Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
597

Notikumi, kuri norisinājās 1940. gada maijā un jūnijā ir divpusīgi, gan kā pilnīga izgāšanās, gan kā brīnums. Priekš Francijas, tā bija galīgā sakāve, jo divu mēnešu laikā tika zaudēta visa valsts.

Tomēr priekscaron... Autors: Panzer Dunkirkas evakuācija: Notikums, kas izglāba Britu impēriju?
1.

Tomēr, priekš Lielbritānijas, tā bija brīnumaina izglābšanās, kura uzturēja kaujas sparu nākotnei, jo tika izglābti aptuveni 300 tūkstoši karavīru, no dažādām valstīm. Tā laika prejmers Vinstons Čērcils teica savu slaveno runu We Shall Fight on the Beaches/Mēs cīnīsimies piekrastēs, jeb ''kari netiek uzvarēti ar evakuācijām''. Brīnumainā izglābšanās no vāciešu Blitzkrieg/Zibenkara bija noteikti uzskatāms kā sasniegums, jo tika izglābta arī daļa francūžu spēku.

Kā tas notika Spēcīgajai... Autors: Panzer Dunkirkas evakuācija: Notikums, kas izglāba Britu impēriju?
2.

Kā tas notika? Spēcīgajai Francijas un Lielbritānijas alliancei bija pietiekami daudz karavīru, ieroču un tehnoloģiju, neviens nespēja iedomāties tik ātru sakāvi, varbūt izņemot pašus vāciešus. Bija pienākusi jaunā kara ēra, kurā dominēja tanki un lidmašīnas. Dunkirkas evakuācija bija kā mācība, ka jārēķinās ar jaunajiem kara paņēmieniem, kas deva sabiedrotajiem laiku tieši tam.

Kopā sabiedrotajiem Francija... Autors: Panzer Dunkirkas evakuācija: Notikums, kas izglāba Britu impēriju?
3.

Kopā sabiedrotajiem (Francija, Lielbritānija, Hollande, Beļģija un Luksemburga) bija aptuveni 3 miljoni karavīru, neskaitot Francijas dienvidu fronti pret itāļiem. Diemžēl, arī vāciešiem bija gana daudz karavīru, lai mērotos ar spēkiem.

Francūži pārāk paļāvās uz... Autors: Panzer Dunkirkas evakuācija: Notikums, kas izglāba Britu impēriju?
4.

Francūži pārāk paļāvās uz Mažino līniju, nocietinato robežu no Vidusjūras līdz Luksemburgas robežai. Beļģijas robežu sargāja Ardēnu meži, caur kuriem itkā būtu neiespējami tikt cauri ar tanku armijām. Vēl bez tā, tika likta cerība uz beļģiem, kuri kā Pirmajā pasaules karā, tā arī šoreiz aizturētu vāciešus uz ilgāku laiku.

Lielākā kļūda bija tāda ka... Autors: Panzer Dunkirkas evakuācija: Notikums, kas izglāba Britu impēriju?
5.

Lielākā kļūda bija tāda, ka francūži gatavojās tādam pašam karam kāds bija Pirmais pasaules karš. Īpatsvars tika likts uz artilēriju un ierakumiem, maz bija domāts par prettanku un pretgaisa aizsardzību, kas izrādījās liktenīgi. Līdz ar to tas nesagādāja nekādas problēmas vācu Luftwaffe, lai notīrītu ceļu tanku armijām. 

Kartē redzams Dunkirkas reģiona ielenkums.

Jau 16. maijā vācieši bija tikuši cauri Ardēnu mežiem, un traucās uz Lamanšu, lai aplenktu francūžu un britu spēkus.

28 maijā padevās beļģu spēki... Autors: Panzer Dunkirkas evakuācija: Notikums, kas izglāba Britu impēriju?
6.

28. maijā padevās beļģu spēki, kas visu smagumu uzmeta britiem ekspedīcijas spēkiem (BEF kartē redzams). Jau tika viedoti plāni evakuācijai pa jūru. Kad par to izdzirdēja francūži, tas viņus sadusmoja, jo viss izskatījās tā, ka briti viņus pametīs likteņa varā. It īpaši pēc vairāku tūkstošu britu padošanās priekšējās pozīcijās, kur viņus burtiski noslaucīja vācu tanku spēki.

Laikam ritot britu pozīcijas... Autors: Panzer Dunkirkas evakuācija: Notikums, kas izglāba Britu impēriju?
7.

Laikam ritot britu pozīcijas pie Dunkirkas bija pēdējās palikušās, bet ar nodomu, jo tā bija pati piemērotāka vieta evakuācijai. Čērčils izdeva pavēli operācijas Dynamo sākšanai, jeb lielākajai evakuācijai vēsturē. Lai gan jau 28 tūkstoši karavīru līdz šai operācijai tika evakuēti, un 7 tūkstoši vel īsu laiku pirms pašas operācijas, briti saprata, ka nepietiks tikai ar Karaliskās flotes kuģiem. 

