Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
145

Automātiskais ārējais defibrilators ir medicīniska ierīce, kas glābj dzīvības, ar savu vienkāršo un lietderīgo dizainu ļaujot pielietot elektriskas strāvas sitienu (defibrilāciju) pacientos, kam ir iestājusies pēkšņa kardiāla nāve. Automātiskie defibrilatori (AD) ir izveidoti, lai tos spētu izmantot jebkurš, kam nav medicīniskā izglītība vai zināšanas.

AD ir iestrādāta moderna... Autors: KALENS Automātiskie ārējie defibrilatori - kādēļ tiem visur ir jābūt pieejamiem?
1.

AD ir iestrādāta moderna elektrokardiogrammu (EKG) analīzes programmatūra - ierīce analizē EKG signālu un pavada tā lietotāju ar skaņas un vizuālajām sistēmām. Tādēļ, lietotājam nav nepieciešams zināt sirds ritmu. 

AD spēj izmantot jebkurš, kamēr ierodas neatliekamā medicīniskā palīdzība. Agrīna defibrilācija ir svarīga pēkšņas kardiālas nāves gadījumā.

Daudzās attīstītās valstīs AD pieejamība publiskās vietās ir obligāta, piemēram, tādās vietās kā stadionos, lielveikalos un lidostās.

95% no cilvēkiem, kam ir iestājusies pēkšņa nāve, neatgriezeniski mirst dažu minūšu laikā. Tūlītēja sirds apstāšanās ārstēšana ar AD ievērojami paaugstina izdzīvošanas iespēju. Katru minūti, kad netiek pielietots defibrilators, pacienta izdzīvošanas iespēja krītas par 7-10% un bez defibrilatora pielietošanas, pacienta izdzīvošanas iespējamība ir 5-6%, pat ar sirds masāžas veikšanu. AD pielietošana nāves gadījumā paaugstina izdzīvošanas iespēju pat par 40%.

_______________________________________________________________________________________

Pasaules vidējais neatliekamās palīdzības ierašanās laiks ir 10-12 minūtes un sirds apstāšanās gadījumā tas nav pietiekami - katra minūte burtiskā nozīmē ir dzīvības un nāves jautājums. Iespēja, ka persona bez AD un sirds masāžas izdzīvos, ir parāk maza. 

Defibrilācija ir elektriskas strāvas sitiens sirdij, ar mērķi kupēt dzīvību apdraudošas aritmijas. Defibrilāciju var salīdzināt ar to, kad kāds cilvēks aizrijas. Kad cilvēks aizrijas, tas nevar paelpot un dažkārt ir vajadzīgs sitiens pa muguru, lai ļautu tam atkal elpot. Tāpat sirdij var būt nepieciešams sava veida sitiens, lai beigtu tās ''rīstīšanos''. AD ir ierīce, kas automātiski nosaka sirds ritmu, ko ir iespējams pārtraukt ar elektriskās strāvas palīdzību. Ierīce pati uzlādējas un sniegs tās lietotājam instrukcijas, lai pacientam piegādātu sitienu - kas ir vienas pogas nospiešana. Automātiskie ārējie defibrilatori analizē cietušā EKG vairākas reizes, lai pārliecinātos, ka dotais sirds ritms patiešām klasificējas kā sirds ritms, ko var ārstēt ar elektriskās strāvas sitienu. Ja pogas nospiešana ievērojami paaugstina cilvēku izdzīvošanas skaitu, kāpēc tie visur nav pieejami? Atbilde uz jautājumu dalās, pārsvarā tā ir debatējama finanšu un politiska problēma.

_______________________________________________________________________________________

Kādēļ agrīna defibrilācija ir tik ļoti svarīga?

