Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
8
211

Kā nodibināt savu uzņēmumu

Ludzams nelikt stulbus komentarus,daudzi cilveki sapno par savu biznesu,tad ludzu :) Es pats jau esmu taja visa ieksa,ja ir galva uz pleciem tad var meginat!

Vēlētos būt pats sev vadītājs, noteikt uzņēmuma attīstību, pelnīt vairāk, īstenot dzīvē savas idejas un projektus, hobiju pārvērst par darbu? Tie nav vienīgie, taču pilnīgi pietiekami iemesli, lai apsvērtu iespēju dibināt savu uzņēmumu. Ir laba ziņa: nodibināt uzņēmumu ir vienkārši - tāpēc droši uz priekšu!

Kad pieņemts lēmums dibināt uzņēmumu, jānokārto dažas formalitātes. Uzņēmumu juridisko formu ir daudz, taču visizplatītākā ir Sabiedrība ar ierobežotu atbildību jeb SIA. Lai SIA reģistrētu komercreģistrā, tādejādi iegūstot juridiskas personas statusu, Uzņēmumu reģistrā (UR) ir jāiesniedz pieteikums kopā ar likuma normās noteiktiem dokumentiem (skat. Iesniedzamie dokumenti LR Uzņēmumu reģistrā).

Dokumentiem ir aizpildīti paraugi
Sagatavošanās procesu atvieglo tas, ka UR mājas lapā www.ur.gov.lv ir pieejami visu iesniegšanai nepieciešamo dokumentu aizpildīti paraugi, kā arī pa soļiem aprakstīts, kā komercreģistrā reģistrēt SIA. Savukārt tiem, kuri tomēr baidās kaut ko sajaukt vai ierakstīt nepareizi, ir pieejams UR pakalpojums - par atsevišķu samaksu iespējams pasūtīt komersanta pieteikumu un Uzņēmumu reģistra izstrādāto dokumentu paraugu aizpildīšanu un izdrukāšanu, kā arī dokumentu caur šūšanu, pat lapu numurēšanu un laminēšanu.

Arvien vienkāršāk
UR reģistrēšanas process pastāvīgi tiek vienkāršots – tiek uzlaboti gan aizpildāmie dokumenti, gan atvieglotas dokumentu apstiprināšanas procedūras.
Kopš pagājušā gada 20.decembra stājies spēkā vēl viens papildu atvieglojums dokumentu noformēšanā – tagad UR ir tiesības apliecināt parakstus viena dibinātāja SIA. Tas nozīmē, ka pirms došanās uz UR iesniegt pieteikumu uzņēmuma reģistrācijai komercreģistrā, vairs nav nepieciešams paraksta apliecinājums pie notāra.

Izdrukā un aizpildi
Pieteikumu UR visvienkāršāk ir aizpildīt, izdrukājot no UR mājas lapas pieteikuma veidlapu (4.veidlapa) un jau aizpildītu paraugu šai veidlapai, kas kalpo kā špikeris.
Pietiekuma izskatīšana tiek veikta ļoti ātri – samaksājot parasto valsts nodevu, pieteikums tiks izskatīts 3 darba dienu laikā. Bet, ja vajag ļoti steidzami, to izdarīs arī vienas dienas laikā, ja tiks samaksāta valsts nodevu trīskāršā apmērā.

