Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
307
Juriste Ieva Brante nesen iekūlās nepatīkamā situācijā lielveikalā Mahima, kura pārdevēja atteicās ar viņu sarunāties latviešu valodā, apvainoja juristi nacionālismā un beigās piedraudēja pat ar apsargu specbrigādes izsaukšanu, lai savaldītu it kā aptrakušo nacionālisti Branti.

Lai Putins nogrābstās, bet es uzskatu, ka šis ir viens labs piemērs vairākām problēmām Mahimas un arī citu Latvijas apkalpojošo uzņēmumu darbā ar klientiem! Šī iemesla dēļ esmu nolēmis sniegt trīs padomus Latvijas uzņēmumiem, lai to klientiem vairs nenāktos piedzīvot nepatīkamus incidentus ar nacionālisma piešprici.

Pirmkārt, pirms darba sākšanas visus jaunos darbiniekus iepazīstiniet ar pamatkursu kapitālismā un strikti norādiet, ka padomju apkalpošanas maniere jau sen nav modē. Savādāk dažreiz šķiet, ka daļa Latvijas apkalpojošā personāla joprojām dzīvo pri sovke un par tādu lietu kā „klientam vienmēr taisnība” neko nav dzirdējuši.

Otrkārt, skaidrojiet saviem darbiniekiem, ka būt par savas valsts patriotu un pat nacionālistu pēc būtības nav nekas slikts. Darbiniekiem ir jāsaprot, ka starp nacionālismu un nacismu nav jāliek vienādības zīme. Papildus tam varat izcelt, ka starp komunismu un nacionālsociālismu gan ir ciešas vēsturiskās saites.

Treškārt, darbiniekiem nevajadzētu šādus incidentus risināt ar pašu izdomātu vatņiku specbrigāžu piesaistīšanu. Visticamāk, ka tādas neeksistē un dienas beigās dažādi skaļi paziņojumi no uzņēmuma puses tikai grauj tā tēlu pircēju acīs. Es, piemēram, nevēlētos iepirkties veikalā Mahima, ja domātu, ka tur apkārt klaiņo nacistu ķeršanai paredzētas specbrigādes.

Ievērojot šos trīs vienkāršos punktus pasaule varētu kļūt mazliet labāka. Nu vai vismaz Ievai Brantei vairs nevajadzētu celt brēku Latvijas publiskajā telpā par pēc būtības pilnīgi ikdienišķu un nenozīmīgu konfliktu.

 Autors: Janis Rubenis2 Kāpēc ar klientiem veikalos jārunā latviski?
2
307

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [45]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 25.10.17 15:01
 
42
1

Man gan pat Daugavpilī nebija problēmu ar šo - visur laipni apkalpoja latviski. Citur ar akcentu, citur klusējot, bet neviena vārda urliski. Ar krieviem krieviski NEKAD neesmu runājis un vienmēr atbildu, ka NESAPROTU. Tā būtu jārīkojas KATRAM latvietim un šī problēma ar komunikāciju pazustu pati no sevis.

agurs avatars
Medaļa AliensMedaļa Kalnu kristālsMedaļa Melnais caurums
  agurs 25.10.17 14:48
 
28
1

Es kā klients vienmēr runaju latviski, pat ja man atbild krieviski.    

Panzer avatars
Medaļa Zelta ninjaMedaļa PolittehnologsMedaļa Cacans
  Panzer 25.10.17 14:22
 
29
2

Tas jau tiem huņņiem ir asinīs - necienīt, piedirst, iznīcināt, nerespektēt, slepkavot utt. Labi ka viņā uzrakstīja valodas centram, cerams to vati atlaidīs no darba.

Doge avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoks
  Doge 25.10.17 14:31
 
22
1

es kad strādāju mahimā es ar klientiem runāju latviešu valodā pat ja pretī bija krievs

obezjānis avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SpoksMedaļa Sviestmaize
  obezjānis 25.10.17 15:56
 
8
0

Ja es esmu klients, runāju latviski (un problēmas ir bijušas tikai Maksimā, kad nu tur pēdējo reizi biju pirms 4 gadiem), bet ja man jārunā ar savu klientu, cenšos to darīt viņam saprotamākajā no man zināmajām valodām.

