Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
198

Āzijā nav noticis plaša mēroga karš kopš 1950. gadiem. Reģionāli starpvalstu konflikti pēdējās desmitgadēs, ieskaitot 1962.g. Ķīnas-Indijas karu (kopā ap 2000 kritušo), 1971.g. Indijas-Pakistānas karu (ap 12'000 kritušo), 1979.g. Ķīnas-Vjetnamas Robežkaru (ap 60'000 kritušo) un 1999.g. Kargilas karš (ap 900 kritušo) ar izņēmumiem norisinājās ar ierobežotiem militārajiem resursiem un kritušo skaitā nebija lieli.

Taču būtiski ir atzīmēt, ka mūsdienās Āzijas-Klusā okeāna reģions ir pasaulē vismilitarizētākais. Saskaņā ar Starptautiskā stratēģisko pētījumu institūta 'Militārie izdevumi 2017' datiem, trīs pasaulē lielākie aizsardzības budžeti (ASV, Ķīna un Krievija) ir valstis, kurām ievērojams apjoms militāro resursu atrodas tieši šajā reģionā.

Sescaronas ĀzijasKlusā... Autors: Zirnrēklis Karš Āzijā - iedoma vai realitāte?
1.

Sešas Āzijas-Klusā okeāna valstis 2016. gadā bija top 10 sarakstā kā valstis ar pasaulē lielākajiem militārajiem izdevumiem. Pasaules 7 lielākie militārie spēki, ieskaitot Ķīnu, ASV, Indiju, Ziemeļkoreju, Krieviju, Pakistānu un Dienvidkoreju visi (vismaz daļēji) ir atrodami Āzijā. Turklāt no šīm septiņām, sešas ir zināmas kā kodolvalstis.

Šajā reģionā ir dziļas un bieži vien novārtā atstātas briesmas, kas seko lielajai militarizācijai. Situāciju krietni pasliktina neskaitāmie teritoriālie strīdi gan uz sauszemes, gan jūras un iesaldēti konflikti. Āzijas-Klusā okeāna reģionā trūkst arī reģionāla līmeņa drošības struktūra un politiskā kopiena, kas līdzinātos, piemēram, NATO vai Eiropas Savienībai Eiropā.

Vecais pieņēmums kas vēsta... Autors: Zirnrēklis Karš Āzijā - iedoma vai realitāte?
2.

Vecais pieņēmums, kas vēsta, ka, ja tev ir tikai āmurs, agrāk vai vēlāk visas problēmas izskatīsies kā naglas, labi ilustrē situāciju Āzijā: Ņemot vērā pieaugošo militāro arsenālu, Āzijas- Klusā okeāna valstu vadītāji varētu vairāk vērsties pie militārā spēka, lai sasniegtu politiskus mērķus un risinātu strīdus.

Jāņem vērā arī tas, ka, kāmēr reģiona valstis palielina savus militāros spēkus, neviena armija, izņemot ASV, nav guvusi plašu kaujas pieredzi, kā arī to nācijām trūkst apziņas par to, ko nozīme karš un starpvalstu konflikti 21. gadsimtā. Balstoties uz vēsturiskajiem faktiem (Eiropa pirms Pirmā pasaules kara), šāds izpratnes trūkums par to, ko tas nozīmē - doties karā, kombinācijā ar reģionālu sacencību militārajā jomā, un daudziem teritoriāliem strīdiem, var radīt auglīgu biotopu stratēģiskiem pārrēķiniem militārā spēka lietošanā.

Vairāki politiķi un... Autors: Zirnrēklis Karš Āzijā - iedoma vai realitāte?
3.

Vairāki politiķi un analītiķi uzsver riska ciklu, kas, pēc viņu domām, regulē starpvalsu attiecības Āzijā. Cikls sastāv no trīs komponentiem: nenoteiktība, nedrošība un nestabilitāte. Tiek uzskatīts, ka Āzijas valstis pēdējās desmitgadēs ir uzsākušas savu ceļu cauri šim ciklam (cikls sākas ar nenoteiktību, tad turpinās ar nedrošību, un tas beidzas ar nestabilitāti) bez panākumiem to apturēt. Kā rezultātā Āzijas-Klusā okeāna reģions ir iestrēdzis nestabilitātē, pēdējā cikla fāzē, kas savukārt var izraisīt liela mēroga militāru konfliktu.

"Karu neviens iepriekš neizvēlas, taču, kad riska cikls sasniedz pēdējo stadiju, nestabilitāti, tūlītējais jautājums vairs nav - vai karot?, bet gan - cik postošs tas būs un vai mazās cīņas kļūs par lielām sadursmēm." /Michael Robert Auslin/

Jautājums  vai mazas... Autors: Zirnrēklis Karš Āzijā - iedoma vai realitāte?
4.