Defibrilācija ir ļoti svarīga reanimācijas pasākumu sastāvdaļa; tā ir dzīvību glāboša darbība, kas ļauj normālu sirds muskuļa darbību, pārtraucot neregulāras miokarda vibrācijas. Ja veic defibrilāciju 20-30 sekundes pēc ventrikulāras fibrilācijas vai ventrikulāras tahikardijas iestāšanās, normāla sinusa ritma atjaunošana notiek gandrīz 100% gadījumu. Katra minūte pazemina izdošanās iespēju par apmēram 10%, kas nozīmē, ka pēc desmit minūtēm izdzīvošanas iespējas ir gandrīz 0. Katru minūte pēc iestājas ventrikulāra fibrilācija, kas nozīmē, ka sirds miokards nekontrolēti raustās, atdzīvināšanas iespējamība samazinās - pašai sirdij arī sāk nepietikt skābeklis, tā sāk slāpt. Elektriskā aktivitāte arvien vairāk un vairāk samazinās, haotisko EKG viļņu amplitūda samazinās un pēc pāris minūtēm EKG uzrāda tikai asistoli, ko defibrilācija nespēj konvertēt. Vienīgā iespēja ir ar sirds masāžas palīdzību apgādāt sirdi ar asinīm, kas liks tai ''atdzīvoties'', tādējādi atkārtoti izraisot sirds ritmu, ko ir iespējams defibrilēt. Taču šādos gadījumos izdzīvošanas iespējas ir ļoti zemas, ņemot vērā to, ka pati sirds ir bijusi bez skābekļa ievērojamu laiku - ar saplēstām drēbēm ilgi nenostaigāsi, ja vien neesi viens no modernajiem hipsteriem.

_______________________________________________________________________________________

Ar ko atšķiras sirdslēkme (infarkts) no sirds apstāšanās?

Infarkts ir process, kad sirds muskulim dažādu iemeslu dēļ trūkst skābeklis un tas nespēj optimāli funkcionēt. Sirds apstāšanās nozīmē, ka sirdsdarbība no normāla kardiāla ritma pārvēršas abnormālā ritmā. Ne vienmēr tas, ka to sauc par ''sirds apstāšanos'' nenozīmē, ka sirds apstājas, iespējams, sirdī vēl joprojām notiek elektriskā aktivitāte, taču nepietiekama/nekoordinēta, lai spētu apgādāt ķermeni ar asinīm. Smaga infarkta gadījumā var iestāties sirds apstāšanās, jo sirds muskulis skābekļa izsalkuma dēļ ir kairināts un vairs nespēj uzturēt koordinētu sirds ritmu.

Visā pasaulē dzīvības zaudēšana pēkšņas sirds apstāšanās gadījumos notiek daudz biežāk, nekā visi nāves gadījumi no krūts vēža, AIDS vai plaušu vēža kopā ņemti.

_______________________________________________________________________________________

Lielākās riska grupas pēkšņai kardiālai nāvei

Jebkurš cilvēks, neatkarīgi no vecuma, rases, dzimuma var mirt no pēkšņas sirds apstāšanās taču dažiem tās iespējamība ir daudz augstāka:

- 40+ gadīgi vīrieši

- Menopauzes vecuma sievietes

- Smēķētāji

- Diabētiķi

- Cilvēki ar zemu fizisko aktivitāti

- Stress

- Augsts holesterīna līmenis

- Sirds un asinsvadu slimības

_______________________________________________________________________________________

 

Kur ir jābūt pieejamiem AD... Autors: KALENS Automātiskie ārējie defibrilatori - kādēļ tiem visur ir jābūt pieejamiem?
2.

_______________________________________________________________________________________

Kur ir jābūt pieejamiem AD?

- Ambulancēs
- Poliklīnikās
- Sporta klubos
- Sporta zālēs
- Skolās
- Lielveikalos
- Lidostās un lidmašīnās
- Viesnīcās
- Valdības ēkās (  )
- Stadionos

- Pludmalēs, peldbaseinos
- Restorānos
- Vilcienos, autobusos u.c. sabiedriskajos transportos
- Daudzdzīvokļu ēkās
- u.c.

_______________________________________________________________________________________

Kas ir sirds apstāšanās?

Pēkšņa kardiāla nāve iestājas, kad sirds dažādu iemeslu dēļ pārstāj sisties, ar vai bez brīdinājumu. Viens no iemesliem var būt elektriskās sistēmas nespēja vadīt elektriskos signālu pa pareizajiem ceļiem. ''Random'' impulsi pār visu sirdi liek tai raustīties, liekot tai bezpalīdzīgi raustīties, tādējādi neapgādājot ķermeni ar asinīm un neradot pulsu.

