Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
9

Iepriekšējo reizi jau apskatījām tādus Rēzeknes tūrisma objektus kā pieminekli „Vienoti Latvijai”, Latgales vēstniecību Gors un jauniešu centru Zeimuļs. Kā izrādījās, tad Rēzekne ne tuvu nav mazpilsēta un šeit ir gana daudz ko redzēt, tādēļ ceļojuma apskatu nācās sadalīt vairākās daļās.

Šodien piedāvāju jums iepazīties ar ceļojuma otro daļu un aplūkot Olimpisko centru Rēzekne, Latgales Kongresa simtgades pieminekli un citus skatus no Rēzeknes. Visos gadījumos, protams, klātesoši būs mani arī mani komentāri, kas iepazīstinās ar īsu objektu tapšanas vēsturi un ar tiem saistītajiem

Ceļojuma otro kūri sāksim ar... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (2.daļa)
1.

Ceļojuma otro kūri sāksim ar Rēzeknes olimpisko centru.

Rēzeknes olimpiskais centrs ir projekts, kurš rēzekniešu vidū tika gaidīts ar lielu nepacietību, jo agrāk pilsētas piedāvātās sportošanas iespējas bija diezgan limitētas. Olimpiskais centrs sastāv no trīs daļām – futbola laukuma ar tribīnēm, viesnīcas un āra peldbaseina. Precīzas projekta izmaksas man nav izdevies atrast, taču masu mediji lēš, ka tās varētu sasniegt pat 15 miljonus eiro. Tik lielas naudas pašvaldībai, protams, nav bijis, tādēļ projekta finansēšanai tika piesaistīti gan valsts budžeta līdzekļi, gan deputātu kvotu nauda, gan paņemts aizņēmums Valsts kasē.

Uzreiz jāteic, ka arī ar šis projekts nav spējis tikt cauri bez dažādiem skandāliem, kas saistīti ar iespējamu korupciju Rēzeknes Domē. Piemēram, Iepirkumu uzraudzības birojs 2016.gadā apstrīdēja Olimpiskā centra sporta arēnas būvniecības konkursu, kurā uzvarēja uzņēmums SIA „REM PRO”. Salīdzinoši nesen Latvijas medijos uzvirmoja spekulācijas arī par iespējamu korupcijas skandālu saistībā ar Olimpiskajam sporta centram piesaistīto āra peldbaseinu. Lieta tāda, ka peldbaseinu, kura izmaksas sastādīja 1,3 miljonus eiro, būvēja Bartaševiča ģimenei piederošā firma „Latgalija”. Finansējumu peldbaseina izbūvei Rēzeknes Dome, protams, aizņēmās, tā kā pašiem šādu naudas līdzekļu nebija. Aizdomas par iespējamu korupciju vēl vairāk saasināja apstāklis, ka baseins tika atklāts tieši pirms šī gada pašvaldību vēlēšanām un praktiski kalpoja kā Bartaševiča priekšvēlēšanu aģitācija. Papildus tam daudzus rēzekniešus joprojām māc jautājums, cik liela jēga ir baseinam, kuru pienācīgi izmantot varēs tikai 3 mēnešus gadā. Vairums iedzīvotāju ir vienisprātis, ka peldbaseina izbūvei iztērēto naudu lietderīgāk būtu bijis izmantot citām vajadzībām, tā kā Rēzekne tomēr ir viena no republikas nabadzīgākajām pilsētām.

Rezultātā situācija bija izveidojusies gluži vai amizanta – viena no Latvijas nabadzīgākajām pilsētām aizņemas naudu, lai samaksātu pilsētas mēra ģimenes uzņēmumam par āra (!) peldbaseina izbūvi klimatiskajos apstākļos, kur gandrīz cauru gadu valda aukstums un sals. Jāsaka, ka tik veiklu (klaji acīs lecošu) korupcijas shēmu nudien nekur nebiju redzējis!

nbspVizualizācijas labad... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (2.daļa)
2.