Jautājums - vai mazas militārās sadursmes var novest līdz liela apjoma karam - ir nomocījis lēmuma pieņēmējus cauri visai vēsturei. Mēs esam tik ļoti pieraduši pie šī patstāvīgā nestabilitātes un nepārtraukto konfrontāciju cikla gan Korejas pussalā, gan Austrumķīnas jūrā, vai uz Indijas-Pakistānas robežas, ka vairs nespējam redzēt to, kādas briesmas katra no šīm konfrontācijām rada vispārējam mieram Āzijas-Klusā okeāna reģionam.

Kā rezultāts, par spīti mūsu vislielākajiem centieniem, nākamais lielais karš šajā reģionā, tā pat kā lielākā daļa militāro konfliktu, var sākties kā acīmredzams pārsteigums kad mēs vismazāk to sagaidām. Skaidrs ir tas, ka pašreizējā nestabilitāte reģionā nevar pastāvēt bezgalīgi ilgi.

Kā redzams vēsturei patīk... Autors: Zirnrēklis Karš Āzijā - iedoma vai realitāte?
5.

Kā redzams, vēsturei patīk atkārtoties un mūsdienās ir iespējams vilkt paralēles starp pirmskara Eiropu un mūsdienu Āziju. Arī tā laika Eiropā norisinājās bruņojuma sacencība. Kontinentu veidoja tā laika militāri spēcīgākās valstis. Starp tām pastāvēja dažādi teritoriāli konflikti un valstu līderi arvien biežāk izvēlējās risināt krīzes ar spēka politiku (realpolitik) līdz tas kontinentu ievilka milzīgā karā un iznīcībā. 

Ko domā tu? Vai Āzija pārtop par pirmskara Eiropu? Vai Azijas krīze ir risināma? Kas būs Āzijas "pulvermuca"? Ziemeļkoreja? Indija-Pakistāna? Ķīna un ASV? Vai varbūt kāds "atentāta" mēģinājums?

Karš Āzijā - tā galu galā ir tikai iedoma vai tomēr realitāte?

1
198

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [16]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Viens Zeks avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas joks
  Viens Zeks 05.08.17 17:21  
 
6
0
Kas par muļķībām? Pēdējais karš Āzijā bija 2014.ajā gadā. Daunbasā. Arī karš ar daeš, karš čečenijā, gruzijā, irākā, kuveitā, utt.

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 05.08.17 16:28
 
6
0

atbildot uz Zirnrēklis komentāru " Pirms Pirmā pasaules kara lielvalstu līderi a... "

Tajā laikā pasaule bija milzīga, tagad maziņa.. Tad karadarbība 200 Km attālumā bija kautkur stipri tālu, tagad tepatās.. pirms 1 pasaules kara ieroči bija samērā vāji, tanku nebija, aviācijas nebija, kūģi labākajā gadījumā varēja aizšaut 30-40 km attālumā.. ja iebruki svešā valstī tad tava nosacīti bija pasargāta, jo neviens klāt netika, tagad tā vairs nav.. ja iebruksi svešā valstī tad pēc pāris minūtēm bumbas kritīs jau tavā teritorijā.. (nerunājot par ātombumbu).. Tāpēc globāls karš ir postošs pilnīgi visiem- to jau saprot visi... ASV korejas karā neuzvarēja jo faktisi cīnijās ar PSRS, šobrīd situācija ir cita.. PSRS deva gan modernākos ieročus, gan apmācija militāristus.

Tā kā ASV netaisās iebrukt ne Ķīnā ne Z-korejā.. ja pelmenim jumts neaizbrauks tad nekas nenotiks, kamēr tā pelmeņu dinastija būs pie varas.. vislielākā konflikta iespēja ir Z-koreja un D-korejas saķeršnās, tā gan var sākties no pavisam nenozīmīga notikuma..  

pintikipinitis avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa SviestmaizeMedaļa Dienas doma
  pintikipinitis 06.08.17 02:26
 
2
0

Karš nekad nav bijis izdevīgs kādai no pusēm, tie ir tikai zaudējumi, uzvarējušajiem spēkiem, varbūt, mazāki. Karā uzvarētāju nav. Krievija ar Krimas karu ir zaudējusi ļoti daudz taču ieguvusi maz, un kas to zin kas vēl būs ilgtermiņā. Starpcitu, anekdote - Krievija piesaka Ķinai karu, pēc 2 nedēļām pie ķinas un somijas robežas viss mierīgi   

Zirnrēklis avatars
Medaļa BetmensMedaļa Holly ShitMedaļa Moderatora favorīts
  Zirnrēklis 05.08.17 15:15
 