Pieteikumam jāpievieno daži dokumenti
UR pieteikumam jāpievieno daži iepriekš sagatavoti papildus dokumenti: dibināšanas līgums, sabiedrības statūti, bankas izziņa par pamatkapitāla apmaksu (ja pamatkapitāls vai tā daļa apmaksāta naudā), dokumenti, kas apliecina katra mantiskā ieguldījuma vērtību (ja tiek izdarīts mantiskais ieguldījums), valdes paziņojums par sabiedrības juridisko adresi, kvīts par valsts nodevas samaksu par sabiedrības ar ierobežotu atbildību ierakstīšanu komercreģistrā, kvīts par reģistrācijas sludinājuma apmaksu oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".
Vadoties pēc UR mājas lapā esošajiem iesniedzamo dokumentu paraugiem, dibināšanas līgumu, sabiedrības statūtus un valdes paziņojumu par sabiedrības juridisko adresi, kā arī pašu pieteikuma veidlapu var aizpildīt vienas līdz divu stundu laikā. Ilgāks laiks šo dokumentu sagatavošanai varētu būt vajadzīgs, ja SIA dibina vairākas personas, jo tad, iespējams, uzņēmuma darbības nianses minētajos dokumentos tiks atrunātas detalizētāk.
Kad UR iesniedzamie dokumenti sagatavoti, jādodas uz banku, kur jāiemaksā statūtkapitāls - visbiežāk tie ir 2000 lati, jo tāda ir likumā noteiktā minimālā summa statūtkapitāla lielumam SIA dibināšanai, kā arī jāapmaksā valsts nodeva par SIA ierakstīšanu komercreģistrā (100 Ls) un sludinājums vēstnesī (24 Ls). Banka attiecīgi izsniegs 3 dokumentus par šiem maksājumiem, kas jāpievieno UR reģistrācijas dokumentiem.
Tālāk jādodas uz UR tuvāko nodaļu. Adreses un darba laikus visām nodaļām var apskatīties UR mājas lapā. Taču, ja gatavojot pieteikuma dokumentus iesniegšanai UR rodas kādi jautājumi vai neskaidrības, droši zvaniet pa tālruni 7031703 – kompetenti UR darbinieki palīdzēs saprast, kas, kā un kāpēc jādara UR reģistrēšanas procesā.

VID izsniedz nodokļu maksātāja apliecību
Kad UR SIA reģistrācijas apliecība jau ir kabatā, jāveic pēdējais solis – jādodas uz piekritīgo VID teritoriālo iestādi, lai reģistrētos kā nodokļu maksātājs. Tas nozīmē, ka katra VID nodaļa apkalpo juridiskas personas noteiktā ģeogrāfiskā teritorijā. Lai noskaidrotu, uz kuru VID nodaļu jādodas, var piezvanīt uz VID informatīvo tālruni 67211011 un, nosaucot uzņēmuma juridisko adresi pajautāt, kura ir jūsu uzņēmumu apkalpojošā VID nodaļa. Informāciju var sameklēt arī www.vid.gov.lv. Nodokļu maksātāja apliecību saņemsiet mēneša laikā.
Ar šo brīdi uzņēmums juridiski kļūst par pilnvērtīgu tirgus dalībnieku un sadarbības partneri citām juridiskām personām.

II

Pirms uzņēmuma dibināšanas, jāveic rūpīga sagatavošanās

Uzņēmuma dibināšana ir tikai viens no soļiem uzņēmējdarbības uzsākšanā. Un, ja būsim godīgi – pats vienkāršākais. Jauno uzņēmēju pieredzes stāsti par to, kā viņi uzsākuši savu darbību, ir dažādi, taču ienākšanai tirgū jauna dalībnieka statusā ir daudzi kopīgi aspekti, par kuriem jādomā vēl pirms uzņēmums ir juridiski nodibināts.

Vispirms potenciālais jaunais uzņēmējs izvēlas jomu, kurā darbosies viņa uzņēmums. To bieži nosaka līdzšinējā profesionālā pieredze, taču ir pietiekami daudz darbības veidu, kuros uzsākt savu biznesu var arī bez priekšzināšanām. Galvenais nosacījums – jābūt skaidram mērķim, kuru vēlas sasniegt un gatavam mācīties un izpētīt, kas jādara, lai to sasniegtu.

Biznesa plāns – palīgs izaugsmē
Lai rastu pārliecību par potenciālā uzņēmuma rentabilitāti, lieti noder biznesa plāna izstrāde. Plāns palīdzēs salikt pa plauktiņiem uzņēmuma attīstības soļus un precīzāk apjaust biznesa situāciju konkrētajā darbības nozarē, kā arī savu potenciālu. Prakse liecina, ka biznesa plānus mēdz arī nerakstīt. Visbiežāk tas ir situācijās, kad jaunais uzņēmējs jau ir vienojies vismaz ar noteiktu klientu skaitu par sadarbību, izrēķinot, ka iesākumā ar konkrēto klientu bāzi pietiek, lai nosegtu izmaksas pie sākotnēji plānotā darbinieku skaita, kā arī tehniskajām, administratīvajām un citām izmaksām.
Taču biznesa plānu sagatavot ir ieteicams, jo tas palīdz izanalizēt, kā sekmīgāk attīstīties, izmantojot savas stiprās puses un tirgus iespējas – pārdalot jau esošu tirgus daļu ar citiem konkurentiem vai atrodot jaunas nišas, kurās darboties.
Ir arī tādi gadījumi, kad pēc biznesa plāna sagatavošanas labāk ir atteikties no biznesa idejas vai ir jāmaina atsevišķi tā aspekti.

