Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
48
Vakardien TV3 ziņās bija sižets par to, ka Ogres rajona tiesa vēsturniekam un VDK Zinātniskās izpētes komisijas loceklim Gatim Liepiņam piespriedusi 2000 EUR naudas sodu par labu Ogres novada domes deputāta Jura Laizāna ģimenei, un 1000 EUR par tiesu izdevumiem. Par ko viņš saņēmis sodu, jautāsiet? Atbilde ir pavisam īsa – par taisnību!

Par ko tad bija cepiens? Te būs mazs izgriezums no G.Liepiņa publikācijas Latvijas avīzē(26.01.2016.):

Manā īpašumā nonāca nupat 2015.gadā par Ogres pašvaldības līdzekļiem izdotā grāmata “Pilsēta Ogre. Cilvēki. Likteņi. Laikmeti”. Ogres pilsētai to veltījusi krieviski rakstošā laikraksta “Nedēļa Ogrē” žurnāliste Natālija Ketnere.

Grāmatā apkopoti dažādi materiāli par Ogres pilsētu un tās vēsturi, cilvēkiem, pārsvarā izmantojot periodiku un agrāk veiktās intervijas. Ir apsveicama vēlme un apņemšanās izveidot šādu izdevumu, tomēr izmantotie avoti un no tiem iegūtā informācija nav izvērtēta kritiski. Mans mērķis nav recenzēt šo grāmatu, tomēr vēlos norādīt uz kādu būtisku piemēru, kāpēc ir svarīgi neizmantot vienpusīgi iegūtu informāciju.

Grāmatas 197. – 203. lpp. ir veltīta “Ogres kriminālās nodaļas priekšniekam” Vladislavam Laizānam. Grāmatā par viņu teikts – dzimis 1930. gadā Rēzeknes novada Bērzgales pagastā, 17 gadu vecumā atbraucis uz Rīgu un iestājies “milicijas skolā” un no 1949. gada strādāja “Latvijas IeTK kriminālajā meklēšanā” Ar sadales norīkojumu nosūtīts uz Komsomoļsku pie Amūras, kuru cēla ieslodzītie, brīvlīguma pilsoņi, kā arī komjaunieši aktīvisti no visdažādākajiem Padomju Savienības reģioniem”.

Patiesībā Vladislavs Laizāns no 1949. – 1952. gadam mācījās PSRS Iekšlietu ministrijas Rīgas virsnieku skolā, kuru beidzot strādāja kā Iekšlietu ministrijas (IeM) operatīvais pilnvarotais – izmeklētājs. PSRS IeM (starptautiski pazīstama kā MVD). Komsomoļskā pie Amūras atradās GULAG nometņu tīkls un tur bija ieslodzīti arī daudzi padomju politiskajās represijās cietušie latvieši, tādēļ, visticamāk, tieši kā Latvijas apstākļu pazinēju Laizānu nosūtīja strādāt uz šo nometņu sistēmu. Līdz 1953. gadam viņš strādāja Habarovskas novada De-Kastras ciematā Celtniecības Nr 507 labošanas darbu nometnes pārvaldē un Komsomoļskā pie Amūras Ņižņeamurskas labošanas darbu nometnē. Laizāna kā operatīvā pilnvarotā IeM virsnieka pienākumos visticamāk neietilpa “šaušana, pakaļdzīšanās, sēdēšana slēpņos”, bet jau ieslodzītu, fiziski un morāli pazemotu cilvēku pratināšana un vervēšana, krimināllietu safabricēšana... .”

Situācija ir tāda, ka iepriekš minētais V.Laizāns ir Ogres novada domes deputāta Jura Laizāna tēvs. Necentīšos nevienam likt čekista, KGBešņika vai kādu citu birku, nav mans nodoms. Mediji šim gadījumam pievērsa pastiprinātu uzmanību, jo redz’ tā ir aktuāla tēma un grāmatai bija piešķirts pašvaldības līdzfinansējums 1950 EUR apmērā. Ažiotāža tika sacelta, vēl pērnajā vasarā arī pietiek.com tirgus laukumus tikai aizd*rsts, bet tas viss piederas pie lietas.