2
0

atbildot uz Janis Pelekais komentāru " Nekas tur neizcelsies... vienīgas kas tur ūde... " Pirms Pirmā pasaules kara lielvalstu līderi arī tā īsti nemaz nevēlējās iesaistīties liela apjoma un ilglaicīgā karā. Taču to nepārdomātā rīcība, lielā militarizācija un nacionālisma izplatība šīs valstis ievilka pasaules karā pret to pašu gribu. 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 05.08.17 15:11
 
2
0

atbildot uz Zirnrēklis komentāru " Nu, raksta fokuss ir uz to, vai Āzijā var izc... " Nekas tur neizcelsies... vienīgas kas tur ūdeni duļķo ir "pelmenis".. bet to īsti nav vērts ņemt aubē..   Ķīna, kas ir lielākais spēlētājs reģionā, nav ieintresēta ar kādu karot - jo gluži vienkārši tas tai nebūtu izdevīgi - nekāda ieguvuma, tikai zaudējumi..Indijai arī savu problēmu pietiek..  Tāpat Afganistānai un Irakai..  Pārējie jau tāpat lokāli kariņu spēlē, un nekur tālāk netaisās doties.. 

Pasaulē jau vispār it tikai 2 valstis, kam nerūp savas tautas liktenis (pa lielam), tā ir krievija un Z-koreja.. abām pie vadības ir garīgi slimi cilvēki. Kāds var iebilst ka Putins tāds nav - ir, jo kam viņam bija vajadzība līsts Ukrainā.. un saplēstie ar VISIEM kaimiņiem (lielākā vai mazākā mērā)..

upeskakis avatars
Medaļa TrumpeMedaļa SviestmaizeMedaļa Dienas doma
  upeskakis 08.08.17 20:41
 
2
1

Saraksta sastādītājs nu galīgi nav savas zemes patriots.Kur Latvija?

Nu kaut pēdējā vietā, bet pieminēt vajadzēja...

Mums tak ir tanks, pārs kuģi...

Bet ja paskatās uz sabiedroto kara tehniku, kura patreiz pie mums un dzīvo spēku aizsargkrāsas formas tērpos , kas te ciemojas - tad tak vel mūsu reitings tai tabulā ceļas...Tā ka , mēs ari ja kas, esam militāra valstiņa...

Viens Zeks avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas joks
  Viens Zeks 05.08.17 18:25  
 
1
0
atbildot uz Zirnrēklis komentāru " Nezinu vai izlasīji tikai virsrakstu vai arī ... "1991.ajā gadā Irāka karoja ar kuveitu. Kuveitai palīgā devās ano ( nevis nato) spēki. Arī karš ar daeš nav lokāls. Ja jau kara areāls ir no parīzes, berlīnes, stambulas līdz ziemeļāfrikai, irākai un sīrijai. p.s. Es gaidu karu Āzijā. Es ceru, ka es to piedzīvošu, kā Ķīnieši iekaro krieviju, bet pēdējā lūdz rietumiem atvērt otru fronti.... Tas būs super.

SAMSS avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa NostradamsMedaļa Brīvlaiks
  SAMSS 05.08.17 18:04
 
1
0

  

Zirnrēklis avatars
Medaļa BetmensMedaļa Holly ShitMedaļa Moderatora favorīts
  Zirnrēklis 05.08.17 17:30
 
1
0

atbildot uz Viens Zeks komentāru " Kas par muļķībām? Pēdējais karš Āzijā b... " Nezinu vai izlasīji tikai virsrakstu vai arī pašu rakstu, taču rakstā runa iet par karu Āzijas mērogā, turklāt fokuss ir vairāk uz Centrālāziju - Austrumāziju, Klusā okeāna Āzijas reģionu, nevis Mazāziju. Tevis pieminētie kari pamatā ir atsevišķi un lokāli. 

Zirnrēklis avatars
Medaļa BetmensMedaļa Holly ShitMedaļa Moderatora favorīts
  Zirnrēklis 05.08.17 14:51
 
1
0

atbildot uz Janis Pelekais komentāru " nu ok.. bet  tos nepieminēt ir muļķigi, ... " Nu, raksta fokuss ir uz to, vai Āzijā var izcelties kaut kas līdzīgs Pirmajam pasaules karam. 

Zirnrēklis avatars
Medaļa BetmensMedaļa Holly ShitMedaļa Moderatora favorīts
  Zirnrēklis 05.08.17 14:43
 
1
0

atbildot uz Janis Pelekais komentāru " Pēc taviem rēķiniem "plaša mēroga karš"... " Neesmu tā rakstījis. Izlasi vēlreiz - Reģionāli starpvalstu konflikti pēdējās desmitgadēs [..] ar izņēmumiem norisinājās ar ierobežotiem militārajiem resursiem. Korejas un Afganistānas kari ir izņēmumi.

