Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
1036

“Četras sievietes ar velosipēdiem brauca pa mūsu pilsētas ielām, dziļi apbēdinot mūsu pilsētas vīriešus un izsaucot viņos dziļu riebumu pret dāmām..."- tā sākās pirmais sievietēm- velosipēdistēm veltītais raksts avīzē XIX gs beigās Bet! Ar velosipēda palīdzību tika veikti pirmie soļi cīņā par neatkarību un līdztiesību ar vīriešiem.

To laiku meitenes tika... Autors: Raziels Amorālās  riteņbraucējas
1.

To laiku meitenes tika audzinātas visai savdabīgi.Populārā meiteņu audzināšanas  rokasgrāmatā bija rakstīts:"meitenēm jadzīvo klusās un mierīgās mājās, nedaudzu draudzeņu sabiedrībā un jāmāca klusi ietekmēt savu apkārtni., viņām jābūt padevīgām un rāmām. Meitenes nedrīkst parpūlēt, viņas jāpakļauj stingriem ierobežojumiem un reti jālaiž laukā no mājas, jo, ja meitenes nesargās, viņas var saslimt. Viņas ir jasargā no fiziskas pārslodzes. Jebkurš mēginājums piespiest sievieti līdzināties vīrietim cietīs neveiksmi."  Arī vēlāk nekas labs Viktorijas laiku meitenei nespīdēja- "Mīlošas sievietes dzīve ir ieslēgta viņas mājas četrās sienās, visa komunikācija ar apkārtējo pasauli notiek caur viņas vīru. No ziemeļiem viņu norobežo  kalpi, no dienvidiem- bērni, no austrumiem- neveselība, no rietumiem- kleitas" 

Pat to laiku mediķi... Autors: Raziels Amorālās  riteņbraucējas
2.

Pat to laiku mediķi propagandēja viedokli, ka sievietes fizioloģiskās funkcijas atņem radošo enerģiju smadzenēm, tāpēc sievietes ir zemāk attīstītas, ka vīrieši. To, ka korsetes deformē viņu krūšu kurvi, un ir īstais vārguma iemesls, cienījamie mediķi neredzēja! Sievietēm līdz kāzām nedrīkstēja būt ne mazākā priekšstata par seksu, un lēdijas  nestrādāja, vēl jo vairāk naudas dēļ!

nbspnbspBraukt ar divriteni... Autors: Raziels Amorālās  riteņbraucējas
3.

 

 

Braukt ar divriteni dāmai bija galīgi neiespējami, tas bija bezkaunības kalngals- sieviešu kājas zem svārkiem nedrīkstēja būt redzamas nekādā gadījumā! Ja nu, kāpjot pāri peļķei, drīkstēja pavīdēt zābaka purngals,. ja bija redzama zeķe, tad tas jau pārsniedza tikumības robežas! Rādot kājas zeķēs, klientiem galvu  jauca prostitūtas.

Vai bija kāds spēks, kas spēja kaut ko mainīt?

Lai cik tas dīvaini nebūtu- jā! Sieviešu emancipācijas katalizators izrādījās divritenis. Vēlāk cīnītāja par sieviešu tiesībām Antonija Brounela teica "Es domāju, braukšana ar divriteni ir izdarījusi vairāk sieviesu emancipācijas labā, nekā jebkas cits. Tā dod brīvības un neatkarības sajūtu. Es priecājos katru reizi, kad redzu sievieti uz velosipēda."

nbspPirmo naglu veco tikumu... Autors: Raziels Amorālās  riteņbraucējas
4.

 

Pirmo naglu veco tikumu zārkā iedzina drosmīga, sešpadsmit gadu veca angļu meitene Tesija Reinoldsa- viņa veica 120 jūdžu no Braitonas līdz Londonai un atpakaļ astoņarpus stundās. Pie tam viņa bija ģērbusies tiem laikiem neiedomājami- garā žaketē un trikotāžas biksēs Tas šokēja skatītājus vēl vairāk, kā viņas rezultāts. Neticama bija arī viņas turpmākā karjera- viņa bija viena no  satiksmes drošības virsniekiem  (safety officer) Londonā.

Kamēr tikumības sargi vēl nebija attapušies no šoka, ceļā devās jau nākošā enerģiskā dāma- vēlāk pazīstamā sufražiste (cīnītāja par vēlēšanu tiesībām sievietēm) Margareta Lelonoma. Viņa veica 2982 kilometrus garu pārbraucienu no Čikāgas līdz Sanfrancisko, bruņojusies ar revolveri, lai sevi aizsargātu. Pat velosipēdistu organizācijas pauda savu sašutumu- nu kā viņa uzdrošinājās kaut ko tik..tik...amorālu!

Bija palicis vēl brauciens... Autors: Raziels Amorālās  riteņbraucējas
5.