Svarīga klientu bāze un potenciāls
Lai uzņēmums veiksmīgi darbotos, ir vajadzīgi klienti, kas pērk preci vai pakalpojumu. Un šajā gadījumā ir divi iespējamie scenāriji – ir darbības veidi, piemēram, mazumtirdzniecība, kur var izveidot veikalu un piesaistīt klientus pilnīgi no nulles, radot par sevi interesi ar reklāmām un citiem pasākumiem. Tā var mēģināt darīt arī tad, ja uzņēmums sniedz pakalpojumus. Taču prakse liecina, ka bieži vien jaunus uzņēmumus pakalpojumu sniegšanai noteiktā nozarē dibina tad, kad jau ir izveidojies noteiks kontaktu loks ar cilvēkiem vai uzņēmumiem, kuri šos pakalpojumus labprāt izmantotu. Šajā gadījumā svarīgi ir formulēt priekšrocības, kādas iegūs potenciālais klients, kurš iepriekš izmantojis cita uzņēmuma pakalpojumus. Tā varētu būt pakalpojuma izcila kvalitāte, ko nodrošina jaunā uzņēmuma darbinieku pieredze un konkrētas personības profila īpašības, tajā skaitā, spēja profesionāli komunicēt ar klientu, piedāvājot viņam piemērotākos risinājumus.
Te mēs nonākam līdz jautājumam par darbinieku piesaisti uzņēmumam. Darbinieku kompetences un spēja sastrādāties komandā ir viena no veiksmīgas uzņēmuma attīstības atslēgām.

Jānosaka nepieciešamo ieguldījumu apjoms Kad ir izvēlēta darbības joma, ir jāizveido saraksts, kādi naudas ieguldījumi jāveic, lai uzņēmums varētu sākt savu darbību – vajadzīgs ofiss vai tirdzniecības platība, datortehnika vai cita tehnika, iekārtas, datorprogrammas... Šo sarakstu varētu turpināt ļoti garu. Taču katram uzņēmuma tas būs savādāks. Ir darbības jomas, kurās nav nepieciešami lieli ieguldījumi. Piemēram, uzņēmumam, kurš nodarbojas ar programmēšanu vai reklāmas pakalpojumu sniegšanu, galvenās izmaksas varētu būt datori, datorprogrammas, ofisa īre, ja telpas tiek nomātas, komunālie maksājumi, ofisa standarta aprīkojums – telefons, fakss, kopētājs, printeris. Savukārt, ja plānots atvērt veikalu, lielākās izmaksas būs telpu īre vai iegāde, kā arī to iekārtošana. Vislielākie ieguldījumi nepieciešami ražošanas un lauksaimniecības uzņēmumiem – iekārtas, tehnika, ēkas.

Biznesa plāns ir, darbinieki sameklēti, klienti zināmi vai ir pārliecība par to piesaisti, vajadzīgie ieguldījumi biznesa uzsākšanai veikti vai atrasts avots to finansējumam – ir sagatavots labs pamats biznesa izaugsmei. Ja šīs lietas ir nokārtotas, droši var doties reģistrēt savu uzņēmumu!

8
211

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [44]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
rlae22 avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoks
  rlae22 17.02.11 00:52
 
12
2

Labs raksts, bet domāju ka bezjēdzīgs šādā vietā pašam ir bijuši divi uzņēmumi, bet šiet esosajiem cilvēkiem lielākajai daļai neinteresē tāda lieta, vairums labāk pasēdēs vienkārši pie pc, un tapat izlasot šo rakstu neko īpasi nedod, labāk aiziet un pašam uzzināt visu!

