Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
211

Pēc 'Cambridge Analytica' skandāla tādu sociālo mediju gigantu kā 'Facebook' privātuma politika ir iegājusi daudzu cilvēku prātos. Daži apsver sevi izdzēst no sociālajiem medijiem vispār, bet tas problēmu neatrisina. Daudzās jomās sociālo mediju izmantošana ir neizbēgama. Papildus, jūsu dati jau ir šo kompāniju arhīvos. Par laimi, Eiropas Savienības pilsoņiem šajā kontekstā ir iemesls optimismam. 2018. gada maijā stājas spēkā jauna regula, kas īpaši aizsargās ES rezidentu datus. Rakstā noderīga informācija arī uzņēmumiem, kas apstrādā cilvēku datus. Lasi tālāk...

Eiropas Savienības valstīs... Autors: Tautas Spogulis Briseles plāns sargāt Tavus datus pēc 'Cambridge Analytica' fiasko!
1.

Eiropas Savienības valstīs jau izslavēti pastāv plašas regulācijas un direktīvas, kas aizsargā patērētāju tiesības. Uzturot savu reputāciju šajā jautājumā, 2018. gada 25. maijā stāsies spēkā plašā Vispārējā Datu Aizsardzības Regulācija (General Data Protection Regulation). Savukārt, jau kopš 1995. gada visās dalībvalstīs pastāv datu aizsardzības likumi pēc Briseles direktīvas. Atšķirība no regulācijas ir tāda, ka direktīva pieprasa dalībvalstīm nonākt pie konkrēta rezultāta, bet nenorāda saturu, kas būtu jāizmanto pēc direktīvas prasībām veidotajiem likumiem. 1995. gada direktīva pieprasīja caurskatāmību (uzstādot priekšnoteikumus datu vākšanai un izmantošanai), leģitimitāti datu izmantošanai (to var izmantot tikai specifiskiem norādītājiem nolūkiem) un proporcionalitāti (datus var izmantot tikai adekvātiem nolūkiem relatīvi sākotnējam mērķim).

Jaunais Eiropas Savienības datu aizsardzības likums iet vairākus soļus tālāk, sniedzot vienu no plašākajiem šāda veida plāniem pasaulē. Tam ir divi svarīgi mērķi - apvienot dalībvalstu datu aizsardzības regulācijas, lai uzlabotu sadarbību ar starptautiskiem uzņēmumiem un uzlabot Eiropas pilsoņu privātumu un datu drošību. Lai gan saturs ir pārāk apjomīgs, lai to aprakstītu īsi un konkrēti, es fokusēšos uz galvenajām priekšrocībām katram indivīdam.

Pirmkārt likums pieprasa... Autors: Tautas Spogulis Briseles plāns sargāt Tavus datus pēc 'Cambridge Analytica' fiasko!
2.

Pirmkārt, likums pieprasa atļauju datu vākšanai un apstrādei. Tas tiek soli tālāk par esošajām prasībām, jo atļaujai no katra indivīda ir jābūt nepārprotamai un pierādāmai, ja to prasīs regulators. Bērni atļauju nevarēs sniegt bez vecāku vai legāla pārstāvja apstiprinājuma. Jābūt arī nodrošinātai iespējai šo atļauju jebkurā laikā atsaukt.

Otrkārt, regula fokusējas uz piekļuvi datiem un to izmantošanu, kā arī sniedz "tiesības būt aizmirstam". Mums kā pilsoņiem svarīgākās daļas skar iespējas iegūt informāciju par visiem datiem, ko kāds bizness par mums glabā. Papildus, mums būs tiesības pieprasīt informāciju par to, kā šie dati tiek izmantoti, kādiem nolūkiem, kam ir pieeja, kuras datu kategorijas tiek izmantotas un tamlīdzīgi. Viens no svarīgākajiem šīs daļas principiem - tiesības būt aizmirstam, kas nozīmē, ka cilvēkiem ir tiesības pieprasīt ar sevi saistītu personālo datu dzēšanu, ja tas atbilst regulācijā noteiktajiem kritērijiem (kas ir pietiekoši plaši, lai, piemēram, izdzēstu neglaimojošus Google meklētāja rezultātus).

Treškārt, uzsvars uz aizsardzību un cilvēku informētību par problēmām šajā jautājumā. Tas nozīmē, ka uzņēmumiem ir jānodrošina Tavu datu aizsardzība. Bet, ja tas neizdodas un tie ir nopludināti (piemēram, pēc hakeru uzbrukuma), tad kompānijai ir pienākums informēt Tevi, ja šis zudums var radīt nopietnas sekas (piemēram, kredītkaršu datu nokļūšana hakeru rokās).

