Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
428

Pablo Djēgo Hosē Fransisko de Paula Huans Nepomuseno Marija de los Remedioss Kipriano de la Santisima Trinidads Martirs Patrisio Klito Ruiss i Pikaso piedzima 1881.gada 25.oktobrī Malagā, Spānijas dienvidos. Sākumā pat šķitis, ka bērns piedzimis nedzīvs, bet bērna onkulis, ārsts dons Salvadors apskatot bērnu, jauši vai nejauši, iepūtis tā sejā cigāru dūmus un mazais Pablo izrādīja savu nepatiku ar skaļu brēkšanu. Varbūt tieši tāpēc kristībās viņam dots tik garš svēto un radinieku vārdu apvienojums, lai būtu vairāk sargeņģeļu turpmākajā dzīvē.

Pablo tēvs Hosē Ruiss Blasko bija dižciltīgas, bet nabadzīgas dzimtas pēctecis un savu ģimeni apgādāja strādājot par zīmēšanas skolotāju. Tāpēc nav brīnums, ka tieši tēvs pirmais pamana dēla talantu un jau no mazotnes uzsāk dēla izglītošanu mākslas jomā. Savu pirmo eļļas gleznu ‘’Pikador’’Pablo uzglezno jau 8 gadu vecumā un tā palika viņa īpašumā līdz pat nāvei.

15 gadiJau drīz tēvs saprot... Autors: GargantijA Par Pablo Pikaso pašportretos
1.

15 gadi

Jau drīz tēvs saprot, ka dēls ir viņu pāraudzis. 1895.gadā ģimene dodas uz Barselonu, kur viņš pārliecina Daiļo mākslu skolas pedagogus noeksaminēt viņa dēlu. Pablo ir tikai 13 gadu, bet eksāmenus viņš nokārtoja un tika izdarīts izņēmums, pusaudzis tika ieskaitīts skolas pēdējā klasē. Skolā ar mācībām viņam neklājās viegli- bieži nācās sēdēt pēcstundās, arī attiecības ar gados vecākajiem skolasbiedriem nebija tās labākās. Pēc neilga laika viņs dodas uz Madrides Karalisko Daiļo mākslu akadēmiju.
15 gadu vecumā top viņa pirmais akadēmiskais mākslas darbs ‘’Pirmais vakarēdiens’’, kur attēloti gan vecāki, gan jaunākā māsa. Jaunais mākslinieks savus darbus sāk parakstīt izmantotojot arī mātes meitas uzvārdu- PR Picasso. Vēlāk tēva uzvārds tiks atmests pavisam.

 

18 gadi1898gadā Pikaso... Autors: GargantijA Par Pablo Pikaso pašportretos
2.

18 gadi

1898.gadā Pikaso atgriežas Barselonā un iesaistās mākslinieku biedrībā "Els Quatre Gats", kuras bāzes vieta ir bohēmiska kafejnīca ar tādu pašu nosaukumu. Šajā kafejnīcā 1900.gada februārī notiek viņa pirmā izstāde, kur tika izstādīti ap 50 darbiem.

 

20 gadiLaikā no 1901 līdz... Autors: GargantijA Par Pablo Pikaso pašportretos
3.

20 gadi

Laikā no 1901. līdz 1904.gadam Pikaso darbos dominēja zilā krāsa un dzīves ēnas puses. Viņš pārmaiņus uzturējās gan Barselonā, gan Parīzē. Parīzē viņš apmeklēja arī sieviešu cietumu un daudzas no ieslodzītajām kļuva par bezmaksas modelem viņa gleznām. Īpaši veiksmīgs bija 1903.gads, kas atnes pirmos īstos panākumus un atpazīstamību mākslinieku aprindās.

 

25 gadi19051907gada periodā... Autors: GargantijA Par Pablo Pikaso pašportretos
4.

25 gadi

1905.-1907.gada periodā Pikaso darbos mainās gan krāsu gamma- sāk dominēt rožainie un zeltainie toņi, gan darbu tematika- darbos parādās cirka un teātra tēma. To noteikti ietekmēja arī Pablo pārcelšanās uz Parīzi, kur viņš noīrē darbnīcu. Šeit nav ne gāzes, ne elektrības, bet tas netraucēja strādāt pat naktīs sveču gaismā. Šeit viņš iepazīstas arī ar Fernandu Olivjē, kura kura bija ne tikai modele, bet arī pirmā sieviete ar kuru viņš uzsāka kopdzīvi.

1907.gadā top Pikaso pazīstamākais darbs ‘’Aviņonas meitenes’’. Tiesa gan, tā sākotnējais nosaukums bija ‘’Atklātā māja Aviņonas ielā’’.

 

35 gadiIepazīscaronanās un... Autors: GargantijA Par Pablo Pikaso pašportretos
5.