Bija palicis vēl brauciens apkārt pasaulei- un kura dāma to paveica? Anna Kopčovska, imigrante no Rīgas! 23 gadu vecumā trīs bērnu māmiņa paveica šo neticamo varoņdarbu, 15 mēnešos apbraukdama apkārt pasaulei! Viņa gan brauca ar Annijas Londonderijas vārdu, lai reklamētu sponsora uzņēmumu...bet fakts, ka to paveica kaut arī bijusī, bet Rīgas meitene, paliek spēkā!  Viņas reklāmas baneriem rotātais velosipēds viņai beigu beigās atnesa tiem laikiem lielu summu- $5000, no trūcīgas imigrantes padarot par tīri labi situētu dāmu! Pelnīt naudu ar sportiskiem sasniegumiem- un vēl sievietei!- tas bija dubulti nepieļaujami- Bet! Pie durvīm klauvēja divdesmitais gadsimts! Annijas tālākais ceļš? Viņa kļuva par žurnālisti- tagad sievietes arī to varēja! Viņas beidzot bija pārliecinātas, ka var visu, ko grib!

Sacēlās tāda brēka ka vistu... Autors: Raziels Amorālās  riteņbraucējas
6.

Sacēlās tāda brēka ka vistu kūtī, kad tur ielīdis sesks. Daiļo riteņbraucēju pretinieki  brēca, ka sievietes vispār nedrīkst braukt ar divriteņiem, pat pa retam ne! Sieviešu Glābšanas līga sniedza vētrainus paziņojumus, ka velosipēdistēm vairs nevarēšot būt bērnu...viņas sākot kļūt nepieklājīgas...pat stājoties neatļautās attiecībās ar vīriešiem!  Daži līgas biedri  pat deva mājienus, ka sievietes, braucot ar riteni,  gūstot perversu seksuālo uzbudinājumu....

Sieviescaronu apģērbs kādu... Autors: Raziels Amorālās  riteņbraucējas
7.

Sieviešu apģērbs, kādu tolaik nēsāja- gari svārki un korsetes, ne visai labi derēja braucieniem ar velosipēdu. Svārki iestrēga velosipēda mehānismos, korsetes noberza sānus. Tāpēc sāka šūt īpašas platas velosipēdistu bikses, Zeķes un zābakus arī sāka darināt līdzīgus tiem,kurus nēsāja vīrieši.Tas izraisīja jaunu sašutuma vilni. Skandālu virsotne tika sasniegta tad,  kad sāka nēsāt saīsinātus svārkus un bikses līdz ceļiem.

Sufražistes bija sievietes... Autors: Raziels Amorālās  riteņbraucējas
8.

Sufražistes bija sievietes ar vētrainu temperamentu. Viņas bija gatavas ar zobiem un nagiem cīnīties par velosipēdisma ideju, kura ļāva viņām uzvilkt platas, bezformīgas bikses- blumerus- svārku vietā un izmest ciešās korsetes. Cīņa par vēlēšanu tiesībām un dāmu riteņbraukšana bija gandrīz vai nedalāmas.

Velosipēdistu pretinieki izvirzīja jaunu ideju- ka velosipēdistēm,kuras valkā vīriešu apģērbu- bikses- parādoties vīrišķīgas iezīmes- tas ir, viņām sākot likties seksuāli pievilcīgs savs dzimums. Sodoma un Gomora! Un tā pasaules gals arī vairs nebūs tālu!

Īpascaroni tikumīgā... Autors: Raziels Amorālās  riteņbraucējas
9.

Īpaši tikumīgā sabiedrības daļa un konservatīvie džentlmeņi vēl nebija rimuši sašust par velna apsēstajām velosipēdistēm, kad naca nākošā šokējošā ziņa- dāmas ir sakušas nodarboties ar SPORTU! Teniss un pat airēšana izrādījās piemēroti maigajām Viktorijas laikmeta  dāmām!   Un atkal tas prasīja izmaiņas apģērbā un diktēja stilu...Tā arī parādījās to laiku stils- rational dress. Paldies velosipēdistēm un sufražistēm, ka mūsu dzīve tagad ir tik jauka un vienkārša! 

Bet kroni visam uzlika... Autors: Raziels Amorālās  riteņbraucējas
10.

Bet kroni visam uzlika karaliene Viktorija, kura jaunā XX gs priekšvakarā  tika manīta nodarbojoties ar ko galīgi apšaubāmu- viņu redzēja  braukājoties ar triciklu! 

3
1036

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [35]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
jumtujānis avatars
Medaļa BakalaursMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Trumpe
  jumtujānis 27.01.13 17:21
 
63
0

forš rakstiņš. bet protams atsaucība ļoti maza. cilvēki saņemās palasiet kko intresantu, nevis tikai komiksus. 

Smurfs avatars
Medaļa SpoksMedaļa Spoki flameMedaļa Teamwork
  Smurfs 27.01.13 15:31
 
26
0

Ļoti labs,nedzirdēts sižets.

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Veiksmes lādeMedaļa Dienas domaMedaļa Kukijs
  Sasha Aleksandrs 28.01.13 14:04
 
23
0

Ak, šie viduslaiku aizspriedumi...

