08:00
 
3
0

nevar teikt, ka cilvēki izglāba, ja tieši izmiršanas iemesls ir cilvēki.

Anonīms
Anonīms 14.06.18 13:50  
 
2
0
Un miljoni sugu, kuras izmirušas dēļ cilvēka. Uzskaiti arī tās,Žak.
Anonīms
Anonīms 17.06.18 13:21  
 
0
0

Pareizāk sugas kuras cilvēki neizcīnīja