Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
147

Ik pa laikam Latviju pāršalc kāda šausmu vēsts, par zvērībām, kas notiek tepat blakus. Augstākais soda mērs, ko par sevišķi smagiem noziegumiem mūsu likumdošana paredz piespriest ir mūža ieslodzījums. Latvijas likumdošana nosaka, ka mūža ieslodzījuma ilgums mūsu valstī ir 25 gadi. Tātad, lai vai kāds būtu pastrādātais noziegums – 25 gadi un noziedznieks ir tiesīgs atgriezties sabiedrībā.

Pēdējās desmitgades laikā ir pieaudzis uz mūža ieslodzījumu notiesāto cilvēku skaits. 2014. gada 31.decembrī ieslodzijuma vietās atradās 4 745 ieslodzītie. No kopējā ieslodzīto skaita ieslodzījuma vietās atradās 63 ieslodzītie, kuriem tika piespriesta brīvības atņemšana uz mūžu. Salīdzinājumam 2001. gadā šādu soda mēru izcieta 12 notiesātie, 2005. gadā 28 notiesātie, 2010. gadā 47 notiesātie. No kopējā notiesāto skaita uz mūžu notiesāti ir 1.6% ( dati par periodu līdz 2014.gada 31.decembrim ). 2014. gadā no kopējā notiesāto skaita 76,5% tika notiesāti par smagiem un sevišķi smagiem noziegumiem!

Gūsim priekšstatu, ko īsti nozīmē - sevišķi smags noziegums. Apskatīsim pāris piemērus, kuri šobrīd izcieš mūža ieslodzījumu. Augstāko soda mēru, 25 gadus apcietinājumā.

1. Aleksandrs Korjakovs. 1999. gadā viņš bruņojies ar augstajiem ieročiem ieradās Gulbenes 1. bērnudārzā un diendusas laikā augstasinīgi nogalināja audzinātāju un trīs bērnus. Motivācija šim noziegumam bija vēlme kļūt slavenam.

2. Kaspars Petrovs. 2005. gadā tika pierādīts, ka šis cilvēks laikaposmā no 2000. gada līdz 2003. gadam nogalināja 13 pensionārus ar mērķi gūt mantisku labumu. Inkriminētas tika 38 slepkavības.

3. Ivars Grantiņš. 2008. gadā noslepkavoja 11 gadus veco meitu, sievu un 18 gadīgu meiteni. Iepriekš bija sodīts par izvarošanu. Recidīvists.

Šādu piemēru ir gaužām daudz. Šie ir tikai skaļākie, bet ir vēl virkne tādu noziegumu, kas nav iemantojuši sabiedrības vērību. Iespējams, 25 gadi varētu būt pietiekošs laiks, lai cilvēka personība mainītos par 180 grādiem, bet ir jāapzinās, ka Latvijas cietumi ir vieni no vissliktākajiem Eiropā. Mūsu cietumos nevar būt ne runas par cilvēku kvalitatīvu pāraudzināšanu. Tieši pretēji, dzīvojot šaurībā kopā ar citiem recidīvistiem tiek iegūti jauni kontakti un plānoti jauni noziegumi, kas iespējams, tiks realizēti nonākot brīvībā. Tās nav fantāzijas, tā ir realitāte, Latvijas cietumi ir katostrofāli, bet darīts tiek ļoti maz. 2012. gadā Latvijas cietumos pašnāvību izdarīja 8 ieslodzītie, gadu iepriekš 3. Fiziska iespaidošana notiek un to neviens neslēpj, ik pa laikam kāds mirst no vardarbīgas nāves. Vai šādā iestādē ir iespējams mainīties? Ok, ja ļoti vēlās protams, bet vai recidīvists, kurš augstasinīgi ir nogalinājis vai nogalinājis + izvarojis savus upurus ir maināms šādā vidē pavadot gadu no gada? Statistika liecina, ka 51% no ieslodzītajiem, kas iznāk brīvībā 2 gadu laikā atkārtoti izdara noziegumu.

