Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
7
119

Sveiki mani dārgie spocēni!

Izdomāju "uzcept" rakstu par tā saucamo ASV ieroču "kultūru". Mani, kā jau studentam, šī tēma ļoti intersē, jo ilgi uzturoties interneta kloākā nākas uzdurties dažādiem jocīgiem viedoklipiem, kuros dažādi amerikāņu aktīvisti runā un diskutē par dažādām tēmām, kuras ir saistītas ar ieročiem. Mani nepamet sajūta, ka vis tā ieroču "mīlestība" nav īsti normāla.

Raksts būs tāds kā "intro" šij tēmai, ja būs pietiekami liela interese, tad "uzcepšu" vēl kādu par šo tēmu.

Tā balstās uz ASV konstitūcijas otro labojumu, kurš iztulkojot uz latviešu skan šādi: "Labi regalmentēta milicija, ir nepiecišama brīvas valsts drošībai, cilvēku tiesības turēt un nesāt ieročus nedrīks būt pārkāptas".

Manuprāt patriotisko... Autors: Surums ASV ieroču "kultūra"
1.

Manuprāt, patriotisko amerikāņu sabiedrībā ieroči un nepamatota vardarbība ieņem pārāk lielu lomu. Proti, reizēm rodas iespaids, ka tie pat tiek sakralizēti - tiem tiek piešķirta gandrīz dievišķa nozīme. Piemēram, šajā attēlā un daudz citos avotos redzams, ka ieroči to īpašniekiem piešķir drošības sajūtu pat par tādām lietām kā valsts brīvību. Taču, man liekas, ka otrais konstitūcijas labojums, kombinācijā ar aktīvu ieroču tirgotāju lobju ir izdarījis ļoti interesantu lietu. Proti, tika atrasts veids kā ptērētājiem radīt drošības ilūziju un  pamatota nepieciešamība iegādātāties vairāk kā vienu ieroci. Manā skatījumā, tas ir skaidrojams ar to, ka ASV ir ļoti attīstīta saucamā "baiļu kultūra". 

Ļoti izplatīts arguments... Autors: Surums ASV ieroču "kultūra"
2.

Ļoti izplatīts arguments ieroču nesāšanai un glabāšanai ir tas, ka tie ir nepieciešami, lai aizsargātu savu un/vai citu dzīvību. Manā skatījumā, tas ir muļķīgi un nekādi nepalīdz sasniegt šo mērķi, jo daudzi no patērētājeim piedāvātajiem ieročiem nav domāti aizsardzībai un to lietošana vairāk apdraud apkārtējos cilvēkus, nekā aizstāv pašu īpašnieku. Proti, tiek pārdotas saucāmās "Assult rifles" (uzbrukuma šautenes)l un netiek veiktas apmācības, pirms tiek sniegta atļauja iegādāties ieroci. Manā skatījumā, lai varētu iegādāties ieroci ar to ir jāmāk rīkoties un jābūt arī kaut nedaudz fizikas zināšanām, lai varētu saprast šāviena sekas (Vismaz zināt par to, ka lodei mēdz būt rikošets).  Es uzskatu, ka abstraktas nāves bailes nav pietiekams pamats, lai apdraudētu sevi vai apkārtējos.

ASV quotbaiļu kultūrāquot... Autors: Surums ASV ieroču "kultūra"
3.

ASV "baiļu kultūrā" ieroču nepieciešamība tiek pamatota arī ar daudz citiem apsvērumiem. Piemēram,  valdības "tirānija" (Policijas militarizācija, pārāk liels federālās valdības spiediens, konstitucionālo tiesību "atņemšana", soaciālā un migrācijas politika...) , personīgās drošības apdraudējumi (Drošība mājās, drošība pēc dabas stihijām, pašpietiekamība...) un sabiedrības aizsardzība (Saucamās "stand your ground" tiesības). 

Nākamajā rakstā varētu... Autors: Surums ASV ieroču "kultūra"
4.

