Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
210

Fiziskas aktivitātes ir svarīgas cilvēka veselības un pašsajūtas uzlabošanai. Bet izrādās, ka šādu aktivitāšu veikšana darba pienākumu kontekstā rada pretēju efektu, pastāvot riskam saīsināt savu dzīves ilgumu. Tā vismaz secināja Amsterdamas Brīvās universitātes pētnieku komanda Pieter Coenen vadībā. Lasi tālāk...

Gan scaronis gan citi... Autors: Tautas Spogulis Fizisks darbs saistīts ar lielāku risku nomirt agrāk!
1.

Gan šis, gan citi pētījumi ir atklājuši tā saucamo "fizisko aktivitāšu paradoksu." Tas norāda uz to, ka smagas fiziskas aktivitātes darba pienākumu pildīšanai var būt kaitīgas veselībai, bet aktivitātes brīvajā laikā - labvēlīgas veselībai.

Paradokss ir visdrīzāk izskaidrojams ar dažādām atšķirībām fiziskās slodzes niansēs. Fiziska darba veicējiem ir ierobežotas iespējas ņemt pārtraukumus, visu dienu veicot tās pašas darbības, ceļot smagumus, un tamlīdzīgi.

Turpretim aktivitātes brīvajā laikā parasti tiek veiktas brīvākā, vieglākā režīmā - ar pārtraukumiem, mainot vingrojumu veidus, iesildoties. Tas nodrošina to, ka brīvā laika slodze mēdz būt orientēta uz paša cilvēka labsajūtas un veselības uzlabošanu, kamēr darba laikā tā fokusējas tikai uz darba devēja uzdevumu veikšanu. (Pašsaprotami, bet ir svarīgi uz to norādīt.) Papildus, darbā iegūtais nogurums roku darbu veicējiem samazina iespējas un vēlmi vingrot brīvajā laikā, kur tas varētu tikt darīts produktīvāk paša labsajūtai.

Pieter... Autors: Tautas Spogulis Fizisks darbs saistīts ar lielāku risku nomirt agrāk!
2.

Pieter Coenen starptautiskā zinātnieku komanda veica analīzi no 17 pētījumiem, kur bija pieejami dati, kas saistītu fizisku darbu ar nāves gadījumiem no visiem cēloņiem. Komanda secināja, ka vīriešiem, kas nodarbojas ar smagu fizisku darbu, bija 18% augstāks agras nāves risks, salīdzinot ar vīriešiem, kuriem darbu pienākumu veikšanā ir zema līmeņa fiziskā slodze. Svarīgi piebilst, ka šāda saistība nebija novērojama sievietēm. Tieši pretēji, rezultāti norādīja uz zemāku nāves risku tām sievietēm, kurām ir augstāka līmeņa slodze darbā.

Scaronos rezultātus ir... Autors: Tautas Spogulis Fizisks darbs saistīts ar lielāku risku nomirt agrāk!
3.

Šos rezultātus ir analizējuši arī citi zinātnieki, katrs nonākot pie sava secinājuma. Viena nometnes atbalstītāji apgalvo, ka šī saistība ir drīzāk saistīta ar to, ka cilvēkiem fiziski smagos darbos ir lielāks risks uzturēt neveselīgu dzīvesveidu - smēķēšana, alkohols, citas narkotikas, slikta diēta. Šie visi faktori kopā var samazināt dzīves ilgumu.

Coenen un komandai gan ir citi uzskati par saistības izskaidrojumu. Komanda uzskata, ka roku darbu intensīvais, regulārais režīms nelabvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu. Brīvā laika aktivitātes var būt 30 minūšu skrējiens, pēc kura cilvēks jūtas patīkami noguris un apmierināts. Bet fizisks darbs var būt 8 vai vairāk stundu teju nepārtrauktas aktivitātes ar atkārtojošām darbībām, daudz smagumu celšanu ar lielu slodzi uz cilvēka sirdi.

Rezultāti gan nav jāuztver negatīvi, bet gan jāredz kā svarīgs atgādinājums tiem, kuri saskaras ar lielu fizisku slodzi darbā. Neskatoties uz slodzi - ir joprojām svarīgi sekot regulāram brīvā laika aktivitāšu grafikam, lai uzturētu savu veselību.

0
210

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [7]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 11.06.18 23:41  
 
4
0
Darot fizisku darbu tu dari to, ko mašina varētu paveikt 5x ātrāk un efektīvāk. Bet tā kā mašīnas ir dārgas, tad vajag pāris cilvēciņus, kas par niecīgu samaksu būtu gatavi sevi sabeigt. Bet arī fiziskā darbā galvu uz pleciem vajag, lai pēc tam māju nepārtaisīt 100 reizes. Ir arī tendence, ka pie fiziska darba jau prasa augstu kvalitāti, un tad arī par to maksā labi- piemēram, zemūdens metinātāji, ceļamkrānu montieri, lidmašīnu tehniķi. Kamēr tie, kas ar galvu strādā, rada vairāk virtuālu vērtību, fiziska darba veicējus apbrīnoju par viņu radīto redzamo vērtību.Tā lūk.
rasiks avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Dienas domaMedaļa Bestsellers
  rasiks 05.06.18 17:54
 
5
2

Strādāt un nepārstrādāties - man tas ir neiespējami.   

Bearyyy avatars
Medaļa SpoksMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Sākumskolnieks
  Bearyyy 05.06.18 21:21
 
6
3

Kautka nav vienalga? tapat mes visi kadreiz mirsim,un darbs ir darbs kadam tas ir jadara.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 11.06.18 23:42  
 
3
0
atbildot uz rasiks komentāru " Strādāt un nepārstrādāties - man tas ir... "

Nevelc visu vezumu pats... Protams, tevi dzīs uz lielāku efektivitāti, bet ja tu sevi tā beidz kopā, piebremzē...
Roterdama avatars
Medaļa TīģerisMedaļa ŽurnālistsMedaļa Burvju klana biedrs
  Roterdama 05.06.18 18:11
 
2
0

Forš raksts!

IgnisDei avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa nolaifersMedaļa Dienas doma
  IgnisDei 07.06.18 19:24
 
1
0

Tāpēc, ka sievietes ir sīkstākas, bet ar laiku paliek par vispār nespējīgām kaut ko darīt bez tonnas zāļu.

DeadMC81 avatars
Medaļa BetmensMedaļa TīģerisMedaļa Zeltrocis
  DeadMC81 18.07.18 01:55
 
0
0