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Pirmavots
  Sasha Aleksandrs 26.10.12 15:40
 
7
0

Lai veicas jaunajiem censoņiem, noderīgs raksts   Man gan VID, SES, ugunsdzēsēji un citi haļauščiki spārnus aplauza, strādājošu uzņēmumu iegruzīja, turpat 200 cilvēkus nācās atlaist, tagad tiešām daru tikai to kas pašam patīk , kā saka, maizītei ar hobiju pelnu.

whitedragon avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Nostradams
  whitedragon 17.02.11 01:03
 
7
0

atbildot uz rlae22 komentāru " es jau ar ta domaju, bet pats esmu izbraukum... " Es au arii neesmu Latvijaa,apriilii taisos atgriezties,riebjas anglija un anglu cilveeki

whitedragon avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Nostradams
  whitedragon 17.02.11 00:56
 
4
0

atbildot uz rlae22 komentāru " Labs raksts, bet domāju ka bezjēdz... " Paldies,piekritu tev,bet nu es tads optimistiski domajoss esmu.labaak lai muuseejie neskrien prom no Latvijas bet meegina tepatkautko dariit :)

DrEit avatars
Medaļa PamatskolnieksMedaļa Spoks
  DrEit 23.02.11 05:34
 
7
3

Paldies par info!

Pats drīzumā dibināšu savu uzņēmumu, lai gan VIDā biju un visu uzzināju, bet informācijas nekad nevar būt par daudz.

Un cilvēkus, kas laižās prom un neko nedara nedz sevis, nezd valsts attīstībā nicinu, lai labāk viņi vergo Anglijā, jo Latvijā nav vajadzīgi neīpaši grudri cilvēki. Neaugu tajos labākajos apstākļos, bet vienu māte manī ir ieaudzinājusi, cienīt SAVU tēvu zemi!

Kādreiz neviens nekunkstēja kad bija slikti laiki, treknajos gados pierada pie naudas, tagad nezin ko darīt, raud un mūk prom no valst, jo Īrijā var neko nedarīt un dzīvot uz pabalstiem :D Kauns un negods...

Bet īstie latvieši ir sīksti un nepadosies, izdzīvos te pat Latvijā!

whitedragon avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Nostradams
  whitedragon 17.02.11 01:04
 
3
0

atbildot uz rlae22 komentāru " Diezgan gruti jau izvilkt, ja neve... " par  kuru zaglu bandu tu domaa,taa kas domee seez?

whitedragon avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Nostradams
  whitedragon 17.02.11 01:20
 
3
0

atbildot uz rlae22 komentāru "ui.. pa Angļiem labāk vispār nerunāt! :D esmu v... "

 

Tad jau tev arii baigi jautri :D tapeec jau saka nekur nav tik labi kaa maaas :)

 

Vislabakais jautaums man bija no angliem-kaapeec juus no baltijas esat visi taadi lieli :D

rlae22 avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoks
  rlae22 17.02.11 01:02
 
3
0

Diezgan gruti jau izvilkt, ja nevelies uz vecāku rēķina dzivot un normali dzīvot... visvairak besī tā jobnutā zagļu banda... valadzētu iedot mācību! ;)

andrejsupītis avatars
Medaļa PirmavotsMedaļa PaparazziMedaļa Bestsellers
  andrejsupītis 17.02.11 12:57
 
3
1

Lielākais čakars ir VID ar to papīru ķīpu.

whitedragon avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Nostradams
  whitedragon 26.10.12 15:45
 
2
0

atbildot uz Sasha Aleksandrs komentāru " Lai veicas jaunajiem censoņiem, no... " Jūtu līdzi tev.. Es tagat arī censos atvert so to jekabpilii,jau galva plist pusu no taa visa..

ja tev galva strada aatver kautko mazu?

QuicksilverOne avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa TeamworkMedaļa Spoki flame
  QuicksilverOne 09.12.12 03:40
 
2
0

Nu jā, piekrītu, labs padoms jaunajiem censoņiem kas vēlētos sākt savu biznesu. personīgi jau esmu 4 gadus ar loģistiku nodarbojies. ieteikšu pārējiem. ja IR pamatkapitāls ... Loģistika ... loģistika ... sākums grūt, bet pusotrs gad paies un jau jūtami uzlabojumi un var iepirkt jaunus autiņus, tas ne kas ka līzingā, bet ja labi iet, tad no līzingiem var tikt teju pusgadā cauri. Sāku ar 2 mercedes busiem, tagad jau ir četri un divas fūres, kas patstāvīgi kursē uz Itāliju, Zviedriju, Spāniju, Somiju. Teikšu lielu paldies "Citadele banka" par pirmo un VIENĪgo aizdevumu mana projekta izpilde, kā arī draugiem un radiem kas palīdzēja... Teiksu ar paldies Puišiem, kas devās strādāt, saprotot, ka pirmos mēnešus naudiņas nebūs cik gribētos. Paldies.

