Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
61

Ja tu proti veidot rakstus “Tehnoloģijas&zinātne” kategorijā, ir laiks doties tālāk - uz literatūras kategoriju! Ir daudzi un dažādi iemesli, kāpēc lai tu veidotu rakstus literatūras kategorijā (Un parunāsim tieši par paša šedevru rakstīšanu, nevis citu autoru darbu ieteikšanu, tulkošanu vai ko tamlīdzīgu (Un, turpmāk tekstā bieži lietošu vārdu “stāsts”, kaut gan runa var būt arī par pasaku, noveli, bestselleru, izkārnījumu vai ko tamlīdzīgu)).

Daži vēlas iegūt plusiņus (Tiem, kam plusiņi ir pie kājas bet mīnusi dedzina ādu, šī sadaļa ir lieliska - te mīnusus iegūt nav iespējams), citi vēlas attīstīt savas rakstīšanas spējas, lai drīz vien kļūtu par pasaulslaveniem autoriem, un daži redz tikai pusi no patiesības, zinot, ka viņi vēlas ko interesantu savās dzīvēs, ka viņi paši vēlas iepīties piedzīvojumos un romantikā, tāpēc, protams, viņi rakstīs par tādiem notikumiem, kādus vēlētos savās dzīvēs, aizmirstot, ka nekas tāds nenotiek un ka iešana uz šo sadaļu padara viņu dzīves tikai garlaicīgākas un skumjākas.

Pārlasīscaronana ir... Autors: TheCilveks Kā kļūt par nākamo Viljamu Šekspīru.
1.

Pārlasīšana ir priekš garlaicīgiem cilvēkiem, un, ja liela daļa spoku nepārlasa rakstus, lai pārliecinātos, ka tajos nav gramatikas kļūdas (Piezīme: protams, nedaudz knapi pamanāmu kļūdu pieļaušana ir pilnīgi piedodama, īpaši, ja tās izlabo), tev ir labs attaisnojums rakstu nepārlasīšanai. Bet vai kāds var uzdrīkstēties lietot nepareizu valodu sevis rakstītā mākslas darbā? Jā, un tev arī vajadzētu nepārlasīt.

Nav tā, ka cilvēki par to dusmosies - lielai daļai literatūras rakstu ir šur tur pa nepareizam burtam, kas ir kļūda, ko var elementāri pamanīt pārlasot, bet tādas lietas, kā komatu likšanu abās pusēs atdalāmajiem iespraudumiem, acīmredzot, neievēro neviens.

Tātad, pārlasīšana neko labu nedod, vienkārši tērē tavu dārgo laiku, kuru vari pavadīt kakājot ārā turpinājumu.

Ja tu vēlies izveidot ko... Autors: TheCilveks Kā kļūt par nākamo Viljamu Šekspīru.
2.

Ja tu vēlies izveidot ko jaunu, oriģinālu un patiesi kvalitatīvu, tu esi atnācis uz nepareizo vietu. Jo kāpēc gan taisīt ko jaunu, ja vecais strādā tīri labi jebkurā gadījumā? Ja tev jau uzreiz nenāk prātā idejas, par ko tu rakstīsi, sāc ar galvenā varoņa izveidošanu!

Vai tu esi 13-16 gadus vecs, pilnīgi normāls skolēns, kas regulāri domā par dzīves jēgu un uzskata, ka ir gudrāks/a par vienaudžiem, un, labākajā gadījumā, ir meitene? Perfekti! Kāpēc izdomāt ko jaunu vai interesantu, ja tu vari balstīt savu galveno varoni uz sevi?

Kaut gan, kā jau mēs zinām, tu esi perfekta sniegpārsliņa, nebaidies iedot savam galvenajam varonim īpašības un dzīvi, kādu tu vēlies dzīvot! Padari savu galveno varoni par nepopulāru, apmēram 18 gadus vecu meiteni (tas ir, kādus 4 gadus vecāku par tevi), kas skolā ir klusa un ar viņu nekas īpašs nenotiek, bet tad pēkšņi… (turpinājums no 50 000 plusiņiem)

Tagad kad tev ir galvenais... Autors: TheCilveks Kā kļūt par nākamo Viljamu Šekspīru.
3.

Tagad, kad tev ir galvenais varonis, laiks ielikt viņu savā ģeniālajā, apbalvojumu iegūstošajā stāstā! Stāsta veidošana ir sarežģīta, detalizēta un tev nesaprotama māksla, tāpēc nedomā par kvalitāti! Pretēji tam, ko teiks profesionālis, tava mīļākā “18 gadus veca meitene iepinas romantikā” autore saka, ka par to nevajag iespringt.