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Jaunavas vainagsMedaļa Joda olaMedaļa Praida ola
  kartupelis ar mugurkaulu 25.10.17 16:29  
 
9
1
atbildot uz Panzer komentāru " Tas jau tiem huņņiem ir asinīs - necien... "Lai Dieva svētība,tavai patriotiskajai ģimenei!!!Un Ievai Brantei arī vajag novēlēt visu labāko cīņā ar piekto kolonnu!!!Neesmu rudmašu fans,bet Ieva ir viena no skaistākajām rudmatēm Latvijā!!!

Doge avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoks
  Doge 25.10.17 19:04
 
8
1

atbildot uz Greyish komentāru " Nu, šis, manuprāt, nav riktīgi. Ja strādā apk... " esi bijis Krievijā? tur ar tevi runā latviešu valodā?

Drakonvīrs avatars
Medaļa SpoksMedaļa JāņugunsMedaļa Dienas doma
  Drakonvīrs 25.10.17 19:41  
 
7
0

atbildot uz Anonīms komentāru " ...tās ir tikai kārtējas neveiksminieka atrun... " Un tu esi tas veiksminieks? Tik liels veiksminieks, ka jāslēpjas aiz anonīmas maskas! Ka tik neatrod. Manuprāt pats esi neveiksmīgs gļēvs cūka, ja vari braukt augumā patriotiski noskaņotiem cilvēkiem un vēl saukt latviešu valodu par nederīgu! Pašam jau droši dzimtā valoda ir "derīgā" krievu valoda, kas rietumu pasaulē 100 gadus nav vajadzīga. Tad jautājums, ko tu šeit - gan portālā kur ir tādi neveiksminieki, gan Latvijā vispār meklē? Bez tevis būtu tīrāka vide    

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 25.10.17 18:13
 
10
4

nāvi okupantiem

Drakonvīrs avatars
Medaļa SpoksMedaļa JāņugunsMedaļa Dienas doma
  Drakonvīrs 25.10.17 22:37  
 
7
2

atbildot uz Anonīms Patriots komentāru " Ko Tu takā tāda veca plate uz to Putinu esi i... " Ko taisnība nepatīk? Nepiesien nu citiem savas jūtas pret Latvijai naidīgas valsts vadītāju - diktatoru. Un vēl - tu neesi nekāds latvietis, ja noniecini savu dzimto valodu. Un vēl mēs dzīvojam laikam dažādās Latvijās - manā valsts valoda ir Latviešu valoda, ne krievu un nekāda cita. Ja kas es krievu valodu pārvaldu perfekti, taču lietoju to tikai tad, kad pats to vēlos un ne jau ar tiem cittautiešiem (piemēram apkalpojošā sfērā) kuriem pēc likuma būtu jāzina Latviešu valoda. Nemāk latviski - nav mana problēma.  

Greyish avatars
Medaļa SpoksMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrs
  Greyish 25.10.17 17:57
 
4
1

atbildot uz Doge komentāru " es kad strādāju mahimā es ar klientiem ... " Nu, šis, manuprāt, nav riktīgi. Ja strādā apkalpojošajā sfērā, tad plusiņš noteikti tam darbiniekam, kas spēs klientu apkalpot viņam saprotamākā valodā, nevis tikai latviski.

 

coldasice avatars
Medaļa Bronzas ninjaMedaļa Kapteinis HuksMedaļa Recidīvists
  coldasice 25.10.17 16:54
 
4
1

man pilnīgi pajāt uz Branti,maximu un neeksistējošām problēmām,ar apkalpojošo personālu cenšos nerunāt,ja vajag TIKAI latviešu valodā ,bez kompromisiem un maxima neiepeŗkos un cenšos no tām izvairīties

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 27.10.17 07:52
 
2
0

atbildot uz kartupelis ar mugurkaulu komentāru "Tad,jau tev ir jāpārceļas uz dzīvi Afganistānā!... " Ticu, ka tur var dabūt LABAS afgānietes [paklausīgas, pretim nerunājošas, daudz neprasošas]