Ceturtkārt, visai datu apstrādei ir jābūt legālam pamatam, atbilstoši regulācijas nostādītajiem kritērijiem. Kompānijām nav tiesības pēkšņi izdomāt, ka dati tiks izmantoti jaunam nolūkam, ja lietotājs tam nav piekritis un/vai tas neatbilst vismaz vienam likuma kritērijam.

Daudzas no Vispārējās Datu... Autors: Tautas Spogulis Briseles plāns sargāt Tavus datus pēc 'Cambridge Analytica' fiasko!
3.

Daudzas no Vispārējās Datu Aizsardzības Regulācijas prasībām jau ir tikušas īstenotas. Piemēram, Facebook piedāvā iespēju lejuplādēt visus datus par sevi, ko kompānija ir saglabājusi savās datubāzēs. Google piedāvā iespēju izdzēst meklēšanas rezultātus, kas satur personisku informāciju. Mājaslapas vienmēr Tevi informē par 'sīkdatņu' vākšanu. Tas ir galvenokārt tāpēc, ka regulācija tika pieņemta jau 2016. gadā, bet tai tika noteikts divu gadu pārejas periods, lai kompānijas varētu veikt pakāpeniskas izmaiņas savā darbībā. Daudzas vietnes veica daļu no izmaiņām jau agri savā darbības periodā, dažas tikai vēlāk. Savukārt, daudzas no kompānijām vēl nav īstenojušas visas prasības - tām vēl ir laiks līdz 25. maijam.

Beigu beigās Eiropas... Autors: Tautas Spogulis Briseles plāns sargāt Tavus datus pēc 'Cambridge Analytica' fiasko!
4.

Beigu beigās, Eiropas Savienības darbs šajā jomā mums nodrošina augsta līmeņa privātuma un drošības aizsardzību. Lai ko cilvēki teiktu par Briseles darbu - patērētāju aizsardzības jomā viņi tiešām neguļ un sniedz mums plašas priekšrocības, salīdzinot ar pārējo pasauli. Šis darbs arī nodrošina ideju un sistēmu eksportu uz citām pasaules valstīm, lai transnacionālas kompānijas varētu piekopt universālu politiku. (Facebook gan no tāda varianta atteicās, paturot ES standartus tikai apvienības iedzīvotājiem.) Protams, šis jautājums nav melns pret baltu - plašas aizsardzības mums nozīmē grūtāku darbu biznesiem un korporācijām. Tad paliek atvērts jautājums par to, kas diktē Briseles politiku - kas mums rūp vairāk - indivīdi vai transnacionālas korporācijas?

Ja vēlies sagatavoties pārmaiņām savam biznesam, noteikti izlasi ES Informācijas Komisijas Biroja informatīvo materiālu, pieejams raksta oriģinālversijā, skaties atsaucēs! (arī papildus detaļas indivīdiem, kam šīs izmaiņas interesē sīkāk)

1
211

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [21]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Verņjom vsjo v zad avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa RainisMedaļa Rainis
  Verņjom vsjo v zad 08.04.18 22:30
 
8
0

Kas sacerēja šīs pasakas,par kkādu datu aizsardzību? Muļķības! Ja esmu sadomājis nopirkt telefonu un apskatījies attiecīgo piedāvājumu,nākošajā stundā,man visos portālos bāžas virsū ar visvisādiem modeļiem,pilnīgi no cita resursa. Tātad zin kas es par fruktu un ko man vajag. Un tā ar jebko,sākot ar akumulatoru skrūvjgriezi,beidzot ar ceļojuma maršrutiem   Cilvēki jau sāk atteikties no skype pakalpojumiem un līmēt ciet objektīvu,jeb kāviņtursauc,bet vainu uzgrūž Cukerbergam  

Verņjom vsjo v zad avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa RainisMedaļa Rainis
  Verņjom vsjo v zad 22.04.18 06:09
 
7
0

Par kāāādu datu aizsardzību var būt runa,ja pa manu bankas kontu brīvi var vandīties caurkritis jurists-parādu piedzinējs,tautā saukts par likumīgo zagli... Un kas tās vispār par bankām,kam nerūp savu klientu noguldījumu drošība!?

Atceros,kāds te sākās ļembasts,kad kaut kāds hakermans bij uzlauzis toreizējās prezidentes Freibergas vīra kontu...mammīt mīļo! Bet ir tak kāds oficiāls''kantoris'',kas dod akceptu šiem perversajiem tipiem. Kad pastā mēģināju iebilst,ka 68 eiro ir mans vienīgais ienākums(invaliditātes pensija),glīts meitēns man atsmaidīja,lai neķerot kreņķi,jo pat jaunajām māmiņām,no bērnu pabalsta atvelk. 