Pirmais pienākums sievietes dzīvē ir paklausīt savai šuvējai. Kāds ir otrais pienākums, to vēl neviens nav noskaidrojis.  / O.Vailds. /

spoku dienas doma

Siluets avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  Siluets 27.01.13 18:45
 
22
0

atbildot uz Žļurga komentāru "lol kpc? komix ir smiekligi, sito vr skolotajs ... " Kāpēc skolotājs tikai zubrīt?

Ne jau visi lasa tikai komiksus, citiem arī interesē vēsture, lai būtu zinošs, ne tikai skolotājiem.

ConflictMaker avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa TrumpeMedaļa Caca
  ConflictMaker 27.01.13 23:39
 
13
0

atbildot uz Žļurga komentāru "lol kpc? komix ir smiekligi, sito vr skolotajs ... " Cilvēki mēdz paplašināt savu redzes loku. Ja tev nepatīk, ej skaties savus komiksus.

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Veiksmes lādeMedaļa Dienas domaMedaļa Kukijs
  Sasha Aleksandrs 28.01.13 16:44
 
10
0

atbildot uz Contess komentāru "šuvējām jaunā mode bija skaidrs bankrots- 2-8 a... " Mode prasa upurus. Ko tad lai mūsdienu šuvēji saka, topiks augšā, sprīdis drāniņas apakšā, īpaši neieskriesies :D

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 27.01.13 23:18
 
9
0
Ļoti interesants raksts.
IgnisDei avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa KomiķisMedaļa Burvju klana biedrs
  IgnisDei 28.01.13 15:45
 
9
0

Jāsaka vien viņām liels paldies, ka tagad 21. gs. var darīt, ko gribi, nevis, ko tev pasaka kautkādi tjipa tikumības likumi.

bubble avatars
Medaļa Par īpašiem nopelniemMedaļa TestētājsMedaļa Troll killer
  bubble 28.01.13 19:29
 
6
0

tālaika badass :) cepums drosmīgajām dāmām :)

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 28.01.13 16:22
 
6
1

atbildot uz Sasha Aleksandrs komentāru " Ak, šie viduslaiku aizspriedumi...... " šuvējām jaunā mode bija skaidrs bankrots- 2-8 apakšsvārku vietā tikai vieni un tāds dārgs meistardarbs ka korsete vispār misenē!

Appipejascalits avatars
Medaļa Spoks
  Appipejascalits 17.10.13 13:26
 
4
0

Pilnīgas drausmas ko sievietēm agrāk vajadzēja pārdzīvot. ja es būtu dzīvojusi tajā laikā, tad ar savu raksturiņu būtu jau pakārta vai sadedzināta uz sārta :D

Katjusha avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Soarkana RūžeņaMedaļa Students
  Katjusha 27.01.13 20:00
 
3
1

Bija interesanti izlasīt kā aizsākās sieviešu tiesību jautājums. 

Siluets avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  Siluets 28.01.13 09:00
 
4
2

atbildot uz Žļurga komentāru "Vēl viens kas izlasa pirmos 3 vārdus un spriež ... " hmm, pirmie tris vardi- lol kpc? komix.

i suck in this game but you suck at counting. :D

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 07.04.13 00:34
 
2
0

atbildot uz kapuracējs komentāru "Korsetes kādreiz no vaļu kauliem netaisīja?Vai ... " Taisīja, bet tas viss tika iešūts audumā un piešķirta forma, un vispār korsete. bija ļoti dārgs apģērba gabals.

Arnis Kalējs@speles avatars
Medaļa Man ir kredītsMedaļa ViktorsMedaļa Krustvardu menesa top1
  Arnis Kalējs@speles 02.02.18 07:53  
 
2
0

atbildot uz Raziels komentāru " Taisīja, bet tas viss tika iešūts audumā un p... "

Laikam, jau tās bija ūsas, caur kurām vaļi filtrē planktonu ...

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 26.08.14 19:50
 
2
0

atbildot uz nleyoun komentāru " Pēdējā bilde ir satriecoša!:) " Brīvdomīgā Parīze, 1895. gads. Visa pasaule šausminājās, bet Parīze noteica modi- arī uz divriteņiem. Pasaulē ir palikuši tikai četri šie Georges Massias plakāti, un, ja Tev viens būtu, Tu būtu bagāts cilvēks.

Siluets avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  Siluets 28.01.13 15:30
 
3
1

atbildot uz Žļurga komentāru "Have you ever came across term called: Figure O... " Have you ever came across to the thing like joking? :D

kapuracējs avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa TrumpeMedaļa Dienas doma
  kapuracējs 05.04.13 12:25
 
1
0

atbildot uz Raziels komentāru "šuvējām jaunā mode bija skaidrs bankrots- 2-8 a... " Korsetes kādreiz no vaļu kauliem netaisīja?Vai es kļūdos?

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 26.08.14 19:04
 
0
0
Pēdējā bilde ir satriecoša!:)
Vinnīts avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa BakalaursMedaļa Doktorants
  Vinnīts 01.02.18 18:03
 
0
0

Bija tādi laiki