Nākamajā rakstā varētu plašāk pafilosofēt par tiesībām aizsargāt sevi publiskā vietā, izmantojot šaujamieročus. Manuprāt, tas diezgan lielā mērā "pārklājas" arī  ar "open carry" (atvērtās nēsāšanas) jautājumiem un es tiešām nesaprotu kāpēc tas tiek pieļauts. Pagaidām, es to "norakstu" uz zemo izglītības līmeni, ieroču ražotāju lobiju un propagandu.

Pievienotie video

Pievienoju mateirālu par ASV miličiem. 

7
119

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [9]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Varenais Komentētājs avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  Varenais Komentētājs 15.10.17 04:11
 
15
5

1. Emm, nevis labi reglamentēta milicija, bet militār-organizācija. Latvijā ar tām ir problēma, jo visas oficiāli vada valsts. Ja gribēsim dumpoties, nebūs organizācijas kas to rīkotu. Baltijas valstīt šādas organizācijasir tikai Igaunijā, un arī tikai viena. 

2. Assault rifles ir 'uzbrukuma šautenes' tikai tulkojot ar googli vai kreiso zābaku. Pareizāks tulkojums būtu triecienšautenes. Diemžēl ko tavs avots, Vice, tev nekad nepateiks, ir tas, ka tās tiek stingri ierobežotas. Lai iegūtu automātisku ieroci, ir jāiegūst speciāla apliecība, ierocim papildus nāk klāt īpaša reģistrācija automātisko ieroču sarakstā. Kā arī tās nevar vienkārši nopirkt, tās ir jāpasūta no ražotāja, jo veikali nedrīkst tās pat uzglabāt. Kā arī lielas ietilpības magazīnas, par kurām arī notekti kāds bļauj, ne visur ir pārdošanā, tās ir dārgas, un arī ar mazām piecu vai 10 patronu magazīnām var izdarīt tieši tikpat daudz postījumu kā ar 60 vai 100 patronu magazīnām, ja šāvējs ir kaut nedaudz iemanījies pārlādēšanu. 

3. Baiļu kultūra pastāv arī šeit, mēs vienkārši esam tās otrā pusē. ASV ir sasodīti liela, un attiecīgi reti apdzīvota valsts. Lielākā daļa Amerikāņu dzīvo pilsētās vai ciematos, kurās/kuros ir diezgan laba drošība, policija, visi nepieciešamie dienesti utt. Ir arī gana daudz cilvēku kam ierocis ir vajadzīgs, kas atrodas ārpus ērtās civilizācijas kabatas.

4. Ierocis var būt hobijs. Ir auto-entuziasti, ir elektronikas entuziasti, ir filmu, grāmatu, alkohola, aadīšanas un citi entuziasti. Tas, ka kāda hobijs (sabiedrības acīs) viņu padara potenciāli bīstamāku, nepadara viņu reāli bīstamāku. Eiropā pēdējajā laikā ir bijuši slaktiņi ar smagajām mašīnām, tāpēc šur tur, dēļ bailēm no tādiem notikumiem, ir ieviesti ierobežojumi kādas mašīnas kur drīkst braukt. Bet mēs taču ikdienā nedomājam, ka jebkurš kravas mašīnas šoferis ir potenciāls masu slepkava, vai ne?

5. ASV vēsture un ģeogrāfiskais notietojums ir mazliet citādāks nekā Eiropas, tāpēc tai ir bijuši, ir nepieciešami, un būs nepieciešami ieroči brīvā apritē, starp pilsoņiem. Lai jebkurš pilsonis, kurš lepojas stāvēt zem 'star spangled banner', spētu to un sevi aizstāvēt no jebkādām briesmām.  Tas ir īpaši aktuāli palicis tagad, kad ir kļuvišas aktīvākas dažādas aktīvistu grupas, kuras cenšas savus mērķus panākt ar ne-demokrātiskām metodēm.