Jaunie,brauciet prom no šīs zagļu valsts. Kamēr šeit saeimā rullēs 19% komunistu un vēl vairāk čekistu,jūs nevarat būt droši ne par ko. Vismaz kādu brīdi pastrādājiet  UK,lai tiktu pie KĀRTĪGAS bankas kartes,kurai šie impotentie juristi netiek klāt   

 

 

Verņjom vsjo v zad avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa RainisMedaļa Rainis
  Verņjom vsjo v zad 08.04.18 23:30
 
5
0

atbildot uz Tautas Spogulis komentāru "Neesmu apgalvojis neko pretēju. Datu aizsardzī... "

Štrunts par korporācijām. Man vairāk nepatīk,ka pa manu vešu vandās visādi drošībnieki un policionēri. Pasarg dievs aizrakstīt draudzenei kaut ko intīmu,lai par to uzjautrinātos kāds taburetē pirdējs ar kokardi pie cepures  

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 08.04.18 23:59
 
3
0

atbildot uz Verņjom vsjo v zad komentāru " Štrunts par korporācijām. Man vairāk nepatīk,... "

Daži cilvēki iedomātas 'drošības' pēc ir gatavi atdot visu savu privātumu un brīvību. Diemžēl šadi cilvēki arī pieļauj pārspīlētu varu drošības iestādēm. Protesta akcijas, balsošana vēlēšanās, publiska kritika u. tml. ir svarīgi un EFEKTĪVI ieroči cīņā pret to.

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 08.04.18 22:10
 
2
0

pēc 25 maija, nu varēšu uzināt cik pēdējos gados MAXIMA esmu nopircis aliņus.. 

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 08.04.18 23:20
 
2
0

atbildot uz Verņjom vsjo v zad komentāru " Kas sacerēja šīs pasakas,par kkādu datu... "

Neesmu apgalvojis neko pretēju. Datu aizsardzība vienmēr ir cīņa starp patērētājiem un korporācijām. Situācija nekad neatbilst tikai vienas puses interesēm, jo īpaši ņemot vērā korporāciju politisko un finansiālo ietekmi. Vismaz pozitīvas izmaiņas, salīdzinot ar pārējo pasauli.

Anonīma datu vākšana reklāmām joprojām ir interneta pamats - citādāk mums nekas nebūtu par brīvu.

Verņjom vsjo v zad avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa RainisMedaļa Rainis
  Verņjom vsjo v zad 09.04.18 22:03
 
2
0

atbildot uz Tautas Spogulis komentāru "Daži cilvēki iedomātas 'drošības' pēc ir gatavi... "

Ja man jāsaka godīgi...neko nesapratu (a pašam likās ka neesmu glups,bet tā jau visi muļķi saka par sevi)  

Anonīms
E30 12.04.18 00:18  
 
2
0
Nu, tas ka man kā LMT klientam zvana no Bites un piedāvā pieteikties viņu tairfu plānam ar nav normāli
Verņjom vsjo v zad avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa RainisMedaļa Rainis
  Verņjom vsjo v zad 22.04.18 22:46
 
2
0

atbildot uz HUGO komentāru " tu nedirs!! komunisti tevi neapzogg-tevi apzo... "

Paldies Dievam,ka ne krievijas  

mazais muks avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas joks
  mazais muks 29.05.18 17:35  
 
1
0

atbildot uz Grey Wolf komentāru " pēc 25 maija, nu varēšu uzināt cik pēdē... "

Aga un Vid arī zinas ! Plus ja Tev ir dažādas atlaižu kartes - sareķinas cik Tu videji pelni un cik tere ! Un diezvai Tev ir bagāta omite amerika !  

Humors un tikai !  

Anonīms
HUGO 22.04.18 22:42
 
1
0

atbildot uz Verņjom vsjo v zad komentāru " Par kāāādu datu aizsardzību var būt run... "

tu nedirs!! komunisti tevi neapzogg-tevi apzog tie ,kuri iekodā svarā tiekot pie ierēdņu ,deputātu krešliem pēc tam ,kad tu līdi uz barikādem kaut ko tur izcīnīt---šodienas latvija ir ASV kolonija..

liivs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa BakalaursMedaļa Vampīru klana biedrs
  liivs 22.04.18 12:35
 
2
1

 Farss tas viss ir - kā viņi iztēlojas interneta veikala darbību, gadījumā kad cilvēks nevēlas, lai tiktu saglabāti viņa dati - piemēram piegādes adrese. Un kā pēc tam notiks atskaistīšanās VIDam, ja persona ir pieprasījusi par sevi izdzēst visus datus un attiecīgi maksātāju vairs nevar sazīmēt?