Atstāsim pārāk sarežģītās lietas pārāk sarežģītajiem cilvēkiem un ķersimies pie īstas mākslas. Pāri savam stāstam tev ir bezgalīgi spēks, tātad tu vari ielikt savu galveno varoni jebkādā situācijā. Tiesa gan, tev ir jāatceras par lasītājiem, un ja šajā situācijā nebūs piecdesmit četri sviedraini puiši ar sešpakām, uzmini, kura nedabūs tos “Labākais bestsellers 20XX” apbalvojumus!

UZMANĪBU ATTENTION Pārējais... Autors: TheCilveks Kā kļūt par nākamo Viljamu Šekspīru.
4.

!!!UZMANĪBU!!! !!!ATTENTION!!! !!!ВНИМАНИЕ!!!
Pārējais raksts ir par lietām, kas ir pārāk sarežģītas vidējam autoram. Lūdzu, piesargāties. Neskatīties tieši uz šo tekstu. Nelasīt bērniem zem sešpadsmit gadu vecuma bez pieaugušo uzraudzības. Nosmakšanas briesmas: Viss pārējais satur mazas detaļas, kas vidējam autoram neinteresē.

Parunāsim par kaut kādām lietām, kuras tu tāpat neatcerēsies, kad būsi slavens un cienīts autors. Viena lieta, kas tev jāiemācās, ir ekspozīcija. Ekspozīcija ir tad, kad tu iepazīstini lasītāju ar sava stāsta varoņiem un visumu. Profesionālis tev teiks, ka to vajag izdarīt viltīgi to iesaistot dialogā vai daudzas detaļas vajag neatklāt vispār, lai lasītājs pats to secina. Tad atkal, profesionāļi izgudroja atombumbu, un tas ir pietiekami labs iemesls, lai tu nekļūtu par vienu no viņiem.

Un, pat ja viņiem taisnība, nedrīkst aizmirst apstākļus, kādos tu esi. Profesionāļiem ir savi nekam nederīgie “gudrie” lasītāji, bet šeit tavi lasītāji ir bars ar auniem, un tāpēc tev vajag visu padarīt pietiekami pašsaprotamu, lai pat dumjākie no dumjākajiem saprastu, kas notiek.

Kāpēc būt prasmīgam, ja tu vari visu iesmērēt cilvēkiem sejā? Lasītājus vajag iepazīstināt ar jauniem varoņiem? Vienkārši uzraksti rindkopu ar galvenā varoņa domām par šiem varoņiem! Lasītājiem vajag uzzināt kādu agrāk nezināmu informāciju? Tad, ja galvenais varonis vienkārši atcerēsies to vai atklās to runājot ar lasītājiem, būs pietiekami labi, jo šeit tāpat neviens netaisa neko kvalitatīvu, un tas ir labs iemesls, kāpēc tev tas var nerūpēt.

Laiks parunāt par stāsta... Autors: TheCilveks Kā kļūt par nākamo Viljamu Šekspīru.
5.

Laiks parunāt par stāsta ierīcēm (plot devices)! Tāpat kā ekspozīcija, arī stāsta ierīces var būt labas un sliktas un ir praktiski visos stāstos. Par stāsta ierīcēm mēdz saukt pilnīgi jebko, kas liek stāstam iet uz priekšu. Piemēram, gredzens no “Gredzenu Pavēlnieka” ir stāsta ierīce, jo viss stāsts fokusējas uz gredzena iznīcināšanu, taču vairāku iemeslu dēļ šī nav slikta stāsta ierīce.

Piemērs sliktai stāsta ierīcei ir “deus ex machina”, kas ir stāsta ierīce slavena par savu stulbumu, liekot neticamam notikumam pēkšņi atrisināt galvenā varoņa problēmas un izraisot beigas, kas ir parasti priecīgas (ja neskaita skatītājam, jo viņš joprojām nesaprot kāda tam visam jēga). Kā par nelaimi, nevarēšu pateikt, vai tieši deus ex machina ir stāsta ierīce, kas bieži parādās Spokos, jo ne pārāk bieži izdodas tikt līdz stāsta beigām - parasti acu izbakstīšana notiek uzreiz pēc prologa, tāpēc progress mēdz būt lēns.