Tikko sapratu, ka par šo varētu rakstu uzcept, bet nu tā jau būtu biznesa plāna bez-maz-vai kopēšana ...

katr ir savas laimes kalējs ... Lai jums veicas ..,kā teikt, vajag sākt ar mazumiņu... man izdevās ...un jums ar' jāizdodas ... 

damboo avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  damboo 17.02.11 14:18
 
2
0

hmm būs jaizlasa kaut kad ;D

rlae22 avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoks
  rlae22 17.02.11 01:18
 
2
0

atbildot uz semjonovs1988 komentāru "par  kuru zaglu bandu tu domaa,taa kas dom... " Saprati...:) negribās tieši par viņiem runāt savādā ierodoties LV mani vel sasnorēs par tautas kūdīšanu!:D

rlae22 avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoks
  rlae22 17.02.11 01:00
 
2
0

atbildot uz semjonovs1988 komentāru "Paldies,piekritu tev,bet nu es tads optimistisk... "

es jau ar ta domaju, bet pats esmu izbraukuma, LV jau gruti ko darit, bet tagad brauksu pec 10 dienam uz LV un meginasu kka izsisties... ja ne, neko jau nepazaudesu... cerams! :D 

Dzoker avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa FukušimaMedaļa Recidīvists
  Dzoker 23.08.11 22:10
 
1
0

atbildot uz rlae22 komentāru "Pēc idejas kas tik nav dzirdēts, par to ka no M... " Toch esi latvietis?

rlae22 avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoks
  rlae22 17.02.11 02:27
 
2
1

atbildot uz semjonovs1988 komentāru "   Tad jau tev arii baigi jautri :D ta... " Pēc idejas kas tik nav dzirdēts, par to ka no Mafias esmu, ja kads aiztiks, tad reku es vinam esmu aizsargs, bet vispar viņu nezinu, :D lai bārā apsargs ir uzmanigs, meitene brīdina apsargu, jo es Latvietis ar to meiteni eju kopa, kas te tik par sviestiem nenotiek, ta jau jautri, bet piebesi! Pats labākais, ka pie bāra saķeros ar diviem ākstiem, kuri  uzdevās par Krieviem, jo domāja, ka esmu vietējais itkā nobīšos, bet sāku vieņiem Krievu valodā dirst virsu, tad viņi bija šokā, beigās izrādijās, ka tie ir Latvieši, kā besī tādi Letiņi kuri mētā krutos un vel uzdodas par  Krieviem, kauns par tadiem tautiešiem!

KashinsDaWeeD avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  KashinsDaWeeD 09.12.12 03:42
 
1
0

Vēl viens ieteikums - noteikti, vismaz pamatlīmenī, jāapgūst grāmatvedība... Jo kas gan tas par uzņēmēju, kas pats neko no papīriem nesaprot... :D Atceros, ka 11. klasē, kamēr citi stundā rēķināja algebru, es mēģināju savilkt gada pārskatus un tml. brīnumus, un skolotāja pat neiebilda - tā pati matemātika vien ir :D

eddyzs1 avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sākumskolnieks
  eddyzs1 09.12.12 08:45
 
1
0

atbildot uz PallMall komentāru " sia pamatkapitāls nav vajadzīgs va... " ir vajadzīgs, vienkārši tu vari dibināt, kā mazkapitāla SIA ar 1Ls. Bet 2 gadu laikā, tev obligāti jāsasniez tie 2000 Ls..

PallMall avatars
Medaļa RainisMedaļa Admins iesaka
  PallMall 09.12.12 07:48
 
0
0

sia pamatkapitāls nav vajadzīgs vairs.

Dunis avatars
Medaļa VidusskolnieksMedaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoks
  Dunis 27.06.11 00:22
 
0
0

atbildot uz rlae22 komentāru "Pēc idejas kas tik nav dzirdēts, par to ka no M... " Njā, tavu intelektu var redzēt caur taviem tekstiem... :D

« 1  2  3 »