Kamēr vāciescaroni... Autors: Panzer Dunkirkas evakuācija: Notikums, kas izglāba Britu impēriju?
8.

Kamēr vācieši bombardēja Dunkirkas piekrasti, briti vāca kopā jebkādas peldošas ierīces, kuras spēja pārvadāt cilvēkus. Lielāka daļa bija civilie ūdens transportlīdzekļi. Aptuveni 700. 

Kamēr vāciescaroni arvien... Autors: Panzer Dunkirkas evakuācija: Notikums, kas izglāba Britu impēriju?
9.

Kamēr vācieši arvien ātrāk pietuvojās pilsētai, Britu Ekspedīcijas grupai bija arvien grūtāk nodrošināt karavīrus ar ūdeni un pārtiku. Liela daļa kareivju paši brida ūdenī līdz kaklam, kur vairākas stundas gaidīja kuģus. Tomēr, beigās tika izglābti 336 tūkstoši karavīru. Bet ar lielu pašuzupurēšanos, aptuveni 40 tūkstoši karavīru palika avangardā un aizturēja vāciešus, lielāka daļa no vieniem krita kaujas laukā.

Lielāka daļa scarono... Autors: Panzer Dunkirkas evakuācija: Notikums, kas izglāba Britu impēriju?
10.

Lielāka daļa šo evakuēto kareivju atgriezās tajās pašas piekrastēs 4 gadus vēlāk D-dienā. Tomēr, līdz tam vēļ bija ilgs laiks gaidāms, jo tikko sākās Kauja par Britu salām, bet tas jau ir cits stāsts!

0
597

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [16]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Ulrihs avatars
Medaļa TeamworkMedaļa ZebraMedaļa Dienas doma
  Ulrihs 03.11.16 20:16
 
16
0

Hmm, un ne vārda par to, ka vācieši ļāva Britiem noorganizēt šo evakuāciju un pamest Franciju.

P.S. 1940.gadā tāda lieta kā "Tanku armija" vēl nemaz neeksistēja, ne Sabiedrotajiem, ne vāciešiem. Pat tanku korpusu vēl nebija, tikai tanku divīzijas.

Viens Zeks avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Admins iesaka
  Viens Zeks 01.11.16 17:21
 
13
1

Un tā viņi arī atdeva pusi Eiropas afrikāņiem otru pusi aziātiem.

Kaut kas priecājas, bet īsti gudri cilvēki saprot, ka sabiedrotie pardalīja Eiropu, bet vadonis  gribēja apvienot.

sprq avatars
Medaļa SpoksMedaļa StudentsMedaļa Jubilārs
  sprq 12.04.17 14:36
 
7
0

Ļoti virspusējs raksts...

Veiksmīgās evakuācijas pamatā bija fakts, ka vācu armija apturēja tālāku virzību uz dažām dienām. Tehniski nebija problēmu iznīcināt, vai saņemt gūstā sabiedroto armiju.

Pastāv teorija, ka hitlers gribēja un cerēja vienoties ar Lielbritāniju kļūt par sabiedrotajiem, tāpēc atļāva evakuēties tiem 300 000 karavīru no kuriem lielākā daļa bija angļu kartavīri.... 

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 01.11.16 19:10
 
7
0

Dunkirkas trolololololo. No krēsla gandrīz nokritu.

Pērkons39 avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa DeputātsMedaļa Dienas joks
  Pērkons39 15.07.17 10:03
 
3
0

atbildot uz sprq komentāru " Ļoti virspusējs raksts... Veiksmīgās e... " tieši tā, ne jau Čērčils vai britu armija paveica šo brīnumu, bet Hitlers apzināti to pieļāva, jo gribēja dabūt radniecīgo ģermāņu nāciju- angļus par sabiedrotajiem pret staļinu un cccp.

Ne jau velti Hitlera līdzgaitnieks Rūdolfs Hess 1941. g. lidoja uz Skotiju, cita lieta, ka iecere izgāzās.

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 14.07.17 22:30
 
3
0

Cik es zinu, tad latviski tā ir Dinkerka. Vismaz tā bija līdz šim ierasts lasīt un rakstīt.

Mažino līnijas nozīme ir stipri pārvērtēta, vācieši to pārrāva vairākās vietās. Tie, kas lasa krieviski, par vismaz vienu no šādām epizodēm var palasīt Veremejeva onkuļa vietnē: http://army.armor.kiev.ua/fort/bunker-d-35.php

Ne tikai francūži, bet gandrīz visi un gandrīz vienmēr uz katru nākošo karu gatavojas izejot no iepriekšējā kara pieredzes. Vienīgie, kas WW2 gatavojās ar tām vai citām inovācijām, bija kā reiz vācieši un Sarkanā Armija.