 (Vizualizācijas labad iztrūkstošo Latgales Kongresa simtgades pieminekli esmu aizstājis ar dejojošiem saskaņiešiem)

Uzreiz pēc āra peldbaseina korupcijas meistarstiķa, Rēzeknes pašvaldība metās vēl vienu reizi pārbaudīt pilsētas iedzīvotāju nervu noturību.

Latgales Kongresa simtgades piemineklis tika atklāts šī gada maijā. Jau no sākta gala ap pieminekli mijās dažāda lieluma strīdi par to vai uz pieminekļa būtu jācitē Rainis vai Francis Trasuns un vai pieminekļa teksts drīkst būt tikai latgaliešu valodā. Tomēr visi valodas strīdi šķiet viens liels fufelis, ja mazliet vairāk papēta skandālus, kas skāra pieminekļa finansēšanu un būvdarbu norisi.

Visvairāk acīs krīt tas, ka pieminekļa būvdarbi uz Latgales Kongresa simtgades svinīgo pasākumu nemaz nebija pabeigti. Pēc vietējo nostāstiem, būvnieki toreiz uz ātru roku pa nakti bija uzstūķējuši pašu pieminekli, taču tam pieguļošo skvēru uzbūvēt bija piemirsuši. Izejot cauri Latvijas ziņu portāliem, esmu pārsteigts ieraudzīt, ka skvēra būvnieki „Riviera L” darbiņu nav pabeiguši arī tagad (!), kā rezultātā šī gada septembra sākuma skvēra būvdarbu termiņš tika pagarināts jau otro reizi.

Ja nemaldos, tas skvēra izbūvei bija dots vairāk nekā gads laika, turklāt, cik var noprast no internetā atrodamās informācijas, tad arī pēc tik ilga būvniecības perioda būvnieki ir pieļāvuši lērumu kļūdu un skvērs vizuāli nemaz nelīdzinās tā sākotnējam projektam. Vienu vārdu sakot – gribējām kā labāk, sanāca kā vienmēr!

Papildus tam izrādījās, ka pieminekļa izbūvi esot koordinējusi partijai Saskaņa pietuvināta biedrība, kura no Rēzeknes Domes esot saņēmusi finansējumu 670 000 (!) eiro apmērā. Sanāca tā, ka Rēzeknes Domes atbalstītā biedrība Latgalieši praksē ir partijas Saskaņa blakusprojekts, kuru dibinājuši saskaņieši Jānis Urbanovičs un Ivans Ribakovs, bet tagad tās valdē ir Saeimas deputāts Jānis Tutins un Rēzeknes Domes deputāts Jānis Krišāns. Pēc pašvaldības domām, nosauktie politiskie darboņi, tad arī ir visīstenākie latgalieši, ja jau ir pelnījuši celt pieminekli par godu Latgales lēmumam apvienoties ar pārējo Latvijas teritoriju. Domāju, ka šo visu redzot, Francis Trasūns kapā ir sācis nevis vienkārši griezties otrādāk, bet ar pilnu jaudu rotēt.

Starp citu, Rēzeknes Domes korupcijas shēmas un vispārēja aheņeja nebeidzās arī pēc Latgales kongresa simtgades pasākumu aizvadīšanas. Vēl šajā vasarā pilsētas dome pieminekļa izbūvei piešķīra papildus 10 000 eiro. Nu, ko lai vēl šeit piebilst. Gribas vien sulīgi nolamāties saskaņiešu mātes valodā un pasūtīt šādus vietvalžus trīs mājas tālāk.

No korupcijas apmātiem... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (2.daļa)
3.

No korupcijas apmātiem pieminekļiem un ledusaukstiem peldbaseiniem esam nonākuši pie vēl vienas Rēzeknes jaunceltnes – Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Inženieru fakultātes ēkas.