Kad notiek defibrilācija, notiek sirds visu elektrisko signālu apturēšana - tiek izraisīta asistole. Šī pauze sniedz sirds sinoatriālajam mezglam laiku un iespēju atsākt normālu sirdsdarbību. 

_______________________________________________________________________________________

Kas notiek sirds apstāšanās laikā?

Viena lieta, ko atcerēties par AD: tie darbojas tikai uz divām specifiskām sirds aritmijām. 

Iespējams, tu neuzskati sevi par baigi muskuļaino cilvēku, bet tavā ķermenī ir viens īpaši spēcīgs muskulis, bez kā tu nevari iztikt: sirds. Ja tava sirds pārstāj normāli darboties un asins pārstāj plūst pa ķermeni, smadzenes sāk smakt no skābekļa neesamības un tās neatgriezeniski mirst dažu minūšu laikā, atkarīgs no vides u.c. faktoriem. Tādēļ cilvēkiem, kam iestājas pēkšņa sirds apstāšanās (pilnīga apstāšanās vai bīstami abnormāls ritms), ir nepieciešama tūlītēja medicīniska ārstēšana. Sirds masāža spēj uzturēt skābekļa padevi smadzenēm, taču lai restartētu sirdi, ir nepieciešama defibrilācija.

Ja uzskati, ka šis nav vajadzīgs - padomā, kā būtu, ja mirtu kāds tuvinieks, tikai tādēļ, ka laikus nevarēja saņemt elementāru, bet tajā pašā neatņemamu medicīnisko palīdzību. Tas ir tikai viens pogas spiediens.

_______________________________________________________________________________________

Citi līdzīgi raksti:

Kā darbojas Tava sirds?

TESTS: Cik daudz Tu zini par medicīnu?

Mākslīgs sirds sūknis izglāba man dzīvību

Spied te, lai apskatītu citus rakstus

Pievienotie video

0
145

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [14]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Dr. Freeman avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Dr. Freeman 17.04.17 20:36
 
9
0

 Latvijā līdz šādām inovācijām ir tālu. Pie mums publiskās vietās varētu novietot skapīti ar klizmas baloniņu, briljantzaļā pudelīti un koka āmuru ar kuru piebeigt, lai nemokās..

spoku dienas joks

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 17.04.17 14:24
 
8
1

Mums ir jauka valdība, kura neuztic iedzīvotājiem neko, un medicīniski nemācītie pat no mašīnas aptieciņas var izvilkt tikai līķu pārklāju un kaut kādu leikoplastu - pat  žņauga tur nav. Kaut kad sen vienas meitenes dzīvību izglāba sporta skolotājs, nospiežot artēriju ar celi - viņa ieskrēja durvju stiklos. Tagad viņam piesietu neatļautas medicīniskas manipulācijas un vēl kaut ko seksuālu - jo viņš parāva cietušajai uz augšu svārkus. Latvijā kaut kas mainīsies tad, kad pūcei aste ziedēs, ja nu vēl kaut ko neatļaus un aizliegs

spoku dienas doma

Mahitoo avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Mahitoo 17.04.17 23:22
 
5
0

Varbūt no sākuma noskaidrosim vai cilvēks Latvijā ir vērtība!?

Var jau pieņemt likumu, ka zem 2. attēla minētajās vietās obligāti jāatrodas defibrilātoram, tikai vai kāds par to vispār diskutēs tur augšā un nākamais moments ir defibrilātora izmaksas, vai tik nesanāk, kā ar godmanietes fotoradaru projektu, ja tos pērk valsts  Ja pērk privātie, tad ne katram būs pa kabatai tas verķis, ņemot pat pašu pašu lētāko tā ap 1000 eiro.

Bet atceries - glābjot pirmspensijas un pensijas vecuma ļaudis, lai cik skarbi tas neizklausītos, tiek apzagta valsts, jo nomirstot kādam no iepriekš minētajiem, viņa uzkrāto pensiju var izsaimniekot pasūtot nekam nevajadzīgus pētījumus, pērkot nanoūdeņus no čomiem un kad nauda atmazgāta, saņemt savu daļu, nopirkt glaunu autiņu un uzbliezt villu jūras krastā   

Naudas ir tik cik viņas ir un vairāk viņas nekļūs, taisni otrādi.