Tas viss izskatās pēc kontroles palielināšanas - tagad varēs izčakarēt uzņēmumu, jau dēļ tā vien ka uzņēmums pieraksta klienta vārdu uz lapiņas. Un nedod dievs uzņēmums būs ielicis facebookā bildi, kur fonā redzams mētelis, pēc kura teorētiski kāds var  atpazīt tā īpašnieku.

KashinsDaWeeD avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  KashinsDaWeeD 21.04.18 22:40
 
1
0

Tādi peteņi... man jau tagad paradās grūtības rakstu boostošanā, jo, redz, kaut kādas jaunas prasības... pat ar visu to, ka gribu maksāt

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 18.04.18 02:23  
 
1
0
atbildot uz Verņjom vsjo v zad komentāru " Kas sacerēja šīs pasakas,par kkādu datu... "

Cookies jeb sīkdatnes, ko tu apstprini ejot kaut kur. negribi reklāmas no google- lieto incignito mode.
mazais28 avatars
Medaļa VienotībaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrs
  mazais28 10.04.18 15:28
 
1
0

  

luna181618 avatars
Medaļa Senču olaMedaļa Praida olaMedaļa Bakalaurs
  luna181618 21.04.18 22:09
 
0
0

Man tas viss kaut kā vienaldzīgi. Jā , tās cookes tas gan  ir viens murgs. Katrā lapā kur ej tev jau priekšā, it kā es varētu atteikties viņas lietot. Nu tāpat tak jūs viņas lietosiet , iespējas pateikt nē , man nav , tad priekš kam vispār šitas murgs jāprasa. Vienu dienu jau pat Draugos bija uzbāzts pie ieejas, kur paroli prasa, bet ātri noņēma, laikam tauta riktīgi  sadeva. 

KashinsDaWeeD avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  KashinsDaWeeD 21.04.18 22:41
 
0
0

atbildot uz FirstWill komentāru "Nu, tas ka man kā LMT klientam zvana no Bites u... "

Slinks esmu, varbūt vari piebilst kādu pantu ko man parevidēt. Man arī šie zvanītāji ir līdz kaklam

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 21.04.18 23:31
 
0
0

atbildot uz KashinsDaWeeD komentāru "atbildot uz E30 komentāru " Nu, tas ka m... "

https://www.bite.lv/sites/default/files/komerc_pazin_sutisana_telemarketings_002_0.pdf https://likumi.lv/doc.php?id=167759 http://www.ptac.gov.lv/lv/content/negod-gas-komercprakses-paz-mes-0 "Kas ir maldinoša reklāma?

Negodīgas komercprakses likums definē, ka maldinošai komercpraksei atbilst šādas pazīmes, kur reklāmdevējs:

sniedz nepatiesu informāciju, vai tās pasniegšanas veids maldina, pat ja tā faktiski ir pareiza; popularizē preci vai pakalpojumus, arī izmanto salīdzinošo reklāmu, radot neskaidrību par preci vai pakalpojumu; neievēro labas prakses kodeksā paredzētos pienākumus, kaut arī ir apņēmies tos pildīt un norādījis, ka labas prakses kodekss viņam ir saistošs.

Kas ir labas prakses kodekss? To izstrādā profesionālās darbības veicēji vai to izveidotās profesionālās biedrības, un tas darbojas gluži kā pareizas komersanta rīcības vadlīnijas, ko tas apņēmies pildīt. Tās nav iestrādātas normatīvajos aktos, tomēr ir nepieciešamas, lai veicinātu atbildīgu un godīgu komercpraksi."

Anonīms
HUGO 22.04.18 22:37
 
1
1

tā visa ir totāla diršana galīgi stulbajiem--jau kroplā vvf visus datus par Lv iedzīvotājiem nodeva ASV rokā spar to dabūjot pretī kaut ka'dus mistiskus ,neeksist'jošus bezvīzu noteikumus ar ASV ..kam viņi vajadzīgi--?/Un tīlīt pēc tam ..šie mūsu dati izradījā sbrīvi peiejami anglija i ,franciajai,austrālijai,un citām valstīm--tākā kaut ka'di briseles reklām veida tipa datu sargāšanas šovelementi ir cirks

via lucia avatars
Medaļa SākumskolnieksMedaļa NostradamsMedaļa Brīvlaiks
  via lucia 11.07.18 03:43
 
0
0

Atkal meli!    Nu tas nav nemaz datu apsardzíbai, bet gan vél lielákai kontrolei  pár soc.tíkliem, un ja vajadzés "varai" tad arí masveida datu uzglabášanai! It ká nebútu gana ar kamerám... Baidieties! Lielais Brális saváks par jums visu un vajadzíbas gadíjumá jums to "kautrígi pieminés"!