Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
4
588

Norfolkas 5. bataljons

‘’Tas bija ļoti mīklains gadījums...’’- tieši šādiem vārdiem 1915.gada 12.augusta notikumus raksturoja britu karaspēku komandieris Turcijā ģenerālis Īens Hamiltons.

Pilnā sparā ritēja I... Autors: F31KS Viņi vienkārši pazuda III
1.

Pilnā sparā ritēja I Pasaules karš, un jau pusgadu briti mēģināja savā kontrolē pārņemt Dardaneļu šaurumu. Turki visus uzbrukumus atsita. 12.augustā bija paredzēts kārtējais uzbrukums, kurā bija jāpiedalās arī Norfolkas pulka 5.bataljona 266 vīriem. Pirmo uzbrukumu tie noskatījās no malas. Kad pienāca kārta kaujā doties arī 5.bataljonam tie pamanīja, ka turki jau paspējuši atkāpties un to ierakumi ir tukši. Bataljons devās uz priekšu, lai ieņemtu priekšā esošo ciematu, un iegāja pēkšņi uznākušā miglā un izgaisa. Ciematu viņi tā arī nesasniedza, un arī neviens neatgriezās.
Kas īsti notika ar šiem vīriem, vai viņi vienkārši izgaisa?

 

Kara laikā nevienam nebija... Autors: F31KS Viņi vienkārši pazuda III
2.

Kara laikā nevienam nebija vaļas ilgi brīnīties par pazudušo bataljonu. Ik dienas bojā gāja simtiem karavīru un šo vīru pazušana uz to fona, lai cik briesmīgi tas neizklausītos, nebija nekas īpašs. Bija jāpaiet pusgadsimtam, lai cilvēki atkal par to atcerētos.

 

Gatavojot materiālus par... Autors: F31KS Viņi vienkārši pazuda III
3.

Gatavojot materiālus par godu Dardaneļu operācijas 50. gadadienai, kāds jaunzēlandiešu žurnālists intervēja kara veterānu Frederiku Reinhardtu- sapieri, kurš karoja netālu no vietas, kur pazuda 5.bataljons. Sarunā tika pieminēta arī mistiskā bataljona pazušana. Kad stāstu apstiprināja arī vēl trīs Reinhardta cīņubiedri neviens vairs nešaubījās, ka viņi ir bijuši aculiecinieki mistiskam un neizskaidrojamam notikumam. Drīz vien šī ziņa no Jaunzēlandes nonāca arī citu valstu preses izdevumos. Leģenda bija dzimusi!

 

Kas tad īsti notika ar... Autors: F31KS Viņi vienkārši pazuda III
4.

Kas tad īsti notika ar šiem 266 vīriem? Vēsturnieki par šo stāstu vīpsnāja, sakot, ka kaujas laikā kaut kur iesoļot klusi un rāmi nav iespējams. Īpaši ja bataljons dodas kokiem apaugušā apvidū, kur pēc ziņojumiem aktīvi uzdarbojās turku snaiperi. Par šo apkaimi saņemti regulāri ziņojumi par turku snaiperiem, arī sievietēm, kuri apšauj angļu karavīrus no prasmīgi maskētiem slēpņiem kokos. Arī no vietām, kuras tika uzskatītas par tīrām no turku karavīriem. Tātad iespēja, ka bataljons ‘’uzrāvās’’ uz tādiem slēpņiem ir milzīga.

Uzreiz pēc kara beigām Lielbritānijas valdība bija izveidojusi Turcijā esošo karavīru kapu apzināšanas komisiju un tās dokumenti vēl vairāk lika apšaubīt šīs leģendas patiesumu. Kad tika apkopoti visi savāktie materiāli, statistika bija skarba. No 36 000 Dardaneļu kampaņas laikā bojā gājušajiem britu karavīriem tikai viena trešdaļa bija apglabāta kā pieklātos. Otra trešdaļa bija apglabāti kā neidenficēti kritušie brāļu kapos, bet ziņas par atlikušo trešdaļu nebija atrodamas.

Netālu no vietas, kur pēdējo reizi bija redzēts 5.bataljons komisija atrada britu karavīru atdusas vietu. 122 no tiem tika atzīti par 5.bataljona karavīriem pēc apģērba un neviens pat nešaubījās, ka visi 180 kapā gulošie ir no tā paša bataljona. Bet kur gan palika pārējie?

Galu galā vēl atklājās, ka šiem notikumiem ir arī aculiecinieks, kurš sagaidīja kara beigas- 5.bataljona karavīrs Arturs Vēbers. Viņš 12.augustā no snaipera lodes tika ievainots galvā un smagi ievainots tika saņemts gūstā. Turki īpaši nesaudzēja savus gūstekņus un tie tika nošauti. Bet Vēberam palaimējās- turku vienībā, kura viņu sagūstīja, kā sabiedroto novērotātājs bija kāds vācu virsnieks, kuram izdevās pārliecināt turkus saglabāt viņa dzīvību. Arturs Vēbers nodzīvoja līdz 86 gadu vecumam. Viņa dzīvestāsts it kā nebija nekāds noslēpums, taču laikā, kad dzima šī leģenda par viņu vienkārši bija aizmirsuši.

 

 

Bet leģenda bija tik skaista... Autors: F31KS Viņi vienkārši pazuda III
5.

Bet leģenda bija tik skaista un aizkustinoša, ka iedvesmoja gan literātus, gan kinomatogrāfus.

Palasi arī

Viņi vienkārši pazuda II

Viņi vienkārši pazuda I

 

4
588

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [8]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
F31KS avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Draugu draugsMedaļa Moderatora favorīts
  F31KS 17.05.16 07:00
 
5
0

atbildot uz Champion22 komentāru " Diemzel izdomats suds, bet taa kvalitaa... " Pavisam reāls stāsts, ja kas

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa UberautorsMedaļa Gada RAKSTS 2017
  exkluzīvais 09.04.17 17:54
 
2
0

 Labs raksts.    

freewayrunner avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoks
  freewayrunner 18.05.16 13:35  
 
0
0
atbildot uz Champion22 komentāru " Diemzel izdomats suds, bet taa kvalitaa... "Tu kautko normālu kādreiz arī pasaki ?

Champion22 avatars
Medaļa BučiņaMedaļa Dienas domaMedaļa Teamwork
  Champion22 18.05.16 15:29  
 
0
0
atbildot uz freewayrunner komentāru "Tu kautko normālu kādreiz arī pasaki ? "Visu laiku objektivi runaju!

andris30 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Rožu kronisMedaļa Burvju klana biedrs
  andris30 09.04.17 19:06  
 
0
0
Tā arī neko nesapratu.
screamygirll avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  screamygirll 10.04.17 01:28
 
0
0

keep it going!  

djjonh avatars
Medaļa TrumpeMedaļa MaģistrantsMedaļa Vilkaču klana biedrs
  djjonh 20.07.17 19:18  
 
0
0
Kas notika īsti ar 5.bataljonu? Kā viņš pazuda ? Kāds uzzināja ?
Champion22 avatars
Medaļa BučiņaMedaļa Dienas domaMedaļa Teamwork
  Champion22 17.05.16 00:05  
 
0
10
Champion22 nedomā, ko raksta!
(Gribu izlasīt!)