Tad vēl jautājums, pat ja tāds verķis ir kādam nemediķim un viņš defibrilējot nodara kaitējumu cietušajam, jo piemēram noteica nepareizu diagnozi - ar kādām sekām viņam jārēķinās?

P.s. Pats visur nēsā līdzi to verķi? Ja jā, cik reizes jau esi pielietojis?

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 18.04.17 02:42
 
3
0

Vel neesam lidz tam ,,izaugushi,, diemzel.Toties mums ir fotoradari...

KALENS avatars
Medaļa Troll killerMedaļa ĢenerālisMedaļa Gremlins
  KALENS 17.04.17 23:55
 
3
0

atbildot uz Mahitoo komentāru " Varbūt no sākuma noskaidrosim vai cilvē... " Uz taviem prātojuma jautājumiem atbildēt nemācēšu, jo ne es no tā īsti daudz saprotu, ne man interesē. 

Jautājums par kaites nodarīšanu - ārējais automātiskais defibrilators nosaka sirds ritmu automātiski un izlemj, vai šoks ir/nav nepieciešams - tā lietotājam nav iespējas ietekmēt tā EKG interpretācijas algoritmus. Ja aparāts nolemj, ka EKG uzrāda ventrikulāru fibrilāciju vai bezpulsa ventrikulāru tahikardiju - tā lietotājs tiks instruēts nospiest izlādes pogu. Un kad cilvēks ir miris - nekas sliktāks vairs nevar notikt.

gattina avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa Draugu draugsMedaļa Recidīvists
  gattina 18.04.17 04:48  
 
2
0
Skumji, bet atbildīgajām personām ir dziļi vienalga par iedzīvotāju veselību un dzīvību. Galvenais, ka pašiem labi un nauda kabatā.
prettits avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Patīk komentārs
  prettits 17.04.17 17:04
 
1
0

atbildot uz Raziels komentāru " Mums ir jauka valdība, kura neuztic ied... " Tā folija "sega" nav līķu pārklājs.   

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Doktors
  Epicentrs 17.04.17 16:08
 
1
0

Dabiskā atlase un evolūcija aizies strupceļā.

Nāve ir dvēseles izlaidums.

Mr.Sīpoliņš avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Admins iesaka
  Mr.Sīpoliņš 17.04.17 15:32
 
1
0

publiskie    kāds nariks vai alkaholiķis vai kāds knēvelis izdomās, ka šim ir slikti vai vienkārši paspēlēties un sev uzsitīs ar defi, tad varēs šo uz morgu sūtīt 

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 17.04.17 11:41
 
1
0

  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 15.06.17 20:14
 
0
0

  

Mahitoo avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Mahitoo 18.04.17 21:49
 
0
0

atbildot uz KALENS komentāru " Uz taviem prātojuma jautājumiem atbildēt nemā... " Žēl, ka atbildēt nemācēsi, jo ne īsti saproti, ka Latvijas ekonomikai līdz Zviedrijas ekonomikai vēl ļoti tāls ceļš ejams, nedz tevi tas interesē. Ja interesētu, tad saprastu, ka neviens īpaši neskrietu realizēt šo cēlo piedāvājumu, pat ja defibrilātorus izgatavotu Latvijā un viņu cena būtu pašizmaksas 50-100 eiro, nevis, kā tirgus 1000 eiro un uz augšu.

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 17.04.17 16:08
 
0
0

atbildot uz Anonīms komentāru "Vajag pastities kas notiekas lv zemessardze tik... "  

Vēl marles saiti vajadzētu aizliegt pārdot aptiekās - nevar zināt, ja nu kāds viņu sadomā lietot iekšķīgi un aizrijas.

Sajūta, ka mūsu medicīnas ierēdņi cilvēkus uzskata par idiotiem.

KALENS avatars
Medaļa Troll killerMedaļa ĢenerālisMedaļa Gremlins
  KALENS 17.04.17 16:01  
 
0
0
atbildot uz Mr.Sīpoliņš komentāru " publiskie    kāds narik... "automātiskajos ārējos defibrilatoros manuāla defibrilācija nav iespējama.