G.Liepiņš ar īstiem faktiem apgāza grāmatā rakstīto par J.Laizāna tēvu. Atzīšu – mēs nevaram un mums nevajag atbildēt par saviem vecākiem, taču, ja melns uz balta ir rakstīts, ka tā īsti nav taisnība, tad varbūt būtu bijis, labāk paklusēt un neiesaistīt tiesu.

Tādēļ man būtu vairāki jautājumi Ogres rajona tiesas tiesnesim, kurš šo lietu izskatīja.

1)Uz kāda pamata viņš ņemot vērā faktus, tomēr sodīja vēsturnieku?

2)Vai šāds tiesneša lēmums NEDISKREDITĒT tiesu sistēmu valstī un kur paliek vārda brīvība?

3)Vai Latvijas sabiedrība var uzticēties tiesu varai?

Rasnačam no nacionāļiem vajadzētu šo lietu pārbaudīt!!! Ogrē tomēr dzīvo daudz viņu vēlētāju.

Negribu aizstāvēt G.Liepiņu. Viņš varbūt, pateicoties savam taisnības cīnītāja tēlam, arī izcēla, kādu balsi vēlēšanās, bet tomēr gribētu norādīt, ka viņš kritiski izvērtēja Natālijas Ketneres rakstīto grāmatā un pārbaudīja tā atbilstību īstenībai. Mēs regulāri publiskajā vidē šķendējamies par to, ka Kremlis pārraksta vēsturi, bet kā ir ar mums pašiem?! Tādēļ G.Liepiņu varētu uzskatīt par piemēru citiem, ja redzat netaisnību, kaut kur, tad cīnieties par taisnību.

Visbeidzot, aicinātu Ogres novada domi kopīgi ar grāmatas autori samesties 3000 EUR un apmaksāt tiesas spriedumu. Patīk jums vai nē, bet jūs bijāt un esat atbildīgi par grāmatas saturu! Tas, ka cilvēks pārbaudīja cita rakstītā pareizību, ir tikai apsveicami ne sodāmi. Tāpēc uztveram kritiski to informāciju, ko „uzņemam”!

P.S. Dzeržinska idejas turpina dzīvot.

 Autors: Janis Rubenis2 Tiesa piespriež 3000 EUR lielu sodu par taisnību
0
48

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [2]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Jānis Kalnevics avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa SākumskolnieksMedaļa Dienas doma
  Jānis Kalnevics 15.02.18 08:52
 
5
0

Jā, interesantu, ka morālais kaitējums tiek piedzīts no vēsturnieka kurš, es pieņemu, var uzrādīt kādus avotus vai pierādījumus saviem izteikumiem, nevis no sava tēva čekista. Šī komunistu un čekistu glorificēšana ir redzama uz katra stūra - 9.maijs (acīmredzot visLatvijas nacionālie svētki) kur mēs ar plašu vērienu atzīmējam Latvijas okupāciju defacto. Turpretī leģionāru piemiņas dienā lopi neļauj pat aiziet puķes nolikt kapos un kritušos pieminēt.

Ko var gribēt valstī kurā teju 30 gadus pēc neatkarības atgūšanas nav atvērti čekas maisi. Ja atvērtu un salipinātu visu kopā ļoti labi būtu redzams kāpēc šāda aina ''mūsu'' valstī ir izveidojusies. Visos kaut cik ietekmīgos amatos ir pilns ar čekistiem, kuri pat tā īsti neslepj to...

Drakonvīrs avatars
Medaļa JāņugunsMedaļa RudzupuķeMedaļa Bronza
  Drakonvīrs 14.02.18 17:47  
 
2
0

Ceru, kā spriedumu pārsūdzēs! Par rakstu +