Bet deus ex machina (vai gandrīz jebkurš cits lielais iedalījums stāsta ierīcēm) neaizņem lielāko daļu stāsta ierīču veidu - kā jau minēju, tas ir JEBKAS, kas liek stāstam iet uz priekšu, un, kamēr tavai nepārdomātajai nekārtībai vispār ir stāsts, tās varbūt diezgan daudzas lietas. Atceries, kā es teicu, ka tev pāri savam stāstam ir bezgalīgi spēks? Tas nozīmē, ka tu vari nepakļauties tādām muļķīgām lietām kā loģika un fizika! Kāpēc vispār veidot loģiskas stāsta ierīces, ja tu vari pēkšņi ielikt stāstā kaut ko stulbu un neloģisku (piezīme: lūdzu neatbildi uz šo jautājumu)?

Un uz scaronīs nots es... Autors: TheCilveks Kā kļūt par nākamo Viljamu Šekspīru.
6.

Un uz šīs nots es vēlētos paziņot, ka, patiesību sakot, vistuvākā kategorija literatūras kategorijai ir mistikas kategorija. Līdzības nevar nepamanīt!

Abās kategorijās ir viegli uztaisīt rakstu, kura plusiņu attiecība pret mīnusiņiem liek autoram pasmaidīt, abās kategorijās cilvēkiem nav ne mazākās nojausmas, par ko viņi runā, abās kategorijās četri no pieciem normāliem cilvēkiem izdur savas acis pēc trīs rakstu izlasīšanas (un piektais izdūra acis komiksu kategorijā), un, vissvarīgāk, abās kategorijās neviens īsti nedomā par loģiku.

Te nu mēs esam Tagad tu vari... Autors: TheCilveks Kā kļūt par nākamo Viljamu Šekspīru.
7.

Te nu mēs esam. Tagad tu vari savienot Haosa smaragdus, gribēju teikt, zināšanas par visām kategorijām un veidot izcilus Spoku rakstus visu atlikušo dzīvi! Tu vari kļūt par mistikas līderi, literatūras karali vai tribīnes imperiālo burvi - izvēle ir tavās rokās.

Pat, ja nevēlies izmantot šīs pamācības, lai kļūtu par atpazītu spoku, ceru, ka šajā rakstu sērijā esi vismaz apguvis to, cik grūti ir kļūt atpazītam. Slava prasa upurus, un tev nāksies pavadīt vairākas stundas smaga darba, internetā meklējot piemērotas dekoltē bildes tavai titulbildei un prasmīgi nodarbojoties ar plaģiārismu. Tev nāksies zaudēt katru veselo smadzeņu šūnu, atrast kļūdas matriksā, lauzt Ženēvas konvenciju, cīnīties ar heiteru armiju un smieklīgu izkārnījumu mīlošiem sāncenšiem. Bet beigu galā, tu iegūsi atpazīšanu, un tas būs tā vērts!

Un, pastāv arī alternatīva, tu vari vienkārši būt admins un kakāt uz citu cilvēku rakstiem, līdz visi zina tavu vārdu.

0
61

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [6]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
TheCilveks avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa HumoristsMedaļa Dienas doma
  TheCilveks 05.10.17 21:46
 
6
0

Šis ir pēdējais raksts šajā rakstu sērijā. Paldies tiem, kas izlasīja no sākuma līdz beigām!

Nākamie mani raksti būs par indie spēlēm, un visu cilvēku mīļāko tēmu - politiku *nāve*.

HerbisLV avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas joks
  HerbisLV 06.10.17 20:59
 
3
0

Es pat kaut ko šodien iemācījos!!! 

Lieliski raksti, bija patīkami lasīt - bij vērc 

Tagad ar nosvērtu pacietību gaidīšu solīto rakstu par indie spēlēm.

TheCilveks avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa HumoristsMedaļa Dienas doma
  TheCilveks 06.10.17 21:12
 
2
0

atbildot uz HerbisLV komentāru " Es pat kaut ko šodien iemācījos!!! ... " Būs nevis viens raksts, bet četri, par kopā divpadsmit spēlēm. Mēs arī plānojam veidot vēl vairāk rakstus par indie spēlēm vēl tālākā nākotnē.

Lil Teemo avatars
Medaļa PandaMedaļa ZebraMedaļa Bronzas ninja
  Lil Teemo 06.10.17 16:13
 
1
0

atbildot uz TheCilveks komentāru " Šis ir pēdējais raksts šajā rakstu sēri... " Es neizlasiju       

_marks_1 avatars
Medaļa ProfesionālisMedaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorīts
  _marks_1 06.10.17 16:25
 
1
0

  

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 30.12.17 12:09
 
0
0

Diezgan precīzi