Tie, kas paliek sargāt aizmuguri, saucas arjegards, nevis avangards. Avangards ir tie, kas iet pa priekšu

`Kauja par britu salām` tā īsti arī nenotika, jo vācieši attiecībā uz operāciju `Jūras lauva` daudz tālāk par koncepciju netika. Bet plika bombardēšana no gaisa, jo īpaši atceroties to, ka vācieši (tāpat kā PSRS) WW2 nevarēja lepoties ar spēcīgu stratēģisko bumbvedēju gaisa kara floti, nekādus vērā ņemamus stratēģiskus panākumus nesolīja principā.

Stasits avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa KukijsMedaļa Rainis
  Stasits 19.11.16 23:29
 
3
0

Gribejas nedaudz plasak, bet ta interesanti.

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 25.11.16 15:39
 
2
0

atbildot uz Ulrihs komentāru " Hmm, un ne vārda par to, ka vācieši ļāv... " Jā, bet vāciešiem bija tanku divīzijas, kamēr frančiem katrā dīvīzija pa saujiņai tanku

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 15.07.17 10:44
 
1
0

atbildot uz Pērkons39 komentāru " tieši tā, ne jau Čērčils vai britu armija pav... " Precīzi! Un cik saprotu, viss feils sanāca iekš tā, ka Hesam samisējās ar lidmašīnu un viņš gluži vienkārši piezemējoties britu salās nonāca pie nepareizajiem cilvēkiem.

Pērkons39 avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa DeputātsMedaļa Dienas joks
  Pērkons39 15.07.17 10:16
 
1
0

atbildot uz 9K116 komentāru " Cik es zinu, tad latviski tā ir Dinkerk... " Tieši tā- latviskā izruna tradicionāli ir Dinkerka, un  angļu Wiki labi redzams, ka gan pilsētas dibinātāju holandiešu, gan franču valodā (pašlaik ietilpst Francijā) tās izruna ir Dinkerka:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dunkirk

Lija Ābele@speles avatars
Medaļa Krustvardu recidivistsMedaļa Krustvardu recidivistsMedaļa Krustvardu superrecidivists
  Lija Ābele@speles 12.04.17 18:34
 
1
0

Interesanti kā īsti pareizi ir jāraksta nosaukums. Pats vienmēr esmu lietojis Denkerka ,lasīts ir arī Dinkerka ,Dunkerka lasu pirmo reizi.

Reālais skatījums avatars
Medaļa SpoksMedaļa BērndārznieksMedaļa 1/13 kūciņas
  Reālais skatījums 11.03.18 22:34  
 
0
0
atbildot uz 9K116 komentāru " Cik es zinu, tad latviski tā ir Dinkerk... "

Bet kauja par Angliju tomēr bija ļoti nopietna. Smagi klājās bet dēļ Hitlera stulbuma izdevās uzvarēt. Proti Hitlers iedeva vadības grožus savam čomam Gēringam kuram nebija sajēgas ko viņš dara. Viņi visi bija tik pārliecināti par uzvaru ka pat nedomāja loģiski kā pie tās nonākt. Galvenās kļūdas pārāk daudz mērķu, kas tika pārāk bieži mainīti, tad mērķu maiņa uz civilajiem mērķiem. Vispār ja Vāciju nevadītu pamuļķu Nacistu partija mēsli demokrātijai būtu bijusi daudz nopietnāki. Paldies dievam viņu sakāva. Kaitina cilvēki tik stulbi, ka raud ka Nacisti pakāsa karu. Pasaule knapi izglābās no nacisma briesmām. Nevaram atļauties riskēt vēlreiz.
Reālais skatījums avatars
Medaļa SpoksMedaļa BērndārznieksMedaļa 1/13 kūciņas
  Reālais skatījums 11.03.18 22:24  
 
0
0
Labs darbs malacis! Neklausies konspiraciju teoriju heiteros
Ploška avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa KnipsētājsMedaļa Sertificēts spoks
  Ploška 15.07.17 23:31  
 
0
0
atbildot uz 9K116 komentāru " Cik es zinu, tad latviski tā ir Dinkerk... "Ja grib var arī sameklēt plašu informāciju par Gērnsingas (laikam😁) salu, ko Hitlers pārvērta par savu privāto cietoksni. Vārdu sakot ļoti interesanti. Iesaku palasīt par to. Nathional Geographics arhīvā filmu arī var sameklēt.
janisjanis70 avatars
Medaļa Sudraba ninjaMedaļa SensejsMedaļa Jokupēteris
  janisjanis70 12.04.17 14:49
 
0
0

  

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 12.04.17 13:44
 
0
0