Cietumu sistēmai nepietiek naudas, tas ir skaidrs. Uzturēt vienu ieslodzīto mums izmaksā 14 euro, tas ir minimums, iespējams izmaksas ir kāpušas. Gadā uzturēt vienu noziedznieku izmaksā 5000 euro (minimums). Tātad, katrs maniaks un recidīvists, kurš ir atkārtoti paveicis zvērīgus noziegumus prasa no mums vismaz 5000 euro gadā. Mūža ieslodzījums mums izmaksā 125 000 euro vismaz. Skaidrs, ka ar katru gadu izmaksas aug, bet raudzīsamies uz situāciju no šodienas skatu punkta. Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans ir izteicies, ka iespējams varētu apsvērt iespēju atjaunot nāvessodu, kā augstāko soda mēru, ko piespriest īpašos gadījumos. EP deputāti nosodīja Orbāna paziņojumu un brīdināja, ka nāvessoda atjaunošana pārkāptu Līgumus un ES Pamattiesību hartu. EP deputāti norādija, ka nāvessoda atjaunošana varētu iedarbināt Līguma par Eiropas Savienību 7.pantā paredzēto procedūru, kas paredz iespēju dalībvalstij zaudēt balsstiesības Eiropas Savienības Padomē. EP deputāti aicināja Komisiju nekavējoties uzsākt tiesiskuma un demokrātijas izvērtēšanu Ungārijā. Šis paziņojums ir sacēlis pamatīgu ažiotāžu un licis aizdomāties, par ko drīkst diskutēt ES un kas ir tabu.

ES ir stingra pozīcija šinī jautājumā, bet kā redzams, vienprātība starp visām dalībvalstīm nav. Iespējams, klusībā tiek apsvērtas idejas, ka briesmoņi, kas ir paveikuši šaušelīgus noziegumus būtu pelnīnjuši nāvi, bet tomēr skaļi runāt par to uzdrošinās tikai retais. Visbiežāk krupis tiek norīts un par noziedznieku tiek aizmirsts uz 25 gadiem, jo humānā sabiedrībā nāvessods nav pieņemams.

2013. gadā kopumā ar nāvi tika sodīti 778 cilvēki. Cilvēktiesību organizācija “Amnesty International” ziņo, ka visbiežāk nāvessods tiek izpildīts šinīs valstīs – Irāna, Irāka, Saūda Arābija, ASV. Jāatzīmē, ka šie ir zināmie dati, organizācija uzskata, ka Ķīnā nāvessods tiek piemērots tūkstošiem cilvēku ik gadu. Daudz biežāk nekā pārējā pasaulē kopā. Ir vēl daudzas citas valstis, kas informāciju nesniedz vai arī mēģina noslēpt. Piemēram Japānā 2013. gadā navessods izpildīts 8 reizes un tā to realizējusi gandrīz pilnīgā slepenībā. Par Ziemeļkoreju ir informācija, ka tur nāvessods piespriest par pornogrāfiju, aizliegtu video skatīšanos u.t.t. Arābu valstīs nerets gadījums nāvessoda piespriešanai ir zaimošana un laulības krāpšana. Šobrīd nāvessods ir pieļaujams 22 valstīs, Baltkrievija ir vienīgā valsts Eiropas reģionā kurā vēljoprojām ir atļauts šis soda mērs.

Nāvessoda esamība TS vienmēr radīs riskus nogalināt nevainīgu cilvēku. Apskatīsim ASV piemēru. 2011. gada 21. septembrī Džordžijas štata Džeksonas pilsētā tika izpildīts nāvessods 42 gadus vecajam Trojam Deivisam. Šo cilvēku 1991. gadā atzina par vainīgu policista slepkavībā. Apsūdzība tika balstīta tikai uz liecinieku liecībām un tiesas process ievilkās uz 20 gadiem. Liecinieki pakāpeniski atteicās no savām liecībām, sāka izrādīt šaubas, bet apsūdzība neatkāpās no savas pozīcijas. Līdz pēdējam brīdim Deivisa liktenis bija nenoteikts, bet tiesa nolēma nāvessodu neatlikt un izpildīt. Atlikt nāvessoda ispildi ASV aicināja Eiropas Padome un vairākas ES valstu amatpersonas, norādot, ka tiek pieļauta iespēja sodīt nevainīgu cilvēku. Tūkstošiem cilvēku Amerikas pilsētās gāja ielās paust atbalstu Deivisam. ASV noignorēja šos aicinājumus un Trojs Deiviss tika nogalināts 2011. gada 21. septembrī.