Kamergrauzis avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Kamergrauzis 26.10.17 19:26
 
3
1

Manis pec, lai vini cangaliski atbild, ja abi varam saprasties un beigas vel labu dienu novelet, kur problema? Ta attieksme nejau valoda ir ta, kas rada sis problemas

Greyish avatars
Medaļa SpoksMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrs
  Greyish 26.10.17 09:18
 
2
0

atbildot uz Doge komentāru " esi bijis Krievijā? tur ar tevi runā latviešu... " Ir būts. Nē, nerunāja vis. Bet ar mani nevienā citā valstī latviešu valodā nerunāja. Ā.. nē, Berlīnē tomēr runāja. Jo latviete veikalā strādāja.

Nevajag salīdzināt Krieviju ar Latviju. Tur latviešu maz, te krievu (gribi to vai negribi) ir daudz. Un apkalpojošajā sfērā - jo vairāk zini valodas, kurās runā klienti, jo labāk uzņēmumam.

Protams, Tu vari apsiet sev prievīti, lepni sist pie krūtīm un nerunāt krieviski un neapkalpot šos cilvēkus, bet, piedod... ar nacionālismu nekur tālu netiksi un naudu nenopelnīsi.

Ulrihs avatars
Medaļa TeamworkMedaļa ZebraMedaļa Dienas doma
  Ulrihs 25.10.17 16:57
 
4
2

Pirmkārt, ir kaitinoši, kad tev atbild citā valodā, tur varu piekrist. Otrkārt, rakstā izteiktie ierosinājumi ir bezjēdzīgi un pat stulbi. Tāpēc, ka paredzēti uzņēmumu vai vismaz personāldaļas vadītājiem un diezvai tie lasa spokus. Šiem zemi apmaksātajiem darbiem nav īsti baigās izvēles starp darba meklētājiem, tā ka stulbi ir kko par kapitālismu stāstīt cilvēkam, kuru uzņēmums jau tā ir ar grūtībām atradis, lai viņš šo darbu vispār veic, lai nedzer un nāk uz darbu utt. Tēls? Kāds uzņēmuma tēls var būt svarīgs cilvēkam, kas strādā par kapeikām smagu, nogurdinošu darbu? 

P.S. Kapitālismā galvenais ir peļņa, uz kāda cilvēka nacionālām jūtām tādā Maxima vadībā visiem ir dziļi nospļauties kaut arī īpašnieki ir "brāļukas".

Drakonvīrs avatars
Medaļa SpoksMedaļa JāņugunsMedaļa Dienas doma
  Drakonvīrs 25.10.17 21:52  
 
3
1

atbildot uz Anonīms Patriots komentāru " Lūdzu piereģistrējos šeit arī lai vairs nebūt... "

Ko tavs saimnieks Putlers tev naudiņu piesvieda vai  , lai drosme piereģistrēties un lietot publiski (šausmas) nederīgo valodu? Es jau sapratu, tas ir tik grūti, un nu apkārt vieni vienīgi neveiksminieki un visi ar karogiem. Nezinu kā tava veiksminieka dvēsele to pārdzīvos..    nabadzinš..

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Jaunavas vainagsMedaļa Joda olaMedaļa Praida ola
  kartupelis ar mugurkaulu 26.10.17 13:56  
 
1
0
atbildot uz kakasy komentāru "Nu tā, kas vada g-punktu, nu absolūti nav seksī... "Tavu garastāvokli neuzlabotu arī,tāds fakts,ka abas ir bildējušās kailas??!

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AspazijaMedaļa Komiķis
  kakasy 27.10.17 15:42
 
1
0

atbildot uz coldasice komentāru " pats uz saviem jautājumiem atbildēji,ar vārdu... " Bet tad vai var secināt, ka ne mahima pie vainas, bet lielpilsēta un tās kontingents?

Doge avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoks
  Doge 25.10.17 16:39
 
3
2

atbildot uz Anonīms komentāru " tāpēc arī vairs nestrādā maxīmā un papildini ... " zināji, ka var atrast arī labakus darbus kā mahima?

laikam nezināji, jo sēdi bezdarbniekos  

« 1  2  3 »