6. Es varētu ļoti ilgi kritizēt to video ko tu iemeti, bet man pat negribas sākt tik garu eseju komentāros.

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 15.10.17 11:09
 
12
5

Tas, ko neviens publiski neteiks, bet ASV visi zina ir tas, ka tur ir stipri lielas problēmas ar nēģeriem, un šos kaut kādos grožos tur tas, ka baltie ir pārsvarā gadījumu labi bruņoti. Ne 100% tas līdz, bet situāciju  rāmjos turēt palīdz. Tā nav, ka ieroču pirkšanai nekas nav vajadzīgs un nav nekādu problēmu - ieročus var nopirkt, ja cilvēks ir bez kriminālas pagātnes, melnajiem parasti darīšanas ar policiju   ir bijušas.   Ja paskatās attēlus kaut vai gūglē, ir redzams, ka, piemēram, pazudušie bērni ir pārsvarā baltie, savukārt aiz restēm nomācošā  pārsvarā sēž krāsainie. Baltie melno rajonos ne par ko nelien, jo tas ir parāk bīstami. Pat liberāļu āksti to nedara, kuri TV kameru priekšā ir gatavi  bučot melnos.  

Ja gribi saprast kaut ko par starprasu attiecībām palasi ASV nēģeru forumus. Tad varbūt pieleks, priekš kam īstenībā tie ieroči. 

RUSH B KURWA avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa SpoksMedaļa Dienas doma
  RUSH B KURWA 15.10.17 11:19
 
9
5

atbildot uz Raziels komentāru " Tas, ko neviens publiski neteiks, bet A... " Melnie ASV kladzina par rasismu pret viņiem. Patiesībā viņi arī ir tie rasisti. Ne visi, bet pietiekoši.

LittleFurry1898 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Spēlmanis
  LittleFurry1898 15.10.17 10:50
 
1
0

Reāli ASV armija un drošības dienesti ir labi aprīkoti, lai aizsargātu valsti, ja kāds domātu ieņmt to valsti, bet tas ka civilajiem ir ieroči, un dažos štatos par ir atļauts brīvi nēsāt ieročus, padara gandrīz neiespējami ieņemt, jo tur visi cilvēki būtu drauds armijai.

ASV un Šveice ir vietas, kur cilvēkiem ir pieejami ieroči, mazākai valstij ir varbūt vieglāk kontrolēt ieroču apriti, bet Šveice atšķirībā no ASV vismaz liek cilvēkiem iemācīties kā lietot ieroci, nevis kā ASV iedod ieroci.

Lil Teemo avatars
Medaļa PandaMedaļa ZebraMedaļa Bronzas ninja
  Lil Teemo 15.10.17 15:04
 
1
0

Tādiem dzērājiem labāk pišķikus nedot.   

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 15.10.17 06:19
 
1
1

Es visu saprotu, bet šo nē - pie velna, kādā sakarā pirmajā emblēmā ir 2  sakrustoti AKM?

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 15.10.17 11:31
 
5
5

atbildot uz RUSH B KURWA komentāru " Melnie ASV kladzina par rasismu pret viņiem. ... " Un liberāļi situāciju padara vēl daudz sliktāku - policisti  jau sāk baidīties ķerties klāt  melnajiem, jo viņiem pēc tam piesien nezin ko. Melnie jau tagad tur visos līmeņos atļaujas būt rasisti pilnīgi neslēpti. 

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 15.10.17 22:49
 
0
0

    

Johnny 3 Tears avatars
Medaļa SpēlmanisMedaļa MaģistrantsMedaļa nolaifers
  Johnny 3 Tears 15.10.17 19:54
 
2
5

Tur daudzi skandina, ka ieroči jāaizliedz, lai mazinātos masu apšaudes. Tas ko viņi aizmirst ir, ka tie kas tās apšaudes veic, tie ieroči nav officiāli pirktie, bet gan no melnā tirgus utt. Aizliedzot mierīgajiem civilajiem pirkt AR15 un citas triecienšautenes galīgi nesamazinās apšaužu skaitu. Jo lielāka valsts, jo vairāk ķerto. Tas notiek visur, bet ne tik bieži, kā lielākās valstīs. Arī tepat Latvijā kādam aizveras širmis un sāk šaut nost savus kaimiņus un citus. Pazīstu vienu cilvēku, kuram kaimiņš uzbruka ar bisi un iešāva. Tie ieroči kas nav uzskaitē, tie arī ir tā visa problēma.