Pārējie kari ir bijuši ierobežoti un salīdzinoši ar visiem iepriekšējiem Āzijas kariem, kur kritušie ir mērāmi miljonos - niecīgi.

Militarypower avatars
Medaļa Burvju klana biedrsMedaļa BērndārznieksMedaļa Maska
  Militarypower 07.08.17 18:47
 
0
0

Piemēram Čehija ir 32 spēcīgāka vieta Pasaulē no globalfire mājslapas. Kaut gan Čehija nav tuvu pat 50 vieta spēcīga ar savu armiju. Cik piemēram Afganistāna ir 69 vieta un Irāka ir 59 vieta, kaut gan Afganistānā un Irākā ir vairāku karu tehniku, aizsardzība un budžeti ir daudz lielāki nekā pašai Čehijai. Piemēram Itālija Eiropā skaitās 4 spēcīgāka, ja skaita vēl pus Eiropu Krieviju un Turciju +Franciju, bet Lielbritānija ir 5 vietā Eiropas spēcīgākā valsts. Vācija ir 6 vieta. Tad iet Ukraina, tad Polija ar Grieķiju cīnās, un tur blakus 10 vieta ir Spānija.

Mans uzskats, kas varētu top50 spēcīgākas visā Pasaulē!

1.vieta - ASV

2.vieta - Krievija

3.vieta - Ķīna

4.vieta - Indija

5.vieta - Dienvidkoreja

6.vieta - Francija

7.vieta - Japāna

8.vieta - Turcija

9.vieta - Itālija

10.vieta - Lielbritānija

11.vieta - Ēģipte

12.vieta - Ziemeļkoreja

13.vieta - Izraēla

14.vieta - Pakistāna

15.vieta - Vācija

16.vieta - Irāna

17.vieta - Brazīlija

18.vieta - Indonēzija

19.vieta - Ukraina

20.vieta - Saudi Arābija

21.vieta - Taivāna

22.vieta - Polija

23.vieta - Vjetnama

24.vieta - Kanāda

25.vieta - Taizeme

26.vieta - Sīrija

27.vieta - Grieķija

28.vieta - Austrālija

29.vieta - Alžīrija

30.vieta - Spānija

31.vieta - Meksika

32.vieta - Arābu Emirāti

33.vieta - Kolumbija

34.vieta - Mjanma

35.vieta - Irāka 

36.vieta - Zviedrija

37.vieta - Afganistāna

38.vieta - Čīle 

39.vieta - Maroka

40.vieta - Šveice

41.vieta - Malajzija

42.vieta - Etiopija

43.vieta - Bangladeša

44.vieta - Singapūra

45.vieta - Argentīna

46.vieta - Nīderlande

47.vieta - Dienvidāfrika

48.vieta - Venecuēla

49.vieta - Nigērija

50.vieta - Azerbaidžāna

 

Zirnrēklis avatars
Medaļa BetmensMedaļa Holly ShitMedaļa Moderatora favorīts
  Zirnrēklis 06.08.17 09:15
 
0
0

atbildot uz PNPAPN@speles komentāru " Vjetnamas karsh ar ASVpiedalishanos nes... " Vai tu izlasīji rakstu? Acīm redzot tikai virsrakstu.

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 06.08.17 05:40
 
0
0

Vjetnamas karsh ar ASVpiedalishanos neskaitas ?

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 05.08.17 14:49
 
0
0

atbildot uz Zirnrēklis komentāru " Neesmu tā rakstījis. Izlasi vēlreiz - Re... "

nu ok.. bet  tos nepieminēt ir muļķigi, ja runa ir par to vai tur notiek karš..

jo tad jau var teikt ka visā pasaulē, ar dažiem izņēmumiem neviens nekaro...

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 05.08.17 14:35
 
0
0

Pēc taviem rēķiniem "plaša mēroga karš" pēc 2 pasaules kara nav bijis vispār..  

Nepieminēji Afganistānu, kur no PSRS puses vien krita pāri par 15 tūkstošiem tajā skaitā arī Latvieši..  kas to zin cik afgāņu..

Un protams kas tur - Korejas karš.. tas tā vispar nav vērts pieminēt, ja vien neskaita ka tas ir liuelākais milittārais konflikts pēc otrā pasaules kara.. un kas tur ap pus miljonu kritušie, vesels reģions praktiski nopostīts..   nu jā tāds sīkums vien ir.. vel jau citi krietni sīkāki konflikti teiksim Irakā..

Tā kā Āzijā faktiski karo visu laiku, Eiropā un citur pasaulē ir salīdzinoši mierīgi..