35 gadi

Iepazīšanās un sadarbība ar Žoržu Braku bija jauns pavērsiena punkts Pikaso mākslā. 1909.gadā ietekmīgais franču mākslas kritiķis Louis Vauxcelles abu draugu darbus nosauc par ‘’dīvaino kubu mākslu’’. Oficiālais stila nosaukums ‘’Kubisms’’ tiek prezentēts 1911.gadā. Šajā gadā no Luvras nozaga arī slaveno ‘’Monu Lizu’’ un policija tur aizdomās divus brīvdomātājus- Pikaso un Gijimu Apolinēru. Abi tiek aizturēti un nopratināti, bet aizdomas neapstiprinās un apsūdzības tiek atsauktas.

 

56 gadiReizēm ar... Autors: GargantijA Par Pablo Pikaso pašportretos
6.

56 gadi

Reizēm ar gleznošanu vien nepietika. Īpašs posms bija no 1935. līdz 1959.gadam. Šajā laikā Pikaso nopietni pievērsās arī literatūrai. Papildus gleznošanai tika sarakstīti ap 300 dzejoļiem un divas lugas. Tāpat kā gleznas arī literārie darbi bija izaicinoši- erotiski, rupji, pat vulgāri.

 

83 gadiRunājot par Pikaso... Autors: GargantijA Par Pablo Pikaso pašportretos
7.

83 gadi

Runājot par Pikaso talantu vismazāk tiek pieminēti tā keramikas darbi. Varbūt salīdzinot ar gleznām tie patiešām ir nedaudz vieglprātīgi un mazāk svarīgi, bet radot šos darinājumus daudz tika eksperimentēts ar formām. Šķiet, ka darbojoties ar keramiku, Pikaso daļēji atslēdzās no gleznošanas un radīja telpu starp personīgo un universālo.

 

85 gadiPikaso mīlēja... Autors: GargantijA Par Pablo Pikaso pašportretos
8.

85 gadi

Pikaso mīlēja sievietes un sievietes mīlēja viņu. Precējies gan viņš bija tikai divreiz. Pirmā sieva bija krievu baletdejotāja no slavenās Djagiļeva trupas Olga Hohlova, ar kuru viņs apprecējās 1913.gadā. Bet laulības nekādi netraucēja romāniem ar citām skaistulēm. Un sieva viņu pameta, paņemot līdzi arī dēlu. Turpmākos gados mīlestības mainījās, bet līdz laulībām tā ari nenonāca. Jo pirmā sieva tā arī palika Pikaso sieva līdz savai nāves stundai. Otreiz viņš salaulājās, kad pašam jau bija 79 gadi, bet izredzētajai Žaklīnai 27 gadi. Tikai viens no četriem Pikaso bērniem ir dzimis oficiālā laulībā.

 

89 gadiVisu savu mūžu Pikaso... Autors: GargantijA Par Pablo Pikaso pašportretos
9.

89 gadi

Visu savu mūžu Pikaso bija nenogurstošs un darbīgs. Sava mūža laikā viņš radījis ap 50 000 mākslas darbiem- 1 885 gleznas, 1 228 skulptūras, 2 880 keramikas darbus, 12 000 zīmējumus un ļoti daudz skiču, kā arī gobelēnu.

 

90 gadiPēdējais... Autors: GargantijA Par Pablo Pikaso pašportretos
10.

90 gadi

Pēdējais pašportrets zīmēts nepilnu gadu pirms aiziešanas. Daļēji zaudējis dzirdi un redzi, viņs vēl joprojām nespēja nezīmēt. Pablo Pikaso nomira 1973.gada 8.aprīlī. Viņa darbiem ir gan cienītāji, gan noliedzēji, bet fakts ir tas, ka daudzas viņa gleznas ir kļuvušas par pārdošanas rekordistēm.

 

1
428

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [9]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
rasiks avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa AutoklikerisMedaļa Jubilārs
  rasiks 18.02.17 20:42
 
14
0

Izcili kā vienmēr!

MrCrabisz avatars
Medaļa FledermausisMedaļa KlaunsMedaļa Fledermausis
  MrCrabisz 21.02.17 20:52  
 
11
0
Opā! Beidzot spokos saredzu kvalitāti.

SAMSS avatars
Medaļa PatriotsMedaļa NostradamsMedaļa Nostradams
  SAMSS 18.02.17 20:38
 
9
0

  

agurs avatars
Medaļa AliensMedaļa Kalnu kristālsMedaļa Melnais caurums
  agurs 18.02.17 20:57
 
8
0

  

ezkins avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Izejas ola
  ezkins 18.02.17 21:00
 
4
0

Fantastiski, paldies! Ceru, ka esi redzeejusi fimu

GargantijA avatars
Medaļa FledermausisMedaļa Holly ShitMedaļa Fledermausis
  GargantijA 18.02.17 21:03
 
4
0

atbildot uz ezkins komentāru " Fantastiski, paldies! Ceru, ka esi redz... " Pat vairākas

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 18.02.17 22:33
 
4
0

  

Fliks avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa TrumpeMedaļa Burvju klana biedrs
  Fliks 21.02.17 20:50
 
0
0

Gandrīz kā es))   Super raksts, turpini.

ĢenerālisHansijs avatars
Medaļa Darts VeidersMedaļa Dienas domaMedaļa Spoki flame
  ĢenerālisHansijs 12.09.17 22:22
 
0
0

4. - Vai, sveiks Fīrer! :O