Akadēmijas jaunais korpuss tika atklāts 2014.gada vasarā. Tā kopējais finansējums sastādīja 9,6 miljonus eiro, no kuriem lielāko daļu nodrošināja ES fondi, kuriem klāt tika pielikts neliels valsts un arī pašas augstskolas finansējums. Šo ēku no pārējiem Rēzeknes būvprojektiem atšķir divas ļoti zīmīgas lietas. Pirmkārt, ēkas būvniecībā nebija tieši iesaistīta Rēzeknes Dome un otrkārt, saistībā ar akadēmijas būvniecību nav atrodams neviens korupcijas skandāls. Sovpadeņije? Ņe dumaju!

Starp citu, Rēzeknes akadēmiju vada viens no Bartaševiča politiskajiem oponentiem – Rēzeknes Domes deputāts Edmunds Teirumnieks, kurš iepriekš ir vairākkārtēji apvainojis pilsētas mēru korupcijā un iedzīvotāju naudas izšķērdēšanā. Varbūt Bartaševiča kungam vajadzētu kādu reizi ieklausīties savā kolēģī un patiešām kaut ko izmainīt pilsētas vadības darba stilā, jo pagaidām diezgan spilgti ir iezīmējusies visai acīmredzama sakarība – jo lielāka ir Rēzeknes Domes iesaiste kāda projekta finansēšanā, jo lielāka iespēja, ka tajā atklāsies korupcija. Spriediet paši, par ko tas liecina...

Lūk scaronāds sapņu bārs ar... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (2.daļa)
4.

Lūk, šāds sapņu bārs, ar nemazāk sapņainu nosaukumu, jūs sagaida uz Dārzu ielas, netālu no Valsts policijas ēkas. Elegantāku atpūtas vietu grūti iedomāties.

Scaroneit redzam arī... Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (2.daļa)
5.

Šeit redzam arī pašu Valsts policijas ēku ar likuma sargu priekšplānā.

Starp citu, Rēzekne, ja atmiņa neviļ, ir vienīgā Latvijas pilsēta, kurā jau dažus gadus nav Pašvaldības policijas. Vietējie municipāļi pilsētā tika likvidēti 2014.gādā pēc Rēzeknes mēra personīga konflikta ar bijušo Pašvaldības policijas priekšnieku Aivaru Stalidzānu. Bartaševiča opozicionāri norāda, ka priekš mēra tā ir ierasta prakse – reorganizēt veselu iestādi personīgu antipātiju dēļ.

Pēc Pašvaldības policijas slēgšanas Rēzeknei nācās lūgt 10 jaunas Valsts policijas štata vietas. Tā kā papildus finansējums Rēzeknei nebija paredzēts to nācās pārdalīt no citiem reģioniem. Beigu beigās Bartaševiča personīgo mahināciju dēļ par rēzekniešu drošību no saviem maciņiem jau pāris gadus maksā citu pilsētu iedzīvotāji. Par drošību pilsētā komentāri ir lieki – pietiek vienkārši ieiet Delfu kriminālziņu sadaļā un pārliecināties, ka noziedzība Rēzeknē turpina uzņemt aizvien lielākus apgriezienus.

Starp citu, no Pašvaldības policijas slēgšanas ietaupītos līdzekļus Bartaševičs iztērēja, lai iegūtu kontroli vietējā radiostacijā. Jāsecina, ka Bartaševiča režīmā propaganda acīmredzot ir kļuvusi svarīgāka par iedzīvotāju drošību... Welcome back to the USSR!

Ceļojumu pa Rēzekni noslēgsim nākamajā tikšanās reizē, kad tuvāk apskatīsim pilsētas dzīvojamos rajonus, iekšpagalmus un Rēzeknes kopējo ekonomisko un sociālo stāvokli.

Turpinājums sekos...

 Autors: Janis Rubenis2 Bartaševiča Rēzekne: spožums vai posts? (2.daļa)
6.
0
9

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [1]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 13.10.17 14:54
 
0
0

Politiskā reklāma?