Nāvessods ir kutelīga tēma, par kuru vienprātības nav. Derētu aizdomāties, kāds būtu mūsu viedoklis, ja maniaka upuris būtu no mūsu tuvinieku loka. Pats tuvākais radinieks. Vai mēs tikpat kaislīgi nosodītu tos, kas iestājās par nāvi, kā piemērotāko soda mēru? Un vai mēs varētu gulēt mierīgi, zinot, ka uzturam šo noziedznieku?

Foto: AP
This is a view of the... Autors: Arhivārs Nāvessods. Dzīve vai nāve?
1. This is a view of the execution chamber at Stateville Prison in Joliet, Ill., as seen from the witness room, date unknown. (AP Photo)
0
147

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [8]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
BARBARS avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  BARBARS 29.07.15 23:38
 
3
0

Kārtējais slepkavnieks. Kurš nesaprot neko par to KAS IR SODS??

Nāvessods nav sods, tā ir indivīda likvidēšana... Soda galvenais uzdevums ir audzināt sodīto personu. Tu nevari kādu Audzināt viņu nošaujot.. Turklāt ņem vērā kurš būs tas kas šo sodu izpildīs???

Es uzskatu ka ir jāatjauno, kautkas līdzīgs darba nometnēm, kas bija PSRS, vai arī Katorga kā krievijas impērijā.. To patiesībā varētu piemērot visiem kas izdarījuši smagus vai sevišķi smagus noziegumus.. Būtībā tā būtu iespēja sabiedrībai izmantot šos cilvēkus savā labā. Likt tiem strādāt... Turklāt mūsdienu tehnoloģijas ļautu šādus noziedzniekus ļoti efektīvi izmantot... Piemēram likt viņiem veikt monotonu darbu, ko piemērma Ķīnā dara bērni pie mums varētu darīt noziedznieki..

Tehniski tas būtu atrisināms tieši tā pat kā suņiem ir tās radiosiksnas, katram ap rīkli un žogā iekšā.. Gribi strādā negribi mirsti badā... UN sabiedrība būtu ieguvusi, un noziedznieks saņemtu attiecīgo sodu.. Slepkava izvarotājs piespiedu darbs bez atlīdzības mūža garumā... Arī iespējamas tiesvedības kļūdas būtu iespējams labot.. Es domāju šāds sods arī Recidīvu mazinātu krietni..

motorwalwes avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  motorwalwes 30.07.15 08:07
 
2
0

atbildot uz BARBARS komentāru " Kārtējais slepkavnieks. Kurš nesa... "   Vispār interesants komentārs.Es biju kaut ko tamlīdzīgu iedomājies par šo jau sen.Protams ,iespundēt "kastē"  un vāku ciet,vienu nelieti pie citiem neliešiem un cerēt ,ka tur iznāks kaut cik normāls cilvēks,nu diez vai tā sanāks.

  Domāju,ka nedaudz  efektīvāk būtu princips-jo labāk uzvedies ,jo lielākas privilēģijas.Kā tiko pārkāpums ,tā sāc visu"pelnīt(tas nenozīmē tikai strādāt)" no jauna.Bet tiem "līmeņiem"jeb kā viņus tur nosaukt,jābūt daudziem un ļoti atšķirīgiem,tā lai noziedznieks tiešām ir IEINTERESĒTS laboties,nevis spiests laboties.Bet ir viena ļoti liela problēma.Tādu cietumu ir ļoti ļoti sarežģīti un dārgi uzbūvēt,uzturēt un pats galvenais, PAREIZI kontrolēt.Nu tā kaut kā.

BARBARS avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  BARBARS 30.07.15 18:10
 
2
0

atbildot uz vanagsjanis komentāru " Es 100% neiestājos par nāvessodu. Uzskatu, k... " Ko var labot nāvessods?? Līķis pēc lodes paurī nu noteikti kļūs labāks cilvēks...

Un Tu pats gribētu būt tas kas nospiež pogu kas ielaiž tam nelietim to nāves devu??

Derpy Nerd avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa SpoksMedaļa Rainis
  Derpy Nerd 29.07.15 23:52
 
0
0
Nogalini cilvēku, dari sāpes viņa tuvajiem un draugiem, attieksme pret attieksmi, sods pret sodu, soo būtu jau gudri nāvessodu pildīt, bet neesam jau vairs alucilvēki.

BARBARS avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  BARBARS 30.07.15 18:08
 
0
0

atbildot uz motorwalwes komentāru "   Vispār interesants komentārs.Es biju k... " Kas tur var būt dārgs, kaklasiksnu ar GPS ap rīklī, ierīkot vēl tajā elektro šoku... Cietuma apsargs lai darbojas ka Brigadieris, ja tie ir teiksim Grāvju rakšanas darbi, ja kautkāda šūšana vai uz vietas stāvoš darbs, tad vispār elementāri.. Cietuma autobusu un aida... Pēc pāris mēnešiem tās mērglis jau būs savu kaklasiksnu atpelnijis..

BARBARS avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  BARBARS 30.07.15 18:12
 
0
0

atbildot uz Sreka komentāru " Viss ir vienkārši. Ir noziegumi, k... " kaklasiksnu apr rīkli lāpstu rokā un grāvī iekšā līdz mūža galam un nevienam nebūs jāsmērē sirdsapziņa ar viņa nonāvēšanu./..

bubble avatars
Medaļa Par īpašiem nopelniemMedaļa TestētājsMedaļa Troll killer
  bubble 31.07.15 19:13
 
0
0

Kā tad.. Liela daļa Latvijas iedzīvotāju vēl nav izauguši līdz šādai tēmai - tiklīdz tiek pieminēti cietumi, ieslodzītie, tā uzreiz sākas par to, ka vajag bargākus sodus, pēc iespējas skarbākus apstākļus, lai sapūst, lai cieš no vardarbības, jāatjauno nāvessodi utt. Protams, ja paskatās statistiski - vai valstīs, kurās ir nāves sods, noziedzība samazinās? Vai tomēr tas notiek tādās valstīs, kurās ir sakārtota ieslodzījumu sistēma un kur cilvēki tiešām var mainīties un pārdomāt to, ko ir izdarījuši. Jā, protams, ir dažādi tipi kā Breivīks utt., kas to izmanto, bet vienmēr ir iespēja viņus likumīgi "nolikt pie vietas" - diez vai viņu tik vienkārši pēc soda izciešanas atlaidīs. Un ja arī atlaidīs, tad uzraudzīs katru viņa soli.

Stereotipiski noziedznieku iztēlojas kā slepkavu vai rūdītu zagli, bet stāsti ir dažādi un arī cilvēki, kas tur nonāk ir dažādi. Degradējošā vide pilnīgi noteikti neradīs motivāciju, iznākot no cietuma, uzsākt pieklājīgu sabiedrībai derīga pilsoņa dzīvi.

Sreka avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Admins iesakaMedaļa Dienas doma
  Sreka 30.07.15 00:53
 
1
2

Viss ir vienkārši. Ir noziegumi, kuri izdarītāji ir slimi un nav pelnījuši elpot. Bet ir noziegumi, kur nepieciešams sods.

Gulbenes bērnudārza slepkavam nav jāsēž. Ir kaudze liecineku, viņš pats atzinās. Nafig viņu turēt cietumā, ja pilnīgi skaidrs, ka cilvēks slims un bīstams?